Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.09.2012., 21:00   #3341
ne znam je li moje pitanje treba ovdje...
uglavnom situacija je sljedeća.
može li umirovljenik, invalid 50 %, dobiti sezonski ugovor o radu u poljoprivredi?
Zorée is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2012., 22:50   #3342
Državni blagdan

Da li mi poslodavac može raditi probleme ako odbijem raditi za državni blagdan?
marko86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2012., 22:59   #3343
Pozdrav, imam jedno pitanje..
Ugovor mi ističe za koji dan, ako ja ne pristanem na produživanje ugovora, a ostalo mi je još nešto godišnjeg (plaćenog) što će biti s tim godišnjim? Ne stignem ga iskoristiti jer mi upgovor istipče za 4 dana.
Pamella_19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2012., 23:45   #3344
Quote:
Pamella_19 kaže: Pogledaj post
Pozdrav, imam jedno pitanje..
Ugovor mi ističe za koji dan, ako ja ne pristanem na produživanje ugovora, a ostalo mi je još nešto godišnjeg (plaćenog) što će biti s tim godišnjim? Ne stignem ga iskoristiti jer mi upgovor istipče za 4 dana.
godišnji i ne može bit drukčiji nego plaćeni

ako ga ne iskoristiš, trebaju ti ga isplatit
croma is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2012., 11:25   #3345
isplata godišnjeg odmora je ilegalna
danna7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2012., 12:11   #3346
Kod prekida radnog odnosa isplacuje se naknada za neiskoristeni godisnji.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2012., 21:05   #3347
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
Kod prekida radnog odnosa isplacuje se naknada za neiskoristeni godisnji.
gdje je to uredbom, zakonom, pravilnikom ili ugovorom dozvoljeno??
danna7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2012., 21:54   #3348
Čl. 61. Zakona o radu.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2012., 23:42   #3349
Quote:
danna7 kaže: Pogledaj post
isplata godišnjeg odmora je ilegalna


ne muti vodu

ako ne znaš, ne piši
croma is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2012., 10:14   #3350
Quote:
danna7 kaže: Pogledaj post
gdje je to uredbom, zakonom, pravilnikom ili ugovorom dozvoljeno??
Vec je drot linkao, ali evo izdvojeno:

Naknada za neiskorišteni godišnji odmor

Članak 61.

(1) U slučaju prestanka ugovora o radu, poslodavac je dužan radniku koji nije iskoristio godišnji odmor u cijelosti, isplatiti naknadu umjesto korištenja godišnjeg odmora.

(2) Naknada iz stavka 1. ovoga članka određuje se, sukladno odredbi članka 60. stavka 1. ovoga Zakona, razmjerno broju dana neiskorištenoga godišnjeg odmora.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2012., 14:02   #3351
Quote:
marko86 kaže: Pogledaj post
Da li mi poslodavac može raditi probleme ako odbijem raditi za državni blagdan?
Može
1) Ako dnevni i tjedni raspored radnog vremena nije određen propisom, kolektivnim ugovorom, sporazumom sklopljenim između radničkog vijeća i poslodavca ili ugovorom o radu, o rasporedu radnog vremena odlučuje poslodavac pisanom odlukom.

Tjedni odmor
Članak 54.
(1) Radnik ima pravo na tjedni odmor u neprekidnom trajanju od najmanje dvadeset četiri sata, kojem se pribraja dnevni odmor iz članka 53. ovoga Zakona.
(2) Maloljetni radnik ima pravo na tjedni odmor u neprekidnom trajanju od najmanje četrdeset osam sati.
(3) Odmor iz stavka 1. ovoga članka radnik koristi nedjeljom, te u dan koji nedjelji prethodi, odnosno iza nje slijedi.
(4) Ako radnik ne može koristiti odmor na način iz stavka 3. ovoga članka, mora mu se za svaki radni tjedan osigurati korištenje odmora u razdoblju određenom kolektivnim ugovorom, sporazumom sklopljenim između radničkog vijeća i poslodavca ili ugovorom o radu, koje ne može biti duže od dva tjedna.
(5) Iznimno od stavka 1. ovoga članka, radnicima koji zbog obavljanja posla u različitim smjenama ne mogu iskoristiti odmor iz stavka 1. ovoga članka zbog objektivno nužnih tehničkih razloga ili zbog organizacije rada, pravo na tjedni odmor može biti određeno u neprekidnom trajanju od najmanje dvadeset četiri sata, uz koji se ne pribraja dnevni odmor iz članka 53. ovoga Zakona.

Najbolje da se dogovoriš sa poslodavcem., ak ide da ti da il slobodan dan il uzme od godišnjeg...ak zahtjeva da radiš moraš radit.
ak se inatiš bit ce ti sam gore može ti se ovo desit

Članak 111.
(1) Prije redovitog otkazivanja uvjetovanog ponašanjem radnika, poslodavac je dužan radnika pisano upozoriti na obvezu iz radnog odnosa i ukazati mu na mogućnost otkaza u slučaju nastavka povrede te obveze, osim ako postoje okolnosti zbog kojih nije opravdano očekivati od poslodavca da to učini.
(2) Prije redovitog ili izvanrednog otkazivanja uvjetovanog ponašanjem radnika, poslodavac je dužan omogućiti radniku da iznese svoju obranu, osim ako postoje okolnosti zbog kojih nije opravdano očekivati od poslodavca da to učini.
__________________
Kad imas sve. nevidis nista, progledaš tek kad nemaš ništa.
dario-zg-zapad is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2012., 14:21   #3352
drot, croma i katrin,

hvala ljudi što ste me uputili u neznanju,
a zna li netko od vas da li je moguće promijeniti poslodavca,posao za vrijeme trajanja porodiljnog?
danna7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2012., 01:06   #3353
nadam se da je prava tema - znam da je bilo govora da će se donijeti zakon kojim će se propisati vrijeme trajanja i broj ročišta za radne sporove i sad me zanima u kojoj je to fazi?
guglam, ali ne mogu naći ništa
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2012., 16:23   #3354
može li poslodavac ugovorom o radu uvjetovati ne odlazak u konkurentsku tvrtku jednu godinu nakon završetka ugovora i kaznu ukoliko zaposlenik to prekrši?

također, koliki bi bio otkazni rok za ugovor od 3 mjeseca i što ako poslodavac ugovorom propiše da je on 30 dana?
difficile is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2012., 20:27   #3355
Quote:
difficile kaže: Pogledaj post
može li poslodavac ugovorom o radu uvjetovati ne odlazak u konkurentsku tvrtku jednu godinu nakon završetka ugovora i kaznu ukoliko zaposlenik to prekrši?

također, koliki bi bio otkazni rok za ugovor od 3 mjeseca i što ako poslodavac ugovorom propiše da je on 30 dana?
može.. i jedno i drugo
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2012., 20:29   #3356
Quote:
difficile kaže: Pogledaj post
može li poslodavac ugovorom o radu uvjetovati ne odlazak u konkurentsku tvrtku jednu godinu nakon završetka ugovora i kaznu ukoliko zaposlenik to prekrši?
Moze, to se zove ugovorna zabrana utakmice. Kazna se moze ugovoriti, a radnik je duzan pridrzavati se zabrane samo ako mu poslodavac za to vrijeme isplacuje naknadu.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2012., 21:22   #3357
Pretrazio sam forume ali ne nadoh konkretan odgovor.

Pretpostavljam da je osobno i poslovno uvjetovani otkaz u praksi identican za radnika - naravno sto se tice prava na otpremninu te naknadu na zavodu?
Procitao sam zakon par puta i osim samog razloga za davanje otkaza, i obveza poslodavca (izrada plana zbrinjavanja i zaposljavanja prilikom tehnoloskih viskova) izgleda mi kao da su jednaki.
Hvala na odgovoru.
DejanZg is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2012., 21:30   #3358
Da, sto se tice otpremnine i naknade.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2012., 10:22   #3359
Hvala svima na odgovoru vezano za godišnji, sad imam još jedno pitanje..
Ukoliko potpišem ugovor na određeno mjesec dana (u međuvremenu mi uleti drugi posao), mogu li dati otkaz prije završetka ugovora? Trebam li odrađivati otkazni rok?
Pamella_19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2012., 23:40   #3360
Dragi prijatelji, molim vas ako mi netko moze pomoci.

Koliko znam ugovor o radu mora sastaviti pravnik, a ukoliko polodavac nema pravnika, on mora kupiti vec za to pripremljene obrasce i onda sklopiti ugovor o radu sa radnikom (ispravite me ako grijesim). Da li je taj ugovor pred sudom valjan ukoliko dodje do nekakvog spora posto poslodavac nema pravnicku struku vec je ugovor sastavio po svom nahodjenju, plus je u mirovini, (ostvaruje mjesecne honorare za sebe preko ugovora o djelu, uz mirovinu)?

Hvala puno!
__________________
Ne cini drugom sto ne zelis da drugi cini tebi!

Zadnje uređivanje AuroraXXX : 05.10.2012. at 23:48.
AuroraXXX is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:20.