Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.09.2006., 17:58   #61
Quote:
xball kaže:
totalno sam nov u ovim pričama pa jel mi netko može reć zašto je bitno da DŽem ima omjer voća šećera 2:1 i zašto je bitno dodati limunov sok?

meni je ovaj sa smokvama totalno presladak makar sam stavio duplo manje šećera nego je predviđeno po receptu. jel bi se "zgusnuo" da se uopće ne stavi šećera?

inače radim džem u pekaču za kruh, manje posla i pranja nakon pravljenja

thx

Ja sam šljive radila 5:1 uvijek i bilo je ok.

S jabukama i smokvama sam nešto zabrljala pa sam ispravljala povećavanjem količine šećera do cca 2:1. (s napomenom da meni po guštu ne smeta kad je slađi, ali htjedoh manje šećera čisto radi cal)

Mislim da ti je taj pokušaj unaprijed osuđen na propast. Uostalom, kako vidim imaš svoje smokve, pa pokušaj. Znat ćeš i nama reći. Na kraju krajeva, uvijek možeš dodati šećera ako se ne zgusne.
__________________
Sunce žarko! !
maglica0624 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2006., 09:55   #62
ma evo napravio sam tako da sam dodao 20% šećera na težinu smokava i malo džem-fixa i puno je bolje, manje slatko. to i je 5:1. marmelada se zgusnula, jedino bi mi bilo žao da mi se desi......plijesannnnnn
znam da je to plemenita plijesan, ali nju rađe prepuštam ovim pravim gurmanima koji ju znaju cijeniti
__________________
idemo jako!
xball is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2006., 13:59   #63
nije toliko bitno da ima puno šećera iako šećer djeluje kao neka vrsta konzervansa,
ali je bitno da se vruće zatvori, može i sa folijom, ali onda neka je čvrsta folija i možda duplo složena i čvrsto zamotana, da ne ulazi zrak i dobro je naliti malo nekog alkohola, jednu žlicu ili čep ili tako nešto (dobra stara rakija ili nest slicno, to se poslije ne osjeti) na sam vrh prije zatvaranja,
kad se ohladi poklopac ili folija moraju biti onako udubljeni, ako nisu treba ponovit postupak s tom teglicom, na taj način sigurno neće biti pljesni i po par godina,
dobar džem je skoro vječan pogotovo ako se čuva na tamnom prohladnom mjestu
hooray is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2006., 20:54   #64
Veceras sam se vratila s naseg imanja izvan grada, s nekoliko kila smokava, onih tamnih sa sitnim sjemenkama i vrlo crvenih iznutra. Sutra i ja pravim dzem, javim kako je uspjelo.
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2006., 22:34   #65
Teglice se hlade u pecnici nakon sterilizacije. Na 4 kg smokava stavila sam 700 gr secera i sok od dva limuna. Ostavila sam oko dvije zlice za dorucak sutra ujutro, ostatak cemo tokom zime potrositi.
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2006., 22:54   #66
Džem se pokvario??? Pa nosi ga u servis!
__________________
Potpis!
Insp. Harry Callahan is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2006., 19:35   #67
Quote:
Donata kaže:
Teglice se hlade u pecnici nakon sterilizacije. Na 4 kg smokava stavila sam 700 gr secera i sok od dva limuna. Ostavila sam oko dvije zlice za dorucak sutra ujutro, ostatak cemo tokom zime potrositi.
Meni/nama je već zima, pa sam/smo pojeli 2 teglice. Ovog od smokava. Prva teglica od jabuka se još dobro drži, do pola potrošena.
__________________
Sunce žarko! !
maglica0624 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2007., 20:23   #68
Višnjevača-recept?

Kako sam naslov kaze ,trazim recept za visnjevacu,domacu dakle.
Sta treba-visnje,rakija ili vec neki drugi alkohol,secer ...i da postupak kako se radi.
Hvala svima unaprijed
__________________
Iz morske pjene rođena.
Anadiomena is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2007., 21:33   #69
Višnje, šećer, dobra lozovača.

Omjeri iz kuharice, ali može i prema okusu
1,5 kg višanja
1l rakije
1 kg šećera

(od začina vanilija u šipki, kore cimeta, klinčići, limunova korica)

- ja ne stavljam ništa od začina, i stavim manje šećera

A može i rakija ako imaš za kotao (50 l višanja)

onda ih treba pobrat spremit u platičnu bačvu i ostavit u hladu 2-10 dana
2 kg višanja treba slupat u čekičaru ili batom par dana ranije (bitno je da se koštice razbiju - te se čuvaju u bunaru ili frižideru i zamute se sa 2-5 kg šećera i isto toliko litara vode pa se dodaju u ove koje idu u bačvu osnovni omjer je 1l šećera + 1 l rakije)
Kad sve skupa počne pjenit u bačvi onda se peče rakija i treba dosta odbacit sa početka i kraja i na laganoj vatri peč - sve skupa ispadne oko 4-5 l dobr rakije, jedno 2 l plaviša za prat prozore i 2 l meke rakije koju možeš prepeč sa šljivama ili lozom kasnije.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2007., 21:43   #70
mi stavimo u one ogromne 10 kilske staklene tegle za zimnicu red višanja, red šećera,.... do 2/3 visine, pokrije se papirom i poveže koncem
i tak se stavi na sunce dok se sav šećer ne otopi
omjer pa recimo 5 cm višanja u redu gusto naslagat ali ne tiskat i gore posut šećerom koliko pocuri u rupe i da ga još gore ima za 1 cm

kasnije se miješa sa rakijom u omjeru prema ukusu
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2007., 22:13   #71
[QUOTE=d@d@;8630433]Višnje, šećer, dobra lozovača.

Omjeri iz kuharice, ali može i prema okusu
1,5 kg višanja
1l rakije
1 kg šećera

(od začina vanilija u šipki, kore cimeta, klinčići, limunova korica)

- ja ne stavljam ništa od začina, i stavim manje šećera

Hvala,sad me zanima postupak i ne bi stavljala začine.Koliko vremensk treba da bude sve gotovo?
__________________
Iz morske pjene rođena.
Anadiomena is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2007., 22:15   #72
Quote:
polly kaže: Pogledaj post
mi stavimo u one ogromne 10 kilske staklene tegle za zimnicu red višanja, red šećera,.... do 2/3 visine, pokrije se papirom i poveže koncem
i tak se stavi na sunce dok se sav šećer ne otopi
omjer pa recimo 5 cm višanja u redu gusto naslagat ali ne tiskat i gore posut šećerom koliko pocuri u rupe i da ga još gore ima za 1 cm

kasnije se miješa sa rakijom u omjeru prema ukusu
Hvala.
Znaci kad se sećer otopi,odlije se sok koje su visnje pustile i samo se nalije rakija? jel to to?
__________________
Iz morske pjene rođena.
Anadiomena is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2007., 22:23   #73
[QUOTE=Anadiomena;8631041]
Quote:
d@d@ kaže: Pogledaj post
Višnje, šećer, dobra lozovača.

Omjeri iz kuharice, ali može i prema okusu
1,5 kg višanja
1l rakije
1 kg šećera

(od začina vanilija u šipki, kore cimeta, klinčići, limunova korica)

- ja ne stavljam ništa od začina, i stavim manje šećera

Hvala,sad me zanima postupak i ne bi stavljala začine.Koliko vremensk treba da bude sve gotovo?
Onako kako je Poly nadopunila, red višanja, red šećera dok se ne rastopi na suncu 4,5,6 tjedana ovisi o temperaturi i koliko sunca ima (začine umeću između). Onda procijediš i sok miješaš sa alkoholom. A i višnje su super za jest ili za u pudinge, pijane torte ... ali će se osušit ako ih brzo ne konzumiraš ili (smrzneš, potopiš u alkohol, šećerni sirup...) ali onda u gusto puno višanja nabit i dolit tekućinu.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2007., 22:30   #74
mi u te višnje ulijemo rakiju, opet u staklenke
poslije se višnjevac rastoči po bocama sa širokim grlom, pa ih pecamo i zobamo
napiješ se toga prije nego ičeg drugog
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2007., 22:32   #75
Quote:
polly kaže: Pogledaj post
poslije se višnjevac rastoči po bocama sa širokim grlom, pa ih pecamo i zobamo D
mi ih ostavimo u velikim flašama i grabimo ih ispočetka žlicom, kasnije šefljom i radimo ih isto kak i ti.

btw, flaše nisu od 10 kila, veg od 10 liatar. joj dok te k vidi!
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2007., 22:37   #76
Quote:
d@d@ kaže: Pogledaj post

... ali će se osušit ako ih brzo ne konzumiraš ili (smrzneš, potopiš u alkohol, šećerni sirup...) ali onda u gusto puno višanja nabit i dolit tekućinu.
Znači,sad te višnje što su bile u staklenci,da se ne bi osusile,prebaciti u staklenku i doliti rakiju? sta se od toga dobije?
ili jednostavno je to nacin cuvanja?
__________________
Iz morske pjene rođena.
Anadiomena is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2007., 22:40   #77
Quote:
Anadiomena kaže: Pogledaj post
Znači,sad te višnje što su bile u staklenci,da se ne bi osusile,prebaciti u staklenku i doliti rakiju? sta se od toga dobije?
ili jednostavno je to nacin cuvanja?
Čuvanje, fine su slatke, alkoholne - kao punjenje iz Grehota.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2007., 22:42   #78
Quote:
d@d@ kaže: Pogledaj post
Čuvanje, fine su slatke, alkoholne - kao punjenje iz Grehota.
Bravo! to se traži!
__________________
Iz morske pjene rođena.
Anadiomena is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2007., 22:44   #79
ne upita ja da li treba vaditi kopspice ?

moze li se crno vino koristititi umjesto rakije za pravljenje (ne cuvanje visanja) visnjevace?
__________________
Iz morske pjene rođena.
Anadiomena is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2007., 22:45   #80
Quote:
x-type kaže: Pogledaj post

btw, flaše nisu od 10 kila, veg od 10 liatar. joj dok te k vidi!
flaše za zimnicu se mjere u kilama, nema ona mene kaj gledati
3/4 kilske
1,5 kilske
2,5 kilske
5 kilske
10 kilske

jel sam koju propustila
one male za pekmez se ne računaju
polly is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:32.