Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.10.2008., 18:03   #141
Jeste čuli za ono da su Hrvati iz Egipta???
Kao dobili su ime po egipatkom bogu Horu...
Ivananumb is offline  
Old 22.10.2008., 20:41   #142
http://www.wikinfo.org/index.php/Vej..._i_kitolovcima

meni je ovo zakon.........
__________________
20 god vojske
maystor1 is offline  
Old 25.10.2008., 11:22   #143
Evo jedne zanimljivosti koju sam pronašao;
"Obzirom da se najviše u sjevernoj i dijelom u srednjoj Grčkoj još nalaze razni ini srednjovjeki toponimi slavenskog iskona od 6. i 7. st., naši jugoslavisti su u 20. st. inzistirali da bi i ova južna grčka naselja po imenu Hrvata takodjer nastala istodobno pri ranom širenju Slavena - ali je to sada poništila i preokrenula moderna biogenetika grčkog pučanstva. Naime, zajednički sveslavenski genom Ria-Eu19 (M173) najčešći je u sjevernoj Grčkoj (Egejska Makedonija: oko 1/3 ili 31%) i prema jugu sve je rjedji, a na Egejskom otočju većinom izostaje - što se slaže sa srednjovjekim širenjem Slavena. Naprotiv, posebni naš hrvatsko-dinarski genom I1b-Eu7 (M170) u Grčkoj je rjedji gore na kopnenom sjeveru i obilniji prama jugu, pa na Peloponezu obuhvaća 13% južnih Grka, a na Kreti čak 18%, tj. 1/5 ili oko 130.000 Krećana koji gensko-fizički potječu od starohrvatskih srednjovjekih doseljenika. Iz tih genskih odnosa je očito da je ova rana starohrvatska doselidba na jugu bila drugačija i neovisna od ranoga slavenskog širenja na sjeveru, pa je jamačno stigla kasnije i morskim putem s juga iz Sredozemlja, tj. u doba rane Dalmatinske Hrvatske i klasičnoga Hrvatskog Kraljevstva negdje od 9.-12. stoljeća, plovidbom starohrvatskih ili bizantskih brodova iz Jadrana do Grčke mimo inih kontinentalnih Slavena. To isto potvrdjuju i povijesne naznake, najviše iz Bizantskih kronika. "

Još jedan nazovimo to dokaz da Hrvati nisu slaveni, već su se sa vremenom izmiješali sa slavenima, ali zadržali svoje ime i određenu samosvijesnost.
__________________
Dobrovoljno bannan for good.
Aryan is offline  
Old 28.10.2008., 00:59   #144
Daj počnete malo citirate znanstvene studije, a ne smeće s wikipedije? Tekst je očito pisao Andrija Željko Lovrić. Sve mi je jasno.

Zadnje uređivanje Ymir : 28.10.2008. at 01:06.
Ymir is offline  
Old 28.10.2008., 01:09   #145
Pojedina arheološka otkrića kao što su zapisi načinjeni pismom sličnim
glagoljici, kao i pojedini toponimi te šahovnice iz ranog srednjeg vijeka u
Južnoj i Sjevernoj Americi, prema profesoru Andriji - Željku Lovriću iz
Instituta »Ruđer Bošković«, nedvosmisleno upućuju na nazočnost
hrvatskih moreplovaca u predvikinškoj i pretkolumbijskoj Americi. Znanost je već
potvrdila brojna prisustva Europljana (Kelta, Feničana, Nordijaca) u Americi
prije Kolumba, pa se ne čini tako nevjerojatnim da se u toj pionirskoj plejadi
nalaze i Hrvati.



http://ns1.vjesnik.com/pdf/1999%5C11%5C28%5C35A35.PDF

Eto da ne ispadne da su samo Srbi mitomani.
Ymir is offline  
Old 28.10.2008., 09:48   #146
ja se dost kasnije uključujem u razgovor.al ovak,ja mislim da smo mi 80% slaveni.jer imamo sličan jezik,kulturu i što je najvažnije razdoblje doseljavanja.kad suse drugi slaveni doseljavali tad smo se i mi doselili.ak niste znali hrvati su ratovali čim su došli protiv avara,tak da neke priče oko nekih mješaja nema,bar ne u velikim količinama,a ovo da su dalmatinci većinom tam neki tam to je GLUPOST,jer su svi hrvatski kraljevi i kneževi izuzev ljudevite,vladali u lici i dalmaciji,a ovi neki podaci o hercegovcima to je glupost,hercegovci su 90& hrvati i točno imate di su hrvati većina na kojim prostorima bih-e,te podatke su dali najvjerojatnije neki kvazipovjesničari
ovih 80% je normalno za svaki narod se s nekim pomiješa
ak ne kužite o čem pričam pročitajte malo prvu stranicu da se podsjetite
ili ak je ovo sve već rečeno ispričavam se zbog ponavljanje jer kao što rekoh tek se sad uključio na forum uopće,jer sam vidio neke gluposti pa tak da vas razuvjerim
carof95 is offline  
Old 28.10.2008., 09:51   #147
i da dajte pogledajte prezimena uopće.perković,marković,i ta.
kao i svi drugi slaveni ti na ič i to pa razmislite
carof95 is offline  
Old 03.11.2008., 09:12   #148
Moje mišljenje je da su Hrvati bili narod sa iranskom kulturom u doba naokolo 3,4,st. za što postoje i dokazi, dok su živjeli blizu obale Crnog mora, inače neznam dali znate ali iz grčke kolonije Tanais, na obali Crnog mora, se spominje pleme Hrvati kojima vladaju žene, neki Arheolozi čak misle da se radi o mitskim Amazonkama ... to je negdje 3 stoljeće ako se nevaram... opće je poznato da to područije tada, je bila granica doticaja slavena i drugih naroda sa iranskom(perzijskom) kulturom, od koje su Hrvati najvjerojatnije pokupili iransko oružje i oruđe kao i cijelu kulturu. Opet, Hrvati mogu i nemoraju biti slaveni (sve iz toga vremena nam govori u prilog da to nisu bili sasvim sigurno), ali činjenica ostaje ovo gore sto sam rekao glede Tanaisa, to jest činjenica, osim ove teorije o Amazonkama kao tim ženama ... Nadalje, lingvisti su izveli ime HRVAT iz SARMAT, a znamo da su upravo Sarmati bili narod koji je živio u zaleđu grčke kolonije-grada Tanaisa na obala Crnog Mora... Sarmati slaveni nisu bili Inače grčki povjesnicari spominju Hrvate kao Harauvat. Ovo što ću sad reći nisam siguran ali provjerite, mislim da sam negdje pročitao da u danasnjem Afganistanu čak, postoji pokrajina: Croata ili Croatia Što je jako zanimljivo nemislite li? A sad, ja kao student, kao arheolog a i povjesničar, reći cu svoje misljenje: Mislim da su Hrvati, kao oni iskonski, koji su krenuli sa obala Crnog Mora prema središtu Europe (danasnja Poljska), da su bili Sarmatsko pleme, Sarmati su jos u rimskom carstvu bili nadaleko poznati kao vrhunski ratnici, znači da su bili Sarmati a oni sami su bili iranskog porijekla, i kao takvo sarmatsko pleme (Hrvati) da su naravno kroz razna osvajanja i seobe toga vremena dosli u mjesanje sa prvenstveno slavenima a nadalje i ilirima, romanima i avarima, koje su zatekli pri naseljavanju na područije današnje Hrvatske, uz sve to mjesanje kako kulturno tako i genetsko, ime: HRVAT je zadrzano, jer iako su ti etnicki cisti Hrvati, iranskog porijekla bili malobrojni, nametnuli su svoje ime osvojenim narodima koji su se poslije i asimilirali pod tim imenom... i zadnje: Mislim da HRVATI su sve samo ne SLAVENI, nisam pobornik te teze niti cu ikad biti, nemam nista protiv slavena, ali jedino zajednicko sto imamo sa njima jest jezik. A po po tome, kad bi klasificirali jezik kao vjerodostojnost, onda bi vjerojatno i Tierry Henry bio francuski starosjedilac... Jezik je ljudi moji prelazna stvar, stvar asimilacije, najveci dokaz tome u prilog su nasi sami susjedi: pricaju NE-INDOEUROPSKIM jezikom Madjarskim a oni sami imaju vise slavenskog u sebi nego mi... to hrabro izjavljujem. Tako da ostavimo se jezika po strani, nekazem da u većini nacija on nije vjerodostojan, ali nije ni pravilo klasificiranja, daleko od toga. Ono što jest činjenica, to je da ime HRVAT nije slavenskog porijekla, i tko god izjavi da jest netreba ga uzimati za ozbiljnog arheologa ili povjesnicara. Pozdrav
Road_Warrior is offline  
Old 04.11.2008., 01:19   #149
Quote:
carof95 kaže: Pogledaj post
ja se dost kasnije uključujem u razgovor.al ovak,ja mislim da smo mi 80% slaveni.jer imamo sličan jezik,kulturu i što je najvažnije razdoblje doseljavanja.kad suse drugi slaveni doseljavali tad smo se i mi doselili.ak niste znali hrvati su ratovali čim su došli protiv avara,tak da neke priče oko nekih mješaja nema,bar ne u velikim količinama,a ovo da su dalmatinci većinom tam neki tam to je GLUPOST,jer su svi hrvatski kraljevi i kneževi izuzev ljudevite,vladali u lici i dalmaciji,a ovi neki podaci o hercegovcima to je glupost,hercegovci su 90& hrvati i točno imate di su hrvati većina na kojim prostorima bih-e,te podatke su dali najvjerojatnije neki kvazipovjesničari
ovih 80% je normalno za svaki narod se s nekim pomiješa
ak ne kužite o čem pričam pročitajte malo prvu stranicu da se podsjetite
ili ak je ovo sve već rečeno ispričavam se zbog ponavljanje jer kao što rekoh tek se sad uključio na forum uopće,jer sam vidio neke gluposti pa tak da vas razuvjerim
Hrvati jesu Slaveni. Ali također je istina da su druge etničke skupine utjecale na slavensku etnogenezu.
Ymir is offline  
Old 08.11.2008., 10:06   #150
Quote:
Ymir kaže: Pogledaj post
Hrvati jesu Slaveni.
I kaj sad je tvoj zaključak amen za sve, odkud uopće takvi zaključci o slavenstvu sviju nas. Ma za sve su to krivi ilirci (Gaj i ekipa) koji nisu imali blage veze kaj žele (osim upada u povijesne knjige), e da su onda mogli radit DNA testove. Osim toga Hrvati su skoro pa oduvijek ratovali sa Srbima i ostalom tzv. braćom slavenima pa kaj je ovima bilo da se ujedine sa njima?
Quote:
Ymir kaže: Pogledaj post
Ali također je istina da su druge etničke skupine utjecale na slavensku etnogenezu.
Ili da su slaveni utjecali na hrvatsku ( arijevsku iliti iransku, mada znači isto)

Kao što sam već napisao na drugom topicu:
Evo rezultat Primorčevih kolega (vršili naši i strani stručnjaci);
Genetička slika Hrvata (općenito jer ne mora značiti da ako npr. moja slika ovako izgleda da i nečija druga isto tako itgleda- nješanje naroda je nepotrebno objašnjavati)

Neslavenski genomi-ukupno 71%
od toga što je
45% Eu7(dinarski)
10% Eu18(prakeltski)
7% Eu4(hamitski)
5% HG9(semitski)
2% Eu16(avarski)
2% HG2(sibirski)
Te slavenski genom 29% Eu19

Sad povezanost sa Njemcima može se objasniti Eu18 kojeg oni imaju 50%, a mi 10% te Eu7 kojeg mi imamo 45%, a Nijemci 38%.

Pronašao sam na internetu da čak ni Srbi nisu 100% slaveni već oni imaju pored slavenskih gena najviše HG2.

Moj osobni stav je iranska(arijevska) teorija, no ona je još uvijek teorija kao i slavenska i sve ostale, trebalo bi provoditi više istraživanja na tom području, a ne kako se dosad i sad radi propagirati samo slavensku teoriju na načelu bratstva i jedinstva sa srbima, slovencima i ostalim slavenima s kojima nas povezuje samo jezik iako nije čak niti to; malo koji srbin razumije kajkavski ili čakavski.
__________________
Dobrovoljno bannan for good.
Aryan is offline  
Old 08.11.2008., 10:35   #151
Nemaš pojma. I ne pozivaj se na Primorca jer ovi podaci nisu Primorčevi već Biondićevi.
Ymir is offline  
Old 08.11.2008., 14:51   #152
Quote:
Ymir kaže: Pogledaj post
Nemaš pojma. I ne pozivaj se na Primorca jer ovi podaci nisu Primorčevi već Biondićevi.

Kako inteligentan odgovor. Ovime si pobio sve moje tvrdnje (mada nisu moje nego znanstveno dokazane od strane nepristranih znanstvenika). A jesam li ja napisao da su podaci Primorčevi? Nisam, on je jedan od znanstvenika koji su sudjelovali u istraživanju, a naveo sam ga kao najpoznatijeg (široj javnosti) u Hrvatskoj, budući da je ministar.

P.S. Prosvijetli me ako si tako inteligentan da na znanstvene podatke možeš davati odgovore kao što su;"Nemaš pojma.", koji su prema tebi znanstveni dokazi, to što je tzv. drug tito (malo slovo namjerno) rekao da smo svi braća slaveni?
__________________
Dobrovoljno bannan for good.
Aryan is offline  
Old 08.11.2008., 15:10   #153
Gle...nemaš pojma. Pozivaš se na Primorca, a daješ podatke s nekog foruma jer je Primorac među tim znanstvenicima. Nisi nikad čitao znanstvene radove na kojima je radio Primorac jer da jesi ne bi pisao gluposti. Vidljivo je iz zraka da nikad nisi pročitao te znanstvenike na koje se pozivaš. Uostalom, daj link tih istraživanja. Ja sam već dao nekoliko puta i nisi mi ništa odgovorio. Uopće nema smisla ulaziti u dublju analizu dok ne daš neki argument za teze. Sve dok nedaš znanstvene podatke kojih na internetu u obliku PDF formata ima ko blata smatram te običnim provokatorm i neznalicom.
Ymir is offline  
Old 09.11.2008., 13:06   #154
A gdje su tvoji linkovi da smo svi slaveni? Ili je to iz jugoslavenske povijesti svijeta?
__________________
Dobrovoljno bannan for good.
Aryan is offline  
Old 09.11.2008., 13:28   #155
Quote:
Aryan kaže: Pogledaj post
A gdje su tvoji linkovi da smo svi slaveni? Ili je to iz jugoslavenske povijesti svijeta?
GENETSKI definitivno nismo slaveni ( u većini imamo dinarski genotip), a mislim da ti ymir to niti ni ne pokušava kazat...
__________________
IZNAD SVIH!! HRVATSKA!!..."Dulce et decorum est pro patria mori,
sed dulcius pro patria vivere, et dulcissimum pro patria bibere. Ergo, bibamus pro salute patriae"
Hero_87 is offline  
Old 09.11.2008., 17:35   #156
Quote:
Aryan kaže: Pogledaj post
A gdje su tvoji linkovi da smo svi slaveni? Ili je to iz jugoslavenske povijesti svijeta?
Dao sam linkove prije koje si svjesno ignorirao ili se nisi udostojio pogledati. Tvoj problem.


Aryan kaže:
O čemu sa svojim linkovima? Mogu ja napravit stranicu, sa imitacijom Oxforda gdje ću potvrdit da su Hrvati nastali od ružičastih jednoroga... Budući da skoro 80% linkova koje se navode nemaju nikakve grafičke prikaze, zar ne možete zaključiti u istinitost tih stranica, a koliko sam ja naišao na netu, za svaku tezu o porijeklu Hrvata, srbi imaju deset stranica u kojima su samo zamijenili ime Hrvati sa sSrbi... Što dodatno govori... Piše na linku, pa i na plotu piše...

Ymir kaže:

Daj ne lupetaj. Linkovi nisu "od bilo koga" već članci iz znanstvenih časopisa, instituta itd. Kako nema grafova? O čemu ti pričaš? Jesi li uopće pogledao linkove?

Nasumice dajem sada linkove:

http://www.nature.com/ejhg/journal/v.../5200992a.html
https://www3.nationalgeographic.com/...tml?card=my036
http://evolutsioon.ut.ee/publications/Rootsi2004.pdf

Itd.itd.
Nisam ti ja kriv što si toliko lijen pročitati istraživanja.

https://www.forum.hr/showthread.php?t=272031&page=5



Phylogeography of Y-Chromosome Haplogroup I Reveals Distinct Domains of Prehistoric Gene Flow in Europe


To investigate which aspects of contemporary human Y-chromosome variation in Europe are characteristic of
primary colonization, late-glacial expansions from refuge areas, Neolithic dispersals, or more recent events of gene
flow, we have analyzed, in detail, haplogroup I (Hg I), the only major clade of the Y phylogeny that is widespread
over Europe but virtually absent elsewhere. The analysis of 1,104 Hg I Y chromosomes, which were identified in
the survey of 7,574 males from 60 population samples, revealed several subclades with distinct geographic distributions.
Subclade I1a accounts for most of Hg I in Scandinavia, with a rapidly decreasing frequency toward both
the East European Plain and the Atlantic fringe, but microsatellite diversity reveals that France could be the source
region of the early spread of both I1a and the less common I1c. Also, I1b*, which extends from the eastern Adriatic
to eastern Europe and declines noticeably toward the southern Balkans and abruptly toward the periphery of
northern Italy, probably diffused after the Last Glacial Maximum from a homeland in eastern Europe or the
Balkans.
In contrast, I1b2 most likely arose in southern France/Iberia. Similarly to the other subclades, it underwent
a postglacial expansion and marked the human colonization of Sardinia ∼9,000 years ago.


----------------------------------------------------------------------------
A different scenario has to be envisioned for subhaplogroup
I1b*, which is the most frequent clade in eastern
Europe and the Balkans.
It reaches its highest incidences
in Croatia (31%) and Bosnia (40%), encompassing almost
80%–90% of I (table 1).
In western Europe, its
subclade I1b2 (M26) (fig. 1F) (Semino et al. 2000; Bosch
et al. 2001; Capelli et al. 2003; Maca-Meyer et al. 2003)
is found at a very low frequency (!5%), except in Sardinia
(41%), Castile (19%) (Flores et al., in press), Bearnais
(8%), and in the Basques (6%). Although subclade
I1b2 and the paragroup I1b* (the latter present at marginal
frequencies) co-occur west of the Italian Apennines,
only I1b* is present east of the Adriatic. I1b* Y chromosomes
rapidly dissipate west of the Balkans—they are
virtually absent among Italians, Germans, French, and
Swiss (table 1; fig. 1E)—but extend eastward at notable
frequencies among Slavic-speaking populations. This
finding suggests that, similar to I1a, I1b* also may have
expanded from a glacial refuge area. However, this area
was most likely located in eastern Europe or the Balkans.


http://evolutsioon.ut.ee/publications/Rootsi2004.pdf

Gdje ti vidiš da tu netko priča o "slavenskim genima" ili "iranskim genima? To ne postoji. Po genima se gleda biološka populacija, a ne narodi. Narod obuhvaća nosioce određene kulture. Narodi se gledaju po kulturi u najširem smislu te riječi, što će reći da je kultura sveukupnost materijalnih i duhovnih dostignuća određene zajednice. Kultura su jezik, običaji, religija, umjetnost, znanost itd. Tako se gledaju narodi, što znači da su Hrvati Slaveni. Vaša logika je, 'prostite na izrazu, glupa do bola. Nitko ne osporava da su Šveđani i Norvežani germanski narodi iako su se miješali s autohtonim skandinavskim stanovništvom. Nitko Nijemcima ne osporava da su germanski narod iako su se oni miješali s stanovništvom kojeg su zatekli na području današnje Njemačake. Da stvar bude bolje Nijemci se genetski razlikuju od Šveđana i Norvažana u jednoj mjeri i opet svrstavate te narode u germanske. Isto vrijedi i za Engleze. Španjolce i Francuze se trpa u romanske narode i nikome to ne smeta iako su sem iješali sa svime i svačime. Tako mogu nabrajati do sutra, ali ne, Hrvati nisu Slaveni. Pa onda ni Nijemci ni Šveđani ni Norvežani nisu germanski narodi. Oni su...neka budu Eksimi.

Nauči se i ne dosađuj.

Evo vam vaših "ilirskih" i "slavenskih" gena.


I što drugo čovjek može reći osim da nemate pojma.

Zadnje uređivanje Ymir : 09.11.2008. at 17:40.
Ymir is offline  
Old 09.11.2008., 17:48   #157
The first image (Map 1) shows Palaeolithic Europe 18,000 years ago in the grip of the last ice age. Glacial ice 2km thick covers much of Northern Europe and the Alps. Sea levels are approx. 125m lower than today and the coastline differs slightly from the present day. For example, Britain and Ireland would have been connected to continental Europe (not shown on map).


The air would have been on average 10-12 degrees cooler and much more arid. In between the ice and the tree line, drought-tolerant grasses and dunes would have dominated the landscape.

The Neanderthals would have died out around 14,000 years ago leaving the nomadic hunter-gatherer Cro-Magnon (modern man) to pursue the animals of the time. Due to the cold and the need for food, the populations of the day waited the ice age out in the three locations shown on the map. These were the Iberian Peninsula, the Balkans and the Ukraine.

These people were skilled in flint-knapping techniques and various tools such as end-scrapers for animal skins and burins for working wood and engraving were common. Cave painting using charcoal had been around for a couple of thousand years although at this time they were now more subtle than mere outline drawings. These artistic expressions are significant as it shows that people are able to obtain some leisure time. Whether this is ‘art for art’s sake’ or objects of ritual is not known.



If we fast forward to 12,000 years ago (Map 2), the ice has retreated and the land has become much more supportive to life. Many animal species have returned to inhabit the land, although the snake, harvest mouse and mole never made it as far as Ireland before the land bridges re-flooded (ever wondered why there are no snakes in Ireland?).



The three groups of humans had taken refuge for so long that their DNA had naturally picked up mutations, and consequently can be defined into different haplogroups. As they spread from these refuges, Haplogroups R1b, I and R1a propagated across Europe.

- Haplogroup R1b is common on the western Atlantic coast as far as Scotland.
- Haplogroup I is common across central Europe and up into Scandinavia.
- Haplogroup R1a is common in eastern Europe and has also spread across into central Asia and as far as India and Pakistan.


These three major haplogroups account for approx 80% of Europe's present-day population.


Around 8,000 years ago (Map 3), the Neolithic peoples of the Middle East that had developed the new technology of agriculture began moving into Europe. There were several haplogroups involved, mainly E3b, F, J2 and G2.



These Neolithic haplogroups came in several waves over time and are found predominantly along the Mediterranean coast. Around 20% of the present-day population are from these Neolithic haplogroups. What is interesting to note is that the agricultural technology spread much further than the people who first 'invented' it.

A little later, around 4,500 years ago, Haplogroup N3 began moving across from west of the Ural mountains. Haplogroup N3 follows closely the spread of the Finno-Ugric languages.

"Ilirski", "iranski" i "slavenski" geni i to sve prije nego što su postojali Slaveni i Iliri. Koji ste vi carevi.

http://www.dnaheritage.com/masterclass2.asp

Ymir is offline  
Old 09.11.2008., 18:05   #158
Evo malo boljih karta:







__________________
IZNAD SVIH!! HRVATSKA!!..."Dulce et decorum est pro patria mori,
sed dulcius pro patria vivere, et dulcissimum pro patria bibere. Ergo, bibamus pro salute patriae"
Hero_87 is offline  
Old 09.11.2008., 18:06   #159
Dakle da remiziramo...
Dinarski Hrvati od srednje Bosne pa sve do jadranske obale i otoka su ogromnim dijelom potomci starosjeditelja, najviše starih Dalmata.
Najveća kocentracija stare europske I haplogrupe, praktično samo njenog jednog dijela I1b* koji je i nastao tu u blizini jadranskog mora prije kojih dvadesetak tisuća godina, te na ovim prostorima preživio velike hladnoće i spuštanje ledenjaka je baš tu kod dinarskih Hrvata s tim da je i korjenska I* grupa vjerojatno tu od davnina. Od ostalih grupa zamjetnije su još samo dvije, a to je istočnoeuropska i centralnoazijska R1a grupa koju su nam donjeli što stari Kurganci i Vučedolci i kasnije oko stoljeća sedmog tada već slavenski protohrvati. Treća grupa je E3b1 (M78) prije 8000 godina pristigla je s Egejskog mora i donjeli su je nositelji neolitskih ratarskih kultura. Ta grupa je izgleda jedina koliko toliko zamjetna od mediteranskih grupa kod nas, a karakteristièna je po tome što je prva od njih koja je pristigla u najjužnije djelove Europe, možda čak i prije nego je neolit nastupio. Danas se uglavnom prostire u Grčkoj i Albaniji s vrijednošću do >20% a prema zapadu naglo opada. Osim u slučaju bosanskih Srba kod kojih je prisutna u rangu ovih jugoistočnih vrijednosti...
__________________
IZNAD SVIH!! HRVATSKA!!..."Dulce et decorum est pro patria mori,
sed dulcius pro patria vivere, et dulcissimum pro patria bibere. Ergo, bibamus pro salute patriae"
Hero_87 is offline  
Old 09.11.2008., 18:16   #160
Quote:
Hero_87 kaže: Pogledaj post
Dakle da remiziramo...
Dinarski Hrvati od srednje Bosne pa sve do jadranske obale i otoka su ogromnim dijelom potomci starosjeditelja, najviše starih Dalmata.
Najveća kocentracija stare europske I haplogrupe, praktično samo njenog jednog dijela I1b* koji je i nastao tu u blizini jadranskog mora prije kojih dvadesetak tisuća godina, te na ovim prostorima preživio velike hladnoće i spuštanje ledenjaka je baš tu kod dinarskih Hrvata s tim da je i korjenska I* grupa vjerojatno tu od davnina. Od ostalih grupa zamjetnije su još samo dvije, a to je istočnoeuropska i centralnoazijska R1a grupa koju su nam donjeli što stari Kurganci i Vučedolci i kasnije oko stoljeća sedmog tada već slavenski protohrvati. Treća grupa je E3b1 (M78) prije 8000 godina pristigla je s Egejskog mora i donjeli su je nositelji neolitskih ratarskih kultura. Ta grupa je izgleda jedina koliko toliko zamjetna od mediteranskih grupa kod nas, a karakteristièna je po tome što je prva od njih koja je pristigla u najjužnije djelove Europe, možda čak i prije nego je neolit nastupio. Danas se uglavnom prostire u Grčkoj i Albaniji s vrijednošću do >20% a prema zapadu naglo opada. Osim u slučaju bosanskih Srba kod kojih je prisutna u rangu ovih jugoistočnih vrijednosti...
Da. I gdje si ti sad tu spomenuo "slavenske" gene? Nigdje jer ne postoje. To je stvar geografije. Slavenski Hrvati su došli na ove prostore i izmiješali se sa stanovništvom koje tu živi tisuaćama godina i koji su prošli kroz razne faze "narodnosti". Ne znamo kako su se prvi ljudi zvali što je logično jer se radi o kamenom dobu. Kasnije su dolazili valovi narodi koji su bili govornici nekog od indoeuropskog jezika ( Iliri, Rimljani, Grci, Kelti, Goti itd.) ili nekih od azijskih (Avari, Huni itd.) da bi na kraju došli slavenski Hrvati koji su tu već zatekli slavenska plemana koja su prethodila seobi Hrvatima. Hrvati se izmješali i imamo ovo što danas imamo, slavenski narod što si zadnjim postom i sam pokazao jer se markeri ne gledaju po narodnosti. Ljudi kroz stoljeća mijenjaju narodnost, ali genetika ostaje ista, osim ako ne dođe do mutacije. Nijedan gentičar ne govori o "slavenskim genima" jer zna da to ne postoji. Stvari su vrlo jednostavne samo ako se pročita nešto.

Zadnje uređivanje Ymir : 09.11.2008. at 18:23.
Ymir is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:39.