Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.08.2011., 00:27   #861
ja cu u pet ili sub na kupu malo dalje od pokupskog, vec je odluceno. pa planiram i prosetati dok ostatak bude slagao rostilj
cim se konzultiram oko mina, naravno
nista ne obecajem
Marica Carica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2011., 01:10   #862
jutros našla 6 pečurki i to velikih, a jučer ujutro sam prošla po toj livadi uzduž i poprijeko i nije bilo nijedne...šteta što nisam uzela fotić da poslikam...

popodne sam naišla na jako puno puharica i preslica....moja susjeda nabrala 4 kg...ja sam šetala svoju pinčicu, pa nisam ni uzela nož i košaru...

sutra idem u pohod na lisičarke
__________________
Success is getting what you want. Happiness is wanting what you get.
Allexis is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2011., 12:40   #863


Čini se da je počela sezona sunčanica. Ove ljepotice su pronađene u blizini Lepoglave, a ima ih toliko da jednostavno nisam mogao ponijeti sve. Krasnica nisam vidio puno, tu i tamo koja crvena, a njih većinom rađe izbjegavam.

Usput, volio bih konačno vidjeti da ljudi prestanu uništavat gljive koje ne poznaju ili ne jedu. Naletio sam na veći broj izmrcvarenih sunčanica, koje su vjerojatno tako završile zbog famoznog ne-poznam-pa-uništavam sindroma.
Charobniak is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2011., 16:37   #864
Quote:
Allexis kaže: Pogledaj post
jutros našla 6 pečurki i to velikih, a jučer ujutro sam prošla po toj livadi uzduž i poprijeko i nije bilo nijedne...šteta što nisam uzela fotić da poslikam...

popodne sam naišla na jako puno puharica i preslica....moja susjeda nabrala 4 kg...ja sam šetala svoju pinčicu, pa nisam ni uzela nož i košaru...

sutra idem u pohod na lisičarke
Ja još nisam vidio pečurke. Lisičarki je bilo, ali sad ih kod mene više nema.
Inače baš sam se vratio iz šume s par kila vrganja, hajdinskih i ljetnih. Ubral sam i jednog žutog.
@Charo: puna šuma crvenih krasnica, a ni ja nemam muda da ih berem! Gledam kod Bošca - dvije vrste jestive, dvije ne. Pa se ti igraj.

Nego, ekipa, jel ima netko dobar recept za dedeke (grabov i brezov djed)? Božac kaže da su izvanreni, a ja baš nisam oduševljen (nekak su mi ljigavi i ne baš fini). Puna ih je šuma, lijepih i mladih, a ja ne znam kaj bi z njima (osim da ih sušim pa uvaljujem pod vrganje :matan&jaranen
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2011., 19:15   #865
danas ništa nisam ubrala, ali sam malo poslikala

ludara (boletus satanas)







__________________
Success is getting what you want. Happiness is wanting what you get.
Allexis is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2011., 19:28   #866
srebrnasta preslica - puna ih je livada







__________________
Success is getting what you want. Happiness is wanting what you get.
Allexis is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2011., 19:36   #867
naišla sam i na neke koje nisam sigurna što su, možda podstavka (boletus subtomentosus)







__________________
Success is getting what you want. Happiness is wanting what you get.
Allexis is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2011., 19:46   #868








__________________
Success is getting what you want. Happiness is wanting what you get.
Allexis is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2011., 19:55   #869
gorki vrganj (boletus albidus)









__________________
Success is getting what you want. Happiness is wanting what you get.
Allexis is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2011., 16:38   #870
Halo, Alexis, daj drugi put linkove na slike, OK?
Nemamo svi ADSL, pa da nam je sam tak učitat stranicu od 10 - 20 MB.
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2011., 19:07   #871
boga ti, pa nabavi si adsl prošle su 90ete
kor-im is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2011., 09:04   #872
Nabavi mi ga ti.
Kod mene nema fiksnih linija, a odašiljači su za kurac.
Ja živim pokraj šume - imam vezu s internetom preko sticka koji me zajebava, ali zato berem gljive u blizini vlastite kuće.
Jebiga, nemreš imat i ovce i novce, ma kaj pričali u Tele2...
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2011., 09:58   #873
Inače, gotovo sam siguran da je riječ o podstavki, a sljedeća, misteriozna gljiva mi je nepoznata.
Muči me taj narančasti ton, da nije njega, rekao bih da se radio o žutom vrganju/djedu. Jesu li boje na fotki vjerno reproducirane?
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2011., 13:42   #874
dobre su boje, takav je i u prirodi kažu mi na gljivarskom forumu da bi mogao biti boletus queleti...

ovo zadnje je gorki vrganj (boletus albidus)...nisam bila sigurna, jer mi na presjeku nije poplavio....onda sam se sjetila da sam prerezala već izvađen iz zemlje....jučer sam prerezala svježi, poplavio je skroz....

jučer sam naišla i na bijele i sive preslice....šuma je puna turista koji misle da znaju brati gljive...pa je tako jedan nabrao amanitu pantherinu, 3 kom, jer je bio siguran da tako lijepa gljiva mora biti jestiva
__________________
Success is getting what you want. Happiness is wanting what you get.
Allexis is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2011., 14:47   #875
Ou šit, i ja sam posumnjao na glatkonošku, ali sam to iz nekog razloga odbacio.
Bilo kako bilo, ne berem gljive koje prije upotrebe treba prokuhati - to mi je nekak previše posla, a obično u to doba ima i gljiva koje se ne trebaju kuhati.
Međutim, jučer sam popizdio u šumi jer sam našao gomilu pošutanih gljiva - djedova, raznih vrsta vrganja koje lokalni berači ne poznaju, krasnica...
Nemreš stoku naučit, nema šanse...
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2011., 23:27   #876
ni mi ne beremo preslice i ostale koje treba prokuhavati....zato samo poslikam i ostavim za one koji će ih jesti....ne razumijem kako netko može šutati gljive koje ne poznaje a pogotovo kako ne poznaje djedove....prava šteta

ima sad i ovdje krasnica....moja susjeda ih nabrala 2 kg...al tek su počele...prije 3 dana ih nije bilo...
__________________
Success is getting what you want. Happiness is wanting what you get.
Allexis is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2011., 04:31   #877
Evo nesto prijavaka i s moje strane (konacno ):

Slinavka (Boletus granulatus L. ex)
Odlicna juha!
Slinavka je pronadjena ovdje: rub sjenokose (jos nepokosene), rub mjesovite sume, 850m nadmorske visine.





Guba.
I to ogromna! Sjela sam na nju (rasla je nisko na drvetu) pa je otpala.
(Ne zove se dzaba na jednom drugom jeziku Ëlfenbankje tj. "patuljkova klupica")

Lijepa gljiva. Toliko mi je bila lijepa, a nisam imala fotoaparat sa sobom, da sam ju morala ponijeti!

Suha guba kada se zapali razvija poprilican dim, iako zapravo samo malo tinja. U neka pradavna vremena izmrvljena i zapaljena guba koristila se prilikom pcelarenja (danas se za dimljenje pali duhan).



Ovo u NL zovemo Oesterzwam.
Bilo bi lijepo znati kako se zove u RH, s obzirom da je nema navedene u jedinoj knjizi koju imam na hrvatskom...




Ovu ljepoticu na zalost nisam znala determinirati.

Po svemu (izgled, miris na anis) lici na nekakvu pecurku, ali ima ljuskice koje ne mogu smjestiti. Medjutim staniste ne stima da bi bio neki Agaricus: pronadjena je u mijesanoj sumi, u korijenu bukova (dakle listopadna) panja, ali ispod smreke.

Rasla je doduse pokraj sumskog puta, medjutim kompletno u tami smreke, a ne na suncu kao sto vecina pecuraka voli.

Nema nikakav prsten niti ovojnicu, ali veci primjerak nije bio do kraja otvoren (mozda bi se prsten pojavio poslije).Manji primjerak je bio otvoren, ali takodjer i deformiran u korijen bukvina panja 2x

Jedina pecurka sa "ljuskicama" koju sam ikada nasla (a koja takodjer mirise na anis) je bila Golema pecurka (Agaricus augustus Fries). No..... bila je drugacije boje, imala je drugacije (manje, finije) ljuskice i pronadjena je u ravnici 1400 km dalje......uopce nije za usporedbu...

Takodjer ne lici niti na jednu od otrovnih pecuraka (Agaricus xanthoderma var. Genevier ili var. Meleagris). Ne zuti pri presijeku, niti mirise neugodno na karabit, sto je cesto u ovih otrovnih vrsta.

Ono sto me jos dodatno zbunilo je to da je stapka poprilicno cunjasta i debela i puna tekucine, "socna", doslovno ju mozes "zmikati". Dakle ne lici ni na kakvu Amanitiu takodjer...

Can anybody solve the mistery?

Zadnje uređivanje Marica Carica : 16.08.2011. at 04:57.
Marica Carica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2011., 04:48   #878
evo jos malo ove misteriozne:






Allexis@: ako moze navedi koji gljivarsli forum ti posjecujes
Marica Carica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2011., 04:55   #879
Inace u frigideru mi se hladi jos jedno 4-5 vrsta Boleta, od kojih bar 2 neidentificirana. I jedna capica uzeta samo za slikanje.

Treba ponekad i isprazniti memory-card...
Marica Carica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2011., 08:53   #880
Nažalost, ova tvoja oester-gljiva se slabo vidi pa ne mogu reći. Sliči na žuti kruh, ali bez donje strane ne mogu znati.
A ova druga bi mogla biti nekakva pečurka, ali i amanita. Šumske pečurke izazito mirišu na anis. Ako na prerezu izrazito pocrveni, mogla bi biti šumarica.
Ako ne, mogla bi biti resasta pečurka (agaricus vaporarius).

Nego, ekipa, krenule su grmačice!
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:17.