Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.05.2006., 23:54   #401
Quote:
Ako pojedem cigaru i ne opijem se, nikad necu saznati da je tu alkohol.
Ostali koji se opiju nakon cigare pa mi saopce cinjenicu cinit ce mi se da lazu.
Ako popijem pivu, vino, viski, i ne opijem se
Ono što ne znaš nije ti grijeh.Ako neznaš da u pivu ima alkohola možeš je piti dok ne saznaš suprotno.S tim da imaš svijest da te Bog gleda,a sa Njim nije se igrati skrivača i smicalica.Tipa zatvoriću uši da ne čujem da u pivi ima alkohola.
Musliman.hr is offline  
Old 20.05.2006., 00:23   #402
Smile

Quote:
Bosniac kaže:
Da li vam je poznato
kakav je osobni odnos prema Islamu imao
svjetski poznati ruski pisac,
aristokrata,grof Lav Tolstoj?
(1828-1910 g.)
eno izasla knjiga na tu temu...
__________________
"Citaj, u ime Gospodara tvoga, koji stvara; stvara covjeka od ugruska! Citaj, plemenit je Gospodar tvoj, koji poucava peru, koji covjeka poucava onome sto ne zna." Objava XCVI 1-5
musa is offline  
Old 20.05.2006., 00:28   #403
Quote:
Musliman.hr kaže:
Ono što ne znaš nije ti grijeh.Ako neznaš da u pivu ima alkohola možeš je piti dok ne saznaš suprotno.S tim da imaš svijest da te Bog gleda,a sa Njim nije se igrati skrivača i smicalica.Tipa zatvoriću uši da ne čujem da u pivi ima alkohola.
Ali to je u totalnoj opreci sa kategorickom zabranom.
Netko mi kaze da u pivu ili vinu ima alkohola koji opija. Moje iskustvo tvrdi suprotno jer vino i pivo me ne opijaju. Zasto bih vjerovao nekome za kojeg smatram, uzimajuci u obzir vlastito iskustvo, da mi laze? Pri tome imam svijest da me Bog gleda.
frflj is offline  
Old 20.05.2006., 00:47   #404
Quote:
Ali to je u totalnoj opreci sa kategorickom zabranom.
Netko mi kaze da u pivu ili vinu ima alkohola koji opija. Moje iskustvo tvrdi suprotno jer vino i pivo me ne opijaju. Zasto bih vjerovao nekome za kojeg smatram, uzimajuci u obzir vlastito iskustvo, da mi laze? Pri tome imam svijest da me Bog gleda.
Zato što se taj bavi kemijom i dokazao je da je alkohol kemijski element i na svakom današnjem artiklu imaš naljepnicu na kojoj je sastav proizvoda koji konzumiraš.Ako na naljepnici piše alkohol x,y% zabranjeno ti je da ga piješ.
Ako si slijep imaš nekog pored sebe da ti čita.
To bi recimo važilo za ljude imune na alkohol kojih je jako malo.
Ako nema naljepnice kao domaća rakija,onda se ta rakija ne pije jer zalazi u sumnjivo područje.Ako je popiješ jedan gutljaj i skužiš da je alkohol nije ti grijeh taj jedan gutljaj.Grijeh ti je drugi gutljaj.
Ako ne skužiš da je alkohol jer si supermen i imun si na alkohol,nije ti grijeh da ga piješ dok ti neko u koga imaš povjerenja ne kaže da u domaćoj šljivi ima alkohol.
Ovo je izniman slučaj teškog cjepidlačenja sa propisima.Ali ako i dalje nije jasno samo pitaj.
Musliman.hr is offline  
Old 20.05.2006., 00:57   #405
Bez uvrede vas dvojica... no ovo je fakat jedna od glupljih rasprava
__________________
Frizurica sređena, pomorandža ceđena, brodski podovi, morski plodovi, podno grijanje, intimno brijanje...
smjeskica is offline  
Old 20.05.2006., 01:01   #406
Quote:
Musliman.hr kaže:
Zato što se taj bavi kemijom i dokazao je da je alkohol kemijski element i na svakom današnjem artiklu imaš naljepnicu na kojoj je sastav proizvoda koji konzumiraš.Ako na naljepnici piše alkohol x,y% zabranjeno ti je da ga piješ.
Ako si slijep imaš nekog pored sebe da ti čita.
To bi recimo važilo za ljude imune na alkohol kojih je jako malo.
Ako nema naljepnice kao domaća rakija,onda se ta rakija ne pije jer zalazi u sumnjivo područje.Ako je popiješ jedan gutljaj i skužiš da je alkohol nije ti grijeh taj jedan gutljaj.Grijeh ti je drugi gutljaj.
Ako ne skužiš da je alkohol jer si supermen i imun si na alkohol,nije ti grijeh da ga piješ dok ti neko u koga imaš povjerenja ne kaže da u domaćoj šljivi ima alkohol.
Ovo je izniman slučaj teškog cjepidlačenja sa propisima.Ali ako i dalje nije jasno samo pitaj.
Prije 100 godina nije bilo naljepnica
Jesi li ikada upoznao ruse koji nakon 3 boce votke nisu opijeniji nego ja nakon 3 boce piva. Rusi su jako brojan narod, dakle nisu neki kandidati za Pravi put
Tko bi njima mogao dokazati da je alkohol nesto stetno?
Ne smatram da je ovo izniman slucaj teskog cjepidlacenja, vec smatram da je to slucaj nekoga tko smatra da ima glavu i mozak i trazi dodatna objasnjenja.
frflj is offline  
Old 20.05.2006., 01:03   #407
Quote:
smjeskica kaže:
Bez uvrede vas dvojica... no ovo je fakat jedna od glupljih rasprava
Zasto tako mislis?
frflj is offline  
Old 20.05.2006., 01:08   #408
Quote:
frflj kaže:
Zasto tako mislis?
Zasto mislim da je rasprava o breskvama koje opijaju glupa?

Ne znam... musicava sam
__________________
Frizurica sređena, pomorandža ceđena, brodski podovi, morski plodovi, podno grijanje, intimno brijanje...
smjeskica is offline  
Old 20.05.2006., 01:17   #409
Quote:
smjeskica kaže:
Zasto mislim da je rasprava o breskvama koje opijaju glupa?

Ne znam... musicava sam
Nije. To je cinjenica koju treba uzeti u obzir i ozbiljno promisliti. Ako nisi bukvalist.
frflj is offline  
Old 20.05.2006., 07:43   #410
Quote:
bumbar kaže:
kako se islam širio ako nije kroz rat, evo ti primjer Bosna i Hercegovina, Turci prodrli u Eurpou i proširili, primjer br. 2, osvajanje Jeruzalema od strane Muslimana, primjer br. 3, pohodi Muhameda gdje je širio vijest da je prorok a oni koji ga nisu priznavali bili su napdanuti,

ako sam u krivu reci?
najmnogoljudnija muslimanska zemlja Inodonezija nije nikad islamskim ratom imala posla, tako isto Nigerija npr. gdje ima oko 90 mil. muslimana
__________________
"Citaj, u ime Gospodara tvoga, koji stvara; stvara covjeka od ugruska! Citaj, plemenit je Gospodar tvoj, koji poucava peru, koji covjeka poucava onome sto ne zna." Objava XCVI 1-5
musa is offline  
Old 20.05.2006., 07:59   #411
Smile losa uporedba..

Quote:
frflj kaže:
Ljudi su stoljecima, cak stovise tisucljecima slijedili hipotezu da je Zemlja u centru Svemira a sve se okrece oko nje. Svi koji su ponudili druga objasnjenja su gorjeli na lomacama.
nije isto stoljetna vjera koja povlaci za sobom obavezu pridrzavanja detaljnih naredbi i zabrana, i stoljetna hipoteza koja nema nikakvog uticaja na zivot onih koji je zagovaraju

konkretno, moj dan zivota kao pojedinca je isti, vjerovao ja da je Zemlja centar vasione ili ne, a moj dan zivota kad vjerujem da ima Bog koji mi propisuje naredbe i zabrane je totalno drugaciji, nego ako u to ne vjerujem
__________________
"Citaj, u ime Gospodara tvoga, koji stvara; stvara covjeka od ugruska! Citaj, plemenit je Gospodar tvoj, koji poucava peru, koji covjeka poucava onome sto ne zna." Objava XCVI 1-5
musa is offline  
Old 20.05.2006., 08:04   #412
Post

Quote:
frflj kaže:
Ti poantu nisi dobro shvatio.
Breskve i jogurt su postojali i prije Objave. Ljudi su ih i prije Objave jeli a neki su se i vjerovatno od breskvi ili slicnog voca opili i cinili nedolicne stvari kao da su pili vino i ostala alkoholna pica, naravno ako su ih pojeli previse i ako im je takav senzibilitet.
Fermentirati ce uvijek u zelucu. Ne postoji zeludac u kojem nece fermentirati, inace takva beba bi umrla za tjedan dana.
Sve to je trebalo biti poznato u trenutku Objave
mozda je ipak rasprava osla bez razloga predaleko, ali fino ti je receno, tj. mogao si shvatiti da je:
- zabranjen vec fermentovani alkohol bez obzira u kojim se kolicinama nalazio i u kojoj formi da se konzumira svima, bez razlika opijal nekoga u manjoj ili vecoj kolicini.
- a oni produkti koji fermentuju u alkohol nakon konzumiranja bivaju zabranjeni/dozvoljeni shodno tome kako na koga i u kojoj mjeri uticu.
__________________
"Citaj, u ime Gospodara tvoga, koji stvara; stvara covjeka od ugruska! Citaj, plemenit je Gospodar tvoj, koji poucava peru, koji covjeka poucava onome sto ne zna." Objava XCVI 1-5
musa is offline  
Old 20.05.2006., 13:35   #413
Quote:
musa kaže:
najmnogoljudnija muslimanska zemlja Inodonezija nije nikad islamskim ratom imala posla, tako isto Nigerija npr. gdje ima oko 90 mil. muslimana
kako nije u Nigeriji? pa tamo stalno napadaju Krščane,
primjer broj 2, napadajuj krščane na Filipinima
bumbar is offline  
Old 20.05.2006., 14:14   #414
PItanje-u kojem su vrijednosnom suodnosu poslanik Muhamed i ISSa, npr ili Mojsije? POstoji li neka vrsta hijerarhijske valorizacije? Bilo na "dogmatskom planu2 bilo na "pučko-praktičnom planu" i ima li metafizičke podloge za hijerarhijsko vrednovanje.
Konkretno , ja sam često dobijala ,možda površan i paušalan dojam da u Islamu , posebno na toj narodnoj, "običnoj" razini (ne znam kako da drugačije to definiram) Muhamed ima čak veće značenje od Allaha ,odnosno boga kroz sve njegove manifestacije i atribute. Čak sam mislila da je Muhamed za pripadnike Islama neka vrsta boga.Slavljenje njega je meni djelovalo kao slavljenje i doživljaj boga/Allaha.
I ako može još jedanput metafizičko objašnjenje razlike između termina bog i Allah
once is offline  
Old 20.05.2006., 15:48   #415
Quote:
bumbar kaže:
kako nije u Nigeriji? pa tamo stalno napadaju Krščane,
primjer broj 2, napadajuj krščane na Filipinima
po tome je onda u zemljama gdje nemuslimani napadaju muslimane nemuslimansko stanovnistvo ratom i krvoprolicem tu dospjelo

poenta mog posta je da islam u te zemlje nije dosao ratnim pohodom islamske drzave na nemuslimanske susjede vec kroz misionarstvo i trgovacke odnose
__________________
"Citaj, u ime Gospodara tvoga, koji stvara; stvara covjeka od ugruska! Citaj, plemenit je Gospodar tvoj, koji poucava peru, koji covjeka poucava onome sto ne zna." Objava XCVI 1-5
musa is offline  
Old 20.05.2006., 15:49   #416
Quote:
once kaže:
PItanje-u kojem su vrijednosnom suodnosu poslanik Muhamed i ISSa, npr ili Mojsije? POstoji li neka vrsta hijerarhijske valorizacije? Bilo na "dogmatskom planu2 bilo na "pučko-praktičnom planu" i ima li metafizičke podloge za hijerarhijsko vrednovanje.
Konkretno , ja sam često dobijala ,možda površan i paušalan dojam da u Islamu , posebno na toj narodnoj, "običnoj" razini (ne znam kako da drugačije to definiram) Muhamed ima čak veće značenje od Allaha ,odnosno boga kroz sve njegove manifestacije i atribute. Čak sam mislila da je Muhamed za pripadnike Islama neka vrsta boga.Slavljenje njega je meni djelovalo kao slavljenje i doživljaj boga/Allaha.
I ako može još jedanput metafizičko objašnjenje razlike između termina bog i Allah
pogresno si obavjestena, u islamu postoju boldirana razlika na relaciji Muhammed poslanik/covjek i Allah bozanstvo/apsolut
__________________
"Citaj, u ime Gospodara tvoga, koji stvara; stvara covjeka od ugruska! Citaj, plemenit je Gospodar tvoj, koji poucava peru, koji covjeka poucava onome sto ne zna." Objava XCVI 1-5
musa is offline  
Old 20.05.2006., 17:10   #417
Quote:
once kaže:
I ako može još jedanput metafizičko objašnjenje razlike između termina bog i Allah
pa razlika je ista kao recimo bog kao opća imenica i BOg kao lično ime.

po tom pitnjau jako je ilustrativna " formula" koja glasi La ilahe ill Allah

neka me isprave moje kolege koje bolje poznaju arapski jezik

Ilah se piše Elif -Lam -ha dok se Allah piše Elif lam lam ha.
Obično se koliko je meni pozata arapska gramatika ispred imena dodaje skupina Elif i Lam

Dalje nalazim posebno zanimljivim ovu formulu iz više ralzoga. ne samo da je ona izuzetno melodična i skladna nego i počinje sa negacijom "la".
La ilahe illallah bi prevedeno na naš jezik bilo "nema boga/ilaha osim Boga/Allaha"
Moja razmišljanja se također keću u pravcu koji je ralzog zašto se prvo kaže "nema boga" pa tek onda "Ima Boga"?
mislim da će ti ovo zasad biti dovoljno
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Old 20.05.2006., 17:50   #418
po meni je ipak neadekvatno prevoditi rijec Allah kao Bog jer rijec "ilah" bi trebalo znaciti bog, bozanstvo - a Allah je vlastito Bozije ime.
__________________
"Citaj, u ime Gospodara tvoga, koji stvara; stvara covjeka od ugruska! Citaj, plemenit je Gospodar tvoj, koji poucava peru, koji covjeka poucava onome sto ne zna." Objava XCVI 1-5
musa is offline  
Old 20.05.2006., 19:00   #419
ne znam koji je ajet ali...

"Doista se srca kad se spomene Allah smiruju!"
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Old 20.05.2006., 21:58   #420
Once pita.

Quote:
PItanje-u kojem su vrijednosnom suodnosu poslanik Muhamed i ISSa, npr ili Mojsije? POstoji li neka vrsta hijerarhijske valorizacije? Bilo na "dogmatskom planu2 bilo na "pučko-praktičnom planu" i ima li metafizičke podloge za hijerarhijsko vrednovanje.
Prvi poslanik bio je Adem a.s. a posljednji Muhammed s.a.v.s..Međutim treba znati da je Muhammed s.a.v.s stvoren prije bilo čega drugog na 40 hiljada god. te da je od njegova nura(svjetla)stvoreno sve ostalo.

Issa a.s i Musa a.s u suštini se ne razlikuju od Muhammeda s.a.v.s..
Niti se suštinski međusobno razlikuju svi poslanici.Kojih je na zemlji bilo 124 000.
Međutim razlikuju se po bliskosti Allahu.Pa je tako najbliži Allahu naš poslanik a iza njega slijede 4 najodabranija poslanika.To su Nuh,Ibrahim,Musa i Issa.(Noa,Abraham,Mojsije i Isus)
Znači hijerarhija se formira na osnovi bliskosti Allahu.

I još se razlikuju po tome što su svi poslanici slani svojim narodima,a Muhammed s.a.v.s. je poslan cijelom čovječanstvu i džinnima kao kruna ili pečat vjerovjesništva.

A o metafizičkim stanjima njihovim i odnosima i razlikama drugom prilikom zbog opširnosti teme.Ali samo ću neke naznake iznijeti.
Naime blizina Allahu je uslovljena spoznajom Allaha.Pa se tako razlikuju spoznaje poslanika i njihove mogućnosti koje posjeduju za spoznaju.Tako Muhammed s.a.v.s.pozna Allaha sadržajnije nego Musa a.s. ili Issa a.s..
Eto zasad pa ako poželiš još pitaj.
Musliman.hr is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:10.