Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.12.2007., 09:53   #1
Kortizol

Molim za pomoć.
Godinama se mučim sa kilama,imam višak od cca 35-40 kila.
Zadnjih 2 mjeseca sam radila neke pretrage,štitnjača je ok ali neki spolni hormoni nisu a sad me najviše brine kortizol.
Radila sam deksametazon-prekonoćna blokada (popila 2 tabletice navečer)i ujutro natašte vadila krv.
Nalaz je: <20 a usporednice su 8 sati:138-800 i 17 sati 80-488

Kako god okrenem,ne čini mi se ok nalaz....Sad se moram naručiti endokrinologu,ali me zanima vaše mišljenje,što je to i kako se liječi ako netko ima iskustva.Jer dok me naruče to je barem mjesec dana

HVALA
cipelić is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2007., 10:21   #2
Quote:
cipelić kaže: Pogledaj post
Molim za pomoć.
Godinama se mučim sa kilama,imam višak od cca 35-40 kila.
Zadnjih 2 mjeseca sam radila neke pretrage,štitnjača je ok ali neki spolni hormoni nisu a sad me najviše brine kortizol.
Radila sam deksametazon-prekonoćna blokada (popila 2 tabletice navečer)i ujutro natašte vadila krv.
Nalaz je: <20 a usporednice su 8 sati:138-800 i 17 sati 80-488

Kako god okrenem,ne čini mi se ok nalaz....Sad se moram naručiti endokrinologu,ali me zanima vaše mišljenje,što je to i kako se liječi ako netko ima iskustva.Jer dok me naruče to je barem mjesec dana

HVALA
Moj ti je savjet da ako želiš to što prije riješiti i ako imaš mogućnost uplatiš sebi dodatno zdravstveno osiguranje. Ovu pretragu možeš dobiti za najniži stup koji uključuje uglavnom kod svih osiguravajućih kuća 3 specijalistička pregleda godišnje i neke lab. pretrage i to za nekih 110 kn mjesečno cca. Moj tata je imao probleme sa štitnjačom i bilo mu je jako loše, a isto ga je zapalo čekanje od mjesec dana, pa je to tako riješio. Uglavnom, nazoveš to dodatno osiguranje i službenica te odmah naruči gdje god želiš (da imaju s njima sporazum) i kad tebi paše i to je njemu ispalo već sutra dan. Uglavnom, nema čekanja i sve odmah dobiš crno na bijelo.
Ne znam što bi kod tebe moglo biti, ali čula sam da taj dexamethazon prirodno luči nadbubrežna žlijezda. Dali je ta moja informacija točna, pa je problem s njom jer ga ne luči dovoljno i održava tu ravnotežu ili čim drugim, nemam pojma
Po ovome što piše u wikipediji moglo bi biti razlog
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2007., 07:38   #3
Šta nitko nema iskustva s tim???
cipelić is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2007., 12:32   #4
smiri se, dizes si kortizol.

deksametazon je sintetski kortizol.

koliko sam shvatila, tebi je kortizol povisen?

(s obzirom na to da ti, kako navodis, vrijednosti hormona odudaraju od referentnih, nadam se da si bila na uzv donjeg abdomena da se iskljuci pco(s) kod kojeg se btw informiraj za pravilnu prehranu.)

ja sam bila nedavno u bolnici zbog kortizola, jos cekam neke nalaze. napravili su mi kompletnu obradu nadbubrezne, uglavnom vadjenje krvi i skupljanje urina u kanistere. izmedju ostalog sam radila vma-test prije kojeg moras tjedan dana biti na vma-dijeti (samo informacijica ako ti zatreba: vma ili vanilmandelicna kiselina je kateholamin kojeg prirodno luci nadbubrezna zlijezda, a povisen je kod nekih tumora i kod stresa tako da ga moras izbjegavati u hrani prije testa da nalaz slucajno ne bi bio false positive) i paziti koji dan ciklusa ides na test (ne zbog hormona, vec zato sto u urinu ne smije biti menstrualne krvi). prije toga se inace ide na ct pa tek onda neki detaljniji testovi.

tu sam nesta piskarala u par navrata o cushingovom sindromu pa utipkaj u trazilici, nazalost nemam sad bas vremena da to ponovo pisem.

uzroci mogu biti stres, uzimanje odredjenih lijekova (recimo, ako si zbog neceg na steroidnoj terapiji), (kongenitalna) adrenalna hiperplazija, adenomi adrenalnih zlijezda, adenom pituitarne zlijezde (gdje povisen acth utjece na pojacano lucenje kortizola) i mikrocelularni karcinom pluca (ovo vjerojatno nije slucaj, nemoj sad dizat' paniku, spominjem cisto for your information) i jos neke vrste tumora. pretpostavljam i da si vadila acth. ne zaboravi endokrinologu navesti sve simptome koje imas jer se cak i one koje mozda ne bi vezala uz poremecaj moze povezati uz isti. nalaz deksametazonskog testa supresije ne znam ocitati, svoj nisam jos vidjela, o tome ces jos sa svojim endokrinologom.

eto. sorry, malo zbrckano, zurim se. odi jos na ''search'', a ako imas jos kakvih pitanja slobodno posalji pm.
__________________
you're so vain - i bet you think this song is about you
sympathy for the devil
*jezebel* is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2008., 21:36   #5
HORMON KORTIZOL!??

ZANIMA ME DA LI NETKO ZNA KOLIKE SU NORMALNE VRIJEDNOSTI JUTARNJEG ODNOSNO VEČERNJEG HORMONA KORTIZOLA! IMAM INFORMACIJE DA VEČERNJI TREBA BITI POLA VRIJEDNOSTI OD JUTARNJEG, A KAKO JE MOJ VEČERNJI NEŠTO VEĆI OD POLOVICE JUTARNJE VRIJEDNOSTI, ZANIMA ME KOLIKO TO ODSTUPANJE MOŽE BITI A DA JE NALAZ U REDU?
forum111 is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 20.01.2008., 17:32   #6
Quote:
forum111 kaže: Pogledaj post
ZANIMA ME DA LI NETKO ZNA KOLIKE SU NORMALNE VRIJEDNOSTI JUTARNJEG ODNOSNO VEČERNJEG HORMONA KORTIZOLA! IMAM INFORMACIJE DA VEČERNJI TREBA BITI POLA VRIJEDNOSTI OD JUTARNJEG, A KAKO JE MOJ VEČERNJI NEŠTO VEĆI OD POLOVICE JUTARNJE VRIJEDNOSTI, ZANIMA ME KOLIKO TO ODSTUPANJE MOŽE BITI A DA JE NALAZ U REDU?

http://www.endolabor.kbsm.hr/o_analizama.htm#KORT

Opcenito o kortizolu,referentne vrijednosti su u sklopu stranice.
opsjednuta is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2008., 23:42   #7
Quote:
opsjednuta kaže: Pogledaj post
http://www.endolabor.kbsm.hr/o_analizama.htm#KORT

Opcenito o kortizolu,referentne vrijednosti su u sklopu stranice.
thanks!!!
forum111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2008., 15:24   #8
Testovi: kortizol u slini,reverzni T3

Zna li itko gdje se u Hrvatskoj može obaviti test kortizola u slini kroz 24 sata i test reverznog T3 hormona (rT3) u krvi?

Pitala sam u nekim privatnim laboratorijima, ali svi imaju prilično oskudnu ponudu u usporedbi s inozemstvom, a ja stvarno trenutno nisam u mogućnosti putovati...
ebelin is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2008., 20:52   #9
kortizol u slini u 24 sata?
__________________
Insomnia
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2008., 21:40   #10
Quote:
FFE kaže: Pogledaj post
kortizol u slini u 24 sata?
Da. Prikupi se više uzoraka iz sline kroz cijeli dan, jer je to pouzdanija i točnija metoda od kortizola u krvi. A ta se metoda najčešće naziva ovako kako sam navela.
ebelin is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2008., 02:44   #11
ja znam za kortizol iz krvi...
cudim_se is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2009., 14:39   #12
Pozdrav svima

Mene muči povišen kortizol koji nije praćen uobičajenim znakovima hiperkortizolizma...
Dakle, počela sam dlakavit po cijelom tijelu pred otprilike 2-3 mjeseca.. Spolni hormoni su svi u redu, kao i ACTH. Ginekolog je isključio policistične jajnike
Jedino je kortizol povišen i to ujutro (za oko 200 više nego što je u granici normale), popodne pada, ali je i dalje povišen za oko 100 nego što je normalno. Povišen je isto tako i u mokraći.
Nakon svih živih pretraga, CT-a abdomena, ultrazvuka, dexametazonskog testa, doktori ne znaju što mi je. I kažu da treba čekat i pratit stanje

Ja sam već na izmaku snaga, ne znam šta da radim i kako da se ponašam. Dlakavim i dalje, koža mi je suha za poludit, kosa opada užasno... blago rečeno, skoro pa sam poludila od brige..
Da li netko zna kakve još pretrage mogu napravit? Šta da radim ne znam ni sama....

Hvala
..Enja.. is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2009., 13:03   #13
cipelic mislim da bi prvo trebala napraviti pretragu kortizola u 24h urinu
luna_86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2009., 22:28   #14
Evo ponovo dižem temu, jer mi nitko ne odgovara....

Dakle, dijagnosticirana mi je hiperplazija nadbubrežne žlijezde koja je praćena povišenim kortizolom..
I sad sam ostavljena na čekanje 3 mjeseca do ponovnih kontrola, jer endokrinolog kaže da mi ne bi nikakve ljekove davao

Da li je netko imao sličnu situaciju ko ja? Kako se inače rješava povišen kortizol?
..Enja.. is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2009., 14:45   #15
ja bih molila da mi netko napiše što može uzrokovati manjak kortizola u tijelu
fej is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2009., 20:56   #16
pomoć

imam problem s kortizolom i prolaktinom......pocelo je s aknama na licu....odnosno kod brade,otisla kod ginica sve ok,nista policisticni jajanici,zatim obavila magnetsku hipofize i nadbubrezne i ok sve,i sad dr nema pojma sto bi mi moglo bit.....sve je isljuceno na sto je mislila.......imate kakav savjet......doduse stres kojeg kod mene poprilicni ima,jedino to....
DEA 8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2009., 01:44   #17
Quote:
DEA 8 kaže: Pogledaj post
imam problem s kortizolom i prolaktinom......pocelo je s aknama na licu....odnosno kod brade,otisla kod ginica sve ok,nista policisticni jajanici,zatim obavila magnetsku hipofize i nadbubrezne i ok sve,i sad dr nema pojma sto bi mi moglo bit.....sve je isljuceno na sto je mislila.......imate kakav savjet......doduse stres kojeg kod mene poprilicni ima,jedino to....
kortizol je hormon stresa znaći da kad se on povisi ti si pod stresom. da imaš manje kortizola odjednom većina stvari koje su prije bile "stresne" više nisu. meni pomaže nolvadex koji deaktivira estradiol, hormon koji pojaćava negativne emocije. nažalost estradiol je bitan za ženski menstrualni ciklus stoga ovo riješenje nije preporučljivo za žene. nolvadex pojaćam kad poćmu ispiti za fax, jednostavno si smiren, ne živciraš se i radiš.
Paganini is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2009., 22:18   #18
Quote:
..Enja.. kaže: Pogledaj post
Evo ponovo dižem temu, jer mi nitko ne odgovara....

Dakle, dijagnosticirana mi je hiperplazija nadbubrežne žlijezde koja je praćena povišenim kortizolom..
I sad sam ostavljena na čekanje 3 mjeseca do ponovnih kontrola, jer endokrinolog kaže da mi ne bi nikakve ljekove davao

Da li je netko imao sličnu situaciju ko ja? Kako se inače rješava povišen kortizol?
enja, prošlo je dosta vremena od kada si postavila pitanje i, nažalost, ja ne znam odgovor, ali bih ti preporučila da odradiš možda neke imunološke nalaze (doduše, možda do sada već i jesi) jer tko zna, možda u pitanju može biti i neka autoimuna bolest.
u svakom slučaju, sretno!
nela1505 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2009., 23:17   #19
Quote:
nela1505 kaže: Pogledaj post
enja, prošlo je dosta vremena od kada si postavila pitanje i, nažalost, ja ne znam odgovor, ali bih ti preporučila da odradiš možda neke imunološke nalaze (doduše, možda do sada već i jesi) jer tko zna, možda u pitanju može biti i neka autoimuna bolest.
u svakom slučaju, sretno!
Hej nela!
Na kakve imunološke pretrage misliš? Radila sam kompletnu krvnu sliku, i sve je ok osim željeza i hemoglobina
Samo još nisam napravila magnetsku hipofize. Endokrinolog to nije spominjao, ali mene kopka dal bi i to još trebala uradit

DEA, ja sam imala sličnu situaciju. Meni je kortizol bio nenormalno povišen skoro pa 7 mjeseci. I ništa ga nije uspilo spustit. Napravila sam ja mislim jedno 10tak pretraga. Da bi zaključili da je 'moje stanje neobjašnjivo' i da treba pratit situaciju svakih 3 mjeseca.
Napravi još taj deksametazon test. Pomoću njega doktor može zaključit dal nadbubrežna reagira na lijek. Ako bude reagirala, kortizol će se spustit i bit će jako nizak. To znači da problem nije u nadbubrežnoj žlijezdi. Jesi vadila spolne hormone na 3-5 dan ciklusa?
Ja bi ti vrlo rado preporučila gdje da odeš, ali nisam iz Zg-a.
Sretno i nemoj se nervirat!
Taj kortizol je čudan hormon, često je njegovo povećanje neobjašnjivo
..Enja.. is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2009., 23:49   #20
kortizol

Jel problem ako se u 24-satnom urinu nađe malo (3.dan) menstrualne krvi... treba mi urin samo zbog kortizola... ili moram čekati dok prođe?
__________________
Tata kupi mi autoo..fakultet..i romobiiil!!!
ssanjich is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:57.