Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.02.2010., 22:25   #121
Quote:
GoGs kaže: Pogledaj post
2800 kuna u najvećoj strojarskoj firmi u HR. pa zbrajajte i oduzimajte.
ovisi i u kojem pogonu u ĐĐ i koliko rade... znam slučajeve koji su na minimalcu(ne znam kak se zove pogon), ali isto tako one koji zarađuju +1000eura(cjevkara).

btw ĐĐ je naked bio najveća strojarska firma, ali više nije jedinstvena, ali je dosta njih zadržalo"etiketu" u imenu
__________________
Razmišljam o tome da razmišljam manje...
rocket86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 00:12   #122
Koliko košta tečaj i koliko dugo traje?
__________________
Sent from my NOKIA 3310
papa štrumf is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2010., 00:10   #123
Quote:
papa štrumf kaže: Pogledaj post
Koliko košta tečaj i koliko dugo traje?
2.000 eura i traje 3 mjeseca ,3.maj
speedglas is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2010., 22:37   #124
e

Ja sam u slav.brodu isao na tecaj za argon izaslo me oko 24.000kn jest puno ali zato prvi posao u njemackoj placa pre dobra i tako da...

Ja ti preporucujem argon pa elektro kad zaradis ako imas kombinaciju a jos naucis sa spiglom raditi onda si baja bez obzira na staz
ex_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2010., 22:39   #125
Quote:
Dosadnjaković kaže: Pogledaj post
Mislim da sva hr. brodogradilista organiziraju obuku za zavarivace. Konkretno znam da 3. maj otprilike svaka 3 mjeseca raspisuje natjecaj za zaposljavanje zavarivaca, a buduci da se nikada ne javi dovoljan broj kandidata, organiziraju izobrazbu koja kosta 15000 kn. Inace, ta izobrazba se ne placa nista, tj. ljudi cak i za vrijeme obuke dobivaju placu, istina minimalac, ali nakon tri mjeseca, koliko traje tecaj, zavarivaci polazu atest za dva postupka (REL, MIG/MAG) i ako ga uspjesno poloze, odlaze na rad u pogon. Kad kazem da se tecaj ne placa nista, moram reci i to da se ne placa nista pod uvjetom da odradis 4 godine, tj. moras potpisati ugovor na 4 godine, a ako odes ranije placas razliku, npr. nakon dvije odradjene godine das otkaz, morao bi platiti 7500 kn. U 3. maju zavarivaci nisu bog zna kako placeni (mislim da je prosjecna placa oko 4000-5000 kn, ali na pocetku mnogi imaju i manje, tj. prvih godinu dana) pa uglavnom odlaze van ili rade po privatnim firmama u brodogradilistu (kooperanti), gdje su puno bolje placeni pa imaju satnice od oko 30-35 kn, sto ti dodje oko 7000 kn mjesecno, a to je solidna placa. Uglavnom, radi se o solidnom i dobro placenom zanimanju, koje i nije toliko opasno koliko neupuceni pricaju. Inace, najbolje su placeni TIG/WIG zavarivaci, popularno zvani argoncima. To je i najkompliciraniji postupak za nauciti, tj. radi se o elektrolucnom zavarivanju netaljivom elektrodom od wolframa u zastitnoj atmosferi argona. Uglavnom se koristi za skroz precizne i fine poslove tipa zavarivanje korijenskog zavara kod cijevi ili npr. za zavarivanje aluminija i sl.
Nebih se slozio da je argon tezak,ok ja sam ga skuzio kod davanja atesta nisam imao cak zajed ni jednu gresku bez prekorno napravljeno.Jest napocetku isprzio ko picka ali
ex_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2010., 12:49   #126
Quote:
ex_1 kaže: Pogledaj post
Ja sam u slav.brodu isao na tecaj za argon izaslo me oko 24.000kn jest puno ali zato prvi posao u njemackoj placa pre dobra i tako da...

Ja ti preporucujem argon pa elektro kad zaradis ako imas kombinaciju a jos naucis sa spiglom raditi onda si baja bez obzira na staz
Uh puno je to za balkan. Koliko je u Njemackoj placa i jel ima posla? U Kanadi pravi mjastori tuku oko 130-150kn po satu, bila je nestasica radnika cini se da je sad manja nestasica.
__________________
Sent from my NOKIA 3310
papa štrumf is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2010., 13:00   #127
e

Quote:
papa štrumf kaže: Pogledaj post
Uh puno je to za balkan. Koliko je u Njemackoj placa i jel ima posla? U Kanadi pravi mjastori tuku oko 130-150kn po satu, bila je nestasica radnika cini se da je sad manja nestasica.
U njemackoj minimalno bih imao oko 2000 eura pa do 3000 se dize mjesecno.
Recimo argonac ima oko 13 eura satnicu na pocetku i to moze rasti naravno.
E sada onaj tko ima plati si argon + elektro = kombinacija odmah znaj da 3 eura ako ne i vise satnica.Posto mi stari oko 30 godina vani radi kaze najplacenije je kad imas kombinaciju a naucis sa spiglom raditi onda si siguran da neces otkaz dobiti a para kamara.
Ja idem u poljsku za par dana,radi se i subote i nedelje i prezadovoljan sam.
A za kanadu sam cuo isto para,naftne platforme isto para kamara.
Ma ako si zavarivac sigurno ces naci bilo gdje samo se snaci treba.
Kad imas diplomu pogotovo argon onda je sve lakse
ex_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2010., 13:58   #128
Quote:
ex_1 kaže: Pogledaj post
Ja idem u poljsku za par dana,radi se i subote i nedelje i prezadovoljan sam.
Tko bi rekao da oni trebaju strane radnike. Udri dok traje, neće dovijeka tako biti.

Nisam čuo za varenje sa ogledalom možeš li malo pojasniti? na youtubu nema takva snimka.


http://www.youtube.com/watch?v=LTwiI...eature=channel
__________________
Sent from my NOKIA 3310
papa štrumf is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2010., 16:42   #129
Nedavno sam rekao na HZZ da želim ići na osposobljavanje za zavarivača.
Zatim mi je savjetnica rekla da treba prvo proći testiranje,pa me odaberu.
I onda si mislim.Da se sam javim na POU i platim ne bi bilo nikakvog testiranja.
Bilo bi: Dobar dan,dobro došli,živi ste,u redu,evo tu se prijavite,platite i vidimo se.
zacky is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2010., 02:45   #130
e

Quote:
papa štrumf kaže: Pogledaj post
Tko bi rekao da oni trebaju strane radnike. Udri dok traje, neće dovijeka tako biti.

Nisam čuo za varenje sa ogledalom možeš li malo pojasniti? na youtubu nema takva snimka.


http://www.youtube.com/watch?v=LTwiI...eature=channel
Nisam nikad vario s ogledalom ali radi se o tome da recimo ogledalo postavis iza cijevi ili pokraj tako da vidis iza cijevi,jer nemozes recimo doci drugacije to jest nema ama bas nikakvog polozaja da bih svojim ocima ajmo reci fino vidio.Tad postavis ogledalo i pomocu njega taj dio zavarujes.Ali to je jako tesko a cuo sam da vani ako to znas jako dobro placen budes.

Moja preporuka argon pa kad zaradis onda elektro i kupis aparat za argon i vjezbas kod kuce sa ogledalom
ex_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2010., 03:31   #131
Moj brat je prije koji mjesec zavrsio tecaj preko Zavoda za zaposljavanje, nista nije platio, nego su mu to oni platili.

Dobivao je placu nekih 1800 kuna mjesecno cini mi se!!

Trebao bi si sam naci posao, a ako ne onda cim dobije od njih ponudu trebao bi ici raditi, 2 godine koliko sam ja skuzio.

Radio je sa argonom!!
BUBI69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2010., 10:00   #132
Koliko tečaj u zavodu dugo traje i kakve ima certifikate, jesu međunarodno priznati?

Kakav argon, na MIG i TIG mislite?
Ovdje piše kako se šta zove u svijetu, http://en.wikipedia.org/wiki/Welding#Processes_2

Imam doma elektro aparat za SMAW 60-220 ampera. Nisam sa MIG radio ali gledao sam frenda a i kažu da je to jednostavno varenje.
__________________
Sent from my NOKIA 3310

Zadnje uređivanje papa štrumf : 12.03.2010. at 10:05.
papa štrumf is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2010., 14:07   #133
Quote:
papa štrumf kaže: Pogledaj post
Koliko tečaj u zavodu dugo traje i kakve ima certifikate, jesu međunarodno priznati?

Kakav argon, na MIG i TIG mislite?
Ovdje piše kako se šta zove u svijetu, http://en.wikipedia.org/wiki/Welding#Processes_2

Imam doma elektro aparat za SMAW 60-220 ampera. Nisam sa MIG radio ali gledao sam frenda a i kažu da je to jednostavno varenje.
Argon ti je TIG postupak zavarivanja.
Kažeš da je MIG jednostavno zavarivaje. Ja imam iskustva preko godinu dana s MIG postupkom i kao i sa svakim poslom treba prakse da bi ti postalo jednostavno. Ovisi koliko je neki metal koji trebaš zavariti debel, pa tu odmah moraš znati i koliku struju podesiti za taj metal da bi zavar bio kvalitetan..isl...Imaš tu dosta stvari koje treba naučiti. Nije baš sve to tako lagano kao što izgleda. Sve dolazi na svoje sa praksom.
Basil Fawlty is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2010., 22:00   #134
On je uglavnom 3 mjeseca isao cini mi se!!

Pretpostavljam da ma te međunarodne certifikate cim su ga zvali u njemacku da ide radit, cini mi se 2000 eura placa, stan i grana obezbjeđeni, i imao je nekoliko puta pravo kuci ici, neki mali broj puta cini mi se, samo sta se morao ugovor na 2 godine potpisat!! Zbog tog i nije otisao!!
BUBI69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2010., 09:41   #135
Quote:
BUBI69 kaže: Pogledaj post
On je uglavnom 3 mjeseca isao cini mi se!!

Pretpostavljam da ma te međunarodne certifikate cim su ga zvali u njemacku da ide radit, cini mi se 2000 eura placa, stan i grana obezbjeđeni, i imao je nekoliko puta pravo kuci ici, neki mali broj puta cini mi se, samo sta se morao ugovor na 2 godine potpisat!! Zbog tog i nije otisao!!
To je odlično. Hvala
__________________
Sent from my NOKIA 3310
papa štrumf is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2010., 23:17   #136
Quote:
dado391 kaže: Pogledaj post
Bok ljudi nov sam na forumu...zanima me dal neko zna neke firme koje traze zavarivace..za inozemstvo...ja sam polozio prosle god atest...za zavarivaca TIG ZA VARENJE CRNIH CIJEVI....vise manje sam samo i to radio..nesto malo i nox..te imam iskustva iz njemacke..u brodogradnji...al vratio sam se doma 2009 god zaposlio se u jednoj domacoj firmi..al sad..dobio nogu..posto sam zadnji dosao..a posla je bilo sve manje i manje...ako nektko zna neke dobre firme..te..ako netko radi negdje vani pa zna da trebaju radnike bio bih vrlo zahvalan..da mi se jave...ljep pozdrav..inace imam 23 god...
bok,čuo sam da Monting treba TIG zavarivače za Finsku,rad na dvije nuklearke
speedglas is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2010., 16:55   #137
Bok ljudi,evo sam malo čitao vaša pitanja i pojedinačna iskustva,pa bi s vama podijelio i svoje,možda nekom dobro dođe!! Kao varioc radim već 8g. ,MIG/MAG postupak i mogu reći da u tom imam dosta iskustva i znanja! Kao i kod svakog posla, postoje lakši i teži poslovi, a to ovisi kakvim se proizvodima određena firma bavi i kojim debljinama materijala, pa u završnici to određuje kakvu bi vještinu i znanje sam varioc morao imati. Proveo sam 3g. u Njemačkoj i sad sam 1g. i nešto u Italiji. Obje firme se bave proizvodnjom teških konstrukcija, mostova, stadiona, ind. hala i svega sličnog ako je pitanje željeza. Svi oni koji misle atestirati ovakav posao, bi trebali nakon toga početi s jednostavnijim poslovima tj. raditi na tanjim materjalima dok ne steknu malo vještine,jer ona dolazi samo s konstantnim radom i željom za napredovanje, a isto tako slušanjem iskusnijih. Nemojte da vas bude sram pitati šta ne znate ili niste sigurni. Ovaj posao nije jednostavan kako se čini ako ćeš ga raditi kako spada, a niti je zdrav. Nemojte da vas ovo zadnje obeshrabri!
Zarada u Hrv. na ovakvim poslovima je mala u odnosu na broj odrađenih sati!
Moj prijedlog vam je (za početnike) da prihvatite nešto optimalno u Hrv. dok malo ne steknete iskustva i "uhvatite ruku", a tek onda se odlučite za inozemstvo jer se vani traži samostalan i "gotovi" radnik(varioc)!
O samoj zaradi vani ne bih htio puno pričat jer to ovisi o firmi za koju radite, ali ponekad svi ti novci nisu vrijedni svega toga. Sve to izgleda dobro na papiru dok kalkulirate ali je stvarnost malo drugačija! Odvojenost od obitelji,cure,žene,djece,prijatelja je teška ali ne znaš dok ne probaš!
Nadam se da sam barem nekom pomogao u rasvjetljavanju nekih stvari,pa ako netko ima konkretno pitanje u vezi samih firmi ili posla, rado ću pomoći, a do tad pozdrav svima i sretno!!!!
Brksi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2010., 18:31   #138
Quote:
Brksi kaže: Pogledaj post
Bok ljudi,evo sam malo čitao vaša pitanja i pojedinačna iskustva,pa bi s vama podijelio i svoje,možda nekom dobro dođe!! ....Ovaj posao nije jednostavan kako se čini ako ćeš ga raditi kako spada, a niti je zdrav....
Nadam se da sam barem nekom pomogao u rasvjetljavanju nekih stvari,pa ako netko ima konkretno pitanje u vezi samih firmi ili posla, rado ću pomoći, a do tad pozdrav svima i sretno!!!!
Izvrstan post
Možeš li malo podrobnije opisati ovo: a niti je zdrav ?
ilovik is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2010., 19:49   #139
Hvala !!

To šta ne spada u zdravo tj. nije zdravo su udisanje raznih para i plinova koji nastaju prilikom varenja,koji opet ovise o plinu (CO2, Ar/CO2 u omjerima 82/18 ili 90/10% )koji se koristi,a i samoj žici koje ima dosta vrsta (obična,punjena-rutilnim ili metalnim prahom),a ove se najčešće koriste! Poslodavac ti u najmanju ruku mora osigurati respiratorne jednokratne zaštitne maske,šta kod nas u Hrv. nije praksa.Pa onda dolaze na red UV,a i magnetsko zračenje.
Stvar je u tom da se treba pridržavati pravila zaštite kod varenja iako sve to ne garantira da ti nešto od ovog neće štetiti!
Znam dosta ljudi koji su u ovom poslu dugo godina i svi su još relativno zdravi,dok su mi svi znali govoriti da bi mogao imat probleme s plodnošću radi tog posla. Nedavno sam slučajno napravio test i još uvijek sve u redu
Brksi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2010., 18:16   #140
pozdrav brksi, daj molim te mi reci preko koga si u italiji, moze i na pm.

ja sam trenutno u uljaniku, a tu je katastrofa (iako je trenutno najbolje stojeci skver u hr), sa mag-om radim kao i ti, 8-9 god, za tig sam prosle godine vjezbao u djuri pa tako na to ne mogu racunati, nitko ne treba argonca bez iskustva (za sada se cini baceni novci), radio sam u italiji prije 4god, radio i u njemackoj, prije 1,5god dosao u hr i tu je katastrofa, nema ama bas nista, svi traze argonce sa debelim iskustvom ili kombinatorce, ako znas da netko treba dobrog zavarivaca co2, bez obzira sa kojom se zicom radi, ima iskustva od brodogradnje do varenja extra debelih materijala, vise od 10 puta sam bio atestiran, TÜV, Rina... trenutno je cini se u njemackoj katastrofa po pitanju ovog posla, ne znam kako je u italiji (znam samo da sam rekao da bi volio u tu zemlju vise ne uci ni kao turist) no situacija je takva, daj sta das

unaprijed hvala!


btw: sto se tice nezdravosti i slicnih prica koje prate zavarivace, ja bih samo stavio kontra pitanje, zar je rad u kojemu se sjedi 8h dnevno ispred monitora zdraviji? zar je rad na blagajni dok ti mjerodavni dise za vratom zdraviji? jeli zdravije biti vozac / dostavljac, koji je to posao koji od covjeka nesto ne uzima???

Onima koji nisu nikada varili a o tome se propituju: NE, niti slucajno, ne sada, posla nema za nekoga sa iskustvom a kamo li bez, nitko sada ne kvalificira zavarivace uz obavezan ugovor kad je zavarivaca hrpa na raspolaganju, a trositi svoje novce, ne, niti slucajno, nece biti vraceni ni ako ova kriza ove godine prodje barem 5god
cohkka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:07.