Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.03.2011., 17:38   #61
Quote:
cantona007 kaže: Pogledaj post
Nisam bio sam,ali mislim da nije isto kad to radim i samo me vide 2 policajca,ili kad to radim dok stotine ljudi prolaze pokraj mene,a mene baš briga.Prekršaj je zbog vrijeđanja moralnih osjećaja građana i valjda je teži ako uvrijediš osjećaje više ljudi.Barem se meni tako čini logično.
hipotetski, jel tebi osobno veći problem to što ćeš vidjet nekoga tko ti zapišava zgradu ili to što će ti zgrada bit zapišana?
canex is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2011., 17:44   #62
Baš sam to htio reći.
Stalno se hvataš toga da te netko vidio dok pišaš i kako ne bi bilo problema da te netko nije vidio.

Ok, jasno mi je da se toga hvataš jer te terete zbog toga što te netko vidio da pišaš.

Osim što je stvarno degutantno i seljački vidjeti nekog tko se napio pa se sada ne može kontrolirati i piša po ulici, ta mokraća smrdi i taj smrad traje danima, a ljudi tamo imaju prozore.

Možda ti to pomogne u tome da uvidiš da nije oke pišati nekome pod prozorom pa ćeš bolje proći i na sudu
prometnikzg is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2011., 17:46   #63
Quote:
canex kaže: Pogledaj post
hipotetski, jel tebi osobno veći problem to što ćeš vidjet nekoga tko ti zapišava zgradu ili to što će ti zgrada bit zapišana?
I jedno i drugo je problem,ali bi me više pogodilo da to vidim.Da ga ne vidim pri tom činu moguće da to ne bih na zgradi ni primijetio,pogotovo ako bi poslije toga ubrzo pala kiša.

Ali dobro,ako uzmem u obzir situaciju da to primijetim naravno da je šteta ista.Pogotovo bi to bilo bezobrazno od nekoga ako je imao neku drugu opciju gdje je to mogao obaviti.A ja i nisam baš imao izbora velikog u svojoj situaciji...

Shvaćam da ciljaš na to da je problem što ja radim štetu na toj zgradi,ali ja sam optužen za uznemiravanje moralnih osjećaja građana.To bi valjda značilo da je problem u tome što bi me netko vidio u tom trenutku,a ne nekakva šteta.Ili sam krivo protumačio zakon?
cantona007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2011., 18:09   #64
Question

Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Obično prvi put zovu samo tebe. Ako priznaš, dogovorite se za kaznu i to je to. U suprotnom, određuje novo ročište i zove i policajce. Oni dođu i posvjedoče, a dalje je postupak isti - opet osuda. Tu je riječ o jednostavnom prekršaju bez puno mogućnosti izbjegavanja, tako da će i postupak biti jednostavan. Moj savjet ti je da priznaš, objasniš da ti je stvarno bilo sila, navedeš da se neće ponoviti, da si student bez primanja, da nisi kažnjavan i sl., te tada stvarno nećeš imati većih problema. Zamoliš za opomenu, a ako ti to odbije, dat će ti izrazito malu novčanu kaznu. U praksi ovi prekršaji su relativno česti, ak ih se usporedi s drugim prekršajima protiv javnog reda i mira, ali ako ih uspoređuješ s prekršajima općenito, onda su iznimno rijetki.

Opet ponavljam: za prekršaje za koje je alterantivno propisana novčana kazna i kazna zatvora (a to je slučaj s prekršajem iz čl.14. ZPPJRM) opomena jednostavno nije moguća sankcija (to kaže čl.43. Prekršajnog zakona). Dakle, za studenta bez vlastitih prihoda koji prekršaj prizna (kaje se, žali, ukazuje na krajnu nuždu - ali nije to krajnja nužda!) i nema ga u evidenciji o ranijem počinjenju prekršaja, najblaža moguća kazna je 1/3 od posebnog minimuma (50 DEM = cca 25€ = cca 195 Kn :3 = 65 Kn, ali novčana kazna ne može nipošto za fizičku osobu biti manja od 100,00 Kn, dakle 100,00 kuna!). Može tražiti da ga se oslobodi od troškova prekršajnog postupka i to je najmanje što se od suda može dobiti.
Međutim, objektivno gledajući prekršaj ipak ima priličnu težinu bez obzira što nitko nije vidio uriniranje na javnom mjestu (policajci tu baš i nisu neka javnost): kakav je to student koji ne može mokrenje odgoditi barem 10-ak minuta? ("bolonjac"?)
Seliverstov is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2011., 18:34   #65
Već sam dosta odgađao prije toga.Tada je stvarno već bilo kritično.

Nego,iz tvog pisanja djeluje mi da si pravnik ili barem dobro upućen u te stvari.Pa ako mi možeš savjetovat što mi je najbolje činiti sada,tj. kad dođem pred suca ili sutkinju i kolika bi otprilike trebala biti kazna (tj. slažeš li se s drotom da bi to trebalo biti oko 150-300 kn) i koliki su ti troškovi prekršajnog postupka ?Što mi je najpametnije reći i kako se postaviti u svemu tome?

Zadnje uređivanje Katrin : 02.03.2011. at 19:24.
cantona007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2011., 23:56   #66
Quote:
cantona007 kaže: Pogledaj post
... Ali bila je neodoljiva sila....
Taj dio mi je potpuno jasan.


Quote:
cantona007 kaže: Pogledaj post
... ali mislim da nije isto kad to radim i samo me vide 2 policajca,ili kad to radim dok stotine ljudi prolaze pokraj mene,a mene baš briga...
Što se tiče ove odredbe, isto je.


Quote:
cantona007 kaže: Pogledaj post
... Znači kod ovakvog prekršaja nikad ne mogu biti toliko olakotne okolnosti da ne bude nikakve kazne?...
Obzirom da se radio lakšem prekršaju, ovo je skoro pa nemoguće.


Quote:
Seliverstov kaže: Pogledaj post
Opet ponavljam...
A ja prethodno opet zaboravljam.
Ništa, morat ćeš i dalje paziti na te stvari.


Quote:
cantona007 kaže: Pogledaj post
... što mi je najbolje činiti sada,tj. kad dođem pred suca ili sutkinju i kolika bi otprilike trebala biti kazna... Što mi je najpametnije reći i kako se postaviti u svemu tome?
Napisao ti je čovjek:

Quote:
Seliverstov kaže: Pogledaj post
... Dakle, za studenta bez vlastitih prihoda koji prekršaj prizna (kaje se, žali, ukazuje na krajnu nuždu - ali nije to krajnja nužda!) i nema ga u evidenciji o ranijem počinjenju prekršaja, najblaža moguća kazna je 1/3 od posebnog minimuma (50 DEM = cca 25€ = cca 195 Kn :3 = 65 Kn, ali novčana kazna ne može nipošto za fizičku osobu biti manja od 100,00 Kn, dakle 100,00 kuna!). Može tražiti da ga se oslobodi od troškova prekršajnog postupka i to je najmanje što se od suda može dobiti...
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2011., 10:33   #67
Napokon mi je stigao dopis od Prekršajnog suda, u vezi onog prekršaja koji sam počinio(čitaj prethodne 2 stranice, op. a.). Na sud nisam bio pozvan, jučer mi je došao dopis u kojem se navodi da sam kriv "čime je postupio protivno čl. 13. st. 1., a kažnjivo po čl. 13. st. 2. Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira". Kažnjem sam kaznom od 219 kn, došla je ta uplatnica i još jedna od 100 kn "troškovi postupka".
E sad, u tom dopisu pišu neke neistinite stvari(psovke koje nisam izrekao) te piše da sam vikao i galamio što također nije istina. Toj ženi opsovao sam majku, u jednoj jednostavnoj rečenici, to je istina. To je ona izjavila za zapisnik, ja sigurno nisam(svjedoka nema). Ja sam izjavio da sam opsovao majku u afektu i to je ušlo u zapisnik.
Sad me zanima postupak žalbe, student sam bez primanja, 319 kn nije malo. Kako piše u članku 237. "(1) Prigovor se može podnijeti zbog:
1. poricanja prekršaja
2. izrečene odnosno primijenjene prekršajnopravne sankcije, oduzete imovinske koristi ili određenih troškova u povodu izdavanja prekršajnog naloga.
(2) Ako se prigovor podnosi iz osnova stavka 1. točke 2. ovoga članka, podnositelj treba obrazložiti prigovor i podnijeti dokaze o činjenicama na kojima temelji prigovor." Dakle ja ne poričem prekršaj, ali isto tako se ne slažem s onim što sam gore napisao. No to, po mojem mišljenju, sad nije bitno. Želim se koncentrirati na ovo drugo, da mi se smanji kazna s obzirom da kažnjavan nisam. Student bez primanja, ponavljam opet. U obrazloženju žalbe bih spomenuo afekt, kajem se, žalim zbog svojih postupaka i riječi, štitio sam brata, strah za život brata, trauma bla bla. Zato me sad zanimaju stručni i brzi savjeti da stignem to na vrijeme obaviti te ako je pametno žaliti se(da ne bih dobio još veću kaznu!!!), kako treba izgledati žalba te kako je dostavljam sudu.
ying69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2011., 15:49   #68
Žaliti se možeš i na jedno i na drugo. Znači, u prvom dijelu djelomično poričeš prekršaj, a stvarno počinjeni dio priznaješ i kaješ se, a u drugom moliš (radi priznanja, kajanja, student bez primanja...) smanjenje kazne, budući da je i sam postupak na tebe djelovao na način da više takve stvari sigurno nećeš ponoviti. a čime je postignuta svrha kažnjavanja. Forma je ista kao i za sve žalbe (ima na mreži primjera), a dostavljaš ju osobno ili preporučeno/povratnicom na sud. Veću kaznu od prvobitno izrečene ne možeš dobiti (osim ako se žali i policija, ali to se rijetko radi kod ovakvih prekršaja).
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2011., 18:58   #69
Ja sam imao sličan slučaj nekima ovdje; prije 3 godine sam dobio prekršajnu prijavu za narušavanje javnog reda i mira, kazna je došla godinu dana kasnije, bila je 300 kn, platio sam isti dan, nisam se žalio ni ništa.

Uglavnom, mene zanima kako to utječe na moj dosje evidenciju ili što već?
Kad me zaustave policajci i pitaju jesam li kažnjavan, što da kažem? Broje li se tu samo kaznene ili i prekršajne presude?
Što je s potvrdom o nekažnjavanju koju je potrebno predočiti za neke poslove i slično?

Pretpostavljam da vojsku, policiju, lovačko društvo ili ikakvu dozvolu za nabavu i posjedovanje oružja mogu zaboraviti, ali to mi ni nije bitno.

U biti me samo zanima kako se to odnosi na moj život ubuduće
__________________
Pet uskličnika za redom je jasan znak mentalne nestabilnosti.
huntruder38 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2011., 19:40   #70
Nemaš straha. Kad policajci pitaju, kažeš "samo JRM" i to je to. Nisi lagao, što oni mogu lako povjeriti, a ti prekršaji su česti i nisu nam problem u toj situaciji.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2011., 19:54   #71
Hvala na odgovoru. Ne znaš možda za potvrdu o nekažnjavanju i ostalo?
__________________
Pet uskličnika za redom je jasan znak mentalne nestabilnosti.
huntruder38 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2011., 20:00   #72
Sve znamo
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2011., 20:06   #73
Uglavnom, ne utječe mi ovo na potvrdu.

Hvala i tebi
__________________
Pet uskličnika za redom je jasan znak mentalne nestabilnosti.
huntruder38 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2011., 02:37   #74
Treba mi pomoć.

Radi se o Zakonu o prekršajima protiv javnog reda i mira, članak 5., stavak 2.
Ne razumijem se ja puno u zakone, kad kažu stavak 2., da li je to drugi red ili drugi odlomak u stavku?

http://www.zakon.hr/z/279/Zakon-o-pr...og-reda-i-mira
__________________
The 50-50-90 rule: Anytime you have a 50-50 chance of getting something right, there's a 90% probability you'll get it wrong
Bask is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2011., 10:04   #75
Drugi odlomak.
zdenka27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2011., 11:50   #76
Quote:
zdenka27 kaže: Pogledaj post
Drugi odlomak.
Hvala, to sam i mislio, ali nisam bio siguran.

Radi se o tome da ću biti svjedok u jednom slučaju i na pozivu koji sam dobio za svjedočenje piše da se radi o prekršaju iz članka 5, stavak 2.
Međutim stvar je u tome što mi se čini da se je to krivo navedeno jer prekršaj o kome ću svjedočiti se odnosi na stavak 1, a ne stavak 2.

Da li da to kažem sudcu? Ja sam samo svjedok, nisam nikakav pravni stručnjak
__________________
The 50-50-90 rule: Anytime you have a 50-50 chance of getting something right, there's a 90% probability you'll get it wrong
Bask is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2011., 14:01   #77
Tehnički tebi je svejedno o kojem stavku i članu se radi.Ti si samo svjedok koji će iznosti sve tebi poznate činjenice vezano za prekršaj a sudac će sve drugo odlučit.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2011., 18:52   #78
Omalovažavanje i vrijeđanje službene osobe

Pozdrav, trebam savjet. U noći sa subote na nedjelju, vračala sam se s prijateljem kući i srela poznanicu, koja je prije godinu dana završila akademiju i sada radi u policiji, ali je bila u civilu, sa još jednim policajcem koji je bio u odori. Pozdravile smo se i ostali smo kratko stajati pored nje, na što je ona rekla da se moramo udaljiti, nismo ju poslušali, ostali smo tamo, nakon čega je ona postala drska, a ja sam uzvratila (bila sam pijana), vrijeđajući ju i omalovažavajući, nakon toga je ona zatražila moju osobnu iskaznicu koju sam odbila dati jer je bila u civilu, ona na moj zahtjev tada nije pokazala službenu iskaznicu. Nakon toga je došao njen kolega, inspektor, koji je pokazao značku i legitimirao me, nakon čega me priveo. Odležala sam na triježnjenju 10-ak sati, napirila sam 1, 97. Dobila sam remečenje javnog reda i mira, omalovažvanje službene osobe. Nikad dosad nisam imala nikakav prekršaj niti sam na bilo koji način bila u sukobu sa zakonom. Kakvu kaznu mi sudac može odrediti, dali smatrate da mi je potreban odvjetnik?
moldy.peach is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2011., 09:06   #79
JRM za vrijeđanje 500 kn .Imaš prekršaje iz čl.17 (vrijeđanje) i čl.23 (nepostupanje po zapovjedi).
Osobna 3000-4500 kn (ne davanje osobne na uvid) čl.24 t.3.

Možda te neće teretit za osobnu.Vrijeđanje službenih osoba,nedavanje osobne,alkohol i privođenje.Teško da će se sudac smilovat jer ne odobravaju vrijeđanje službenih osoba.

Na to što je bila "drska" i nije ti pokazala značku možeš upitit žalbu MUP-u zbog nepostupanja po zakonu od strane policajke.Koliko osoba sa 1.97 promila može ocijenit da li je drugi bio drzak je upitno..

Mislim da bi ti odvjetnik uzeo samo lovu.Kad dođeš na sud priznat će prekršaje,izjavit kajanje i ispriku,pozvat se na nekažnjavanost,mladost,alkohol i slavljenje dolaska pape.I dogodilo se kako se dogodilo.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2011., 10:52   #80
Hvala na odgovoru. Stvar je tome da je ona bila u civilu, a mi se privatno znamo, ja nisam znala da li je ona na dužnosti ili ne, a odbila je to dokazati. Iz tog razloga njoj nisam pokazala osobnu, čim je došao inspektor koji se predstavio, odmah sam mu dala dokument na uvid, i nisam se opirala privođenju, alkotestu kao ni ičemu drugom, odmah sam sve rekla kako je i bilo i tamo isto priznala krivnju, još pod utjecajem alkohola. S obzirom na to da sam studentica bez primanja, a oba roditelja su nezaposleni, smatraš li da postoji mogućnost izricanja upozorenja, sudskog ukora ili sl. ili dobrotvornog rada? Na sudu ću naravno sve priznati, reći da mi je žao, da se neću ponovit, i da nisam dosad kažnjavana ni zbog čega.
moldy.peach is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:25.