Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.11.2015., 15:58   #3781
Quote:
megi365 kaže: Pogledaj post
OK, u gotovini ne može. ISPLATE KOJE SE MOGU OBAVITI NA ŽIRO RAČUN ILI TEKUĆI RAČUN (Ne u gotovini)

Po tome može i na žiro račun ili se i to u međuvremenu promijenilo??
Uplaćuj plaću na tekući račun.
Žiro račun građana služi za povremene oporezive prihode tipa drugi dohodak, autorski honorari i slično.
Osim toga, prema zakonu sve banke su dužne dostaviti PU podatke o svim žiro računima završetkom svake fiskalne godine (dakle, promet po žiro računu) , dok ta obveza za tekuće račune ne postoji (osim u iznimnim slučajevima na direktan i konkretan zahtjev PU kad postoji osnovana sumnja blabla... )

Dalje, ako bi taj tvoj radnik danas - sutra trebao neki kredit u banci, nisam sigurna da li bi mu (s obzirom da nema obrt) u izračun kreditne sposobnosti uopće uzimali priliv po žiro računu (jer ga i banka smatra povremenim oporezivim prihodom, a ne kao stalan mjesečni prihod). Doduše, kriteriji za procjenu kreditne sposobnosti variraju od banke do banke, ali moguće je da mu promet po žiru nebi uzeli u obzir ako nema registriranu djelatnost.

A zašto taj radnik uopće želi isplatu plaće na žiro?
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2015., 17:28   #3782
Slažem se s Darsey...i da za kreditnu sposobnost recimo RBA ne uzima žirac, znam jer sam pitala (redovno primam autorski honorar unazad 2 godine) ali rekli su ne, dok ZABA je rekla da bi priznali polovinu mjesečnog prosjeka unazad godinu dana...

Darsey, možda želi na žiro jer mu ne naplaćuju vođenje računa,
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2015., 18:03   #3783
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post

Darsey, možda želi na žiro jer mu ne naplaćuju vođenje računa,
Ma daaj. Nisam to znala.
Pa koliko te naknade iznose kad ljudi to žele izbjeć?
Meni je u mojoj banci ok. Za ono kaj mi nude, kaj koristim.. čisto ok.
Potrošim ponekad 60 kuna mjesečno na puno veće bedastoće

Btw, meni moj program obračuna plaća uopće ne prihvaća unos žiro računa, isključivo tekući i/ili zaštićeni.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2015., 18:21   #3784
A gle neki gledaju u par kuna, a ne u 50-60,

Ja plaćam 20 kn ali to je neki stari model, i svaki put me u Zabi nagovaraju da pređem na novi model, kao ti više ne postoje, a novi su 55 kn, a ja neću jer imam sve potrebno i za 20 kn, pa luduju al šta im ja mogu a ne mogu me natjerati da promijenim,
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2015., 18:46   #3785
Poštovane, molim vas savjet.
Od Inspektorata rada stiglo rješenje o privremenom osiguranju naplate utvrđene obveze pljenidbom i zabranom raspolaganja novčanim sredstvima koje poslodavac ima na bilo kojem računu kod banke.
Rješenjem se utvrđuje obveza poslodavca da FINI dostavi zahtjev za prisilnu naplatu uz obračun neisplaćene plaće za 09/15.
Radi osiguranja izvršenja te obveze zabranjuje se raspolaganje novčanim sredstvima na računu banke.
FINA to uredno skinula s računa, naplatila 87 kn troška.

Tražeći sličan slučaj pročitala sam da to spominjete na str 184 i 185, ali ???

U Zakonu o izmjenama i dopunama... stoji članak 4.e
Iznimno, prava osigurana u slučaju blokade računa poslodavca iz članka 4.c stavka 1. ovoga Zakona ne ostvaruje radnik koji je ujedno i jedini član pravne osobe poslodavca.

Kod nas se radi upravo o tome, doo sa jednim zaposlenim koji je ujedno i direktor i osnivač.
Situacija je takva kakva jeste, nikakva; malo, skoro ništa se ne radi, nadamo se bit će bolje, kasni se s plaćanjem poreza, doprinosa, plaća... Zadnja isplaćena plaća za 04/15.
Račun nije blokiran, dobili samo opomenu od porezne.

Što da radimo?

Napisati žalbu i pozvati se na članak 4.e da se ovo rješenje povuče jer se radi o slučaju koji se spominje kao izuzetak, tražiti novac natrag, pa i naknadu koju je FINA naplatila. Žalba se još uz to naplaćuje 50 kn.
Ili ipak moramo postupiti po rješenju i predati FINI taj zahtjev za prisilnu naplatu tj obrazac ZPN-01?

Čitajući dalje ovaj Zakon dolazim do članka 20, ali tamo ne vidim nikakvog izuzetka.
U obrazloženju rješenja se naravno spominje baš taj članak 20 i to po svim točkama.
Joj, naši zakoni...

Vidim da ste se raspitivale na više strana, možete li me savjetovati što učiniti u konkretnom slučaju?
Nisam stručna osoba, a firma je naša. Unaprijed hvala na odgovoru.
__________________
novi ormar

Zadnje uređivanje zzzada : 26.11.2015. at 20:09.
zzzada is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2015., 19:18   #3786
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
A gle neki gledaju u par kuna, a ne u 50-60,
vjerovatno gledaju jer vide na izvodu, a ne računaju da imaju u paketu ovo i ono.. da ne moraju ić u banku, da mogu sve on-line, da imaju neke stvari dostupne od 0-24.

Da nemam ovaj paket koji imam, vjerovatno bi pol uplatnica išla plaćat tko zna kamo i samo na parking i gorivo (jer tko još ide pješice ) potrošila više od toga.

Al to sam samo ja.

Uglavnom, u dugoročnijem interesu radnika je da mu plaća ide na tekući, a ne na žiro.
Barem ako gledamo sadašnje zakone i sadašnje uvjete u bankama vezano za kreditnu sposobnost.
Da ne spominjemo moguće pozive iz PU da dođe objasnit koji mu to novci sjedaju na žiro račun a porezna prijava nije podnijeta (jedan od mogućih scenarija, naravno).
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2015., 20:32   #3787
Quote:
zzzada kaže: Pogledaj post
Poštovane, molim vas savjet.
Od Inspektorata rada stiglo rješenje o privremenom osiguranju naplate utvrđene obveze pljenidbom i zabranom raspolaganja novčanim sredstvima koje poslodavac ima na bilo kojem računu kod banke.
Rješenjem se utvrđuje obveza poslodavca da FINI dostavi zahtjev za prisilnu naplatu uz obračun neisplaćene plaće za 09/15.
Radi osiguranja izvršenja te obveze zabranjuje se raspolaganje novčanim sredstvima na računu banke.
FINA to uredno skinula s računa, naplatila 87 kn troška.

Tražeći sličan slučaj pročitala sam da to spominjete na str 184 i 185, ali ???

U Zakonu o izmjenama i dopunama... stoji članak 4.e
Iznimno, prava osigurana u slučaju blokade računa poslodavca iz članka 4.c stavka 1. ovoga Zakona ne ostvaruje radnik koji je ujedno i jedini član pravne osobe poslodavca.

Kod nas se radi upravo o tome, doo sa jednim zaposlenim koji je ujedno i direktor i osnivač.
Situacija je takva kakva jeste, nikakva; malo, skoro ništa se ne radi, nadamo se bit će bolje, kasni se s plaćanjem poreza, doprinosa, plaća... Zadnja isplaćena plaća za 04/15.
Račun nije blokiran, dobili samo opomenu od porezne.

Što da radimo?

Napisati žalbu i pozvati se na članak 4.e da se ovo rješenje povuče jer se radi o slučaju koji se spominje kao izuzetak, tražiti novac natrag, pa i naknadu koju je FINA naplatila. Žalba se još uz to naplaćuje 50 kn.
Ili ipak moramo postupiti po rješenju i predati FINI taj zahtjev za prisilnu naplatu tj obrazac ZPN-01?

Čitajući dalje ovaj Zakon dolazim do članka 20, ali tamo ne vidim nikakvog izuzetka.
U obrazloženju rješenja se naravno spominje baš taj članak 20 i to po svim točkama.
Joj, naši zakoni...

Vidim da ste se raspitivale na više strana, možete li me savjetovati što učiniti u konkretnom slučaju?
Nisam stručna osoba, a firma je naša. Unaprijed hvala na odgovoru.
Čl.4e se odnosi na to da član uprave nema prava na isplatu minimalne plaće od AORPS-a, ali to vas ne izuzima od postupka u Fini, znači morate podnijeti zahtjev za prisilnu naplatu i NP1 obrazac za svaki mjesec neisplaćene plaće.

Od Fine tražite potvrdu da ste podnijeli zahtjev i isti odnesite u Inspektorat te će temeljem te potvde oni puvći nalog za pljenidbu.

Fina će blokirati račun i dok se ne namire dugovanja nema povlačenja...
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2015., 20:34   #3788
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
vjerovatno gledaju jer vide na izvodu, a ne računaju da imaju u paketu ovo i ono.. da ne moraju ić u banku, da mogu sve on-line, da imaju neke stvari dostupne od 0-24.

Da nemam ovaj paket koji imam, vjerovatno bi pol uplatnica išla plaćat tko zna kamo i samo na parking i gorivo (jer tko još ide pješice ) potrošila više od toga.

Al to sam samo ja.

Uglavnom, u dugoročnijem interesu radnika je da mu plaća ide na tekući, a ne na žiro.
Barem ako gledamo sadašnje zakone i sadašnje uvjete u bankama vezano za kreditnu sposobnost.
Da ne spominjemo moguće pozive iz PU da dođe objasnit koji mu to novci sjedaju na žiro račun a porezna prijava nije podnijeta (jedan od mogućih scenarija, naravno).
Ma znam sve mi je jasno, samo sam rekla koji može biti razlog zašto netko želi plaću na žiro...normalno da svatko tko zna kompletnu priču će reći no way, tekući je zakon,
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2015., 21:27   #3789
devilgirl hvala na odgovoru.

Onda ispuniti taj obrazac ZPN-01
da radnik G.Ž. traži prisilnu naplatu od svoje firme koju zastupa direktor G.Ž.

Quote:
hrskava kaže: Pogledaj post
Vrag mi nije dao mira pa sam zvala RIPUP savjetnike, i pravnik mi je rekao da se Zahjev za prisilnu naplatu ne predaje ako je vlasnik/direktor, jedini zaposleni.
Sutra će još nazvati AORPS da budem 100% sigurna.
Znači ništa od ovoga gore? Pravnik ipak nije u pravu?
__________________
novi ormar
zzzada is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2015., 21:46   #3790
Quote:
zzzada kaže: Pogledaj post
Poštovane, molim vas savjet.
Od Inspektorata rada stiglo rješenje o privremenom osiguranju naplate utvrđene obveze pljenidbom i zabranom raspolaganja novčanim sredstvima koje poslodavac ima na bilo kojem računu kod banke.
Rješenjem se utvrđuje obveza poslodavca da FINI dostavi zahtjev za prisilnu naplatu uz obračun neisplaćene plaće za 09/15.
Radi osiguranja izvršenja te obveze zabranjuje se raspolaganje novčanim sredstvima na računu banke.
FINA to uredno skinula s računa, naplatila 87 kn troška.

Tražeći sličan slučaj pročitala sam da to spominjete na str 184 i 185, ali ???

U Zakonu o izmjenama i dopunama... stoji članak 4.e
Iznimno, prava osigurana u slučaju blokade računa poslodavca iz članka 4.c stavka 1. ovoga Zakona ne ostvaruje radnik koji je ujedno i jedini član pravne osobe poslodavca.

Kod nas se radi upravo o tome, doo sa jednim zaposlenim koji je ujedno i direktor i osnivač.
Situacija je takva kakva jeste, nikakva; malo, skoro ništa se ne radi, nadamo se bit će bolje, kasni se s plaćanjem poreza, doprinosa, plaća... Zadnja isplaćena plaća za 04/15.
Račun nije blokiran, dobili samo opomenu od porezne.

Što da radimo?

Napisati žalbu i pozvati se na članak 4.e da se ovo rješenje povuče jer se radi o slučaju koji se spominje kao izuzetak, tražiti novac natrag, pa i naknadu koju je FINA naplatila. Žalba se još uz to naplaćuje 50 kn.
Ili ipak moramo postupiti po rješenju i predati FINI taj zahtjev za prisilnu naplatu tj obrazac ZPN-01?

Čitajući dalje ovaj Zakon dolazim do članka 20, ali tamo ne vidim nikakvog izuzetka.
U obrazloženju rješenja se naravno spominje baš taj članak 20 i to po svim točkama.
Joj, naši zakoni...

Vidim da ste se raspitivale na više strana, možete li me savjetovati što učiniti u konkretnom slučaju?
Nisam stručna osoba, a firma je naša. Unaprijed hvala na odgovoru.
Radi li se o neisplati neto plaće ili i neto i doprinosa?
Stela27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2015., 22:15   #3791
Quote:
Stela27 kaže: Pogledaj post
Radi li se o neisplati neto plaće ili i neto i doprinosa?
Napisala sam gore, ali ima puno i svašta.
Zadnja isplaćena plaća je bila za 04/15.
Znači i neto i doprinosi.

U međuvremenu sam poslala upit na mail FINA prisilna naplata, pa ću napisati ako i što odgovore.
__________________
novi ormar
zzzada is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2015., 22:59   #3792
Quote:
zzzada kaže: Pogledaj post
devilgirl hvala na odgovoru.

Onda ispuniti taj obrazac ZPN-01
da radnik G.Ž. traži prisilnu naplatu od svoje firme koju zastupa direktor G.Ž.



Znači ništa od ovoga gore? Pravnik ipak nije u pravu?
Da, nije bio u pravu, on jedino nema pravo na isplatu neta od strane AORPS-a.

Imaš na Fininim stranicama sve objašnjeno na ovom linku:
http://www.fina.hr/Default.aspx?sec=1488

Dole gdje ti je ovrha na novčanim sredstvima temeljem zakona o osiugranju potraživanja radnika, sve ti piše...
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2015., 09:42   #3793
Hvala!
Odoh onda ispunjavati te obrasce, pa pravac FINA...
Mogu odmah ispuniti i za 10. mjesec, da ne bude kašnjenja
__________________
novi ormar
zzzada is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2015., 11:01   #3794
Treba mi mišljenje ili informacija, vezano za stavak 11. članka 20.a Zakona o osiguranju potraživanja radnika....
http://www.zakon.hr/z/143/Zakon-o-os...aja-poslodavca

Može li se na osnovi toga zaključiti da poslodavac koji je radniku isplatio minimalnu (ili malo više) ali nije i cijelu plaću, uopće ne treba Fini predati zahtjev za vlastitom blokadom? Budući da piše da se odredbe cijelog članka 20.a koji uključuje i zahtjev Fini, ne odnose na takvog poslodavca. Naravno, radniku mora dati NP1 popunjen ostatkom neisplaćene plaće.
ani08 is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2015., 11:26   #3795
Quote:
ani08 kaže: Pogledaj post
Treba mi mišljenje ili informacija, vezano za stavak 11. članka 20.a Zakona o osiguranju potraživanja radnika....
http://www.zakon.hr/z/143/Zakon-o-os...aja-poslodavca

Može li se na osnovi toga zaključiti da poslodavac koji je radniku isplatio minimalnu (ili malo više) ali nije i cijelu plaću, uopće ne treba Fini predati zahtjev za vlastitom blokadom? Budući da piše da se odredbe cijelog članka 20.a koji uključuje i zahtjev Fini, ne odnose na takvog poslodavca. Naravno, radniku mora dati NP1 popunjen ostatkom neisplaćene plaće.
mišljenja sam da ne treba predati zahtjev za blokadom ako mi je isplatio minimalnu plaću
nedica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2015., 11:50   #3796
Quote:
nedica kaže: Pogledaj post
mišljenja sam da ne treba predati zahtjev za blokadom ako mi je isplatio minimalnu plaću
To mislim i ja. Ali dobila sam previše kontradiktornih informacija od tijela koja su uključena u ovaj postupak. Zapravo, zaključila sam da nitko nema cjelokupnu sliku u glavi.
Ili da idemo drugim putem: kakav je postupak ukoliko taj poslodavac ipak preda zahtjev za blokadom Fini za ostatak plaće?
Preda zahtjev Fini, npr. to se naplati u nekoliko slijedećih dana i on misli da je miran. Agenciju ne treba ništa obavještavati, to sam provjerila.
Da li dalje ide ovako:
- Porezna koja je dobila joppd sa dijelom neisplaćene plaće šalje informaciju o neisplati Inspektoratu, oni saznaju od Agencije da nikakav zahtjev njima nije predan, Inspektorat množi broj radnika s minimalnom plaćom (samo se taj način navodi) i šalje Fini rješenje za pljenidbu. Njega ipak blokiraju i on trči u Finu po potvrdu da je osobno pokrenuta ovrha namirena i dostavlja je Inspektoratu, ili
- Porezna uopće ne šalje obavijest jer je isplaćeno više od minimalne plaće
ani08 is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2015., 18:08   #3797
Isplata plaće na račun na kojem sam opunomoćenik

Mogu li poslodavcu dati kopiju kartice tekućeg računa na koji želim da mi se isplaćuje plaća ako kartica glasi na moje ime, a gore je IBAN tog računa, ali ja nisam vlasnik nego opunomoćenik toga računa?
Arnia is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2015., 18:15   #3798
Quote:
Arnia kaže: Pogledaj post
Mogu li poslodavcu dati kopiju kartice tekućeg računa na koji želim da mi se isplaćuje plaća ako kartica glasi na moje ime, a gore je IBAN tog računa, ali ja nisam vlasnik nego opunomoćenik toga računa?
Ne vidim razloga zašto ne.
__________________
Sve je važno.
Miaana is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2015., 20:01   #3799
Slažem se s anamia69, al vodi računa da ti to u nekim slučajevima može predstavljati problem.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2015., 09:54   #3800
Molio bih pomoć hitno,
Poduzeću su poslali riješenje o ovrsi zbog neisplate plaće 09/15 i vlasnik je uplatio 6000,00 kuna posudbu koju su mu odmah skinuli.
Danas bi isplatio tu plaću.
Kako zatražiti da se taj novac koji su mu skinuli isplati natrag na njegov račun.
Kome se obratiti?

Hvala.
duksy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:46.