Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja > Destinacije i putopisi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.07.2004., 01:21   #1
Vlasic

Federacija BiH kod Travnika

Sarajevo 110 km
Mostar 160 km
Zenica 50 km
Split 180 km
Zagreb 250 km
Slavonski Brod 190 km

Imaju cool novotvoreni hotel predstavljen na ovoj stranici koji organizuje sniježni safari planinom Vlašic na 2000 metara nadmorske visine sa snježnim skuterima. Takodjer na stranici ima dosta slika sa Vlasica tako da vrijedi pogledati.


Vlašić
Dvije ceste i više od 100 km šumskih puteva planinu Vlašić čine jednom od najotvorenijih na području Balkana, dostupnom u svim godišnjim dobima, a geoprometni položaj je takav da je podjednako udaljena od Jadranskog mora kao i od velikih kontinentalnih gradova. Vlašićem dominira najviši vrh Opaljenik (1943 m). Činjenica da se na ovoj planini snijeg zadržava više od 5 mjeseci sa malim brojem olujnih dana, a da tokom ljeta, zbog svog bogatstva šumom, livadama prošaranim raznobojnim cvijećem, rijekom Ugar i razvijenim stočarstvom i proizvodnjom nadaleko čuvenog “Vlašićkog sira”, Vlašić ima sve preduslove za razvoj više oblika turisticke ponude tokom cijele godine.

Sportsko – rekreacioni centar “Babanovac” (1260 NM) na Vlašiću povezan je sa Travnikom dvjema asfaltnim saobraćajnicama i čini jezgro razvoja zimskog turizma na ovom području. Nekad prepoznatljiv po međunarodnom takmičenju u skokovima pod nazivom "pokal Vlašić”, sa svojom 90 metarskom skakaonicom koja spada u jednu od najjužnijih i najprirodnijih skakaonica u Evropi, “Srebrenom pahuljicom”, priznanjem za najuredeniji zimski centar u bivšoj Jugoslaviji za 1979.g., sada vrača svoj sjaj, doživljava ekspanziju u pogledu razvoja turizma i već se nalazi u samom vrhu zimskih centara u Bosni i Hercegovini i šire

Na 90-metarskoj skakaonici održavao se svake godine "Pokal-Vlašić" i na njemu su sudjelovali najbolji svjetski skakači na skijama. Bio je to najveći sportski dogadjaj Travnika. Danas se skakaonica nalazi u neupotrebljivom stanju, no pitanje je dana njeno restauriranje i ponovno osposobljavanje.
Pored skakaonice, od sportskih objekata na Vlašiću, tu su i četiri ski-lifta:

"Ugar" sa kapacitetom od 650 skijaša za jedan sat,
"Markovac" sa također 650 skijaša po satu,
dupli, sidro-lift "Babanovac" kapaciteta 2100 skijaša po satu i
posljednje izgradjeni ski-lift "Visovi" ima kapacitet od 900 skijaša po satu.
Nedaleko od hotela "Babanovac" nalazi se i "Baby" ski-lift (300 skijaša po satu).
Cijena dnevne ski karte je 12,00 KM, a poludnevne 8,00 KM !
Baby lift opremljen je reflektorima za noćno skijanje koje startuje svaku noc od 17:00 do 22:00.

Namjere vodstva OZON doo , u budućnosti su postavljanje novih ski-liftova u pravcu vrha planine Vlašić (Opaljenik 1943m n/v) , uređenje potpuno novih ski-staza i pratećih objekata i radovi na poboljšanju postojeće infrastrukture .
Jeff is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2004., 14:21   #2
Bila ove zime na skijanju. Toplo preporučujem!
__________________
Druuna
Druuna is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2004., 11:18   #3
Ja sam tamo bila prije rata i ostalo mi je u jako lijepom sjećanju
Lu´ is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2005., 14:15   #4
Vlašić

Quote:
Vlašić je visoka planinska prepreka, koja se nalik ogromnoj tvrđavi nadnosi nad okolinom. Ona zauzima značajno mjesto u turističkoj ponudi ovog područja zahvaljujući njenim šumama, pašnjacima i brojnim izvorima.
Najviši vrh Paljenik dostiže 1943 metara nadmorske visine. Područje Devečani (1760m) i vrh Galice predstavljaju atraktivne ciljeve planinara, a raspolažu dobro obilježenim planinskim stazama.
Na Babanovcu (1260m) , koji je sa Travnikom povezan asfaltnom cestom dugom 20 km, nalazi se poznati centar za zimske sportove, koji raspolaže sa 5 skijaških liftova, staze za hodanje na skijama u ukupnoj dužini od 15 km i sa 4 skakaonice. Liftovi su sljedeći:

1. "Ugar" sa kapacitetom od 650 skijaša za jedan sat,
2. "Markovac" sa također 650 skijaša po satu,
3. dupli, sidro-lift "Babanovac" kapaciteta 2100 skijaša po satu
4. posljednje izgradjeni ski-lift "Visovi" ima kapacitet od 900 skijaša po satu.
5. "Baby" ski-lift za djecu i početnike sa kapacitetom od 300 skijaša za jedan sat. Ovaj lift opremljen je reflektorima za noćno skijanje koje startuje svaku noć od 17:00 do 22:00.

Na najvećoj skakaonici (90m) održavalo se svake godine međunarodno takmičenje
«Kup Vlašića», a ovdje osvojeni bodovi računali su se i u evropskom kupu.

O pogodnosti područja za turizam riječito svjedoči i veliki broj privatnih vikendica, te mnogo hotela i pansiona na Babanovcu.
Na Vlašiću i Babanovcu snijeg se zadržava tokom 5 mjeseci godišnje. Olujni dani su izuzetno rijetki, a staze za skijaše su zaštićene od jakih vjetrova.
Planina je atraktivna za posjetioce i u ostalim godišnjim dobima, pogotovo ljeti.
Par slika :

http://www.plavavoda.com/vlasic.htm

http://www.vlasic-bih.com/indexba.htm
Drina_Foča is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2005., 14:17   #5
ne rade ti linkovi. daj ti to nama radije nacrtaj
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2005., 14:23   #6
Quote:
Natch kaže:
ne rade ti linkovi. daj ti to nama radije nacrtaj
Ispravljeno !
Drina_Foča is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2005., 22:24   #7
Ako nekoga puno više interesuje neka posjeti www.vlasic-online.com ! Za mene jedna od najboljih stranica za Vlašić, jer ima od A do Ž sve, a redovan update ima. A i da vam kažem da je na Vlašiću prelijepo. Jedva kažem sada na raspustu kada se vratim da odem i da uživam.
__________________
Samo bez egotripova, please ...
Raiden is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2005., 17:30   #8
Evo, ovi obnovili stranicu. Pravo dobra sada ispala. Ako planirate na skijanje, preporučvam vam Vlašić.
__________________
Samo bez egotripova, please ...
Raiden is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2008., 11:18   #9
Vlašić

Išao bih tamo sa svojim frendovima na zimovanje tj proslaviti NG, pa me zanima kako je tamo i kako se pripremiti
samsvoj is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2008., 00:51   #10
Quote:
samsvoj kaže: Pogledaj post
Išao bih tamo sa svojim frendovima na zimovanje tj proslaviti NG, pa me zanima kako je tamo i kako se pripremiti
Vlasic je nekih 30 km od moga grada. Ono sto ti mogu reci da je dosta jeftinije od nekih vaznijih europskih skijalista (sto je za ocekivati) a za Novu bude zaista mnogo ljudi iz citave BiH a iznenadjujuce i iz Hrvatske. Mislim da ti istinska festa ne gine.
ango-vitez is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2008., 22:29   #11
Wink Skijanje, Vlašić (BiH)

sad fino sve to napiši malim slovima i bez reklame

Zadnje uređivanje x-type : 02.12.2008. at 18:03.
Znatizeljko11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2008., 23:36   #12
Jel ba, a šo galamiš?
__________________
"Water! Why does it always have to be water?!"
Ranma 1/2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2008., 23:50   #13
Zasto ne ici u bosnu:
zicare stare 25 god u prosjeku (spore, neudobne, zastarjele)
ceka se red da se udje na zicaru
staze lose uredjene (nadje se i kamenja), bez umjetnog zasnjezivanja
ostavljanje skija ispred ugostiteljskih objekata bez nadzora nije preporucljivo
....
zasto ici u bosnu:
nesto jeftinije (do 30%)
dijelu hrvatske blize od srednje europe
Zakljucak: puno vise minusa nego pluseva.
jpm is online now  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2008., 02:17   #14
Pisanje velikim slovima smatra se nepristojnim deranjem.

A reklamiranje na ovom forumu nije dozvoljeno.

Pa razmisli.
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2008., 02:22   #15
Hajde ba nebudi strog!
ali moram te pohvaliti na istini o Vlašicu!!
Još ce duuugo tu da bude prepirki,a i puuuno više ulazu u izgradnju hotela,motela
nego o uređenju staza i dr.
A kad odeš na Kupres(mislim svaka cast ali...)reci ceš lijepi moj Vlašic!
Toliko od mene za sada...
TRAVNIK is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2008., 11:25   #16
evo ja sam iz austrije a i bio sam vec na vlasic i na kupresu i moram reci vise mi se svidja bosna.
Ivan_BEC is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2008., 11:36   #17
Quote:
Cats kaže: Pogledaj post
Pisanje velikim slovima smatra se nepristojnim deranjem.

A reklamiranje na ovom forumu nije dozvoljeno.

Pa razmisli.
Nisam znao...Covjek uči dok je živ.
Znatizeljko11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2008., 11:40   #18
Quote:
TRAVNIK kaže: Pogledaj post
Hajde ba nebudi strog!
ali moram te pohvaliti na istini o Vlašicu!!
Još ce duuugo tu da bude prepirki,a i puuuno više ulazu u izgradnju hotela,motela
nego o uređenju staza i dr.
A kad odeš na Kupres(mislim svaka cast ali...)reci ceš lijepi moj Vlašic!
Toliko od mene za sada...
Istina je što kažeš jer mi je Vlašić super,al sramota kako olako možeš kupit parcelu i počet gradit hotel,a staza zaostaje.
Moje opće mišljenje je da ljudi Vlašića nisu onako prijazni i gostoljubivi sigurno bi i ja gledao stvar znatno drugačije.
Znatizeljko11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2008., 21:51   #19
Quote:
Znatizeljko11 kaže: Pogledaj post
MOLIM DA SE MUDRIJASI I PAMETNJAKOVICI NE OGLASUJU JER SAMO ODUZIMAJU VRIJEME ZAINTERESIRANIMA.
A ja tebe molim da se prestaneš derati
__________________
"Water! Why does it always have to be water?!"
Ranma 1/2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2008., 02:20   #20
Opet molim da se mudrijaši ne javljaju.
Nego puste ljude zainteresirane za ovu temu da razgovaraju.
Znatizeljko11 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:07.