Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.09.2009., 22:10   #1321
.....hehehe, .....morda misli ....... a zasto bi samo ameri ilitiga zapadnjaci krojili zemljopisnekarte
__________________
RIJEČKI KARNEVAL
rijeka53 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2009., 10:53   #1322
U Hrvatskoj se puno bolje živi nego u Švicarskoj, jedino postoje neki problemčići
Marec is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2009., 01:43   #1323
Poz svima...
Imam jedno pitanje, nisam čitala sve 34 stranice, ali mislim da vas nitko to nije pitao .
Kako stvari stoje sa umjetničkim zanimanjima? Osobama sa Akademijom (dramskom ili likovnom), njima srodnim fakultetima ili u filmskoj industriji? Da li netko radi u toj branši, mislim na nekoga od vas, ima li iskustva sa time? Mislim na Zurich!
malaluna is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2009., 06:36   #1324
Molim vas moze li mi netko reci koliko zaradjuju patolozi u Svicarskoj? Otprilike... netto. Hvala.
SDNY is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2009., 12:25   #1325
Quote:
Secundo kaže: Pogledaj post
Ljudi, posjetite Švicarsku dok još postiji. Još malo, pa gotovo. Gadafi će kod UN-a zatražiti da Švicarska nestane. Tessin bi se pripojio Italiji, francuski dio Francuskoj, a njemački Njemačkoj. Susjedne vlasti bi bile sretne što se njihovi bogatuni ne bi više mogli skrivati od poreznih organa, njemačka manjina bi bila ponovo u domovini (Heim ins Reich), a Francuzi bi uveli francuski kao prvi strani jezik umjesto engleskog. A Gadafi, veliki mislioc revolucije, bi se konačno osvetio za ponižavajući tretman svojeg sina, nakon što je ovaj u Ženevi prebio svoje sluge, pa zato bio priveden.
Nije ni policija bila zlatna i nije sve uradila kako treba..
__________________
Čovjek bez prošlosti i prijatelja nije čovjek.
FANCY is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2009., 16:06   #1326
Quote:
SDNY kaže: Pogledaj post
Molim vas moze li mi netko reci koliko zaradjuju patolozi u Svicarskoj? Otprilike... netto. Hvala.
Ovisi o stažu (bruto) i kantonu (bruto i neto). Pogledaj ovo, podatci za St. Gallen. Počinje negdje kod klase B24. Računaj socijalno oko 10%, porez za samca oko 15 do 20% (ovisno gdje stanuješ), zdravstveno oko 300 CHF mjesečno. Koliko znam, u CH se ne radi puno autopsija, pretežno bi se bavio pretragama tkiva. Forezički smjer postoji valjda samo u Zuerich-u.
__________________
formular bez potpisa
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2009., 02:18   #1327
Quote:
Secundo kaže: Pogledaj post
Ovisi o stažu (bruto) i kantonu (bruto i neto). Pogledaj ovo, podatci za St. Gallen. Počinje negdje kod klase B24. Računaj socijalno oko 10%, porez za samca oko 15 do 20% (ovisno gdje stanuješ), zdravstveno oko 300 CHF mjesečno. Koliko znam, u CH se ne radi puno autopsija, pretežno bi se bavio pretragama tkiva. Forezički smjer postoji valjda samo u Zuerich-u.
Hvala puno, Secundo...samo sto ne vidim nikakvih brojki...Mislim, koliki je minimun, bez samostalnog radnog iskustva kad se odbiju svi porezi i dadzbine? Znas li ti ili netko drugi ovdje treba li u Svic. nostirificirati diplomu; ja sam zavrsila spec. i subspec. u USA. Jeli komplicirano dobiti radnu dozvolu i vizu (naravno, pod uvjetom da nadjes poslodavca)? Hvala.
SDNY is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2009., 15:24   #1328
Švicarska na prvom mjestu

World Economic Forum ocjenjuje konkurentnost Švicarske kao najbolju na svijetu (link). USA potisnute na drugo mjesto, prije svega radi problema u financijskom sektoru. Slijede Singapur, Švedska i Danska. Hopp Schwiiiz
__________________
formular bez potpisa
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2009., 11:17   #1329
Quote:
SDNY kaže: Pogledaj post
Hvala puno, Secundo...samo sto ne vidim nikakvih brojki...Mislim, koliki je minimun, bez samostalnog radnog iskustva kad se odbiju svi porezi i dadzbine? Znas li ti ili netko drugi ovdje treba li u Svic. nostirificirati diplomu; ja sam zavrsila spec. i subspec. u USA. Jeli komplicirano dobiti radnu dozvolu i vizu (naravno, pod uvjetom da nadjes poslodavca)? Hvala.

Zasto ne ostanes u USA?
bronco is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2009., 19:07   #1330
Quote:
bronco kaže: Pogledaj post
Zasto ne ostanes u USA?
Ustvari nikada nisam ni dosla u namjeri da ostanem zauvijek i za ovu zemlju me nista ne veze, niti se mogu zamisliti da ovdje ostarim ili da mi jednog dana djeca ovdje idu u skolu. Iako bi se nekome mozda cinilo besmisleno seliti nakon svega ovdje (residency, fellowship, green card...), ono sto mi je vazno u poslu je da imam dobre uvjete za rad i da sam za to dobro placena. Nadam se da bi to bilo ostvarivo u Svicarskoj, ali citajuci komentare nekih ljudi (osobito doktora) koji tamo zive ili su zivjeli, ne znam vise sto da mislim...
Ne znam...ovdje sam postigla ono sto sam htjela, "izigrala" sam se Amerike i New Yorka i sad mi se cini da je vrijeme da se Lassie mozda ne vrati kuci, ali barem 1.5-2 sata avionom od kuce. Svi savjeti forumasa su dobrodosli! Eto...
SDNY is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2009., 11:35   #1331
pozzz
sestra mi je dobila jucer na slo granici zabranu ulaska na 6mjeseci(sad neznam da li u eu ili u podrucje sengena), sad me zanima da li ona moze doci kod mene u ch naprimjer zrakoplovom direktno zg-zh?
mb_sb is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2009., 12:07   #1332
Quote:
mb_sb kaže: Pogledaj post
pozzz
sestra mi je dobila jucer na slo granici zabranu ulaska na 6mjeseci(sad neznam da li u eu ili u podrucje sengena), sad me zanima da li ona moze doci kod mene u ch naprimjer zrakoplovom direktno zg-zh?
Čim ne može u Sloveniju, to znači ne može u EU, a EU je područje Shengena isto kao i odnedavno Švicarska. Tako da se bojim da ne može ni u Švicarsku prema mojim saznanjima. Neka me netko ispravi ako griješim.

Inače je na croatia.ch otvoren novi forum, evo direktnog linka
Marec is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2009., 12:29   #1333
Kako pokrenuti ostavinu u CH?

,Nakon kratke bolesti,umro mi je otac,koji je živio i radio u CH od 1963 godine,bez prekida.Ostalo dosta nekretnina i pokretnina ali i žena i kčer iz drugog braka.Od njihove strane do danas osim šture obavijesti samo tišina.Zvao ambasadu u Bernu za informaciju,dobio odgovor nađite dobrog odvjetnika u CH.? Ali prije napravite procjenu i dignite kredit?? Jer su odvjetnici jako skupi. Prolaze tijedni i mjeseci a ja stojim na mjestu. BIlo koja informacija od naših ljudi koji žive i rade u CH puno bi mi pomogla.
Urar is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2009., 16:54   #1334
Quote:
SDNY kaže: Pogledaj post
Ustvari nikada nisam ni dosla u namjeri da ostanem zauvijek i za ovu zemlju me nista ne veze, niti se mogu zamisliti da ovdje ostarim ili da mi jednog dana djeca ovdje idu u skolu. Iako bi se nekome mozda cinilo besmisleno seliti nakon svega ovdje (residency, fellowship, green card...), ono sto mi je vazno u poslu je da imam dobre uvjete za rad i da sam za to dobro placena. Nadam se da bi to bilo ostvarivo u Svicarskoj, ali citajuci komentare nekih ljudi (osobito doktora) koji tamo zive ili su zivjeli, ne znam vise sto da mislim...
Ne znam...ovdje sam postigla ono sto sam htjela, "izigrala" sam se Amerike i New Yorka i sad mi se cini da je vrijeme da se Lassie mozda ne vrati kuci, ali barem 1.5-2 sata avionom od kuce. Svi savjeti forumasa su dobrodosli! Eto...
poslala sam ti p.m. sto za tebe znace dobri uvjeti rada? koliko si provela u USA? i zasto bas svicarska, a ne npr. neka druga drzava? imas muza svicera? dobiti radnu dozovolu u svic. bolnici za stranca je vrlo tesko, pa i nemoguce ako nemas EU-putovnicu. njemci su ovjde ipak na 1. mjestu.
__________________
Insomnia
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2009., 17:05   #1335
Quote:
SDNY kaže: Pogledaj post
Hvala puno, Secundo...samo sto ne vidim nikakvih brojki...Mislim, koliki je minimun, bez samostalnog radnog iskustva kad se odbiju svi porezi i dadzbine? Znas li ti ili netko drugi ovdje treba li u Svic. nostirificirati diplomu; ja sam zavrsila spec. i subspec. u USA. Jeli komplicirano dobiti radnu dozvolu i vizu (naravno, pod uvjetom da nadjes poslodavca)? Hvala.
ne trebas nostrificirati diplomu, ali ako se zelis baviti samostalnim radom, moras polagati njihov drzavni ispit. no, za raditi u bolnici kao patolog ti ne treba nikakva nostrifikacija tvoje americke diplome. mozes se zamisliti kako bi svic. bolnice zjapile prazne bez osoblja kada bi svi njemci trebali polagati drzavni ispit. ako nadjes bolnicu, onda ti bolnica sredjuje radnu dozovolu i nije tesko. inace je gotovo pa nemoguce, osim ako imas, kao sto sam vec spomenula, EU-putovnicu. ako imas americko drzavljanstvo, mislim da bi ti isto bilo puno jednostavnije, mada ne znam niti jednoga amera lijecnika koji radi u svicarskoj. znam jednoga njemca koji je zavrsio specijalizaciju u USA, ali on je njemac i nije mu bilo tesko naci radno mjesto u CH.
__________________
Insomnia
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2009., 02:42   #1336
Quote:
FFE kaže: Pogledaj post
poslala sam ti p.m. sto za tebe znace dobri uvjeti rada? koliko si provela u USA? i zasto bas svicarska, a ne npr. neka druga drzava? imas muza svicera? dobiti radnu dozovolu u svic. bolnici za stranca je vrlo tesko, pa i nemoguce ako nemas EU-putovnicu. njemci su ovjde ipak na 1. mjestu.
dobri uvjeti rada znaci (1) da su ti dostupna sredstva da svoj posao mozes obavljati na visokoj razini, a ne da se nesto ne moze jer se "nema novaca za neko protutijelo, aparat i sl." kako je to nazalost kod nas u Hrvatskoj npr., (2) da su ljudi oko tebe pristojni, profesionalci i kolegijalni, jednom rjecju da se zna red, (3) i da si dobro placen.
a Svicarska zato sto je blizu Hrvatske i zato sto dr. zaradjuju vjerojatno najvise u Evropi (neka me netko ispravi, ako nisam u pravu).
naravno, da ne bih isla na slijepo nego preko ljudi u struci koje znam ovdje, a koji bi me preporucili kolegama u Svicarskoj.
SDNY is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2009., 02:52   #1337
Quote:
FFE kaže: Pogledaj post
ne trebas nostrificirati diplomu, ali ako se zelis baviti samostalnim radom, moras polagati njihov drzavni ispit. no, za raditi u bolnici kao patolog ti ne treba nikakva nostrifikacija tvoje americke diplome. mozes se zamisliti kako bi svic. bolnice zjapile prazne bez osoblja kada bi svi njemci trebali polagati drzavni ispit. ako nadjes bolnicu, onda ti bolnica sredjuje radnu dozovolu i nije tesko. inace je gotovo pa nemoguce, osim ako imas, kao sto sam vec spomenula, EU-putovnicu. ako imas americko drzavljanstvo, mislim da bi ti isto bilo puno jednostavnije, mada ne znam niti jednoga amera lijecnika koji radi u svicarskoj. znam jednoga njemca koji je zavrsio specijalizaciju u USA, ali on je njemac i nije mu bilo tesko naci radno mjesto u CH.
Hvala ti FFE na svim ovim info, procitala sam i p.m. Ne zanima me nista samostalno, ako mislis privatno ili...? Dobro je ako se ne mora nista polagati jer ako bi me nesto turn off u pogledu selidbe u Svic., onda je to JOS jedan ispit u zivotu...
SDNY is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2009., 04:53   #1338
Quote:
SDNY kaže: Pogledaj post
dobri uvjeti rada znaci (1) da su ti dostupna sredstva da svoj posao mozes obavljati na visokoj razini, a ne da se nesto ne moze jer se "nema novaca za neko protutijelo, aparat i sl." kako je to nazalost kod nas u Hrvatskoj npr., (2) da su ljudi oko tebe pristojni, profesionalci i kolegijalni, jednom rjecju da se zna red, (3) i da si dobro placen.
a Svicarska zato sto je blizu Hrvatske i zato sto dr. zaradjuju vjerojatno najvise u Evropi (neka me netko ispravi, ako nisam u pravu).
naravno, da ne bih isla na slijepo nego preko ljudi u struci koje znam ovdje, a koji bi me preporucili kolegama u Svicarskoj.
okay, to ti sve imaju bolnice u CH. ljudi jesu prostojni, uglavnom i kolegijalni (barem ja nisam imala nikada problema), a profesionalni? e, to pak ovisi o kolegama, ima ih svakakvih, i onih manje, i onih vise, no to je valjda posvuda tako. ako imas nekoga tko bi te preporucio, onda mislim da neces imati nikakvih problema s dobivanjem radne dozvole. lijecnika uvijek treba u CH. da li zaradjuju najvise? to ne znam, ali moras uzeti u obzir da su troskovi zivota vrlo visoki, pa su sukladno s tim i place. sretno ti zelim. vrlo zanimljivo, nadam se da ces i uspjeti!
__________________
Insomnia
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2009., 14:41   #1339
pozdrav svima..

Htio bih vas pitati da li je točno da stanovnici 10 novih zemalja EU kao što su npr. Poljaci, Česi itd imaju pravo na rad u Švicarskoj pošto ona ima bilateralni ugovor sa EU http://en.wikipedia.org/wiki/European_Economic_Area? pitam to jer ako 1.1.2012. Hrvatska uđe u EU onda recimo mogao bi i ja tamo doći....?

Hvala

Zadnje uređivanje Andronico : 18.09.2009. at 14:51.
Andronico is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2009., 15:44   #1340
Quote:
Andronico kaže: Pogledaj post
pozdrav svima..

Htio bih vas pitati da li je točno da stanovnici 10 novih zemalja EU kao što su npr. Poljaci, Česi itd imaju pravo na rad u Švicarskoj pošto ona ima bilateralni ugovor sa EU http://en.wikipedia.org/wiki/European_Economic_Area? pitam to jer ako 1.1.2012. Hrvatska uđe u EU onda recimo mogao bi i ja tamo doći....?

Hvala
Kada jednom HR uđe u EU, biti će potrebno od 5 do 10 godina, kako za koju zemlju, da prođe vrijeme prilagodbe (tako to oni zovu) da bi se građani mogli zaposliti u nekoj od starih članica EU. Za CH biti će još teže i strože.
Marec is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:25.