Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.07.2007., 21:39   #1
Zane Gray

Čita li to tko?
Neki dan sam prekopavajući tavan naišla na 23 knjige Zane Gray, pa me sada zanima ako je tko čitao kakvi su dojmovi?
Ako ne valja, šta s tim?
Postoje li kakvi Zane-o ljupci?
Emo§ion:D is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2007., 23:10   #2
ja sam kao klinac negdje toliko pročitao
To je za trinaestogodišnjake, a mislim da im je jedina vrijednost u tome što su objavljeni među prvima
poslije je bilo puno boljih u tom žanru
go2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2007., 13:09   #3
Prvo, to je muškarac. Romani Zanea Graya.

Drugo, nisu loši. Ako ih čitaš s deset godina. Opet, Gray je stoput bolji od Maya.

Treće, meni su najdraži Betty Zane i Jahači rumene kadulje.
__________________
Pravim muževima ne treba potpis.
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2007., 13:13   #4
Quote:
go2 kaže: Pogledaj post
poslije je bilo puno boljih u tom žanru
Na koga točno misliš? Louisa L'Amoura?
__________________
Pravim muževima ne treba potpis.
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2007., 20:40   #5
Quote:
Emo§ion:D kaže: Pogledaj post
Čita li to tko?
Neki dan sam prekopavajući tavan naišla na 23 knjige Zane Gray, pa me sada zanima ako je tko čitao kakvi su dojmovi?
Ako ne valja, šta s tim?
Postoje li kakvi Zane-o ljupci?
To je visokoretorička proza, nabijenja radnjom i "romantikom". Ima puno ljubavi, no bez eksplicitne erotike, no uvjerljivo, za to doba, prikazana fatalna strast. Drugo- to su epovi s polumitskim pojavama revolveraša i drugih "čvrstih ljudi", u kojima je klimaks-često- dvoboj i pištoljarenje. Zane Grey ima običaj pisati romane u 2 dijela (OK-ponekad), pa ima i nastavaka.
Npr.

Jahači rumene kadulje-Duginim tragom

Sjaj zapadnih zvijezda-Princezin ranč

Meni su najjači romani:

Zapadno od Pecosa
Jahač usamljene zvijezde (taj- Buck Duane kao prototipski "gunslinger")
Crna legija (dobro zvuči )
Grmljavina stada
Princezin ranč (taj je u 1930-ima)
Dva sombrera

Dok su mi nešto slabiji, no ipak dobri

Trasa Union Pacifica
Izumirući Amerikac (prava "američka tragedija", ne Dreiser)

A dosta slabiji

Western Union i još neki. No, sa "Zapadno od Pecosa" i "Jahač usamljene zvijezde" (oba u Texasu) ne ćeš pogriješiti.
Hroboatos is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2007., 23:07   #6
Quote:
stitch kaže: Pogledaj post
Prvo, to je muškarac. Romani Zanea Graya.
ja sam negdje čitao da je većinu toga napisala njegova žena, a on se samo potpisivao kao autor
A i opisi prirode i ljudi su u tim romanima ili što već jesu pisani kao da ih je žena opisivala
važnije je kako je netko obučen, nego što radi

Quote:
Na koga točno misliš? Louisa L'Amoura?
u 'lasu' je pisao jedan iz Bjelovara pod pseudonimom
znam pravo prezime Kokotović i bio je limar po zanimanju
sjećam se jer je nosio mojoj mami na lektoriranje tako da sam te stvari čitao prije nego što su bile objavljene
go2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2007., 23:23   #7
Pa nije to taj, Go.
__________________
Pravim muževima ne treba potpis.
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2007., 23:40   #8
Quote:
stitch kaže: Pogledaj post

Drugo, nisu loši. Ako ih čitaš s deset godina.
? Pa, ne bih se složio. Evo kako završava "Trasa Union Pacifica". Ne bih rekao da je to za desetgodišnjake.

(Stari traper Slingerland, nakon happyenda mladaca, odlazi nepovratno u prirodu da bi izbjegao civilizaciji i ljudima koji su mu, realno, dosadili. Ulazi sve dublje i dublje u prirodu)..

Za svih svojih lutanja negaženim stazama još nikad nije zašao u takvu divljinu. Ničija stopa, čak ni indijanska, nije oskvrnula tu zelenu dolinu s bistrim, raspjevanim potokom, čoporima mirnih, pitomih jelena, sa znatiželjnim dabrovima, s padinama pod borovom šumom i s visokim, sivim, zaštitničkim vrhovima. Sa zadovoljstvom se zaustavio tu, da sebi izgradi kolibu i koral.

Nezadovoljstvo i čežnja, a potom i mržnja, zamriješe u zaborav. U takvoj sredini nisu se mogla dugo održati takva beskorisna čuvstva. Traperova jedina veza s prošlošću postala je povremena uspomena na jednog snažnog mladića i na djevojku modra oka, na njihovu najprije tužnu a potom sretnu sudbinu u kojoj je i on odigrao odlučnu, radosnu ulogu.

U ružičastoj zori, u sunčanu i oblačnu danu, u mirnim i vjetrovitim noćima, u svečanim zvijezdama, u mjesečinom obasjanoj dolini s njezinim čoporima što pasu, u ljepoti divljeg urlika vuka u lovu i trubljenja jelena-predvodnika, te iznova i uvijek u žuboru potoka — i u samotnosti i čami svoga prebivališta, našao je on cilj svoj, svoje spokojstvo, najbolje ispunjenje preostaloga življenja.
Hroboatos is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2007., 01:14   #9
Imaš pravo. Dakle, "... s osam godina."
__________________
Pravim muževima ne treba potpis.
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2007., 13:07   #10
Quote:
stitch kaže: Pogledaj post
Opet, Gray je stoput bolji od Maya.
Vidiš meni je baš May bio draži, vjerojatno zbog koketiranja s fantastikom. Grayova su mi djela nekako sva po istoj špranci, dok May svakim slijedećim ide sve dalje u magičnim sposobnostima glavnog/ih junaka.
bahod is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2007., 13:12   #11
Quote:
bahod kaže: Pogledaj post
Vidiš meni je baš May bio draži, vjerojatno zbog koketiranja s fantastikom. Grayova su mi djela nekako sva po istoj špranci, dok May svakim slijedećim ide sve dalje u magičnim sposobnostima glavnog/ih junaka.
To se ne da uspoređivati jer su, da tako kažem, različite "poetike".
Hroboatos is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2007., 13:33   #12
Quote:
Hroboatos kaže: Pogledaj post
To se ne da uspoređivati jer su, da tako kažem, različite "poetike".
bahod is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2007., 20:05   #13
Obožavam Zana Graya!!!
Najdraža mi je Sjaj zapadnih zvijezda.
Mislim da je su Grayove knjige primjerenije mlađem uzrastu, ali ne nužno. Stariji ljudi će više toga shvatiti nego mlađi...
Orodiel is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2014., 15:03   #14
Inače sam veliki fan western filmova pogotovo onih Clinta Eastwooda.
Kao klinac odrastao sam na stripovima Tex,Zagor,Mark itd.,ali što me je sram priznati nikada nisam bio preveliki fan čitanja i knjige (kao i većina današnjih ljudi nažalost).
Uvijek bi se s uzbuđenjem i entuzijazmom bacio na čitanje,ali većina toga me razočarala i nikada ne bih dovršio knjigu do kraja.
Otac mi je nedavno donio nekoliko knjiga Zane Graya rekavši mi kako su i on i njegov otac voljeli čitati te knjige kad su bili mladi.

Odlučio sam krenuti od Jahača rumene kadulje koja je njegova najpopularnija knjiga.Bio sam vrlo ugodno iznenađen.Svidio mi se njegov stil pisanja i opisivanja krajolika koji su mi živopisno dočarali divlji zapad.Znam da kao i u filmovima nije sve baš 100% realno prikazano,ali tako i treba biti.

Druga knjiga koju sam pročitao bila je Sjaj zapadnih zvijezda koja me očarala.
Ljubavne priče inače izbjegavam u širem luku,ali ova mi se svidjela,ponajviše zbog lika Genea Stewarta kojeg bi najkraće mogao opisati kao:
povučen,introvertan,misteriozan,divlji,a ujedno i profinjen,spretan,odan,častan,no i čovjek koji u dubini skriva bol...
Knjiga nije nabijena akcijom.Više bi ju opisao kao "slow burner",ali nikako nije dosadna.Neki ljudi naprosto ne vole kada se radnja tako polagano odvija,ali ja volim.U drugom djelu knjige napetost prilično raste.Mislim da će se ljubiteljima westerna prilično svidjeti.

Uvijek sam smatrao da su jednostavne stvari često i najbolje.Žanr vesterna nije za desetogodišnjake.On je za sve uzraste,a međuostalim nije loše niti njegovati dijete u sebi.

Sljedeća postaja:Sjene na stazi
__________________
"This is the blues!Are you listening?!" Freddie King
Otis Spann is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2014., 11:02   #15
Pročitala sam od Zane Grey-a jedino Betty Zane, koja mi je bila odlična, ali fakat ne znam kako bi je današnja mlađa publika prihvatila , recimo scenu kad glavna junakinja dobije poljubac, pa šokirano pobjegne, a kasnije njen brat ganja "krivca" puškom
Mislim da bi bilo ili
Na kraju romana piše da je Betty bila autorova prabaka. Išla sam tražiti podatke o njoj, i ispada da je bila prilična suprotnost liku iz knjige .
Imala sam još puno Greyevih romana, ali sam ih podijelila bez da sam ih pročitala, sad ste me zainteresirali za Sjaj zapadnih zvijezda, baš ću potražiti u knjižnici.
__________________
8. padež dubravativ - koga, čime?
Valsharess is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2014., 09:29   #16
Quote:
Valsharess kaže: Pogledaj post
Pročitala sam od Zane Grey-a jedino Betty Zane, koja mi je bila odlična, ali fakat ne znam kako bi je današnja mlađa publika prihvatila , recimo scenu kad glavna junakinja dobije poljubac, pa šokirano pobjegne, a kasnije njen brat ganja "krivca" puškom
Mislim da bi bilo ili
ehhhh..''stara skola''

Quote:
Valsharess kaže: Pogledaj post
Na kraju romana piše da je Betty bila autorova prabaka. Išla sam tražiti podatke o njoj, i ispada da je bila prilična suprotnost liku iz knjige .
Imala sam još puno Greyevih romana, ali sam ih podijelila bez da sam ih pročitala, sad ste me zainteresirali za Sjaj zapadnih zvijezda, baš ću potražiti u knjižnici.
meni je osim Betty Zane ostala u sjecanju i Do posljednjeg Covjeka,
ovcari protiv stocara kao i mix ljubavne price...

''Sine Jean, dodji kuci.Ovdje ti je dom i tu si potreban...''

__________________
Don’t be a follower be a student!
osaki ni douzo!-ie ie douzo osaki ni!
rokurota is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2014., 12:06   #17
Quote:
rokurota kaže: Pogledaj post
ehhhh..''stara skola''



meni je osim Betty Zane ostala u sjecanju i Do posljednjeg Covjeka,
ovcari protiv stocara kao i mix ljubavne price...

''Sine Jean, dodji kuci.Ovdje ti je dom i tu si potreban...''

Baš sam ju jučer pročitao.Istina jest da je to u svojoj srži zapravo ljubavni roman.Ok,na momente mi je to malo smetalo,ali generalno to je klasična priča o sukobu dviju strana i ljudima koji se nevini nađu uvučeni.

Ono što mi je zapravo najzanimljivije je što je cijeli roman utemeljen na stvarnom događaju koji se zbio na istoj toj lokaciji(Bazen Tonta) između dvije obitelji.wiki: Pleasant Valley War

Uspoređujući to sa romanom može se uočiti ogroman broj sličnosti.
Pisac je promijenio likovima imena,a neka su čak ostala.
Zbog toga mislim da bi knjiga trebala biti zanimljiva ljubiteljima westerna.Nije remek djelo,ali je vrlo dobra.

U Americi je bilo još sličnih sukoba,kao što je poznati "Hatfields and McCoys" prema kojemu je snimljena i mini serija u 3 djela sa Kevinom Costnerom.
__________________
"This is the blues!Are you listening?!" Freddie King
Otis Spann is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2017., 21:43   #18
Ja sam pročitao kao djete i malo odrasliji skoro sve romane Zane Greya i u svakom je prisutna romantika, ali to je normalno za romane iz toga doba. Fale mi još možda 2-3 romana koja nisam nikako mogao pronaći za kupiti

Razlika između Zane Greya i Karl Maya je u tome da je Zane Grey proputovao cjeli divlji zapad i opisi scena u njegovim romanima su upravo onakvi kakvi su bili u to doba dok je Karl May sve izmišljao. Ustvari otišao je u Ameriku tek kada je postao poznat sa svojim romanima.. Koga zanimaju lokacije Zane Grey romana ima ih ovdje: http://www.zgws.org/zggeomap.php

Postoji i jedna trilogija takozvana Ohio river trilogy ( Betty Zane, The Last Trail i Spirit of the Border) sa tim da je Betty Zane njegova prva knjiga.
Planinarenje is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:03.