Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Stomatologija i oralna higijena

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.08.2006., 22:32   #1
Fiksni aparatić za zube (+FAQ) II

Moderatorska obavijest

Stara tema Fiksni aparatić za zube (+FAQ) nalazi se ovdje

Silvery
-----------------------------------------------------------------------------


Često postavljena pitanja (FAQ)

Na zamolbu forumaša u prvi post ubacujem FAQ autorice Poluplave okice. Molim cijenjene forumaše, posebno nove na ovom topiku, da prije postavljanja nekog općenitog pitanja prvo provjere je li možda ovdje već odgovoreno.
(terminate)

Koje su cijene aparatica?
Cijene se krecu od 12 000 kn do 22 000 kn za obje celjusti. S time da se u u manjim gradovima moze naci i jeftinije. U to je obicno ukljucena cijela terapija, dakle aparatic i dolasci te potrosni materijal. Ali pazite sta je ukljuceno u cijenu jer cesto kod jeftinijih cifri nisu pregledi ili mjenjanje bravica ili retainer pa vam se u prvi mah cini jeftinije, a kad se sve zbroji dodje ista cifra kao neka skuplja koja ukljucuje sve. Safirni aparatic je skuplji u odnosu na metalni, ali ne puno s obzirom na same cijene koje su visoke.

Koje su vrste aparatica?
Metalni- klasicni aparatic, poprilicno vidljiv, s njim terapija ide nesto brze nego sa safirnim
Safirni- prozirni, estetski ljepsi, cvrsi i kvalitetniji od keramickog, ne pozuti s vremenom, dosta kvalitetan
Keramicki- bijeli, estetski ljepsi, sklon je tome da pozuti s vremenom, i nerijetko pucaju bravice, mnogi ortodonti su ga izbacili iz ponude
Damon sistem- bravice su pola metalne, pola prozirne, s njima dolazi do manjeg trenja te je brzi pomak zuba, manje su sile, vrijeme i dolazak na kontrole je smanjeno
Lingvalni aparatic-kod nas jos rijetkost, aparatic koji ide sa unutarnje strane zuba, teze je odrzavati higijenu s njim i tesko se naviknuti kod pricanja jer se dosta frflja, najskuplji od ostalih http://www.hawksprairieortho.com/ima...l-brackets.jpg
Razlika metalni-safirni http://www.vasezdravlje.com/izdanje/...2816/overview/
Razlika metalni-damon http://www.mulberrydental.co.uk/imag...eTypodont1.jpg

Kako izgleda prvi pregled i postavljanje aparatica?
Prvi pregled je kod skoro svih ortodonata besplatan i na njemu se procjenjuje stanje zuba i odredjuje terapija. Pozeljno je imati sa sobom noviji ortopan. Takodjer je dobro posjetiti 2,3 ortodonta da se vidi najbolja opcija. Uzima se otisak sto je potpuno bezbolno. Samo postavljanje aparatica je takodjer bezbolno i traje 15tak minuta, ovisno o tome stavlja li se odmah na obje celjusti ili samo na jednu.

Što sve ukljucuje aparatic i sama terapija?
Bravice-lijepe se na zube i gore su navedene vrste.
Zica- prolazi kroz bravice i ona pomice zube, s vremenom dobivate sve krucu i vecu
Ligature-one se kroiste kod svih vrsta aparatica osim damon sistema. To su zicice ili gumice koje idu oko bravica, mozete izabrati zelite li gumice ili zicice. Gumice mogu biti razlicite boje.
http://www.fesjon.com/wp-content/upl...tal-braces.jpg
Prstenovi- uglavnom se cementiraju na sestice i u njih ide zica ili po potrebi headgear
Tubice- neki nemaju prstenove na sesticama vec tubice, one se lijepe kao i bravice, ne cementiraju se
Separatori- nisu dio aparatica vec sluze da se napravi mjesto za prsten. To su gumice koje se stavljaju izmedju sestice i sedmice i petice i sestice, da se napravi mjesto za prsten.Ne dobiju ih svi, ako ih ne dobijete nikom nista, znaci da vam ne trebaju.
Intermaksilarne gumice- sluze za dobivanje pravilnog zagriza, koriste se onako i onoliko dugo kako ortodont kaze.
Primjer tih gumica http://www.greatsmiles.net/parts/BRACES5.JPG
Hyrax- sluzi za sirenje nepca, ne moraju ga svi nositi
Primjer hyraxa http://www.johnsdental.com/images/or...ed%20Hyrax.JPG
Headgear-aparat koji se zakaci na tubice/prstenove dok mu drugi dio ide izvan usta i za kojeg se prikači gumena traka koja ide oko vrata. Koristi se cesto kad se zeli izbjeci vadjenje zubija. Ne nose ga svi.
Primjer headgeara- http://blogs.teamtbb.com/terezamacel...1/headgear.jpg

Kako odrzati higijenu sa aparaticem?
Preporuca se uzeti sto meksu cetkicu za zube, dobro ocistiti povrsinu bravica i zube naravno. Sto vise dlacica/vlakana to bolje. Elektricna cetkica je dobra ali ne i neophodna, ko zna prat zube pravilno i obicna ce mu bit i vise nego dovoljna. Kod upale zubnog mesa ili bilo kakve iritacije od aparatica dobro je ispirat cajem od kadulje a nisu losi ni gengigel i slicne "kremice".Dobro posluzi tus za zube s kojim se mogu dobro ocistiti povrsine izmedju bravica. Super su i interdentalne cetkice i zubni konac. U slucaju da dodje do upale zubnog mesa, nastaviti cetkati.

Sta se smije jesti?
U principu sve. Nakon samog postavljanja trebat ce nek vrijeme jesti mekanu hranu, a nakon toga najnormalnije nastaviti jesti kao i prije. Ne bi se smjelo zagristi u tvrdu hranu (npr. jabuke, bademe, ljesnjake) jer moze doci do toga da se bravica odlijepi. U principu svu hranu trgati ili rezati na manje komade. Treba izbjegavati ljeljivu hranu poput karamele i gumenih bombona i zvakaca ili ekstra paziti da se ne zalijepe za bravice.

Moram li koristit neki oblik retencije nakon skidanja aparatica?
Obavezno, jer zubi su pomicni i mogu se lako vratiti u situaciju u kojoj su bili prije terapije aparaticem. Postoji vise oblika retencije:
Mobilni aparatic- klasicni mobilni koji se nosi po preporuci ortodonta
Nevidljivi retainer- izgleda kao boksacka udlaga, radi se posebno za svakog
http://www.roaortholab.com/images/retainer5.png
Fiksna retencija-zica koja se zalijepi na prvih sest zubiju sa unutarnje strane. Najbolja retencija, pogotovo u kombinaciji sa nevidljviim retainerom
http://www.henrykimdds.com/lower_retainer.jpg


-------------------------------------------

DODATAK: Classification of teeth
http://www.upstateortho.com/tre/teeth.html




















Sashica

---------------------------------

Poz,
evo ovako rijec je o jednom mom zubu tocnije trici a.k.a ocnjaku, problem je taj sto taj zub nije u, kako bi to rekao, u liniji sa ostalim zubima vec je malo ispred, znaci nije na svome mjestu izmedu dva zuba vec je ispred svog mjesta (rupe). Uglavnom, meni on ne smeta, ali moja zubarica (krvnik), mi preporucuje nosenje fiksnog aparatica, na sto sam je odgovorio: "Nema teorije". Mislim ne zelim stavljat fiksni aparatic samo zbog jednog zubala, to mi se cini suludo, pa zato trazim vase misljenje o svemu tome.

Zadnje uređivanje El Gato Félix : 25.08.2012. at 00:16. Reason: dodavanje uvodnih obavijesti
WTFFTW is offline  
Old 18.08.2006., 22:49   #2
Ako tebi ne smeta ostavi kako je, mozda se moze izbrusiti i staviti bezmetalna kruna tako da bi bio u liniji sa drugima.
Posavjetuj se i sa drugim stomatologom tj. ortodontom.
Zara76 is offline  
Old 19.08.2006., 00:29   #3
Quote:
Zara76 kaže:
Ako tebi ne smeta ostavi kako je, mozda se moze izbrusiti i staviti bezmetalna kruna tako da bi bio u liniji sa drugima.
Posavjetuj se i sa drugim stomatologom tj. ortodontom.
Kako mislis izbrusiti? Ma ja bi ga dao izvadit da ne igra tako vaznu ulogu i da nije velik, jedino sta mi smeta je to sta vjerojatno izgledam ko freak kad se nasmijem.
I jel se moze stavit aparatic za samo jedan zub?
WTFFTW is offline  
Old 19.08.2006., 17:14   #4
Svaki zub se prvo izbrusi pa se na njega postavlja kruna, posto je naprijed estetski odlicno izgleda bezmetalna kruna. Ako imas zdrave i bijele zube nije strasno ako je jedan zub kriv , ako ti je osmijeh od srca i ne mislis pri svakom osmijehu da li ti netko gleda u "krivi " zub onda ostavi kako je.
Apartic se moze staviti za samo jedan zub , moras prvo vidjeti da li ima dovoljno mjesta da se vrati u normalnu poziciju ili je potrebno prvo napraviti mjesta tj. izvaditi jedan zdravi zub da bi ovaj krivi mogao da se vrati.
Pitanje je da li se to sve isplati.
Jos jednom kazem dogovori se sa ortodontom.
P.S ja nosim aparatic ne zbog estetski razloga nego medicinski.
Zara76 is offline  
Old 19.08.2006., 17:21   #5
meni je jedinica okrenuta za jedno 20° obruto od smjera kazaljeke na satu imam 20g i zubar mi kaže da je to moguće popravit ali da je skupo,ja pitam koliko on mi ništa neije odg,pa koliko je to skupo i jeli veliki tramak šta se mene tiće
0502 is offline  
Old 19.08.2006., 18:56   #6
Quote:
Zara76 kaže:
Svaki zub se prvo izbrusi pa se na njega postavlja kruna, posto je naprijed estetski odlicno izgleda bezmetalna kruna. Ako imas zdrave i bijele zube nije strasno ako je jedan zub kriv , ako ti je osmijeh od srca i ne mislis pri svakom osmijehu da li ti netko gleda u "krivi " zub onda ostavi kako je.
Apartic se moze staviti za samo jedan zub , moras prvo vidjeti da li ima dovoljno mjesta da se vrati u normalnu poziciju ili je potrebno prvo napraviti mjesta tj. izvaditi jedan zdravi zub da bi ovaj krivi mogao da se vrati.
Pitanje je da li se to sve isplati.
Jos jednom kazem dogovori se sa ortodontom.
P.S ja nosim aparatic ne zbog estetski razloga nego medicinski.
Zahvaljujem na odgovoru.
WTFFTW is offline  
Old 20.08.2006., 22:49   #7
OK odlucio sam se na postavljanje aparatica, ako bude moguce samo gornja vilica, jer me taj zub vec poceo zivcirati, izgleda da stalno ide naprijed i poceo je smetat, mislim da ce trebati vadit dvicu jer nece uci trica na svoje mjesto a sve zbog toga sto su umnjaci izasli, sad me zanima kolika je cijena tih aparatica, cuo sam da su cijene astronomske.
WTFFTW is offline  
Old 20.08.2006., 23:18   #8
ja sam nosila aparatic 2 godine, platila sam 4000kn (nosila sam onaj obicni, metalni) to sam stavila u požegi , nosila sam samo gore
znam ljude koji su onaj "prozirni" platili 6000 kn, dobro izgleda, skoro da se i nevidi, ljudi ga stavljaju u osijeku i đakovu
s tim da sam kroz dvije godine, svaki mjesec, obicno istog datuma, isla na kontrolu
sto se tice vađenja zubiju, vadila sam cetvorku desno i peticu lijevo
ovo sto si rekao da ti se iskrivilo zbog umnjaka, mozda ce ti vadit umnjake, a ne dvojku jer kako je meni ortodont rekao, kad bi izvadio samo jedan zub onda bi ti se pomjerili desno ili lijevo (neznam na koju dvojku mislis)

meni e bas desava isto to u donjoj celjusti, dolje su mi umnjaci izrasli i sad su mi se iskrivili, kazem jer mi je rekla zena da bi najbolje bilo umnjake povadit i stavit apratic..mislim, da ti nevadi ove kad su umnjaci "truli", "niskoristi" a i lakse je njih izvadit nego ove jer nemaju korjen

anyway, tako je meni receno, najbolje da ti pitas profesionalca
__________________
Pain is temporary pride lasts forever.
Night.Elf. is offline  
Old 20.08.2006., 23:22   #9
Quote:
Night.Elf. kaže:
ja sam nosila aparatic 2 godine, platila sam 4000kn (nosila sam onaj obicni, metalni) to sam stavila u požegi , nosila sam samo gore
znam ljude koji su onaj "prozirni" platili 6000 kn, dobro izgleda, skoro da se i nevidi, ljudi ga stavljaju u osijeku i đakovu
s tim da sam kroz dvije godine, svaki mjesec, obicno istog datuma, isla na kontrolu
sto se tice vađenja zubiju, vadila sam cetvorku desno i peticu lijevo
ovo sto si rekao da ti se iskrivilo zbog umnjaka, mozda ce ti vadit umnjake, a ne dvojku jer kako je meni ortodont rekao, kad bi izvadio samo jedan zub onda bi ti se pomjerili desno ili lijevo (neznam na koju dvojku mislis)

meni e bas desava isto to u donjoj celjusti, dolje su mi umnjaci izrasli i sad su mi se iskrivili, kazem jer mi je rekla zena da bi najbolje bilo umnjake povadit i stavit apratic..mislim, da ti nevadi ove kad su umnjaci "truli", "niskoristi" a i lakse je njih izvadit nego ove jer nemaju korjen

anyway, tako je meni receno, najbolje da ti pitas profesionalca

Nije meni u donjoj celjusti taj zub nego gornjoj, a umnjaci mi nisu truli, ali hvala za to sta si rekla cijenu, izgleda da je skuplje ispravit zub nego operirat prostatu.
WTFFTW is offline  
Old 20.08.2006., 23:25   #10
kuzim da je gore i da nemislim na truli ono bas truli..neg ono meni je zena rekla da njih obicno vade omdah jer se brzo kvare..a oni su nesto ko mlijecni zubi zato sam tak rekla "truli, niskoristi" hehe
da skupo je ko vrag..a dobro, kako god zelis
__________________
Pain is temporary pride lasts forever.
Night.Elf. is offline  
Old 20.08.2006., 23:27   #11
Quote:
Night.Elf. kaže:
kuzim da je gore i da nemislim na truli ono bas truli..neg ono meni je zena rekla da njih obicno vade omdah jer se brzo kvare..a oni su nesto ko mlijecni zubi zato sam tak rekla "truli, niskoristi" hehe
da skupo je ko vrag..a dobro, kako god zelis
Ma ic cu da mi stave taj aparatic bez brige, jer sam u stanju da izvadim tu tricu i zakucam.
WTFFTW is offline  
Old 20.08.2006., 23:47   #12
Quote:
Night.Elf. kaže: Pogledaj post
ja sam nosila aparatic 2 godine, platila sam 4000kn (nosila sam onaj obicni, metalni) to sam stavila u požegi , nosila sam samo gore
znam ljude koji su onaj "prozirni" platili 6000 kn, dobro izgleda, skoro da se i nevidi, ljudi ga stavljaju u osijeku i đakovu
s tim da sam kroz dvije godine, svaki mjesec, obicno istog datuma, isla na kontrolu
sto se tice vađenja zubiju, vadila sam cetvorku desno i peticu lijevo
ovo sto si rekao da ti se iskrivilo zbog umnjaka, mozda ce ti vadit umnjake, a ne dvojku jer kako je meni ortodont rekao, kad bi izvadio samo jedan zub onda bi ti se pomjerili desno ili lijevo (neznam na koju dvojku mislis)

meni e bas desava isto to u donjoj celjusti, dolje su mi umnjaci izrasli i sad su mi se iskrivili, kazem jer mi je rekla zena da bi najbolje bilo umnjake povadit i stavit apratic..mislim, da ti nevadi ove kad su umnjaci "truli", "niskoristi" a i lakse je njih izvadit nego ove jer nemaju korjen

anyway, tako je meni receno, najbolje da ti pitas profesionalca
Draga moja samo se nadam da nisi do sada vadila nitijedan umnjak! A šta se tiče aparatića, načula sam priče da su cijene astronomske, jedna moja poznanica ga je platila 21000 kn! Užas
__________________
De lingua stulta, veniunt incomodia multa.

Zadnje uređivanje El Gato Félix : 25.03.2012. at 09:45. Reason: popravak quota
Piggy is offline  
Old 21.08.2006., 11:45   #13
nisam htjela.. jer moram ic na oralnu kirurgiju.."peduboko" su.. ma sta me briga nek se krive kolko 'oce, donji zubi mi se i tak nevide
__________________
Pain is temporary pride lasts forever.
Night.Elf. is offline  
Old 21.08.2006., 12:45   #14
Quote:
Piggy kaže:
Draga moja samo se nadam da nisi do sada vadila nitijedan umnjak! A šta se tiče aparatića, načula sam priče da su cijene astronomske, jedna moja poznanica ga je platila 21000 kn! Užas!!!
Ma gdje to?! Riječ je očito o nekome turboneinformiranom! Užas!
__________________
And you've never met anyone as everything as I am sometimes.
Rock Star is offline  
Old 21.08.2006., 16:30   #15
u k**** ova se vraća sa godišnjeg tek u četvrtak.
WTFFTW is offline  
Old 21.08.2006., 17:33   #16
ja nisam cula ni vidjela da je igdje tako skupo.. max do 8000 tisuca
ako i ima gdje takav skup..moro bi bit od zlata jebo te
__________________
Pain is temporary pride lasts forever.
Night.Elf. is offline  
Old 21.08.2006., 21:26   #17
samo ti nosi aparatic...samo da mi je vidjet idiota koji bi malo pomaknuti zub iso unistavat breusenjem. Naravno da nemas para za apaaratic to je opcija, ali ako mozes priustit aparatic nosi ga definitivno!!! Jer taj zub ti je jedan jedini i ne brusi ga ako bas ne moras. I sam si reko da ti previse ne smeta tako da ne daj ni u ludilu da ti ga bezveze bruse. Naravno tesko je rec ovako jer nisam vidio kako izgleda situacija, ali kako si opisao, ovo bi ti bio moj savjet. I da...vrlo je malo vjerojatno da ce ti vadit dvojku. Kad se vade zubi za aparatic, vade se manje vidljivi tj. manje zdravi ili osteceni zubi. Tako da ja mislim da ti vanka ide neki iza.
Chain is offline  
Old 21.08.2006., 22:23   #18
Ma nek vadi dvojku, bolje dvojka nego umnjak, ionako misli da ce vadit dvicu, jer je ocnjak prakticki naslonjen na nju pa je dvica sad vise prema unutra.
WTFFTW is offline  
Old 21.08.2006., 22:56   #19
Aparatić je uvijek dobro rješenje.
__________________
And you've never met anyone as everything as I am sometimes.
Rock Star is offline  
Old 22.08.2006., 11:09   #20
zaboravila sam rec, ja sam imala tako kao ti "kljovu" ja to zovem, i isto mi je dvojka bila pomaknuta unutra
samo kazem ti meni su dva zuba vadili da se nebi pomaknulo desno odnosno lijevo
zubi su mi se poslozili u 5 mjeseci, al nosila sam 2 god (kao sto sam vec rekla) da se nevrate zubi, znaju oni nekad dat, poslije fiksnog, mobilni aparatic ..koji nosis po noci...kao prevenciju da se nevrate

al stvarno se isplatilo
__________________
Pain is temporary pride lasts forever.
Night.Elf. is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:16.