Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.01.2012., 16:24   #41
Quote:
ThePetrus778187 kaže: Pogledaj post
Je li krotkost poželjna osobina ili ne?
normalno da jeste...
De Niro is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2012., 16:25   #42
PRAUS (praeis)

Na grčkom je u evanđelju za krotak upotrebljen termin PRAUS.
To je na grčkom pozitivna etička i duhovna vrlina.
Praus ne sugerira slabost već snagu pod kontrolom bez nepotrebne oštrine.
Termin je višeznačan i teško prevediv na naš ograničen jezik ali i iz te višeznačnosti možemo uočiti njegovu ''vibru'' njegovu vrlinu i pozitivnost.

PRAUS znači nježna snaga, snaga pod kontrolom,umjerenost,blagost.

Koristili su ga pomorci da prikažu umjeren vjetar.
Koristili su ga liječnici kao pojam za lijek U PRAVOJ MJERI .
Koristili su ga uzgajivači konja u smislu u(s)mjeren (ukroćen) konj.

I što se može uočiti?

I lijek i vjetar i divlji konj su nešto snažno i djelotvorno.
Ali mogu biti opasni ako su NEUMJERENI .Vrlinom praus su ublaženi tj pod pozitivnom kontrolom su.

Duh riječi praus znači u pravoj mjeri ili U-MJERENO.
Neki su ovdje svojim perverznim tumačenjem i vjetar i lijek i konja prikazali kao ''loše'' ako su praus tj ako su

ublaženi,kontrolirani, e da bi iskazali svoju POZITVNU snagu ali ne i divljinu.
Veliki duhovni učitelji i realizatori kao Mojsije i Isus se u bibliji između ostalog prikazuju sa terminom krotak tj praus. Ali time se želi reći da su svoju snagu stavili pod kontrolu.
Praus je vrst nježne strpljivosti i prihvaćanja stvari.

TO NIJE SLABOST NEGO SNAGA.
Vi (ti) ga tumačite negativistički i tendenciozno.
Kao teološka vrlina ona iznačava OTVORENOST,dobrodošlicu kroz koju se kanalizira ''volja božja'' za savršenom promjenom i duhovnim rastom.
Za onog koji ne vjeruje u boga neka upotrebi termin ch'i

tj krotkost je portal kroz koji se iz druge dimenzije kanalizira univerzalna životna sila ch'i i njen tok.
Ona znači prihvaćanje toka života,otvorenost i
prihvaćanje.Praus tj krotkost tj umjerenost tj skromnost znači
otvorenost i dobronamjerno prihvaćanje nečije RIJEČI (polja, duha učenja) e da bi se u nama odigrala posvemašnja duhovna revolucija (prosvjetljenje,transfiguracija ili postignuće OVDJE I SADA stanja svijesti koje se zove kraljevstvo nebesko)

Čovjek bi trebao biti ''praus'' e da bi bio spreman za unutrašnju revoluciju i nadvladavanje egocentričnog ponašanje i negativne energije u sebi.
ISTE TE NEGATIVNE ENRGIJE koja zlonamjerno tumači vrlinu praus(krotkost) jer se istom tom egu ona ne sviđa. Jer mu ugrožava poziciju i svjetonazor koji je jedno -''NE'' . Ne je kod tih ljudi ili temeljni svjetonazor ili ne kao negativno tumačenje vrlina i i duhovnih stremljenja.

Univerzum je jedno veliko DA

Stoga OSHO divno kaže:

DA je od Boga
NE je od Vraga


(ne vrag kao biće nego vrag kao duhovna sila inercije tj vrag je ono što se protivi promjeni svog ega i negativno tumači vrline )

Zadnje uređivanje tkopitaneskita : 15.01.2012. at 16:49.
tkopitaneskita is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2012., 16:41   #43
Tao je nježan ali je i munja TAO

Taoisti kažu da je tao nježan pa hajmo reći da je tao i krotak tj umjeren tj i praus je u skladu sa taom .
Ali to ne znači da munja nije u skladu s taoom .
Prasak munje je isto u skladu sa taoom

Krotak konj i krotak vjetar kriju u sebi veliku snagu
koja u određenom trenutku dolazi do izražaja.

Isus je sam sebe proglasio praus tj. krotkim !
A da li je on bio dresirani slabić kao što neki ovdje tvrde za krotkost .


Da li je Isus bio slabić prema evanđeljima ?
naravno da nije!
Nije pasivno gledao trgovce u hramu.
Protjerao ih je praskom biča tj munje jer je to
odgovaralo tau trenutka trgovaca na krivom mjestu.
I dresiran konj se propinje.

Tko iskrivljava vrline ?
Iskrivljavaju ih upravo oni koji nisu praus tj
koji svojim NE kao svjetonozorom ne prihvaćanju KROTKO
da im ch'i pročisti taj NE i negativizam iz duha.
To su oni čiji NE se hrani tim žarom samopotvrđivanja i egocentričnošću i ruganjem vrlinama kao što su krotkost ,skromnost...

Vrline i put ka oslobađanju iskrivljavaju oni koji se ne predaju i nisu KROTKI i ne prepuštaju se chi'ju
već žele nešto na silu i izvana (revolucijom,voljom ,negiranjem i negativiziranjem i relativiziranjem etičkih vrlina).
A promjena(transfiguracija u duhovnom smislu ) dolazi
polako.I kroz portal kao što je praus tj kroz pozitvnu vrlinu
kao što je krotkost.

Neka svi postignu !
tkopitaneskita is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2012., 17:00   #44
Question

Koja je razlika između skromnosti i poniznosti nasuprot Krotkosti?
ThePetrus778187 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2012., 17:48   #45
Quote:
ThePetrus778187 kaže: Pogledaj post
kako može čovjek biti ponizan ili skroman?
jel skromnost stanje duha ili uma? i
je li bolje slušati srce, um, ili dušu??
Skroman i ponizan?
Prema kome i u koju svrhu.

U današnjem društvu biti skroman i ponizan znači biti ismijan i pregažen.

Prošla su vremena kada je seoski pop i učitelj bio "kralj" sela.

Tvoja nabrojana pitanja mi ostavljaju dojam nesigurnosti.

Čovjek treba biti učtiv prema svakom biću..prihvaćati ga, ne kritizirati, sitničariti..Krotak-ponizan; podložan za manipulaciju i bezpogovornu poslušnost čovjek ne treba biti.
Natthali is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2012., 17:49   #46
Quote:
tkopitaneskita kaže: Pogledaj post
Ama ti se ne slažeš sa istinom u vezi objašnjenja VRLINE kao što je krotkost.
Učinila si dvije očite pogreške. Jednu duhovnu i jednu logičku.



a)
Duhovna pogreška ti se sastoji u tome što si ISKLJUČIVO negativno
tumačila etičku i duhovnu vrlinu kao što je krotkost

b)
logička je pogreška nadovezana uz taj pogrešan ''negativistički ''metod
Tim pogrešnim zlonamjernim tumačenjem konstruirala si strašilo (strawman)od vrline kao što je krotkost.

Ti a i neki drugi ovdje nastavili ste se rugati tom strašilu koga ste sami kreirali stvorivši iluziju kao da si točno definirala što krotkost doista jest i da tvoje iskonstruirano strašilo koje samo liči na čovjeka doista i jest čovjek.
(tj po tebi je krotkost dresiranost, pasivno omogućavanje manipulacije itd)

Niže ću točnije objasniti što je pozitivna vrijednost krotkosti i zašto je
ona vrlina
Prije svega pretpostavljas da je "krotkost" vrlina, ja se s tim nikako ne slazem i objasnila prije zasto. Stoga nema nikakve "duhovne" pogreske, niti takva pogreska postoji, kao sto nije niti logicka, pache ti si taj koji cini logicku pogresku apelirajuci na "zlonamjernost" tumacenja, kao da to konstituira neki argument u prilog tvoje tvrdnje.

Postoje i neki drugi pomovi, koje ti zelis podvesti po krotkost, a to su umjerenost, uljudjenost...

I tako nastavljas i dalje pokusavajuci nekako napadom ("neki se rugaju ovdje") skrenuti sa cinjenice da o krotkosti za koju tvrdis to sto tvrdis, nisi nista rekao u prilog, kao sto sam ja rekla zasto smatram krotkost - ukrocenoscu, dresiranoscu i svakako pasivnoscu. I kako se dalje diskusija odvija, postaje jasnije da ti pod krotkoscu (iako izbjegavas reci direktno) vidis upravo tu religijsku dresuru, koju sam odmah na pocetku napomenula i kroz koju gledam ovaj pojam. Postoje i neki drugi pojmovi, koje ti zelis podvesti pod krotkost, kao sto je umjerenost, uljudjenost, samozatajnost...


Quote:
Praus - Koristili su ga liječnici kao pojam za lijek U PRAVOJ MJERI .
Zapravo i nisu: it typically was used in the Greek world to describe the condition of domesticated animal, a ako se radi o ucenku onda se od njega trazi da se "podvrgne volji ucitelja". Inace je engleski prijevod "meekness" sto znaci "krotkost", i upravo takvo stado se zeli u NZ.
Stoga nemoj izokretati rijeci.
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick

Zadnje uređivanje blue bird : 15.01.2012. at 18:07.
blue bird is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2012., 19:40   #47
Quote:
blue bird kaže: Pogledaj post
Prije svega pretpostavljas da je "krotkost" vrlina, ja se s tim nikako ne slazem i objasnila prije zasto.
Ti se ne slažeš tako što pervertiraš značenje i duh vrline krotkosti odnosno ono pozitivno što se pod praus podrazumijeva.
Tako isto možeš hrabrost pervertirati kao bezumnost, a skromnost kao ponižavanje.
Krotkost je samo ogledalo. Pokazuje kakvi smo sami . A ti si pokazala kakva si

Quote:
Stoga nema nikakve "duhovne" pogreske, niti takva pogreska postoji,
Ima jer negativiziraš(invalidiraš,tendenciozno konstruiraš) negativno i ružno strašilo od pozitivnog i dobronamjernog savjeta o krotkosti.


Quote:
Postoje i neki drugi pomovi, koje ti zelis podvesti po krotkost, a to su umjerenost, uljudjenost...
Naravno, jer imaju sličnu vibru i duh i također su vrline kao i praus.

Quote:
kao sto sam ja rekla zasto smatram krotkost - ukrocenoscu, dresiranoscu i svakako pasivnoscu.
Takvu negativnost u krotkosti nisu vidjeli isus i mojsije ,čak štoviše ti veliki učitelji sami sebe su proglasili krotkima.
Ti je vidiš negativnom jer ti je čitav svjetonazor - veliko NE tj negativiziranje pozitivnog

Quote:
I kako se dalje diskusija odvija, postaje jasnije da ti pod krotkoscu (iako izbjegavas reci direktno) vidis upravo tu religijsku dresuru, koju sam odmah na pocetku napomenula i kroz koju gledam ovaj pojam.
To je tvoja projekcija i iskrivljavanje pozitivnog duhovnog pojma kao što je krotkost ,jer si nesposobna predati se.
Stoga si izabrala NE kao obranu i životni stav ,a negativiziranje vrline kao racionalizaciju svog svjetonazora.
Meister Eckhart bi ti rekao da nisi na razini te vrline pa je i ne doživljavaš nego je iskrivljavaš .

Quote:
Stoga nemoj izokretati rijeci.
Neka porota foruma presudi tko vrlinu prikazuje nedostatkom.
tkopitaneskita is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2012., 20:42   #48
Quote:
tkopitaneskita kaže: Pogledaj post
Ti se ne slažeš tako što pervertiraš značenje i duh vrline krotkosti odnosno ono pozitivno što se pod praus podrazumijeva.
Tako isto možeš hrabrost pervertirati kao bezumnost, a skromnost kao ponižavanje.
Krotkost je samo ogledalo. Pokazuje kakvi smo sami . A ti si pokazala kakva si


Ima jer negativiziraš(invalidiraš,tendenciozno konstruiraš) negativno i ružno strašilo od pozitivnog i dobronamjernog savjeta o krotkosti.



Naravno, jer imaju sličnu vibru i duh i također su vrline kao i praus.



Takvu negativnost u krotkosti nisu vidjeli isus i mojsije ,čak štoviše ti veliki učitelji sami sebe su proglasili krotkima.
Ti je vidiš negativnom jer ti je čitav svjetonazor - veliko NE tj negativiziranje pozitivnog



To je tvoja projekcija i iskrivljavanje pozitivnog duhovnog pojma kao što je krotkost ,jer si nesposobna predati se.
Stoga si izabrala NE kao obranu i životni stav ,a negativiziranje vrline kao racionalizaciju svog svjetonazora.
Meister Eckhart bi ti rekao da nisi na razini te vrline pa je i ne doživljavaš nego je iskrivljavaš .


Neka porota foruma presudi tko vrlinu prikazuje nedostatkom.
Uf...oh...ja bih vodila dijalog a ne "krotko" slusala propovjedi I pokusaj protuargumentima proci kroz neciji post a ne onog tko posta, pokusaj objasniti svoju tezu jednom rijeci...i da, gdje je ta krotkost koju tumacis kao ne-oholost u nadasve pretenciozno patronizirajucim postovima.

Da ponovim i drago mi je da si krenuo sa etimoloskim porijeklo rijeci ter vidimo da se ista odnosila na domace zivotinje, "krotko" idu na klanje...
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2012., 20:57   #49
Quote:
tkopitaneskita kaže: Pogledaj post
Takvu negativnost u krotkosti nisu vidjeli isus i mojsije ,čak štoviše ti veliki učitelji sami sebe su proglasili krotkima.
Pa naravno, kako inače perpetuirati takvu gospodarsku hijerarhiju (gospodarenje informacijama)? Tko bi im inače prao noge i uvlačio se u dupe? Doduše, samo je Isusu potrebno se uvlačiti u dupe - ipak je to The Put.

edit:
Velik si učitelj kad netko gmiže pod čizmom tvojih opačina? Nadasve bizarno...

Zadnje uređivanje PashkoPata'q : 15.01.2012. at 21:15.
PashkoPata'q is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2012., 21:14   #50
meni ovaj tkopitaneskita z.a.k.o.n.
sa svojim da je snaga covjeka upravo u toj krotkosti i slicnim divnim navodima

krotak covjek je blag
taj ne rice kao bijesna zivotinja

krotak covjek NIJE nekontrolirani divljak
vec je plemenit, plah, uvidjavan, popustljiv i dusevan

krotak covjek je blazen, blissful

a odlucan
snagom svoga duha, a NE nagona

gospodin drug
todaytonight is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2012., 22:22   #51
Quote:
tkopitaneskita kaže: Pogledaj post
Na grčkom je u evanđelju za krotak upotrebljen termin PRAUS.
To je na grčkom pozitivna etička i duhovna vrlina.
nisam htio citirati sve što si napisao u tom i narednom postu, ali jako mi se sviđa to što si napisao. još bolje, ima smisla

takođe, iznenadio me komentar blue birda - prilično negativan. što je najgore, bez razloga. ali pošto znamo da nas ego sve maltretira, oprostićemo ti

i poslednje, mada je tkopitanskita već odgovorio - krotost je posljedica određenog stanja duha. pozitivna naravno. ako neko misli da je negativna, to može biti samo zato što ne razumije šta krotost znači

"krajnje smirenje je vrhunac hrišćanskog života."

ali to nije pasivno i bljutavo stanje

Zadnje uređivanje urlator : 15.01.2012. at 22:28.
urlator is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2012., 04:48   #52
Quote:
tkopitaneskita kaže: Pogledaj post
Neka porota foruma presudi tko vrlinu prikazuje nedostatkom.

najbolje mi je kad se forumaš iznervira jer mu ne uspjeva uzdrmati sugovornika, pa počne tražiti saveznike i pomagače. "Kad mi ti neš reć da sam u pravu, recite svi vi ostali ...." ili još mi je bolje kad mu se počne obraćati sa npr - reci ti nama .... stavljajući tako sve forumaše iza sebe kao navijače ....

Baš slatko .... nekako me nemoć uvijek dirne .....

Aj ako ništa drugo radi baze, probaj biti krotak .... walk your talk .....


Daklem, da ne duljim u ovi sitni sat, još malo pa će svanuti, idem leć, pa zato sad bilježim da kao članica porote koja je bila aktivna na topiku, a evo već par strana šutim i čitam, bez ikakvog dvoumljenja svoj glas dajem za miss Blue bird.
Cherie is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2012., 10:40   #53
oh, vi neukrotivi smjernici
todaytonight is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2012., 11:54   #54
Quote:
todaytonight kaže: Pogledaj post

krotak covjek je blag
taj ne rice kao bijesna zivotinja

krotak covjek NIJE nekontrolirani divljak
vec je plemenit, plah, uvidjavan, popustljiv i dusevan

krotak covjek je blazen, blissful

a odlucan
snagom svoga duha, a NE nagona

gospodin drug

Krotak čovjek je čovjek na apaurinima.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2012., 11:59   #55
Quote:
ThePetrus778187 kaže: Pogledaj post
Koja je razlika između skromnosti i poniznosti nasuprot Krotkosti?


http://www.katolici.org/duhovnost.ph..._vidi&id=13385
Ovisi tko tumači značenje krotkosti!
__________________
Kamo vodi plovidba ne ovisi o tome kamo puše vjetar, već kako su postavljena jedra.

Stara njemačka uzrečica
VeronikaN is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2012., 13:02   #56
Prebirem po glavi sve kineze koje znam, razmisljam o swamiju sivanandi koji kaze da poniznost nije kukavicluk niti je krotkost slabost vec da su poniznost i krotkost najvece duhovne moci i sile

Pa onda pronalazim slijedece :: „The Self is a friend of the ego when the person's inferior ego has been conquered by the higher Self, but if the person has not conquered his ego, then the ego is his own enemy“, (Bhagavad Gita VI.6).

Pa onda :: „Along the same line Joseph Piper in his essay "Zucht und Mass" stresses, "there are two opposing ways in which a man can love himself: selflessly or selfishly. Only the first is self-preserving, while the second is self-destroying."“



I kako tu ipak ne nalazim dovoljno svrsishodnosti u svoj toj duhovnoj jakosti kroz takvu krotkost i poniznost – vratim se na svog Dzizusa ...


I gle ... u njegovoj krotkosti bunta i prkosa koliko ti treba !


Ali poltronima i cuvarima autoriteta nista sto je on govorio nije imalo smisla jer nisu shvacali tko je on, nisu zeljeli znati odgovor na to pitanje. A upravo u odgovoru na to pitanje lezi razlika izmedju vjecnosti i smrti.

Dzizus, taj krotki muskarcina, imao je u sebi prkosa kada je isao bas subotom lijeciti, i to ispred sinagoge kada je, iako znajuci Zakon, rekao nikodemusu da poslozi svoju prostirku i da odseta. Kakva drskost usuditi se ikome tako sto narediti u subotnji dan!
Agrrrr sva se najezih od miline
I onda kada su ga farizeji pitali da sta on misli da to radi, onda njemu jos nije bilo dosta sveg tog prkosa, pa je od sebe napravio jos i bogohulnika kada je rekao „Pa sta sto je danas subota, i moj Otac jos radi, pa radim i ja!“ ( Ivan 5)
Oh ...





Nemruthica Dagica, da, apaurinima se ne istjeruju demoni, samo im se daje time-out
todaytonight is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2012., 16:11   #57
Quote:
todaytonight kaže: Pogledaj post

Nemruthica Dagica, da, apaurinima se ne istjeruju demoni, samo im se daje time-out
Koji crni demoni??? Misliš život je prepun demona zbilje a krotki ih se lako rješavaju za razliku od onih divljih

Krotki su pitomi ... ukročeni e sad čime novo je pitanje.

Blag, popustljiv, stidljiv - kaže her Anić u svom Rječniku.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2012., 16:12   #58
Quote:
todaytonight kaže: Pogledaj post
I kako tu ipak ne nalazim dovoljno svrsishodnosti u svoj toj duhovnoj jakosti kroz takvu krotkost i poniznost – vratim se na svog Dzizusa ...


I gle ... u njegovoj krotkosti bunta i prkosa koliko ti treba !
Kad čovjek prkosi, mila, to znači da nije krotak. Divlji je i buntovan. Najbolje što možeš reći da je Đizus bio i jedno i drugo .....

Sve su to samo brazde u mozgu, sinapse, kemija, naše uvjetovanosti. Naš karakter oblikovan je vjekovnim utjecajima svega i svačega, od suptilnih samskara koje nosimo kroz živote, preko gena nasljeđenih od naših predaka do neizbježnog utjecaja vremena i prostora u kojem živimo. To nismo mi, niti smo mi izvorno ovakvi ili onakvi.... Ni divlji, butnovni, nesedlani ni krotki, pitomi i ponizni ....

Biti krotak znači ne davati otpor, biti pitom, nemati u sebi nasilnost. Krotak čovjek ne daje svoje veliko DA svemu, koje tkosepitaneskita spominje. On ne grli svemir u svoj svojoj različitosti, ljepoti i ružnoći, ne prihvaća sve jednako i ne predaje se životu, postojanju, Bogu....

Krotkost čovjeka koji sanja san dualnosti samo je jedan od PROGRAMA matrixa.

Ono što kod razvijenih duhovnih bića ili prosvjetljenih izgleda kao krotkost, poniznost, mekoća, skromnost nije ništa od navedenog, opet naglašavam, to je LJUBAV. Ovi put to podkrepljujem citatom iz Biblije:

Ljubav je velikodušna,
dobrostiva je ljubav,
ne zavidi,
ljubav se ne hvasta,
ne nadima se;
nije nepristojna,
ne traži svoje,
nije razdražljiva,
ne pamti zlo;
ne raduje se nepravdi,
a raduje se istini;
sve pokriva, sve vjeruje,
svemu se nada, sve podnosi,
ljubav nikad ne prestaje ....




Zadnje uređivanje Cherie : 16.01.2012. at 16:18.
Cherie is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2012., 20:16   #59
Quote:
Cherie kaže: Pogledaj post
Kad čovjek prkosi, mila, to znači da nije krotak. Divlji je i buntovan. Najbolje što možeš reći da je Đizus bio i jedno i drugo .....


Biti krotak znači ne davati otpor, biti pitom, nemati u sebi nasilnost.
ali, mileno ti, taj dasa nije bio samo covjek, on je Kralj, the Servant of All, i kad je on prkosio i bio buntovan to je upravo znacilo da je bio kompletno predan i podredjen volji onoga koji ga i posla ovamo na ovu stranu svemira, bio je upravo krotki Sin Bozji koji je tim umisljenim bogoodabranicima i tvrdim sljedbenicima mrtvog slova na papiru htio ukazati na njihovu ispraznu fiksaciju granicnim mrtvim markerima nekog toboznjeg blazenstva koje ih je zapravo vodilo u suprotnom pravcu od Zive vjecne blazenosti, da problem nije u samom mozesovom zakonu, vec u all-too-human sklonosti da se isprazno fiksira i ljudski usredotoci na uspostavljanje statickih stanja npr kroz nesvrsishodnost drzanja sabbatha umjesto kroz zivo slavljenje Boga svim nasim osjetilima i kroz akt ljubavi prema bliznjemu


Quote:
Ono što kod razvijenih duhovnih bića ili prosvjetljenih izgleda kao krotkost, poniznost, mekoća, skromnost nije ništa od navedenog, opet naglašavam, to je LJUBAV.
pa naravno da je Ljubav
dakle, zavisi koga sluzis, tomu ces i biti krotak: ako sluzis Ljubavi, onda ces nju i odrazavati, i za nju se i boriti, i u njeno ime prkositi i istupati, govoriti glasno

kao sto je Isus jedne subote ponovno 'krsio' zakon jer je isao brati zrnjevlje zajedno sa apostolima jer su bili gladni (Mark 2 23-28), i prkosno odgovorio farizejima da je subota nacinjena za covjeka, a ne covjek zbogradi subote,

tako se isto u budistickoj skripti Dhammapada kaze za krotkost slijedece:
Meekness: Let a man overcome anger by love, let him overcome evil by good; let him overcome the greedy by liberality, the liar by truth! Speak the truth, do not yield to anger; give, if thou art asked for little; by these three steps thou wilt go near the gods

tkopitaneskita je izdvojio kljucnu rijec UMJERENOST, i ja ne vidim nista drugo nego pravu mjeru krotkoga Isusa kada je za vrijeme sudjenja prkosio visokosveceniku Caiaphasu (Mark 14:53-72 )



kao sto sam vec ranije rekla, za mene je takva krotkost nobl i plemenitost
ona po kojoj se vidi odakle dolazis i gdje pripadas
todaytonight is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2012., 20:37   #60
Quote:
blue bird kaže: Pogledaj post

Uf...oh...ja bih vodila dijalog a ne "krotko" slusala propovjedi
Kako ćemo voditi dijalog kada vrlinu kao što je PRAUS negativiziraš i tvrdoglavo ostaješ pri iskrivljavanju i nisi u stanju da u samom duhu te vrline PRIHVATIŠ pozitivno. Shvaćaš li ti uopće zašto je Isus PRAUS preporučio i blagoslovio kao jedan od putova do blaženstva tj oslobođenja (mokshe)


Quote:
Da ponovim i drago mi je da si krenuo sa etimoloskim porijeklo rijeci ter vidimo da se ista odnosila na domace zivotinje, "krotko" idu na klanje...
Pa ovo je strašno
Otkud sada klanje životinja
Jesi li ti pročitala što sam učeno naveo o terminu PRAUS.

Praus je ono što obuzdava divlju snagu vjetra, oštrinu nekog lijeka, i divljinu životinje. dakle praus je OBUZDANA SNAGA !

(jesi li ti pravnik tj njihova je osobina da kroz nekoliko navodno legalnih koraka dokažu kako je bijelo ustvari crno.

1. prvi korak im je da bijelo proglase ne sasvim bijelim nego nijansom sivog.
Sljedeći pravno legalni korak je da kažu kako je sivo bliže tamnom nego bijelom

3. A it toga slijedi da je pravno logično da je bijelo ustvari crno.

Tako si ti od vrline kao što je praus (umjerenost,krotkost, blagost, obuzdana snaga)
došla do KLANJA . čestitam na akrobaciji :klap:
Preporučam bavljenje pravom ili politikom za savršen uspjeh takovih metoda zaključivanja.
tkopitaneskita is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:11.