Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.09.2015., 15:46   #1461
Quote:
FićFirićFić kaže: Pogledaj post
Za struju je to skupo ako je istina da na taj način koristiš uređaje.
Ili ti je brojilo pokvareno, pa se vrti brže nego bi smjelo ili imaš duhove koji luduju dok te nema u stanu.

Pazi ovo: 4 osobe, peglanja više nego kod tebe, plazma radi cijeli dan, 2 stolna računala cijeli dan (od toga jedno igrice; drugo internet, a pola dana u stand by-u), lampe nisu niti led niti štedne osim jedne ledice u dnevnoj, pećnica 3 puta tjedno peče, beko frižider mislim da je A+, više od toga sigurno nije = 210-230 kn = sam zapisujem i računam mjesečno.
Kuhanje je na plin, grijanje na plin.
Zaboravio sam još reciver koji se pali sa TV-om i 5 zvučnika, i jedan mali media player koji služi kao torrent server 0-24, ali on radi u stand-by...

Nemam pojma, takvi su mi računi već godinama, mijenjali su mi sat prije cca 2 godine, ona redovna zamjena, nisam se ništa žalio niti tražio provjeru

Na Hepi-u sam, i isto tako svaki mjesec sam javljam potrošnju i plaćam koliko potrošim

Nemam pojma zašto mi je toliko onda...
Ivan is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2015., 15:52   #1462
Probaj kupiti mjerač watta (znam da nešto takvog postoji) i idi od uređaja do uređaja i mjeri trenutnu potrošnju, možda neki suludo više troši nego se reklamira, ne znam što bi drugo rekao.
FićFirićFić is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2015., 12:30   #1463
Prije zime oko 1600...Za vrijeme zime 2200.
Filabustijer is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2015., 11:32   #1464
mene zanima ako mi moze netko reci koliko cca kosta energo u rijeci za recimo jednu garsonjeru od 30m2 (tu dakle ulazi topla voda+grijanje) i koliko dodje u sezoni ne grijanja (03-04-05)mjesec, ?
Goone174 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2015., 20:02   #1465
Što možete s 1 kWh?
• ispeći tortu
• ispeći 4 zdjele kokica
• oprati 1 1/2 košaru rublja
• izglačati 5 košulja
• 6 puta zakuhati vodu
u kuhalu
• usisati 8 soba
• zagrijati 13 obroka u
mikrovalnoj pećnici
• 17 sati upotrebljavati
žarulju od 60 W ili 56 sati
štednu žarulju iste snage
• 40 minuta koristiti se
električnom grijalicom
• 278 puta napuniti mobitel
• ispisati 1333 stranice
papira

OVO JE sa emezettinog websita...

„Kako bismo smanjili potrošnju energije u kućanstvima, već smo pokrenuli programe energetske obnove obiteljskih kuća i višestambenih zgrada. Ove godine po prvi put pokrećemo program koji će građanima omogućiti i da svoj dom opreme energetski najučinkovitijim uređajima. Upravo uređaji troše 20% ukupne energije u kućanstvu. Osigurali smo 8 milijuna kuna za sufinanciranje 10.000 uređaja energetskog razreda A+++ jer takvi uređaji troše 30-60% manje energije i vode. Istovremeno se doprinosi smanjenju emisija CO2 i čuva okoliš“ - rekao je ministar zaštite okoliša i prirode Mihael Zmajlović.

"Za dobiti poticaj, građani trebaju na prodajnom mjestu prilikom kupnje dati svoje osobne podatke te će im biti uručen jedinstveni obrazac sa barkodom. Jedna osoba može dobiti poticaj za jedan kupljeni uređaj. Potpisani obrazac je potrebno poslati u Fond, zajedno sa preslikama računa, osobne iskaznice i kartice ili nekog drugog dokumenta koji sadržava IBAN. S obzirom da je dostupno točno 10.000 takvih obrazaca, građani koji ga dobiju mogu biti sigurni da će, dostave li u roku 15 dana potrebne dokumente u Fond, na svoj račun dobiti 800 kuna državnih poticaja."

Eto, 800 kn poticaja za kupiti frizider ili perilicu koji trose manje struje...
iskljucivo123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2015., 13:48   #1466
Plaćam, za 55,4m2 stana pričuvu 240kn.
U tu pričuvu je novi upravitelj bez konzultacija sa stanarima uvalil i zajedničku struju za liftove i stubište, kao i čišćenje – do tad smo pričuvu plaćali, naravno, po m2, ali smo čišćenje zgrade i zajedničku struju plaćali po osobi ... Na ovaj način svi kojih je manje od troje plaćaju više, gdje ih je troje plaćaju isto, a gdje ih je četvero i više plaćaju manje ... jer su nam kvadrature iste. A toliko se bunimo radi plaćanja smeća po kvadraturi ... za toplu vodu nitko do nedavno nije ni skužil da je isto plaćamo po kvadraturi, a ne po osobi, kao toplu vodu.
Nemrem vam objasniti – a ne moram, jer to znate i sami – kolko me veseli kaj je moj račun za pričuvu ( s obzirom da uključuje i struju za liftove i svjetlo ), račun za toplu vodu i račun za smeće potpuno isti kao kod onih ispod mene gdje ih je 4, i kod onih iznad mene gdje ih je 5. Sva cvatem u sreći, jer se, naravno, kvadrat mog stana vozi liftom, baca smeće, pali svjetlo na štengama, i tušira ... moram moj kvadratni metar stana podsjetiti da danas opere kosu ... kakav apsurd!
Voda i smeće su skupa oko 230kn ( jedna osoba, 55,4m2, Zagreb ). Od toga je sama voda oko 120-130kn, kak koji mjesec.
Topla voda je oko 70kn ( to se je na starim računima vidjelo, ali od proljeća ove godine se ne vidi koji je iznos samo od tople vode ( skraćenica – stavka na računu - je bila PTV potrošna topla voda, pa si možete prekontrolirati na uplatnicama od prošle sezone ), a koji centralno.
Centralno je od 350 kad počnu grijati, do 650 kad je najhladnije. Sad smo ugradili razdjelnike i prelazimo na naplatu tople vode po osobi, pa bumo vidli ... veselim se bar tom da bum toplu vodu plaćala ziher manje ... izračunala sam ( podijelila sam moj iznos za PTV sa kvadratima stana, pomnožila ga s kvadraturom zgrade koja je na računu, podijelila s brojem osoba prijavljenih na vodomjeru hladne vode ), i iznos bi mi trebao umjesto 70kn biti oko 20kn ...
za grijanjem još nemam pojma, ali pretpostavljam da ipak ne bu baš veći, jer spavaću sobu slabije grijem, kao i kuhinju i blagavaonu, dok mi je dnevna soba najjače grijana, a puno ljudi u zgradi koristi podjednako sve prostorije ( jer ih je obično puno zgurano u malom stanu )f, tak da sumnjam da bu mi račun veći ili puno veći.
Struja mi je zbilja mini: 65kn. Ne pitajte me kak. Dobro, svjetlo mi gori samo u prostoriji u kojoj jesam, a ne po cijelom stanu. Šparne žarulje. Kuham na plin - ali i to nije bog zna kak velki račun – boca mi traje 5 mjeseci ... kolko jedna osoba kuha?! Veš perem kad ga skupim, recimo jednom tjedno, usisavam 1-2 x tjedno, jedino kaj svaki dan trošis truju je TV i kompjuter. Koje opet ne gledam beskonačno ...

Zapravo se sve svede na to da u stanovima s manje ljudi plati se više neg bi trebalo, a više ljudi u stanu plati manje neg bi trebalo – to je, kakti, valjda, solidarnost?!

Naravno da buju se oni di ih je puno buniti protiv drukčije naplate od one po kvadraturi, ali kaj nije fer, nije fer.

Zanima me račun za smeće, koji mi je oko 60kn. Kaj nismo odavno trebali početi plaćati po volumenu? Pitam se kak buju nam to zaračunali u ovakvim velikim zgradama tipa Mamutica&neboderi, sa preko 100 stanova i 300-400 stanara u ulazu ...I to sam išla računati, jer su ekaj pričali o volumenu kontejnera i koliko često se smeće odvozi ... dakle, ovim režimom koji je sada, a koji vjerojatno bude i ostal ... s ljudima kojima se ne da prošetati nogice 30 metara do kontejnera sa papirom, staklom i plastikom ( za metal tipa limenke ga nema! ) ... opet, podijelila sam moj računs mojom kvadraturom, pa pomnožila s kvadraturom zgrade, pa taj iznos podijelila s brojem osoba na vodomjeru ... i račun bi mi jako lijepo s ovih 60 pal na manje od 20kn. Zapravo, ak se ne varam, zadnji izračun je bil nekakvih 16 ili 17kn.
Ali to je onaj dio di piše PTV, a ostatak bumo vidli ...

Za vodomjere za hladnu vodu bumo se načekali, jer ih, radi štrandova i načina građenja ( početak '70-tih ) treba hrpetina ( 5 ), pa je to velika investicija, plus kaj je očitavanje po vodomjeru ne baš besplatno ... i mada je neki vodoinstalater predlagal da razrušimo zidove i prespojimo cijevi tak da nam na jednom štrandu bude ono kaj je bilo na 2, meni se ta solucija da sad dva trošila budu na istom štrandu koji je u startu napravljen za jedno, i ta ideja da razbijem pol zidova u stanu ( jer kuhinja i kupaona nisu na istom zidu neg na dva različita dijela stana ) uopće ne sviđa. Ali to sam ja, i vrag bi znal kaj buju u mojoj zgradi većinom glasova jednog dana odlučili.
Sophsy is online now  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2015., 16:25   #1467
slažem se manje više sa svime što si rekla, podržavam plaćanje po potrošnji gdje god je to moguće.

Kod plaćanja pričuve stvar je stvar dobro izvedena, tj. mora se plaćati po kvadraturi. Ti si vlasnik ili korisnik određenog broja kvadrata i toliko sudjeluješ u održavanju istog.
Što se tiče struje za lift, stubište i čistaćicu, to je također dobro rješeno što je u pričuvi, tj. nije moguće to rješavati po članu.
Možda netko ima 10 članova u jednom stanu, ali oni recimo žive na prizemlju i uoće ne koriste lift, ali niti rasvjetu. Teško je to razdvojiti da bude fer, tj. najviše je fer da ide iz pričuve.
Čistaćicu ste vjerojatno svi prije plaćali na crno, sad to ide po zakonu. Ovdje je logika na strani plaćanja po kvadraturi jer si istodobno veći suvlasnik zajedničkih prostorija pa trebaš i više plaćati održavanje istih.
_Mystical_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2015., 19:15   #1468
Quote:
sophie7 kaže: Pogledaj post
Plaćam, za 55,4m2 stana pričuvu 240kn.
U tu pričuvu je novi upravitelj bez konzultacija sa stanarima uvalil i zajedničku struju za liftove i stubište, kao i čišćenje – do tad smo pričuvu plaćali, naravno, po m2, ali smo čišćenje zgrade i zajedničku struju plaćali po osobi ...
...........
Struja mi je zbilja mini: 65kn. Ne pitajte me kak.
Zapravo se sve svede na to da u stanovima s manje ljudi plati se više neg bi trebalo, a više ljudi u stanu plati manje neg bi trebalo – to je, kakti, valjda, solidarnost?!
...........

Ali to sam ja, i vrag bi znal kaj buju u mojoj zgradi većinom glasova jednog dana odlučili.

Bas mi je zabavan tvoj post haha, bez uvrede, ne mislim nista zlonamjerno, ali citajuci tvoj post zamisljam osobu koja je sve ovo rekla u jednom dahu haha...
nasmijala sam se
onako usput, tek sam se nedavno uselila u novi stan, ali vidim da se u toj zgradici isto u pricuvi racuna struja na stubistu i ciscenje...mislim, ne racuna, nego se jednostavno placa iz pricuve, sto se vidi samo iz godisnjeg racuna, ne znam od kad...mislila sam da je tako normalno svugdje...ne?
ono sto mi se ne svidja je sto iz pricuve ide i racun za javnog biljeznika, odvjetnika, i razne kazne i kamate koje svi moraju placati za one koji kasne s placanjem pricuve, e to stvarno nije fer, to bi valjda trebalo stici na kucnu adresu i konkretno ime koje nije platilo...
struju stvarno placas malo. ti si mi uzor od sada , dakle je moguce placati samo toliko!
topla voda se placa po osobi gdje sam ja, barem je to ono sto ja iscitajem iz svojim novih racuna...voda je oko 80kn po osobi, cistoca 55 ( tu je pak po m2 i takodjer po broju clanova domacinstva, to citam iz uplatnice...), a pricuva 168 (po kvadratima stana), te razno razne naknade jos 52 kn(po m2 stana), radi se o Holding uplatnici gdje je sve zajedno... dakle od 350-400 pricuva, voda(zavisno od vode za koji mjesec), naknade, cistoca.
i boca plina ti traje poprilicno dugo...onda je to kuhanje svako 3ci 4 ti dan?
prostudirat cu jos malo bolje tvoj post moj stan je slicne kvadrature

Zadnje uređivanje iskljucivo123 : 03.10.2015. at 19:43.
iskljucivo123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2015., 19:38   #1469
javni biljeznik, odvjetnik prvo se plati iz pričuve a kada dužnik plati ili bude ovršen , onda se ti troškovi vraćaju na racun zgrade.
tominjo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2015., 19:45   #1470
Quote:
tominjo kaže: Pogledaj post
javni biljeznik, odvjetnik prvo se plati iz pričuve a kada dužnik plati ili bude ovršen , onda se ti troškovi vraćaju na racun zgrade.
a tako dakle, to ima vise smisla hvala na pojasnjenju!
iskljucivo123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2015., 16:45   #1471
Quote:
sophie7 kaže: Pogledaj post
. za toplu vodu nitko do nedavno nije ni skužil da je isto plaćamo po kvadraturi, a ne po osobi, kao toplu vodu.


Topla voda je oko 70kn ( to se je na starim računima vidjelo, ali od proljeća ove godine se ne vidi koji je iznos samo od tople vode ( skraćenica – stavka na računu - je bila PTV potrošna topla voda, pa si možete prekontrolirati na uplatnicama od prošle sezone ), a koji centralno.
... opet, podijelila sam moj računs mojom kvadraturom, pa pomnožila s kvadraturom zgrade, pa taj iznos podijelila s brojem osoba na vodomjeru ... i račun bi mi jako lijepo s ovih 60 pal na manje od 20kn. Zapravo, ak se ne varam, zadnji izračun je bil nekakvih 16 ili 17kn.
Ali to je onaj dio di piše PTV, a ostatak bumo vidli ...

Dakle ako do kraja rasčlanimo situaciju za toplu vodu dobijemo dva računa, jedan je od Hodinga, odnosno Vodovoda i odvodnje i odnosi se na samu količinu potrošene vode, što se mjeri vodomjerom i dijeli prema broju stanara u stanovima. Drugi dio se dobije na računu od HEP-Toplinarstva i piše stavka PTV, što se odnosi na energiju koja je utrošena na zagrijavanje vode, taj dio se dijeli prema kvadraturi stanova.

Kako se dobiva topla voda? Iz gradskog vodovova voda (hladna) ulazi u naše toplinske podstanice (kroz vodomjere) gdje se grije energijom iz toplinske mreže (koja se očita na kalorimetru) i nakon toga ide topla voda do naših stanova...
nomennescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2015., 22:24   #1472
cca 650-700kn - Split
Teeja is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2015., 06:44   #1473
Zagreb , 50 m2 , 2 sobe, 2 osobe :
- struja 160 kn/mj ,
- plin grijanje/kuhanje oko 120 kn paušal mjesečno + recimo oko 900-1100 kn razlika
- Holding 280-290 kn/mj.
- net 120 kn/mj.
- stubište 30 kn /mj.
tudum78 is online now  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2015., 19:56   #1474
Konačno ovaj.mjesec voda 180kn za 4 (inače preko 300, i do 400)... Covjece...
__________________
Tom vašem bm365 treba dodat slovo k (by MarLov)
irres is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2015., 22:50   #1475
Quote:
tudum78 kaže: Pogledaj post
Zagreb , 50 m2 , 2 sobe, 2 osobe :
- struja 160 kn/mj ,
- plin grijanje/kuhanje oko 120 kn paušal mjesečno + recimo oko 900-1100 kn razlika
- Holding 280-290 kn/mj.
- net 120 kn/mj.
- stubište 30 kn /mj.
a koji imas internet za 120 kn? bez telefona?
iskljucivo123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 13:29   #1476
Meni danas došao holdingov račun i voda za mene samu ispala 178 kuna, ja ne znam ko je tu lud.. Čitam tu i koga god sam pitala uglavnom se kreće 60-80 kuna po jednoj osobi.

Do prije par mjeseci smo plaćali 90-100 uglavnom što je isto dosta, ali izdrživo i onda su samo počeli iznosi od tipa 140 i sad ovaj totalni šok.
Stanara znam da je malo manje prijavljeno, ali čak su dodali dva u odnosu na recimo prije godinu dana. Mala smo zgrada i prijavljenih nas je 14, a po mojoj računici bi moralo biti 16.

Uglavnom, vlastiti vodomjer nisam sigurna da dolazi u obzir jer kolko mi je poznato moram dobiti dozvolu svih stanara, a sreća da se neki jako vole inatiti.

:/
cloudy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2015., 14:42   #1477
Da li mi netko može pomoći, tražim na stranicama grada odredbu o plaćanju vode, tj. da li je propisam paušal ako se ne koristi ili je propisano po broju osoba?
lukinjo88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2015., 23:41   #1478
Quote:
lukinjo88 kaže: Pogledaj post
Da li mi netko može pomoći, tražim na stranicama grada odredbu o plaćanju vode, tj. da li je propisam paušal ako se ne koristi ili je propisano po broju osoba?
mjesečni pauśal ide po mjernom mjestu, bez obzira na potrośnju. može biti i nula potrośnje godinu dana, opet se plaća taj paušal, 18,92 kn.

http://www.vio.hr/default.aspx?id=49

http://www.vio.hr/default.aspx?id=69
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2015., 01:26   #1479
Quote:
uzadnjicas kaže: Pogledaj post
mjesečni pauśal ide po mjernom mjestu, bez obzira na potrośnju. može biti i nula potrośnje godinu dana, opet se plaća taj paušal, 18,92 kn.

http://www.vio.hr/default.aspx?id=49

http://www.vio.hr/default.aspx?id=69

hvala puno
lukinjo88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2015., 14:53   #1480
Quote:
Teeja kaže: Pogledaj post
cca 650-700kn - Split
Pardon...Vi živite u stanu?
ScalawagOecolam is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:19.