Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Hrana i zdravlje

Hrana i zdravlje Posebni režimi prehrane

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.05.2007., 23:00   #1
Da li su masti zdrave?

pitanje za one koji se kuže u hranjenje i koji misle da neš znaju o tom. ponukana insistiranjem na ljudima bez trunke masti na sebi, postavljam pitanje o zdravoći masti.
emile ajar is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2007., 23:23   #2
sve je zdravo i organizmu potrebno u normalnim količinama
zato i je UN- dijeta nezdrava jer se u organizam unose jedan dan samo ugljikohidrati, drugi samo škorb i tako...a treba jesti raznoliko, više puta dnevno i u normalnim količinama
da, i hamburger možeš pojest tu i tamo, bitno da to nije svaki dan i da paziš da unosiš ˝zdrave masnoće˝

nemam ni trunke masti na sebi, ali totalno se nezdravo hranim, ovo što sam gore rekla znam da je pravilno, ali eto...pošto hvala Bogu imam super figuru, ne vodim previše računa o tome šta jedem, a trebala bi bar zbog zdravlja
uglavnom...u globalu i masti su zdrave, da...
__________________
...zavoli me il' me upropasti...
Blondy-ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2007., 11:03   #3
Naravno da su masti zdrave kao i šećer, ugljikohidrati, škrob..... Čim ti tijelu uskratiš nešto (uključujući i masti) ono više ne funkcionira normalno, nego se bori. Može doći do opadanja kilograma ako izbaciš određene namirnice, ali čim ih počneš jesti (pa čak i u najmanjim količinama) tijelo ih odmah sprema i tako dolazi do jo-jo efekta. Znači nakon dijeta ne dolazi do debljanja zato što si počeo prekomjereno jesti, nego zato što si ponovno uveo namirnice koje si u početku izbacila. To su ti sve zablude dijeta. Malo guglaj po netu, pa ćeš vidjeti i sama.
juliška is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2007., 12:28   #4
Quote:
blondy-ri kaže: Pogledaj post
nemam ni trunke masti na sebi
Ma daj ne benavi- vrhunske atleticarke imaju od 12-20% body fat a ti 0..
Da nemas ni trunke masti ne bi imala ni mengu, ni kosu a bome bi ti se i kosti raspadale.

Masti se moraju konzumirati svakodnevno, isto kao i UH i proteini- najbolje u nezasicenom obliku. Isto kao sto postoje esencijalne aminokiseline tako postoje i esencijalne masne kiseline npr. linolna koja izgradjuje stanicne membrane, a neki vitamini koje konzumiras topivi su iskljucivo u mastima (A, D, E , K)..
Najbolji izvori "dobrih " masnoca su laneno, maslinovo i suncokretovo ulje, riba, kikiriki (suhi , ne przeni)..etc..
__________________
You can't really dust for vomit.
Torma is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2007., 13:58   #5
Da li je u pripremi jela zdravija domaća, svinjska mast ili ulje?
mouse is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2007., 14:04   #6
masti su jako zdrave, ako ih se pametno koristi.
odredjene masnoce su potrebne nasem organizmu (npr nezasicene), dok zasicene mogu uzrokovati razne poremecaje pa i bolesti (kolesterol, srce, krvne zile itd).
isto tak razlikuju se biljne od zivotinjskih masnoca, biljne su puno zdravije.
masnoce treba jesti, ali pametno:
hladno presana ulja (npr djevicansko maslinovo, bucino i sl), masnoce iz zitarica (lan, bademi, ljesnjaci itd).
__________________
cola je lijek!
snjoxi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2007., 14:13   #7
Quote:
mouse kaže: Pogledaj post
Da li je u pripremi jela zdravija domaća, svinjska mast ili ulje?

U svakom slucaju biljna ulja.
__________________
You can't really dust for vomit.
Torma is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2007., 14:19   #8
Quote:
Torma kaže: Pogledaj post
U svakom slucaju biljna ulja.
Kad jedem masno ili na masti pečeno, poslije osjetim bol odmah ispod ošita, u toj šupljini, nekad reflektira na desno, nekad na lijevo, ne mogu ocijeniti.
Kad spravljam na ulju, nema boli.
Šta bi to moglo biti?
Po tome sam skužila da mi ulje više odgovara, ali čula sam da je "prirodno" najbolje, a prirodna je domaća mast....?
mouse is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2007., 14:23   #9
nije stvar samo u prirodnome. zivotinjska mast je druagcija, ima drugi sastav i drugacije se razgraduje u organizmu. nis cudno kaj imas bolove. ma da je i najzdraviji i najfiniji pajcek - svinjska mast je
__________________
cola je lijek!
snjoxi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2007., 14:34   #10
Quote:
mouse kaže: Pogledaj post
Kad jedem masno ili na masti pečeno, poslije osjetim bol odmah ispod ošita, u toj šupljini, nekad reflektira na desno, nekad na lijevo, ne mogu ocijeniti.
Kad spravljam na ulju, nema boli.
Šta bi to moglo biti?
Po tome sam skužila da mi ulje više odgovara, ali čula sam da je "prirodno" najbolje, a prirodna je domaća mast....?

Jetra dusho. Jedan od elemenata probave masti je disperzija (rasprsivanje )koju vrsi zuc- zuc je produkt jetre pa je logicno da je ona pod stresom kad ti uneses toliku kolicinu masti u sebe..
__________________
You can't really dust for vomit.
Torma is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2007., 14:36   #11
Quote:
snjoxi kaže: Pogledaj post
nije stvar samo u prirodnome. zivotinjska mast je druagcija, ima drugi sastav i drugacije se razgraduje u organizmu. nis cudno kaj imas bolove. ma da je i najzdraviji i najfiniji pajcek - svinjska mast je
Ja inače jedem sve; svinjetinu, piletinu, govedinu,divljač,ribu (toga doduše malo), tjestenine, sve povrće.... Boli me kad to sve nabrojano pečem u svinjskoj masti, ali ne i kad jedem svinjetinu!
To me i buni. Kažu neki da mi to dobro ne radi žuč...Ja ne znam. Ima li tko takvih problema sa masti?
mouse is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2007., 14:38   #12
Quote:
Torma kaže: Pogledaj post
Jetra dusho. Jedan od elemenata probave masti je disperzija (rasprsivanje )koju vrsi zuc- zuc je produkt jetre pa je logicno da je ona pod stresom kad ti uneses toliku kolicinu masti u sebe..
Eto, tako sam malo niže i napisala. Molim te pročitaj ispod pa me posavjetuj! Hvala puno!
mouse is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2007., 22:26   #13
Quote:
Torma kaže: Pogledaj post
Ma daj ne benavi- vrhunske atleticarke imaju od 12-20% body fat a ti 0..
Da nemas ni trunke masti ne bi imala ni mengu, ni kosu a bome bi ti se i kosti raspadale.

..
o Bože dragi, jasno da imam, ali šta si ovo morala doslovno shvatit? mislila sam na to da nemam sala i masnih naslaga po tijelu, na to sam mislila, osim toga 99% sam sigurna da je na to i mislila autorica, o svašta kako se neki ljudi uhvate za nešto...
__________________
...zavoli me il' me upropasti...
Blondy-ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2007., 13:43   #14
vidis svi pricaju protiv svinjske masti, ali nije ni to najgora stvar na svijetu,
biljne masti su hidrogenizirane i ovo ulje koje kupujemo u ducanu je zbog toga lose,
a svinjska mast je u relativno prirodnom obliku i ako se sparno koristi zna biti manje stetna od ulja,
takodjer ovi kao dijetni proizvodi bez masti cesto imaju puno skroba da se nadoknadi okus pa isto zna prikriveno povisivati masnoce,
konkretno, znam jednu osobu koja je dugo vremena patila od povisenog kolesterola, a konstantno je koristila raznorazne dijetalne proizvode i biljno ulje sa omega 3 i stajaznam sta,
pa je nakon par mjeseci kad je otisla rodbini na selo gdje se jos uvijek sve kuha na svinjskoj masti i vratila se doma i u laganoj panici isla provjeravati krvnu sliku (jer se lose hranila) otkrila da su joj masnoce pale
ali tu je mozda i svjezi zrak imao utjecaja
hooray is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2012., 11:18   #15
Quote:
hooray kaže: Pogledaj post
vidis svi pricaju protiv svinjske masti, ali nije ni to najgora stvar na svijetu,
biljne masti su hidrogenizirane i ovo ulje koje kupujemo u ducanu je zbog toga lose,
a svinjska mast je u relativno prirodnom obliku i ako se sparno koristi zna biti manje stetna od ulja,
takodjer ovi kao dijetni proizvodi bez masti cesto imaju puno skroba da se nadoknadi okus pa isto zna prikriveno povisivati masnoce,
konkretno, znam jednu osobu koja je dugo vremena patila od povisenog kolesterola, a konstantno je koristila raznorazne dijetalne proizvode i biljno ulje sa omega 3 i stajaznam sta,
pa je nakon par mjeseci kad je otisla rodbini na selo gdje se jos uvijek sve kuha na svinjskoj masti i vratila se doma i u laganoj panici isla provjeravati krvnu sliku (jer se lose hranila) otkrila da su joj masnoce pale
ali tu je mozda i svjezi zrak imao utjecaja
totalno si u pravu, svinjska mast je zdrava i ima vitamin d. čuva dijete u trudnoći, smanjuje pms, regulira hormone u menopauzi...
prije su žene jele svinjsku mast na kruhu i žive ili su živjele do 90 g. ako ne i više. meso se čuvalo u masti, itd...
Nandy1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2012., 11:47   #16
Došlo sa Zdravlja
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2012., 20:57   #17
Masnoće su najvrijedniji dio tijela!??

Ljudi se bogate skupljanjem novca a tijelo skuplja masnoće.

Masti i ulja su smjesa raznih masnih kiselina.

Od masnih kiselina nastaju svi hormoni u tijelu a ima ih na milijarde.

Najznačajnije su omega 6 masne kiseline i omega 3 masne kiseline.
Tijelo najviše voli kad je omjer omega 6 : omega 3 = 6 : 1 a takav omjer je imalo meso do prije 50 godina dok se stoka nije počela intenzivno gajiti u farmama.
Danas meso koje jedemo ima omjer omega 6 prema omega 3 = 50 :1.
Divljač je zadržala omjer 6:1 i neke životinje gajene po raznim okućnicama na prastari način.
Zbog toga je zdravo jesti ribe sjevernih mora koje obiluju omega 3 masnim kiselinama.

Manji dio masnoća tijelo troši za proizvodnju hormona a veći dio služi za kontroliranje ulaska glukoze u krvotok.

Mononezasićene masti ne stvaraju nikakve hormone (ni loše ni dobre).
Zbog toga je najbolje ako u masnoćama koje konzumirate ima dosta mononezasićenih masnih kiselina.
Najviše mononezasićenih masnih kiselina ima maslinovo ulje a odmah iza njega svinjska mast.

Još jednom da ponovim; vrlo je opasno jesti sasvim nemasnu hranu iako je to skoro nemoguće.

Kolesterol je posljedica a nikako uzrok problema sa zdravljem.
Iz kolesterola (koji je također masnoća) nastaju svi steroidni hormoni.
__________________
Istina je, tako lijepa..
Haludovo is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2012., 18:42   #18
Quote:
hooray kaže: Pogledaj post
vidis svi pricaju protiv svinjske masti, ali nije ni to najgora stvar na svijetu,
biljne masti su hidrogenizirane i ovo ulje koje kupujemo u ducanu je zbog toga lose,
a svinjska mast je u relativno prirodnom obliku i ako se sparno koristi zna biti manje stetna od ulja,
takodjer ovi kao dijetni proizvodi bez masti cesto imaju puno skroba da se nadoknadi okus pa isto zna prikriveno povisivati masnoce,
konkretno, znam jednu osobu koja je dugo vremena patila od povisenog kolesterola, a konstantno je koristila raznorazne dijetalne proizvode i biljno ulje sa omega 3 i stajaznam sta,
pa je nakon par mjeseci kad je otisla rodbini na selo gdje se jos uvijek sve kuha na svinjskoj masti i vratila se doma i u laganoj panici isla provjeravati krvnu sliku (jer se lose hranila) otkrila da su joj masnoce pale
ali tu je mozda i svjezi zrak imao utjecaja
nema veze zrak
isti slučaj je bio i samnom,kolesterol samo rastao dok sam jela biljne masnoće i light proizvode...
sad je savršen ali i moja prehrana drugačija....
masti su svakako potrebne i potpisujem ovo što si rekla o biljnim masnoćama
Quote:
Nandy1987 kaže: Pogledaj post
totalno si u pravu, svinjska mast je zdrava i ima vitamin d. čuva dijete u trudnoći, smanjuje pms, regulira hormone u menopauzi...
prije su žene jele svinjsku mast na kruhu i žive ili su živjele do 90 g. ako ne i više. meso se čuvalo u masti, itd...
ekatica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:16.