Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.01.2011., 19:33   #1
Popis 2011. Hrvatska, Srbija, BiH, Crna Gora, Makedonija, Slovenija

Dakle, ovo je godina popisa, pa je red da otvorimo temu sa tom tematikom.


Razlicite su procene na razlicitim temama o demografiji, pa bi bio dobro da ovde zbirno povedemo diskusiju u vezi popisa 2011. i eventualnih preliminarnih procena, kao i zakljucaka i razmisljanja i posle sprovodjenja popisa i objavljivanja njegovih rezultata.
Pri tome je jos neizvesno da li ce u BiH uopste doci do popisa. Dok je u Srbiji on pomeren za jesen, ali ce svakako biti odrzan. Ukoliko se neko bude pitao gde je juzna pokrajina Kosovo u naslovu, ja cu ga uputiti na sediste UN-a u New Yorku, a oni ce im reci da je u sastavu Srbije , ali svakako da mozemo i o tom popisu raspravljati

.
__________________
Pravila za oblikovanje potpisa
PFC is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2011., 19:36   #2
Hrvatska, Srbija-starenje stanovništva, rast Roma, pad kršćanskih manjina tipa Mađari,Slovaci,Česi, jačanje udijela domaćeg stanovištva...

Makedonija-ne znam jel rastu ALbanci ili ne?

Slovenija-nemam pojma

Bosna-sam Bog zna

Crna Gora-navodno bi trebalo biti 50% Crnogoraca i smanjivanje broja "Srba"

Kosovo bi trebalo imati isto popis?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2011., 19:36   #3
popis na Kosovu će se održati i pompozno ga najavljuju kao "prvi regularni u zadnjih 30 godina"

za BiH, da, to je stvarno koma
__________________
*
revolution is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2011., 19:45   #4
Quote:
revolution kaže: Pogledaj post
popis na Kosovu će se održati i pompozno ga najavljuju kao "prvi regularni u zadnjih 30 godina"

za BiH, da, to je stvarno koma
Aha...Pogotovo ce biti regularan u situaciji kad se Srbi ne mogu vratiti na mnoga podrucja, a sto će odmah iskoristiti komša Albanac da prijavi sva srpska imanja kao svoja...

Dakle, Tzv kosovski popis ce biti "regularan" i validan koliko i onaj na Marsu...
Bice to najobicniji nasminkani isfrizirani papir u sluzbi politike onih sila koje gospodare tim parcetom Balkana...

Ali neka, nema nista bolje nego kad se jedan narod uljuljka u laznim popisima...

.
__________________
Pravila za oblikovanje potpisa
PFC is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2011., 19:47   #5
Zavisi od metodologija koje ce se primeniti. BiH i Kosovo su najtezi za procenu. Okvirno bi moglo biti

Srbija 7300000-7350000 stanovnika
Hrvatska 4400000-4450000 stanovnika
Slovenija oko 2100000 stanovnika
Makedonija kao i Slovenija tu negde
Crna Gora vise od 650 hiljada

Sto se tice demografskih trendova u pogledu maticnih naroda drzava,ocekujem da ce Hrvati najvise ici ka homogenizaciji svog etnosa, Srbi u Srbiji ce ostati na oko 82-83 %, ocekujem vise Srba i Bosnjaka u Sloveniji dok ce se trend desrbizacije Crne Gore sasvim sigurno nastaviti. Za Makedonce zaista ne znam,zavisi od rasta populacije Albanaca (ako ga ima) ali i manjih populacija poput Roma, Turaka i drugih.

Sto se Srbije tice, od manjina ce rasti Bosnjaci, Muslimani i Romi a verovatno bi rasli i Albanci u slucaju da nisu manjina koja je dosta sklona migracijama. Ostali ce padati.
__________________
Cel mai bun cuvânt este cel care nu este pronunțat

Zadnje uređivanje Lookey : 11.01.2011. at 19:57.
Lookey is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2011., 19:52   #6
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Hrvatska, Srbija-starenje stanovništva, rast Roma, pad kršćanskih manjina tipa Mađari,Slovaci,Česi, jačanje udijela domaćeg stanovištva...

Makedonija-ne znam jel rastu ALbanci ili ne?

Slovenija-nemam pojma

Bosna-sam Bog zna

Crna Gora-navodno bi trebalo biti 50% Crnogoraca i smanjivanje broja "Srba"

Kosovo bi trebalo imati isto popis?
Sto se tice Albanaca na podrucju citavog Balkana i njihovog opevanog nataliteta koji je tako marketinski predstavljan poslednjih 30+ godina, mislim da je rec kao sto rekoh o obicnoj manipulaciji, koja se smisljeno plasirala i plasira kako na Kosovu, tako i u Makedoniji a i samoj Albaniji, a sve zato jer to savrseno dobro ide i leze na Americke strateske interese u ovom parcetu Evrope...

Ima li ijednog naroda koji vise mase americkim zastavama na podrucju Balkana i uopste Evrope, da ne kazem sveta? - NEMA

Pa sta onda ostaje americkim geostratezima nego da takvu podanicku naciju "umnoze" na svaki moguci nacin pa ako treba i papirolosko-popisno-mitoloski...

.
__________________
Pravila za oblikovanje potpisa
PFC is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2011., 19:53   #7
Kod nas očekujem pad manjih kršćanskih manjina (Česi, Slovaci, Mađari, Rusini), porast romske i bošnjačke zajednice (romske više od bošnjačke), Srba će vjerojatno biti manje za 15-ak tisuća nego 2001.

U BiH, po nekim pokazateljima koje sam gleda, tribalo bi biti recimo 1 300 000 Bošnjaka, 1 100 000 Srba, 480 000 Hrvata, 250 000 Bosanaca i 50 000 Muslimana. Dakle, sve skupa oko 3.2 milijuna stanovnika.

Za ostale države pojma neman.
__________________
"Hrvatska vidje svakojakih čuda, al' ne nađe štrika za toliko juda." (A.G. Matoš)
Modern Gent is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2011., 19:58   #8
Quote:
Lookey kaže: Pogledaj post
Zavisi od metodologija koje ce se primeniti. BiH i Kosovo su najtezi za procenu. Okvirno bi moglo biti

Srbija 7300000-7350000 stanovnika
Hrvatska 4400000-4450000 stanovnika
Slovenija oko 2100000 stanovnika
Makedonija kao i Slovenija tu negde
Crna Gora vise od 650 hiljada

Sto se tice demografskih trendova u pogledu maticnih naroda drzava,ocekujem da ce Hrvati najvise ici ka homogenizaciji svog etnosa, Srbi u Srbiji ce ostati na oko 82-83 %, ocekujem vise Srba i Bosnjaka u Sloveniji dok ce se trend desrbizacije Crne Gore sasvim sigurno nastaviti. Za Makedonce zaista ne znam,zavisi od rasta populacije Albanaca (ako ga ima) ali i manjih populacija poput Roma, Turaka i drugih.

Sto se Srbije tice, od manjina ce rasti Bosnjaci, Muslimani i Romi a verovatno bi rasli i Albanci u slucaju da nisu manjina koja je dosta sklona migracijama. Ostali ce padati.

Sto se tice C.Gore dovoljno je samo reci da ce popis vrsiti Milov drzavni aparat...
A od tako mutnog lika je moguce sve ocekivati, pa zasto ne i manipulacije popisom....
Ne bi me iznenadilo i kad bi popisao 99% Crnogoraca i 1% Srba... Milo je to...

.
__________________
Pravila za oblikovanje potpisa
PFC is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2011., 20:01   #9
Quote:
Modern Gent kaže: Pogledaj post
Kod nas očekujem pad manjih kršćanskih manjina (Česi, Slovaci, Mađari, Rusini), porast romske i bošnjačke zajednice (romske više od bošnjačke), Srba će vjerojatno biti manje za 15-ak tisuća nego 2001.

U BiH, po nekim pokazateljima koje sam gleda, tribalo bi biti recimo 1 300 000 Bošnjaka, 1 100 000 Srba, 480 000 Hrvata, 250 000 Bosanaca i 50 000 Muslimana. Dakle, sve skupa oko 3.2 milijuna stanovnika.

Za ostale države pojma neman.

Da, BiH je prava enigma, Bog dragi zna koga tu i koliko ima... Pogotovo Bosnjacko-Bosansko-Muslimanski korpus je tek posebna prica...

.
__________________
Pravila za oblikovanje potpisa
PFC is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2011., 20:07   #10
Quote:
PFC kaže: Pogledaj post
Da, BiH je prava enigma, Bog dragi zna koga tu i koliko ima... Pogotovo Bosnjacko-Bosansko-Muslimanski korpus je tek posebna prica...

.
Sad kad na popisu bane jedno 50 000 Jugoslavena iz vedra neba
__________________
"Hrvatska vidje svakojakih čuda, al' ne nađe štrika za toliko juda." (A.G. Matoš)
Modern Gent is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2011., 20:11   #11
Misljenja sam da su Jugosloveni u Srbiji znacajno u padu,jer je za vreme popisa iz 2002. godine drzava jos uvek nosila naziv SRJ, tako da ih je bilo koji su se pod time pronasli (njih 80 hiljada). Raspadom DZ Srbije i Crne Gore 2006., dosta njih ce potraziti alternativu osim najverovatnije najstarijih koje i secanje sluzi a i previse su sentimentalni za starim vremenima. Medjutim,Jugosloven je bio i najbolji odgovor za one koji nisu zeleli drugacije da se deklarisu ili poticu iz mesanih brakova,najvise po Vojvodini. No i pored toga, na predstojecem popisu taj ce broj biti daleko manji.
__________________
Cel mai bun cuvânt este cel care nu este pronunțat
Lookey is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2011., 20:12   #12
Quote:
Modern Gent kaže: Pogledaj post
Sad kad ka popisu bane jedno 50 000 Jugoslavena iz vedra neba
Ne zaboravi Bogumile, Ilire, Turke (ala ef Ceric), Vehabije, Abdicevce i sl. ...

A sto se tice Jugoslovena vrlo moguce, pogotovo iz ovog tabora SDP-ovaca...

.
__________________
Pravila za oblikovanje potpisa
PFC is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2011., 20:27   #13
Quote:
Lookey kaže: Pogledaj post
Misljenja sam da su Jugosloveni u Srbiji znacajno u padu,jer je za vreme popisa iz 2002. godine drzava jos uvek nosila naziv SRJ, tako da ih je bilo koji su se pod time pronasli (njih 80 hiljada). Raspadom DZ Srbije i Crne Gore 2006., dosta njih ce potraziti alternativu osim najverovatnije najstarijih koje i secanje sluzi a i previse su sentimentalni za starim vremenima. Medjutim,Jugosloven je bio i najbolji odgovor za one koji nisu zeleli drugacije da se deklarisu ili poticu iz mesanih brakova,najvise po Vojvodini. No i pored toga, na predstojecem popisu taj ce broj biti daleko manji.
Pratiš li srpsku manjinu u RH? Očekuješ li porast ili pad broja iz 2001. i u kojim razmjerima?

Ako itko zna za bošnjačku manjinu, također me zanima. Pogotovo me zanima da li su uspili dekretom sve Muslimane pretvoriti u Bošnjake što je Šemso tražija od HDZ-a...
__________________
"Hrvatska vidje svakojakih čuda, al' ne nađe štrika za toliko juda." (A.G. Matoš)
Modern Gent is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2011., 21:12   #14
2011:

Slovenija:

Bosnjaci i Bosanci ce preci Hrvate na popisu 2011 i bit ce najbrojnija manjina u Sloveniji.Ukupno Bosnjaka,Bosanaca i Muslimana.Muslimana ce biti veoma malo, jer ce preko 90% ljudi se podjeliti na Bosnjake i Bosance.Ukupno oko 60 000 Bosnjaka i Bosanaca.Ostalo nije vazno.Srbi ce padati u Sloveniji a ne rasti


Hrvatska:
Broj Hrvata ce procentualno narasti.Broj ce im biti smanjen pa vidim 3,922 miliona Hrvata ovdje.Srba ce biti oko 200 000.Iako ce biti jos vise podjeljeniji oko pravoslavne crkve.Broj nekih Hrvata Islamske vjere bit ce 11 000.Od tog broja njih 3000 ce biti Romi iz Slavonije i Zagorja.Oko 8000 ce biti Bosnjaka, ali ne vise.Broj Bosnjaka u Hrvatskoj ce biti oko 40 000 na popisu 2011.Ostalo me ne zanima licno


Srbija:Za jednu ''vodecu ''drzavu u regiji a da nema para za popis stanovnistva, a ima za ravnogorski pokret.To je sramota nevidjena.No, blamiranje i sramota im leze, posebno zadnji popis 2002.Sto se tice ovog popisa 2011, koji ce biti podaleko

Srba 6.044 miliona
Bosnjaka 150 000
Muslimana 7000

Opcina Tutin:Istocni Mojstir ce i dalje biti Srpsko selo.Pope ce imati Bosnjacku vecinu.Jos jedno naselje ce imati Bosnjacku vecinu na popisu 2011.Procentualno broj Bosnjaka ce narasti, a Muslimani ce biti svedeni na minimume dole, u fazi izumiranja tamo.Odavno postoji katedra za Bosanski jezik u Tutinu i promjenjene su ulice, tako \broj Muslimana ce pasti za duplo procentualno u odnosu na 2002 godinu

Opcina Nova Varos.Broj Bosnjaka ce porasti.Posebno u gradu Novom Varosu.Opcina ce pasti na ispod 18 000 stanovnika prema popisu 2011.Moguc je i veci pad.Najvise ce pasti Srbi, ali i Bosnjaci.Procentualno Bosnjaka ce biti manje, ali ne mnogo manje

Opcina Priboj:Iseljavanje i los natalitet Bosnjaka ce uciniti svoje.Vidim oko 21% Bosnjaka i Muslimana, ali ne vise.Broj Srba ce procentualno narasti.Najveca migracija ka Sarajevu je iz Pribojskog kraja, dok Sjenicki Bosnjaci odlaze dijelom i ka Pazaru.Pribojski uglavnom idu za Bosnu

Opcina Prijepolje.Bosnjaci su pozitivan narod u ovoj opcini.Srba pak nisu.Bosnjaci su daleko mladji u Prijepolju.Srbi pak nisu.Bosnjaci imaju danas pravo na Bosanski jezik u Prijepolju, kojeg jos uvijek nemaju u Novoj Varosi i Priboju.Otvorena je zenska medresa i neke cinjenice su jos bolje za Bosnjake ovdje.Bosnjaka 37%,Muslimana 4%.Srba 58% I Ostalih 1% ovdje


Opcina Novi Pazar:

Grad Novi Pazar 58 595-60 000 stanovnika
Bosnjaka u opcini Novi Pazar oko 77 000
Srba oko 17 000, moguce je manje
Srbi uglavnom padaju u manjim planinskim selima, posebno Rogoznoj, gdje moguce nestajanje nekih sela tipa Javor.Ocekujem veci broj procentualno Bosnjaka u selu Postijenje, gdje doseljen dobar dio Bosnjaka.Cujem se se s nekim Bosnjaka, koji imaju rodbine dole, pa me obavjeste.Imate vijest, pa cekajte je dalje.Procentualno u opcini

Bosnjaka 80%
Srba 20%


Opcina Sjenica.Depopulacijska.Grad Sjenica ce preci vise od 1/2 stanovnistva opcine Sjenica na popisu 2011.Procentualno malo manji pomak Bosnjaka.Bosnjaka 77%.Srba 23%





Makedonija:Malo veci porast Bosnjaka, bit ce ih preko 20 000.Pad Srba.Kako visok mortalitet, tako i asimilacija u Makedonce.Islamske vjere 35%.Krscanske vjere 62%.Ostali i ateisti 3% na popisu 2011.Opet, ne zanima me toliko da naklapam o Makedoniji.Kumanovo ce biti drugi najveci grad u zemlji na popisu 2011.Porast i Tetova, ali pad Bitolja u stanovnistvu,kao gradovi


Kosovo:

Popis ce biti najvazniji i najdetaljniji od svih zemalja, jer ce Eu stat nadzirati popis, za razliku od Srbijanskog popisa 2002, koji je na Srpsku ruku izveden.Vec se panika fata, ali dobro

Pristina.Imat ce oko 200 000-275 000 stanovnika kao grad.Nekih 70% Caglavice je danas katastarski zavrsilo u sastavu grada Pristine kao i bezbroj ostalih sela.Pristina nema 600 000 stanovnika, da se razumijemo.Drugi grad Prizren s oko 120 000 stanovnika na popisu 2011


Stanovnistvo na popisu 2011
Srba juzno od Ibra 51 000
Srba sjeverno od Ibra 59 000

Ukupan broj Srba na Kosovu 110 000
Ukupan broj Srba u Mitrovici 19 000
Ukupan broj Srba u Gracanici oko 9000
Enklave cine ostatak

Bosnjaka 34 000
Najvise na prostoru Prizrenske regije oko 19 000
Ostatak u Vitomirici, Dobrusi i gradovima

Albanaca 2.017 miliiona

Natalitet+Doseljavanje iz Srbije i Crne Gore, kao donekle zapad
Neki kazu da ''Siptara'' ima 1.2 miliona na Kosovu, ali vidjet cemo ko je pogodio, a ko nije

Sto se tice Goranske regije i Gore

U 4 Sela bit ce procentualno dosta Bosnjaka.Restelica ce imati manje Srba, ali ima sela gdje ce biti Pro Srba medju Gorancima.Lijep rast Bosnjaka ovdje, ali nece ciniti vecinu.Vecinu ce i dalje ciniti Goranci, ali bit ce zavidan broj Bosnjaka

Hrvata ce biti oko 1000, ali ne vise.

Crna Gora:
Podgorica raste u stanovnistvu i dalje.Oko 145 000 u gradu na popisu 2011
Tuzi ce procentualno imati daleko vise Bosnjaka, na ustrb Crnogoraca i Muslimana.Bosnjaka ce u Tuzima biti 28%,Muslimana i Crnogoraca dodatnih 8%.Albanaca ce biti nesto oko 62%, A Ostali se nece izjasniti


Plavosnjaka 55%,Muslimana 3%.Srba procentualno manje.Crnogoraca vise
Rozajeosnjaka 84%,Muslimana 3%.Srba procentualno manje.Crnogoraca vise
Bijelo Poljeosnjaka 34%,Muslimana 6%.Srba procentualno manje.Crnogoraca vise
Bar:Islamske vjere preko 30% na popisu 2011.Na popisu 2003 27,5% Islamske vjere
Ulcinj daleko veci procent Bosnjaka nego na popisu 2003


Ukupno:

Srba 27%
Crnogoraca 48%
Bosnjaka 13%
Muslimana 2%
Ostalih 4%
Albanci 5%

I to je to za Crnu Goru


Potpisano na datum 11/1/2011
somersby11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2011., 21:12   #15
Nisam jugonostalgičar niti mislim išta pozitivno o bivšoj državi osim rjetkih dobrih stvari ali kad je već tema jedinstvena onda ću u skladu s tim. Sad ću složiti listu gradova recimo top 20 ili 25 1991. što neće biti problem ali za 2001. će mi već trebati pomoć. U biti jedini izvor mi je wikipedia ima li netko nešto protiv, govorim o 1991. mislim da su istiniti podaci na njoj?

I prije liste ajmo o gradovima bez nacionalnog predznaka stanovništva. Koji će gubiti stanovništvo, koji dobivati, itd.?
Iadassin is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2011., 21:29   #16
Evo jedno glupo pitanje: budući da se svi upisuju u matične knjige, imaju oib...
može li se jednim klikom vidjeti koliko nas ima?
Argentinac is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2011., 21:29   #17
U Novoj Varosi broj Bosnjaka najverovatnije nece rasti vec opadati. U Prijepolju bi trebalo da ostanu isti udeli medju narodima kao i 2002. godine. Glavni krivac - migracije. Novi Pazar se afirmisao kao veliko gravitaciono podrucje Bosnjaka i tamo ce bosnjacka populacija dosta jacati na broju. To je dobro mozda za Bosnjake Novog Pazara ali ne i za Bosnjake koji ne migriraju ka NP-u. Tutin i Sjenica ce nabacivati populaciju prirodnim putem,ali ce migracijama gubiti mladje stanovnistvo (i to ne toliko Tutin koliko Sjenica) i njihov broj stanovnika ce se odrzavati na istom nivou. Racunati i na to da ce se deo Muslimana u Sandzaku izjasniti kao Bosnjaci ovog puta,pa ce i to uticati na povecanje bosnjacke populacije.
__________________
Cel mai bun cuvânt este cel care nu este pronunțat
Lookey is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2011., 21:34   #18
Quote:
PFC kaže: Pogledaj post
Aha...Pogotovo ce biti regularan u situaciji kad se Srbi ne mogu vratiti na mnoga podrucja, a sto će odmah iskoristiti komša Albanac da prijavi sva srpska imanja kao svoja...

Ali neka, nema nista bolje nego kad se jedan narod uljuljka u laznim popisima...

.
Što se śekiraš, sve nebeske livade bitće vaše.
A, ovo o "lažnijem popisima" i "uljuljkivanju" ti je dobro. I ne znaš koliko.
__________________
Podpisujem!
Armadillo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2011., 21:35   #19
Zabavno je igrati se vidovnjaka

Sto se Srbije tice,jedino je sigurno da ce cetiri najveca grada u zemlji imati populacioni rast (BG,NS,NI,KG). Od ostalih tu je Novi Pazar. Sve ostalo je neizvesno.
__________________
Cel mai bun cuvânt este cel care nu este pronunțat
Lookey is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2011., 21:42   #20
Quote:
Iadassin kaže: Pogledaj post
Nisam jugonostalgičar niti mislim išta pozitivno o bivšoj državi osim rjetkih dobrih stvari ali kad je već tema jedinstvena onda ću u skladu s tim. Sad ću složiti listu gradova recimo top 20 ili 25 1991. što neće biti problem ali za 2001. će mi već trebati pomoć. U biti jedini izvor mi je wikipedia ima li netko nešto protiv, govorim o 1991. mislim da su istiniti podaci na njoj?

I prije liste ajmo o gradovima bez nacionalnog predznaka stanovništva. Koji će gubiti stanovništvo, koji dobivati, itd.?

Pa hajde kreni sa tom uporednom listom 20-25 EX YU gradova po brojnosti stanovnistva 1991/2011

.
__________________
Pravila za oblikovanje potpisa
PFC is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:30.