Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.01.2010., 15:01   #1
Patria AMV u OSRH

Cijenjeni forumaši, zanima me sve u vezi Patria u HV? Ima li slika, kako napreduje proizvodnja, kakve verzije će se proizvoditi, koliko ih je dosad proizvedeno u ĐĐ itd...
Isto tako bilo bi zanimljivo znati kako stojimo s OT brojčano kad su druga vozila u pitanju. Zanima me i sve o drugim vozilima za prijevoz i patrolu u HV. Jesu li Iveco vozila samo u afg? hummeri? koliko ih imamo?
slike su također dobrodošle, pogotovo u hrvatskoj...
RT20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2010., 17:11   #2
HKoV trenutno ima 6 Patria koje su proizvedene u Finskoj krajem 2008. i nemaju nikakvog naoružanja, to su one prikazane u Karlovcu na dan OSRH. U 2009. ĐĐ je trebao napraviti i isporučiti 15 komada međutim narudžba je srezana i vojska nije dobila nitijedan komad u 2009. Jedan od direktora ĐĐ je nedavno dao izjavu da bi 6 komada (ako sam dobro zapamtio) uskoro trebalo biti isporučeno i spomenuo je testiranja na poligonu krajem ovog mjeseca.

Također je najavljeno rezanje narudžbe skupljih verzija Patrie (ABKO, sanitet itd). Ako se dobro sjećam, naručene su 84 Patrie u osnovnoj varijanti za prijevoz pješadije i 42 u različitim varijantama.

Quote:
Ministarstvu obrane su preskupe prije ugovorene konfiguracije borbenih oklopnih vozila pa planira smanjiti broj skupljih izvedbi BOV-a. Potvrdio nam je to Goran Grošinić, glasnogovornik MORH-a, najavljujući pregovore s konzorcijem koji proizvodi BOV tijekom siječnja i veljače, dodajući da se neće smanjiti broj vozila.
http://www.poslovni.hr/136979.aspx

Isto tako, ne zna se kako će se Patrie zvati. Poljska verzija se zove Rosomak (gorska kuna), za našu se nešto govorilo da bi se mogla zvati Pauk ( po Andriji Matijašu) ali za sada ništa od toga.

Za Iveco nisam siguran da su uopće u Afganistanu, mislim da sam ih vidio na slikama iz Čada. Broj Humveeja ne znam ali koriste se Afg, nisam ih vidio u RH ili drugdje. Od ostalih vozila koriste se (ili su se koristli) Land Roveri, Mercedesi i Toyote.
Hollow Point is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2010., 18:04   #3
Imamo HMMWV i u RH.
sicer2005 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2010., 10:44   #4
Quote:
Hollow Point kaže: Pogledaj post
... i nemaju nikakvog naoružanja, to su one prikazane u Karlovcu na dan OSRH.
A ovo?

http://hr.wikipedia.org/wiki/Datotek...vac_2009_5.jpg
von Tegetthoff is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2010., 13:38   #5
Quote:
von Tegetthoff kaže: Pogledaj post

To je kao da pokažeš vojnika sa pištoljem, više samoobrana nego naoružanje
__________________
Pesimist je optimist s iskustvom!
“Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience.”
Hawk75 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2010., 15:52   #6
Quote:
von Tegetthoff kaže: Pogledaj post
Branim se rupom u sjećanju
Hollow Point is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2010., 20:20   #7
Quote:
von Tegetthoff kaže: Pogledaj post
Zaboriavio sam pitati koliko je naših Patria opremljeno sa 12,7mm strojnicom? Samo ta jedna?
Hollow Point is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2010., 23:31   #8
@UrchinStar47-To što je stari Jeff zamislio bi radilo kad bi ratovao protiv protivnika koji su naoružani samo pištoljima, i koji bi lijepo i polako izlazili jedan po jedan i slikali se bez zaklona dok ih jednim metkom ne pogodiš.
No stvarni protivnici obično ne stoje mirno, koriste zaklon, koriste raketne bacače ili ne daj Bože vođene PO rakete sa dometima 2-3-4 km, napadaju oklop sa dvije ili više strana istovremeno itd.
A u takvim uvijetima 12,7 je siroće. Bolje od ničega ali daleko od idealnog.
A pogotovo ne dolazi u obzir ispaljivanje metak po metak, nego rafalaš na sve strane da natjeraš protivnika da umjesto o napadu na tebe počne razmišljati o tome kak spasiti vlastitu guzicu.

Da zaključimo Patrija sa 12,7 je APC i dobr je za tu namjenu ali ako ju se pokuša upotrjebiti kao IFV tj. borbeno vozilo postaje glineni golub. Reš pečeni glineni golub.
Za IFV borbena stanica 25/30 mm+Po raketa. Ne treba ništa izmišljati, postoje standardi u svijetu i postoji oprema koja je napravljena po tim standardima. E sad to što ta oprema puno košta pa je onda najjeftinije staviti 12,7 to je druga stvar. Ali se onda ne treba zanositi da imamo nešto ozbiljno, ili pokušati upotrjebiti tak loše opremljenu Patriju tam gdje prilike zahtjevaju upotrebi IFV-a. Loše bu završilo i po Patriju i po one unutra i po moral onih okolo.
Tacuma is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2010., 11:54   #9
Quote:
Tacuma kaže: Pogledaj post
@UrchinStar47-To što je stari Jeff zamislio bi radilo kad bi ratovao protiv protivnika koji su naoružani samo pištoljima, i koji bi lijepo i polako izlazili jedan po jedan i slikali se bez zaklona dok ih jednim metkom ne pogodiš.
No stvarni protivnici obično ne stoje mirno, koriste zaklon, koriste raketne bacače ili ne daj Bože vođene PO rakete sa dometima 2-3-4 km, napadaju oklop sa dvije ili više strana istovremeno itd.
A u takvim uvijetima 12,7 je siroće. Bolje od ničega ali daleko od idealnog.
A pogotovo ne dolazi u obzir ispaljivanje metak po metak, nego rafalaš na sve strane da natjeraš protivnika da umjesto o napadu na tebe počne razmišljati o tome kak spasiti vlastitu guzicu.

Da zaključimo Patrija sa 12,7 je APC i dobr je za tu namjenu ali ako ju se pokuša upotrjebiti kao IFV tj. borbeno vozilo postaje glineni golub. Reš pečeni glineni golub.
Za IFV borbena stanica 25/30 mm+Po raketa. Ne treba ništa izmišljati, postoje standardi u svijetu i postoji oprema koja je napravljena po tim standardima. E sad to što ta oprema puno košta pa je onda najjeftinije staviti 12,7 to je druga stvar. Ali se onda ne treba zanositi da imamo nešto ozbiljno, ili pokušati upotrjebiti tak loše opremljenu Patriju tam gdje prilike zahtjevaju upotrebi IFV-a. Loše bu završilo i po Patriju i po one unutra i po moral onih okolo.
Nije samo oružje i oklop u pitanju nego i gusjenice. "Pravi" IFV mora pratit tenkove, istom brzinom i istom autonomijom. Nisam siguran da bi poljski Rosomarki držali korak s Leopardima 2 na blatnjavoj europskoj livadi.

Ne znam kakve su performanse Patrije s kupolom i 30mm topom, nakrcane municijom i pune goriva, u usporedbi s nekim IFV tipa CV-90? Čini mi se da ne bi bila baš agilna s dodatnim teretom oklopa i topčine.
__________________
DUNCO - Legendarni seljanin-monstrum koji je goloruk izbacio Nijemce iz Gornje Razj*bavine i Oštropi**e Sinjske

Zadnje uređivanje Dunco : 26.01.2010. at 12:08.
Dunco is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 21:03   #10
Patrie

Patria izgleda stravično ali je spora zbog svojih Točkova i ne može se svugdje provući kao primjer oklopni gusjeničar kojeg danas imaju mehanizirane bojne "Tigrovi" , "Sokolovi" i "Pume" , da se mene pitalo za Motorizirane bojne "Pauci" i "Vukovi" bi također uzeo Oklopne gusjeničare , a ne patrie... Gusjeničar izgleda slabo ali je super brz i dobar je lanser raketa...
Rob Halford is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2010., 18:14   #11
je da 2komada u Gasincima od toga je jedan sjeban.u Afganu imamo model M1114 HMMWV
Vick#7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2010., 19:22   #12
HMMWV-a imamo valjda 72. Zašto valjda? Spominjalo se da smo od Amera 2007. dobili 12 vozila, a u 2008. i 2009. po trideset. Al nekako mi je to prevelik broj pa čisto sumnjam.... 42 je već vjerojatniji! Sad je pitanje da li je to ''keep it'' poklon ili samo posudba.
Mikojan is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2010., 22:03   #13
Quote:
Mikojan kaže: Pogledaj post
HMMWV-a imamo valjda 72. Zašto valjda? Spominjalo se da smo od Amera 2007. dobili 12 vozila, a u 2008. i 2009. po trideset. Al nekako mi je to prevelik broj pa čisto sumnjam.... 42 je već vjerojatniji! Sad je pitanje da li je to ''keep it'' poklon ili samo posudba.
Wikipedia kaže da je posudba.
"HMMWV - u najmu od Američke vojske, koristi se u misiji ISAF u Afganistanu"
A sad, ako ih imamo 72 nisu svi posuđeni za ISAF, pa ako ih imamo i 42, opet je nevjerovatno da su svi za ISAF.
Gurevich is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2010., 19:41   #14
znač patrie isporučene iz finske (6) još nisu u upotrebi pri nijednoj postrojbi? a kako je zamišljeno da ih se preuzima, koje postrojbe će imati prioritet? i koje će imati prioritet kod "made in cro" patria?
RT20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2010., 16:55   #15
ovo je pitanje za novu temu ali je li hrvatskoj bolje imati puni broj slabijih i jeftinijih oklopnjaka ili nikakav broj "oklopnjaka u planu"? koje bi bile alternative patriji...da se išlo na nešto jeftinije? znam da je sada kasno jer nema love za gorivo a kamo li za tehniku... ali eto...ako se kupuju oklopnjaci bez naoružanja i osnovna im je namjena transport vojnika, nije li se i je li se moglo ići na jeftinije rješenje koje ima "istu" balističku zaštitu i kapacitet? o strojevima sa 30mm topovima, minobacačima i PT i PZO sustavima ne pričam. dakle, čiste vulgaris kante sa 12mm stanicama. je li to morala biti baš patria i zašto?
asmodeus is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2010., 17:34   #16
Quote:
asmodeus kaže: Pogledaj post
ovo je pitanje za novu temu ali je li hrvatskoj bolje imati puni broj slabijih i jeftinijih oklopnjaka ili nikakav broj "oklopnjaka u planu"? koje bi bile alternative patriji...da se išlo na nešto jeftinije? znam da je sada kasno jer nema love za gorivo a kamo li za tehniku... ali eto...ako se kupuju oklopnjaci bez naoružanja i osnovna im je namjena transport vojnika, nije li se i je li se moglo ići na jeftinije rješenje koje ima "istu" balističku zaštitu i kapacitet? o strojevima sa 30mm topovima, minobacačima i PT i PZO sustavima ne pričam. dakle, čiste vulgaris kante sa 12mm stanicama. je li to morala biti baš patria i zašto?
Pa sjeti se natječaja, bio je General Dynamics-Steyr.

A sad, postoji li nešto jeftino na tržištu . Jedino mi ruski BTR-90 pada na pamet. Osim toga, konačna cijena po primjerku je relativna i ovisi o širem dealu (offset itd.)

Osobno mi se izbor Patrije čini OK (na osnovi informacija koje su dostupne javnosti). Dobit ćemo modernu platformu a sklapanje i servisiranje skužit će ĐĐ - navodno, moli Boga. Onda za pet-deset godina bude li novaca možeš naruđžbu jednostavno proširit na druge varijante.

Pogrešno je što neki Patriju smatraju IFV-om. To je prvenstveno APC. IMHO HV i dalje treba pravi pravcati IFV u rangu CV-90 (ili Bradleya.). Kupit ćemo kad izađemo iz krize u razdoblju do ulaska u novu krizu.
__________________
DUNCO - Legendarni seljanin-monstrum koji je goloruk izbacio Nijemce iz Gornje Razj*bavine i Oštropi**e Sinjske
Dunco is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2010., 18:40   #17
Quote:
Dunco kaže: Pogledaj post
Pogrešno je što neki Patriju smatraju IFV-om.
Pa ako se ne varam Poljaci je vrlo uspješno koriste kao IFV. Nekako sumnjam da bi mi išli u nabavu posebno još IFV vozila, vjerojatno neće ni Poljaci. A Patrija, odnosno Rosomak im je za to sigurno bolji od BMP-1 koji imaju kao "pravi" ali zastarjeli IFV.
__________________
_
Superjunak novog doba !
ljiga is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2010., 19:14   #18
Patria APC ili IFV ovisi o opremi. "gola" tj. samo sa 12,7 strojnicom i bez dodatnog oklopa definitivno APC. A ak se odrješi kesa pa se gore stavi 25/30 mm+ npr SPIKE+dodatni oklop onda IFV.
Samo znam ja nas- na kraju če gore završiti trocjevac 20/3 sa BOV-a
Tacuma is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2010., 21:56   #19
Quote:
Dunco kaže: Pogledaj post
Pa sjeti se natječaja, bio je General Dynamics-Steyr.

A sad, postoji li nešto jeftino na tržištu . Jedino mi ruski BTR-90 pada na pamet. Osim toga, konačna cijena po primjerku je relativna i ovisi o širem dealu (offset itd.)

Osobno mi se izbor Patrije čini OK (na osnovi informacija koje su dostupne javnosti). Dobit ćemo modernu platformu a sklapanje i servisiranje skužit će ĐĐ - navodno, moli Boga. Onda za pet-deset godina bude li novaca možeš naruđžbu jednostavno proširit na druge varijante.

Pogrešno je što neki Patriju smatraju IFV-om. To je prvenstveno APC. IMHO HV i dalje treba pravi pravcati IFV u rangu CV-90 (ili Bradleya.). Kupit ćemo kad izađemo iz krize u razdoblju do ulaska u novu krizu.
A svi zaboravljate da je ĐĐ proizvodio M-80 koji su upravo ono što nama treba. Lagani oklopni transporter pogodan za naš teren.
Tjelo je bilo dobro jedino što se trebalo promjeniti je top od 20 mm (problem s punjenjem preko elevatora) i imjesto maljutki na njega staviti recimo Fagot.
Patrija je prvestveno BoV i na našem terenu je potpuno neupotrebljiva. U slavoniju poslati točkaša, može do prve kiše. U dalmaciju u kamenjar s točkašem, kako da ne. Jedina svrha Patrije su mirovne misije po pustinjama azije i to je bila posve kriva procjena....
koka36 is online now  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2010., 19:30   #20
Nedavno sam bas citao neke tekstove Jeffa Coopera, zanimljivo je da smatra da je ideal IFV-a oklopnjak s 12.7mm topom (gadjati polautomatski zbog stednje municije (pogotovo ako se gadjaju ljudi)).
__________________
Our imagination is stretched to the utmost, not, as in fiction, to imagine things which are not really there, but just to comprehend those things which are there.
--Richard P. Feynman
UrchinStar47 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:17.