Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.02.2013., 12:50   #241
Quote:
jelena mia kaže: Pogledaj post
ej,nema "tlaka u trudnoci"-ono sto je poviseno je poviseno i u trudnoci i van trudnoce... u trudnoci se samo vise mora paziti da bude u normali tj.pod kontrolom.

do 140 i do 80 i mislim da ne bi trebao prelaziti 140/80,meni se tu vrti ali zna biiti i visi...ali ja svaki dan mjerim tlak.
a donja granica? meni je van trudnoće uviejk tolko nizak da se pitam kak opće stojim na nogama. a puls mi divlja uvijek oko 90 i više.
maroline is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2013., 13:02   #242
Pa bude mi tlak oko 145/95 nekad i 150/100, a minimum oko 128/78
lulucry is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2013., 16:20   #243
Quote:
lulucry kaže: Pogledaj post
Pa bude mi tlak oko 145/95 nekad i 150/100, a minimum oko 128/78
da definitivno je povisen..trebala bi biti pod kontrolom pa nek gin.odluci dal si za terapiju...mozda si samo napeta pa ti prepise Normabel-sto je po meni bolji izbor od ljekova za snizavanje tlaka...eto i meni je otprilike toliki ali ja se pokusavam opustiti i setati i piti kamilicu...imam doma i normabele ali ih jos nisam koristila...,pokusaj jesti sto manje slano...

Maroline-ne brini za nizak tlak...mjenjala bi se ja s tobom,samo malo vise tekucine i normalno soli hranu pa ce sve biti ok
pa nizak bi tlak bio ispod 120 i ispod 60 (ispod 120/60) a puls 60-80 i malo jesi tahikardna ali je u trudnoci cirkulacija ubrzana tako da je to cak i normalno...opusti se i uzivaj
__________________
Djeca mamu pitaju-gdje mi je majca,daj mi nesto novaca,gladan sam,smijem li van... a tatu pitaju samo jedno pitanje-gdje je mama?
jelena mia is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2013., 21:29   #244
Quote:
jelena mia kaže: Pogledaj post
Maroline-ne brini za nizak tlak...mjenjala bi se ja s tobom,samo malo vise tekucine i normalno soli hranu pa ce sve biti ok
pa nizak bi tlak bio ispod 120 i ispod 60 (ispod 120/60) a puls 60-80 i malo jesi tahikardna ali je u trudnoci cirkulacija ubrzana tako da je to cak i normalno...opusti se i uzivaj
hvala ti.
maroline is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2013., 15:58   #245
Molim Vas da mi se javi ako ima netko tko je i prije trudnoće imao visoki tlak i bio pod terapijom za tlak pa ste tek onda ostali trudni? Zanima me kakva vam je terapija bila u trudnoći i kakva vam je bila trudnoća općenito, koliko rizična i kako je sve prošlo.

Naime u prvoj trudnoći sam dobila visoki tlak i taj dan kada mi je skočio sam i rodila (nisam predhodno bila na nikakvoj terapiji za tlak jer nisam niti znala da mi je visok). Svi su govorili da je to trudnički tlak koji će se povući. I stvarno se povukao par tjedana nakon poroda,ali tri mjeseca poslije mi je opet skočio i od onda sam na lijekovima za visoki tlak (već 5 godina). Sve nalaze koje sam radila su OK i nisu mi pronašli neki uzrok tome - kažu primarna (esencijalna) hipertenzija.

Sada planiram drugu trudnoću i svi me toliko plaše da sam si počela postavljati pitanje da li da uopće planiram trudnoću ili da odustanem od svega i budem sretna što imam jedno živo i zdravo dijete i što sam ja živa.
Razlika od prve trudnoće je to što sada znam da imam visoki tlak i pijem lijekove za snižavanje tlaka (koje bi u trudnoći trebala zamijeniti s lijekovima koji su prihvatljivi da se uzimaju u trudnoći) i tlak mi je pod kontrolom pa me zanima je li stvarno toliko veliki rizik i zanimaju me iskustva onih koji su imali takvu situaciju. Nikako ne mogu pronaći slučaj kao moj pa se pitam da li žene s visokim tlakom uopće ostaju trudne. Zato molim da mi se javi ako ima netko tko je bio pod terapijom za tlak i prije trudnoće da razmijenimo iskustva.
Možete mi se javiti i na PP.
sandra555 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2013., 17:16   #246
sandra, meni je tlak skočio u prvoj trudnoći i rodila sam prerano u HELLP sindromu. Poslije se normaliziralo. U drugoj trudnoći mi je opet skočio i to vrlo rano, negdje oko 15.tj. Najadekvatnija terapija je Metildopa koja je meni osobno tlak skroz normalizirala, evo sad sam već 30.tj. i sve je ok. Mislim da osim Metildope ne postoji druga dostupna terapija za tlak u trudnoći. Na žalost, nitko ti ne može reći dal da ideš na još jedno dijete ili ne, mogu ti samo dati uvid u tvoje opće stanje i preporuku dal bi po tom tvom stanju to bilo preporučljivo ili ne. Iskreno, meni se 2. trudnoća zalomila, iako sam planirala da ako pretrage budu ok se upustim u to. Nisam stigla odraditi pretrage osim hematoloških koje su isključile trombofilije. Upustila sam se u rizik, pod stalnom kontrolom sam i za sad stvari idu u dobrom smjeru.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2013., 18:50   #247
Quote:
lulucry kaže: Pogledaj post
Pa bude mi tlak oko 145/95 nekad i 150/100, a minimum oko 128/78
I meni se tu vrti, sve čekam da odem kod gin. nekako mi se ne da zvati. I obično mi je popodne viši, i osjetim da me tad i glava zaboli...Svi kažu da je od vremena...
Amelie12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2013., 18:07   #248
Quote:
sandra555 kaže: Pogledaj post
Naime u prvoj trudnoći sam dobila visoki tlak i taj dan kada mi je skočio sam i rodila (nisam predhodno bila na nikakvoj terapiji za tlak jer nisam niti znala da mi je visok). Svi su govorili da je to trudnički tlak koji će se povući. Sada planiram drugu trudnoću i svi me toliko plaše da sam si počela postavljati pitanje da li da uopće planiram trudnoću ili da odustanem od svega i budem sretna što imam jedno živo i zdravo dijete i što sam ja živa.
Razlika od prve trudnoće je to što sada znam da imam visoki tlak i pijem lijekove za snižavanje tlaka (koje bi u trudnoći trebala zamijeniti s lijekovima koji su prihvatljivi da se uzimaju u trudnoći) i tlak mi je pod kontrolom pa me zanima je li stvarno toliko veliki rizik i zanimaju me iskustva onih koji su imali takvu situaciju. Nikako ne mogu pronaći slučaj kao moj pa se pitam da li žene s visokim tlakom uopće ostaju trudne. Zato molim da mi se javi ako ima netko tko je bio pod terapijom za tlak i prije trudnoće da razmijenimo iskustva.
Možete mi se javiti i na PP.
Nemam rješenje ali imam isti problem. Meni je ginekolog rekao da mogu bez problema u drugu trudnoću. Obzirom da ne planiram tako skoro novu trudnoću jer nisam spremna za još jednu rizičnu trudnoću a od tlakomjera imam ptsp, nisam ga preispitala sve što me zanimalo. Također ne znam nijedan slučaj sličan mom. Ako išta korisno saznam, javim ti
pipi21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2013., 17:28   #249
ja sam u prvoj trudnoći imala sasvim normalan tlak, u drugoj trudnoći mi je pred kraj skočio na 150/100, a nakon poroda na 180/120 i tu se vrtio.
Dobila sam terapiju i pila je mjesec dana nakon poroda, nakon toga sam na preporuku internista prestala piti terapiju- tlak mi se normalizirao praktički sam od sebe.
Kad vidim tlakomjer i dan danas, puls mi naraste isti čas, a uhvati me panika i strah
kako to iskorijeniti?
kako ću mjeriti tlak ako budem opet trudna?!
pa kad vidim tlakomjer, dobijem nagon za bježanjem, cila se uzvrpoljim ka kokoš, ma strašno
__________________
kiki riki miki moj!
chica bonita is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2013., 21:07   #250
Quote:
chica bonita kaže: Pogledaj post
ja sam u prvoj trudnoći imala sasvim normalan tlak, u drugoj trudnoći mi je pred kraj skočio na 150/100, a nakon poroda na 180/120 i tu se vrtio.
Dobila sam terapiju i pila je mjesec dana nakon poroda, nakon toga sam na preporuku internista prestala piti terapiju- tlak mi se normalizirao praktički sam od sebe.
Kad vidim tlakomjer i dan danas, puls mi naraste isti čas, a uhvati me panika i strah
kako to iskorijeniti?
kako ću mjeriti tlak ako budem opet trudna?!
pa kad vidim tlakomjer, dobijem nagon za bježanjem, cila se uzvrpoljim ka kokoš, ma strašno
Joj, imam isti problem. U prvoj trudnoći tlak u 34 tjednu skočio i morala sam pod hitno roditi radi preeklampsije. Sada sam u 34 tjednu i za sada mi je tlak ok. Kada ga doma mjerim normalan mi je, čak i snižen, ali čim dođem kod doktorice u čekaonicu i čim sestra uzme tlakomjer u ruku odmah srce počne luđački lupati i tlak mi bude povišen. Tako da se zna dogoditi da mi ga i po dva puta mjeri na jednom pregledu.
__________________
Sizif je vjerojatno bio domaćica.
Durica26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2014., 21:27   #251
Pozdrav, drage mame sto je dobro za snizavanje tlaka? Tek sam u 5-om tjednu a vec mi je tlak 150/90. Inace imam nizak tlak i dobro s njim funkcionisem. Od kako sam zatrudnila jako mi je lose zbog porasta tlaka, ima li nade da ce se kasnije spustiti tlak ili ce se samo pogorsavati kako trudnoca odmice?
Stefani is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2014., 09:45   #252
Quote:
Stefani kaže: Pogledaj post
Pozdrav, drage mame sto je dobro za snizavanje tlaka? Tek sam u 5-om tjednu a vec mi je tlak 150/90. Inace imam nizak tlak i dobro s njim funkcionisem. Od kako sam zatrudnila jako mi je lose zbog porasta tlaka, ima li nade da ce se kasnije spustiti tlak ili ce se samo pogorsavati kako trudnoca odmice?
dobro ti je ono sto ti bude doktor rekao da je dobro.
jesi bila vec na prvom pregledu? ako ti je tlak stalno 150 nazovi doktora pa ga pitaj, mislim da je 150 neka granica

inace se meni tlak u dugom tromjesjecju jako smanjio i evo i do danas je niski, 32. tjedan. ali se zbog preklampsije zna jako dignuti. zato ti na svakom pregledu moraju mjeriti tlak i one proteine sa one trakice na koju se popisas, pa onda po tome vide.
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2014., 12:03   #253
Quote:
Stefani kaže: Pogledaj post
Pozdrav, drage mame sto je dobro za snizavanje tlaka? Tek sam u 5-om tjednu a vec mi je tlak 150/90. Inace imam nizak tlak i dobro s njim funkcionisem. Od kako sam zatrudnila jako mi je lose zbog porasta tlaka, ima li nade da ce se kasnije spustiti tlak ili ce se samo pogorsavati kako trudnoca odmice?
To je tlak za hitnu trudničku ambulantu! U prvoj trudnoći sam takav visok tlak razvila oko 20 tj i nakraju završila s preeklampsijom i HELLP sindromom u 28 tj, i morali raditi hitan porod. Druga trudnoća mi je isto kao i tebi počeo tlak divljati vrlo rano, negdje u 12 tj. i onda su me stavili na Metildopu s obzirom kako je stanje bilo u prvoj trudnoći. Izdržala sam ovaj put do 35 tj, kad mi je opet tlak podivljao i onda su me porodili opet hitnim carskim. Hvala Bogu za razliku od prvog puta, dijete nije trebalo ni u inkubator niti grijani krevetić, bila je dobro.
Trebaš kontrolirati tlak bar 3x dnevno i voditi evidenciju (ima dobrih aplikacija za smartphone) i ako ovakve vrijednosti perzistiraju i nikako ne padaju na normalne razine (do 140/90 je plafon) moraš na terapiju Metildopom. Iz svega što si navela, čini se da stanje perzistira. Nemoj se zezati s tlakom i obavezno odi u hitnu trudničku ambulantu u bolnici!
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2014., 09:19   #254
Ja sam u prvoj trudnoći imala preeklampsiju, srećom u 40-tom tjednu, i rodila induciranim porodom.
Sad sam 14+ i tlak mi je relativno ok, ali mi je doktorica dala Methyldopa tablete i sad mi je s njima tlak 110-120/70-80.
Ali mene od tih glupih tableta ful često boli glava.
Jel bilo to još nekome? Šta mogu uopće napraviti protiv glavobolje? Nije rješenje ni da se trpam paracetamolom tako često koliko me boli glava.
Nessych is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2015., 11:23   #255
Dizem temu... Jel ima koja od vas da je zbog preeklampsije imala jako visoke proteine u urinu a da je uspjesno iznijela novu trudnoću? Ja sam zbog preeklampsije i otkazivanja bubrega (6 g proteina u urinu) morala roditi u 25 tjednu trudnoce. Nefrolog mi preporuca da razmisljam o posvojenju jer da su jako veliki rizici za mene da bi mi u novoj trudnoći mogli potpuno otkazati bubrezi i da zavrsim na dijalizi. Kao, sve je moguce, da prodje ok, ali da sam pod velikim rizikom po zdravlje ali i po zivot.. Zanima me jel bio tko u takvoj situaciji. Imam hipertenziju i izvan trudnoće i pod lijekovima sam sad. Nemam zive djece osim svog sina u nebu.
lorgan is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2016., 05:08   #256
Jaki mi je žao Lorgan, nadam se da se je sve popravilo i da će imati živu i zdravu bebicu čim prije. Ja sam uvijek imala niski tlak, poslije 1.trudnoće nabacila 20 kg i nikako ih skinuti. Evo, ušla u 2. trudnoću i na početku bio tlak povišen, 146/94, (14 tjedana). Gin. me stavio na čuvanje trudnoće, ja nažalost na dijeti, ne jedem ništa slatko, masnu i prejaku hranu, bijeli kruh, izbjegavam slano. Sreća u nesreći da mi ništa od zabranjenog ne paše zbog mučnina. Tlak mi je sad pod kontrolom, najviše 134/85, nadam se da neće rasti jer se bojim zbog bebice.
anđelica12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2016., 10:28   #257
Pozdrav!

Dižem i ovu temu, jer jer ima dodirnih točaka sa preeklampsijom.
Prva trudnoća preeklamsija u 37tt. Beba živa, zdrava i sitna. Ja nakon mjesec- dva dobro. Druga trudnoća...??? Ne znam trebam li se upuštati u rizik. Garancije nema. Molim vaša iskustva.
__________________
هذا المنتدى هو حية تمتص
japanska_buba is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2016., 10:37   #258
Quote:
Ivanicapeca kaže: Pogledaj post
Međutim, postoji jedan zanimljiv detalj koji sam primjetila. Naime, ja sam 5 godina u kontinuitetu bila na AB pilsima Yasmin. Prije nego sam se odlučila na trudnoću, pitala sam dr. koliko dugo se moram čistiti i rečeno mi je da nije potrebno zbog niske razine hormona. Ostala sam odmah trudna nakon prestanka. Sve žene koje su umrle ili doživjele komplikacije u aferi "Yasmin" vezane su za krvožilni sustav. Imam špurijus da je preenklapsija zbog svoje prirode i poveznaosti sa žilama nekako veznana sa ovim, a stvar mi još jače počinje smrditi sad kad sam upoznala još jednu djevojku u rodilištu koja je isto bila na Yasminu 5 god. i isto rodila u preenklapsiji u 30 tj. To je vrlo čudno, pomeni, jer se preenklapsija uglavnom javlja kod žena pri kraju trudnoće.
Ima li tko slično iskustvo?
U životu nisam popila nijednu kontracepcijsku pilulu,a dobila sam preeklamsiju.
__________________
هذا المنتدى هو حية تمتص
japanska_buba is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2016., 11:16   #259
Ja sam imala hipertenziju u trudnoci. Lezala sam u bolnici od 31.tjedna kad su mi otkrili visoki tlak na redovnoj kontroli do 35.tjedna kad su me porodili hitnim carskim.
Nisam imala preeklampsiju (nije bilo oteklina ni visokih proteina) al je beba imala zastoj u razvoju (IUGR). Pila sam methyldopa tablete i uz njih mi se tlak nije stabilizirao + CTG je konstantno bio los (premirna beba).
Hvala Bogu sve je dobro proslo i carski i beba je dobro. Rodjena je sa 1980 g, APGAR 10/10, nakon 2 tjedna pustene doma bez ikakvih posljedica.
Lezala sam na PT2 kod prof. Gasparovic koja me i primila u trudnickoj i na kraju porodila carskim. Danas sam joj zahvalna na pravovremenoj reakciji i odluci o carskom.

Sto se tice sljedece trudnoce, pricala sam s njom o tome, rekla mi je da cu morat od prvog dana biti pod pojacanim nadzorom i da nema pravila. Moze se ponoviti i ne mora...
sanjica123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2016., 13:02   #260
Quote:
sanjica123 kaže: Pogledaj post
Sto se tice sljedece trudnoce, pricala sam s njom o tome, rekla mi je da cu morat od prvog dana biti pod pojacanim nadzorom i da nema pravila. Moze se ponoviti i ne mora...
To nije nužno hospitalizacija? Pretpostavljam da su to češće kontrole ginekologa, interniste, nefrologa. Pitam jer razmišlajm kako uskladiti hospitalizaciju i žvahno malo dijete.
__________________
هذا المنتدى هو حية تمتص
japanska_buba is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:45.