Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.06.2005., 09:38   #1
Povrtnjak

godina je čudna no ko zna kakva će biti slijedeća
kako je krenulo sa vremenskim promjenama bojim se da nas ne čeka ništa bolje

ipak počelo je vrijeme berbi
danima sam se davila u mojim jagodama. nisu "domaće" (ko ormari) već male ali mirisne. trešanja sam imala malo jer je to mlada voćka i prva berba.
salatu već jedem sa treće gredice i to sve od jedne jedine vrećice sjemena tako da u intervalima stalno imamo mladu salatu
špinata sam imala relativno malo jer mi je brzo otišao u sjeme.
blitvu sijem u jednom redu i cijelo ljeto optrgavam doljnje lišće
mrkvica je sjajna. imala je izrazito bujnu cimu pa sam sumnjala da će korijen biti slab ali pokazalo se da je dobar.
grašak sam pobrala s jedne gredice a na drugoj upravo cvjeta.
sve ostalo još nije za berbu.

kako je kod vas?
nepta is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2005., 12:50   #2
imamo zelene salate svaki dan. kad dosadi salata zamjeni ju kupus. špinat nam je isto često na jelovniku. treešnje žicam od susjede. fala susjeda jagoda imamo i velikih i malih i slatke su. sok od bazge smo davno napravili. mladi krumpir je odličan na kvadrat. jedva čekam ručak…
još čekam domaći pamidor i krastavce. kupovno ima okus tek kad ga posolim
bit će još i šljiva, krušaka i grožđa. nažalost smokva nam se zimus smrzla ne mogu je prežalit. svake godine nam je toliko rodila da nismo mogli pojest
abba is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2005., 00:13   #3
Prijavak

Špinat je bio sorte "matador" tri gredice cca 12 m2 urod oko 3- kila smrznutog
Šparoga više nego ikad 5-6 kila u škrinji i još toliko podjeljeno.
Danas pobrala grašak 2 kg još čekam visoki.
Salata je otišla u sjeme pojele kokoše, imam još ljetne za idućih par tjedana.
Rotkvice - nula (sve su prerasle).
Pobrala jesenski češnjak (kineski iz Bile) slabo oko 1 kg tanke su glavice, a bio je tako lijep kad sam ga sadila.
Luk čekamo još malo.
Paradajz je tek u cvijetu, kelj i kupus su na 4 lista, stara blitva je u sjemenu mlade bi se našlo za jednu većeru.
Trešnja je super, višanja ima za rakiju, a ljetne jabuke će jest susjedovi prasci koliko ih ima.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2005., 14:04   #4
jagode smo uglavnom pojeli..jos tu i tamo pokoja dodje..al ono glavno je proslo..
tresanja sam se najela ko nikad do sada..odlicno su rodile i valjda im je vrijeme pogodovalo jer opce nisu nis strunule a ni jedog crva u njima nisam nasla
višnje malo po malo dolaze..ima ih vec podosta..jedino kaj jos pol stabla je ful zeleno ( sjeverozapadna strana) al biti ce soka..
rubizli su isto uobicajeno rodni..jedino mi se jedan crni posusio..tak da sam sad na kraju ostala samo na jednom..i to je blago zabrinjavajuce
maline su se toliko razbahatile da su pol vrta zauzele
kruška..e onak ak dodje i malo jaci vjetar i grane pucaju..ne da je rodna nego je pre rodna..sad smo u fazi nabavljanja kolaca da grane podrupremo jer nece izdrzati..a kise ima u izobilju tak da ne vjerujem da ce ista previse odpasti kruskica..jedva cekam.
salate mi je pol otislo u sjeme a drugu polovicu sam vec skoro pojela..
graška isto ima podosta i malo po malo beruckamo..

itd itd..ima svaceg jos po vrtu...
al jedva cekam kruske..
DarthFlake is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2005., 21:35   #5
:klap: :klap:
__________________
pozdrav svima dobre volje
mrgudi me ne zanimaju
keš is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2005., 21:31   #6


__________________
Bitno je ocima nevidljivo. Samo se srcem dobro vidi :)
Uranus is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2005., 23:29   #7
Moj vrt je ove godine ogromno kompostište, na njega samo bacam travu od košenja. Dok nekaj ne napravim da ga zagradim ne bum niš sadila jer su mi lani fazani, srne i zecovi sve pojeli, kočopere se po zemlji i niš se ne boje. Imam samo puno cvijeća, voća i drugih sadnica, ako mi Bog da zdravlja, sanjam kak bu to Botanički vrt sa malim staklenikom, jednog dana. Ove godine sam posadila kivi, mušmulu, japansku jabuku, šipak, smokvu, drenak, tamaris, magnoliju i čekam kak buju prebrodili zimu. Ove godine nema niš šljiva, ni marelica, ni bresaka, pa ni jabuka, samo nekaj dunja(omiljeno voće moje obitelji ) i kruškica i trešnjica. I ribizla je bilo taman za tuti fruti sa rumom. Imam i aleju borova jer svake godine jedan iz lonca za božić završi na ranču.
Sad bi tu metnula jednu sliku s ranča da to znam napraviti, ali bum naučila. Neka mi neko veli gdi bi mogla nabaviti sjeme kikirika, probala sam saditi kupljene u ljusci, ali nisu nikli.
__________________
glorijag
glorijag is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2005., 23:52   #8
Quote:
glorijag kaže:
Ove godine sam posadila kivi, mušmulu, japansku jabuku, šipak, smokvu, drenak, tamaris, magnoliju i čekam kak buju prebrodili zimu.

Neka mi neko veli gdi bi mogla nabaviti sjeme kikirika, probala sam saditi kupljene u ljusci, ali nisu nikli.
Baš sam znatiželjna za kivi i šipak.

Od kuda janska jabuka, to tražim već godinama. Tamaris, magnolija i mušmula uspjevaju, na južnim stranama, malo ih zaštiti prvu godinu (kukuruzovina ili stare novine, zavežeš likom + od smrzavanja omotaš najlonom iza nove godine)

Smokva, loša iskustva (ja sam kod Siska, a imamo jednu u dvorištu od firme u Zg, krasna e ali ne rodi)

Kikiriki imaju međimurci, oni se s tim igraju, to se sadi ko krumpiri.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2005., 21:34   #9
Sadnice japanske jabuke ima u rasadniku u Savskoj u Zagrebu, onaj od dr. Krpine s radija Sljeme.
__________________
glorijag
glorijag is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2005., 10:23   #10
kad vidim ove kiše mislim si da bi bilo najbolje da smo svi skupa sadili rižu
nepta is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2006., 20:51   #11
Povrtnjak, kontinet Hrvatske - vrijeme je za

Palo mi je na pamet da se podsjetimo što trebamo napravit do proljeća.

Pa onda. Tko želi pokušati sa artičokama na kontinetu, vrijeme je da ih posije. Standardna zemlja za cvijeće, malo šire posudice (kao one u kojima prodaju vodenike 8x8 cm kvadratne, trebat će im oko 14 dana da izmile u kući).
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2006., 23:47   #12
u ja imam u planu puuuuuno toga..uglavnom zacinskog...
vec skupljam teglice i zemlju i .....jedva cekam da malo zatopli
DarthFlake is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2006., 12:22   #13
Quote:
DarthFlake kaže:
u ja imam u planu puuuuuno toga..uglavnom zacinskog...
vec skupljam teglice i zemlju i .....jedva cekam da malo zatopli

joj i ja sam mislila neke zacinske...sta ces ti? iako ja ne znam nista o tome, ali imam knjigu
__________________
Falling in love is the best way to kill your heart because then it's not yours anymore. It's laid in a coffin, waiting to be cremated.

V. V.
Tigrica is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2006., 09:59   #14
joj kaj cu..ne znam..prosle godine sam kupila hrpetinu sjmenja..zapravo sve sto mi je izgledalo zacinsko..
pa sam posadila dio toga proslog proljeca i super mi je bilo..
a sad bum ove godine isto..sam bum se malo vise potrudila oko bosiljka (crvenog i zelenog)
a jos su u planu
zalfija (kadulja?), mazuran, timijan, vlasac, origano i ruzmarin
DarthFlake is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2006., 12:46   #15
Quote:
Tigrica kaže:
iako ja ne znam nista o tome, ali imam knjigu
koju
abba is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2006., 13:02   #16
Majoran, celer i origano za tjedan-dva u kuću - jako su sitne biljčice i lako se smrznu, ne sijat pre gusto.

Vlasac, ukrasni peršin (onaj kovrčavi) kad zatopli odmah na balkon, u teglu ili vrt.

Kadulja, timijan i ostatci vlasca prežive na balkonu, ružmarin i lavanda su u podrumu, ovo je bolje kupit sadnice.

Bosiljak, čubar, estragon, anis, kopar, dragoljub (bobice se kisele) sve odmah vani u drugoj polovici četvrtog ili početkom petog mjeseca. (Crveni bosiljak je osjetljiviji, nisu se baš dobro podnosili u istom kontejneru)

Koristim kontejnere okačene na ogradu na ulazu u kuću.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2006., 13:30   #17
Quote:
abba kaže:
koju
evo ovu, tu ima svasta o svacemu, s tim da sam uz tu enciklopediju dobila jos posebnu knjizicu o zacinima, ali nista ne pise o uzgoju, vise o svrsi, svojstvima, i tako..;


ili vise o tome na :
http://www.mozaik-knjiga.hr/Izdanja/Vrt/index.htm
Attached Images
File Type: bmp VRTknjiga.bmp‎ (9.3 KB, 197 views)
__________________
Falling in love is the best way to kill your heart because then it's not yours anymore. It's laid in a coffin, waiting to be cremated.

V. V.
Tigrica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2007., 14:13   #18
Povrtnjak

Pozdrav,

Posijao sam rotkvicu,špinat i blitvu. Kako je sve naraslo na povrću (na listovima) se nalaze neke čudne rupice.Kao da je netko izrešetao listove.Nije pregusto ali ima tih rupica.Da li tko zna u čemu je problem?
Ghostdog is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2007., 20:44   #19
Quote:
Ghostdog kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

Posijao sam rotkvicu,špinat i blitvu. Kako je sve naraslo na povrću (na listovima) se nalaze neke čudne rupice.Kao da je netko izrešetao listove.Nije pregusto ali ima tih rupica.Da li tko zna u čemu je problem?
Da,listove ti je najvjerojatnije(99%),pozderao kukac koji se zove buhač.To ti je mali crni kukac koji ako ga pokusas uhvatit odmah skace.
__________________
Najbolje i najljepše stvari na svijetu ne mogu se vidjeti, niti dotaknuti...već osjetiti u srcu.
Flower24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2007., 01:02   #20
Pa kako da ga ćopim onda?
Ghostdog is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:55.