Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.11.2008., 08:20   #61
Quote:
voajer kaže: Pogledaj post
..........

Zato jer u suprotnom, kao što si i sam napomenuo, život vrlo neugodan. Mene osobno nervira to što netko ima obraza reći da on ima "pravo" na besplatno zdravstvo a dobro zna da mu ga netko drugi plaća i da to pravo ovisi o radu nekog drugog. Gadi mi se razina na koju su ljudi spremni pasti kada se radi o njihovoj koži.
To što te živcira (nervira?) se lako liječi. Kupi Apaurin ili takvi što.

Nažalost tvoje stavove ne može izliječiti niti jedna tableta, nego neka gadna stvar po pitanju zdravlja kod tebe ili nekog tebi bliskog tko na pr. nije lovaš.

Jesi li ikad čuo za socijalu? Pa ma koliko neka (ova)zemlja bila siromašna, ako želi imati zdravo stanovništvo, znači zdravu radni snagu, koja svojim radom pridonosi boljitku svih članova zajednice, mora iznaći načina da osigura svima osnovnu zdravstvenu zaštitu. U to spadaju i prevencija, na pr. cijepljenja i skupe operacije i skupe terapije kod maligniteta i obični antibiotici i t.sl.

Kao što svatko ima pravo na život, tako svatko, ama baš svatko (i onaj beskućnik) ima pravo na zdravstvenu zaštitu koja mu omogućava da živi.

Čitajući takve upise o nekim podjelama na bogate i siromašne a ne na zdrave i bolesne, čovjek doista asocira na Hitlera!
__________________
Bare kaže:A sto je politika? Nacin da najinteligentniji, najobrazovaniji i najsposobniji ljudi drustva stvore blagostanje za siroke mase. Zato po meni trebamo imati povjerenja u sve nase politicare, postivati ih i vjerovati da rade za nase dobro. Bez obzira na stranku. ....
baka is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2008., 09:10   #62
Quote:
baka kaže: Pogledaj post
To što te živcira (nervira?) se lako liječi. Kupi Apaurin ili takvi što.

Nažalost tvoje stavove ne može izliječiti niti jedna tableta, nego neka gadna stvar po pitanju zdravlja kod tebe ili nekog tebi bliskog tko na pr. nije lovaš.

Jesi li ikad čuo za socijalu? Pa ma koliko neka (ova)zemlja bila siromašna, ako želi imati zdravo stanovništvo, znači zdravu radni snagu, koja svojim radom pridonosi boljitku svih članova zajednice, mora iznaći načina da osigura svima osnovnu zdravstvenu zaštitu. U to spadaju i prevencija, na pr. cijepljenja i skupe operacije i skupe terapije kod maligniteta i obični antibiotici i t.sl.

Kao što svatko ima pravo na život, tako svatko, ama baš svatko (i onaj beskućnik) ima pravo na zdravstvenu zaštitu koja mu omogućava da živi.

Čitajući takve upise o nekim podjelama na bogate i siromašne a ne na zdrave i bolesne, čovjek doista asocira na Hitlera!
E ovako živim u županiji gdje ima roma, hitna je tamo svaki dan nekoliko puta za takve gluposti da to nije za vjerovat.
Napiju se i onda žele u grad pa zovu hitnu i deru se da oni imaju prava na to prijete smrću djelatnicima ..... (imam kolegu tehničara u hitnoj).
Možda je baš taj auto hitne pomoći koji se nateže sa romima u njihovom zaseoku mogao spasiti nećiji život.....život poreznog obveznika. Svaki je život najvažniji na svijetu, ali ovo....
__________________
Negdje sto puta daleko...
uuffoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2008., 09:23   #63
Quote:
uuffoo kaže: Pogledaj post
E ovako živim u županiji gdje ima roma, hitna je tamo svaki dan nekoliko puta za takve gluposti da to nije za vjerovat.
Napiju se i onda žele u grad pa zovu hitnu i deru se da oni imaju prava na to prijete smrću djelatnicima ..... (imam kolegu tehničara u hitnoj).
Možda je baš taj auto hitne pomoći koji se nateže sa romima u njihovom zaseoku mogao spasiti nećiji život.....život poreznog obveznika. Svaki je život najvažniji na svijetu, ali ovo....
Hm! Na poziv hitna mora doći. E sad, evo "pametnog" savjeta za ministra zdravstva! Naprosto uvesti u zakon odredbu: ukoliko se ispostavi da nije bilo potrebno zvati hitnu, novčana kazna i to povisoka! Pa da vidiš kako bi svatko razmislio.
Kod nas (Rijeka) te na telefonu itekako preispitaju i ako procijene (što je pomalo rizično) da nije potreban dolazak, daju savjet.... uezti čaj, aspirin i t.sl.

Jer, što napraviti? I ti Romi i svaki onaj pijanac kojeg u nekakvom preddelirijumu ili sl. hitna pokupi pa ga vozi na psihijatriju, je mogla u međuvremenu spasiti nekog infarktaša. Koliko znam(ne znam je l' još uvijek?) pijance u stanju da im je hitna potrebna, istovare kod nas na psihijatriji i tamo provedu otrežnjavanje u nekakvom "kavezu" (nije baš doslovce) 24 sata. Pa bi i takvo nekakvo rješenje bilo dobro. Napiješ se, zoveš hitnu,pravac ludnica ili nešto slično njoj na 24 sata.Može i neki sobičak pa da mu navuku luđačku košulju i ujutro kad se otrijezni.... Usmenom predajom bi se slijedeći jako ustručavali...
__________________
Bare kaže:A sto je politika? Nacin da najinteligentniji, najobrazovaniji i najsposobniji ljudi drustva stvore blagostanje za siroke mase. Zato po meni trebamo imati povjerenja u sve nase politicare, postivati ih i vjerovati da rade za nase dobro. Bez obzira na stranku. ....
baka is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2008., 09:36   #64
Quote:
baka kaže: Pogledaj post
Hm! Na poziv hitna mora doći. E sad, evo "pametnog" savjeta za ministra zdravstva! Naprosto uvesti u zakon odredbu: ukoliko se ispostavi da nije bilo potrebno zvati hitnu, novčana kazna i to povisoka! Pa da vidiš kako bi svatko razmislio.
Kod nas (Rijeka) te na telefonu itekako preispitaju i ako procijene (što je pomalo rizično) da nije potreban dolazak, daju savjet.... uezti čaj, aspirin i t.sl.

Jer, što napraviti? I ti Romi i svaki onaj pijanac kojeg u nekakvom preddelirijumu ili sl. hitna pokupi pa ga vozi na psihijatriju, je mogla u međuvremenu spasiti nekog infarktaša. Koliko znam(ne znam je l' još uvijek?) pijance u stanju da im je hitna potrebna, istovare kod nas na psihijatriji i tamo provedu otrežnjavanje u nekakvom "kavezu" (nije baš doslovce) 24 sata. Pa bi i takvo nekakvo rješenje bilo dobro. Napiješ se, zoveš hitnu,pravac ludnica ili nešto slično njoj na 24 sata.Može i neki sobičak pa da mu navuku luđačku košulju i ujutro kad se otrijezni.... Usmenom predajom bi se slijedeći jako ustručavali...
A kako da oni naplate romima kaznu kad ih cijele skupine čekaju na zatvor zbog prometnih prekršaja, tučnjave ...... jer nemaju novca, ali IMAJU PRAVA.
__________________
Negdje sto puta daleko...
uuffoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2008., 09:56   #65
Quote:
Burmanska mačka kaže: Pogledaj post
Tvoje rezoniranje je naprosto strašno. Oprosti, i nemoj se vrijeđati, ali ovako kao ti je rezonirao Hitler. Zapravo čak niti on. I nedaj ti Bože pa da ti se dogodi da ti dijete danas sutra oboli od rijetke bolesti za koju treba basnoslovna svota pa da ti netko kaže da nema veze, neka dijete umre.
Ovako okrutno razmišljanje u svom životu i forumskom stažu nisam čula niti pročitala.

Znam da sad trollam i ispričavam se svima, mogu mi moderatori sljepiti karton, ali stvarno ovakvo što nisam mogla prešutjeti.
Nemam se što uvrijediti. Sve to zdrava diskusija

Svaki dan nečije dijete umre od bolesti. Štoviše, svaki dan djeca umru od gladi i mnogih drugih razloga. Zašto bi tvoje ili moje dijete imalo pravo na tuđu pomoć kada oni nemaju? Zar je ono bolje od drugih?

Tu sam primjetio jednu zanimljivu notu kod ne samo tebe, nego kod mnogih ljudi kada je njihova koža u pitanju - neograničena sebičnost. Automatski se traže moralne poluge kako bi se opravdale vlastite potrebe i prikazalo te iste potrebe kao važnije od tuđih.

Što ako zbog tog tvog skupog lijeka budžet bude u deficitu i ne bude mogao pružiti zdravstvene usluge 100ini drugih? Što ako netko drugi umre jer se "nema"?

Sve to nije važno, vaažno je da je "moje" dijete zdravo i da su moje potrebe zadovoljene. A vi ostali, tko vas jebe - ionako je moje dijete važnije od vaše braće. roditelja i dijece.

Quote:
Ako netko tko nije spreman odvajati od svog luksuza kako bi netko drugi mogao živjeti... mislim da društvo koje ostane bez takvog emocionalnog deformiteta može biti samo sretno.
Ne moraš se brinuti oko toga - to davanje nikada ni nije bilo dobrovoljno, već se taj danak uzimao silom. Sam zaključi kako je emocionalno deformirano društvo u kojem se silom oduzima novac drugima kako bi tvoje potrebe bile zadovoljene.

Quote:
Mislim da postoje dvije vrste životinja. Neke su životinje samotnjaci, svaka ima svoj teritorij, skuplja svoju hranu, ima svoju rupu u kojoj čuva svoje zalihe, i ne pušta nikoga blizu njih. Ima i životinja koje žive u zajednici, zajedno pune zalihe, i zajedno iz njih troše. Ljudi su zagospodarili planetom jer spadaju u ovu drugu skupinu. Tko to zaboravi, osuđen je na propast.
Zanimljivo da si spomenuo životinjske zajednice. Evo, meni baš na pamet pada vučji čopor. Oni love kao grupa, dakle, također spadaju u ovu drugu kategoriju. Samo kod njih nema starih vukova koji se izležavaju i čekaju da im se donese lovina. Isto tako je sa bolesnima. Ili loviš zajedno sa čoporom ili umireš od gladi. Kada bi bilo iole drugačije, vuk bi izumro kao vrsta.

Quote:
Svaki čovjek koji pošteno radi čini tkivo društva... i njegov život ovisi o tebi jednako kao i tvoj o njegovom. Nema zašto on moliti na koljenima. Kada je nečiji život u pitanju, tvoja je ljudska dužnost priskočiti u pomoć.
I svaki čovjek koji radi, dobiva plaću. I tom plaćom financira svoj boravak u tom društvu i svoje potrebe.

Kako moj život ovisi o njemu? Kako su naši životi uopće povezani?

Što se tiče dužnosti, ona se ne spominje - ako čovjek ne osjeća dužnost, nema koristi od toga da mu je netko predbacuje jer time neće ništa postići. Ali to nije ni važno, jer mene ionako nitko ne pita želim li ja platiti, već se mene prisiljava da platim.

Quote:
Nažalost tvoje stavove ne može izliječiti niti jedna tableta, nego neka gadna stvar po pitanju zdravlja kod tebe ili nekog tebi bliskog tko na pr. nije lovaš.
Hočeš reći da ću biti sebičan kao većina drugih ljudi? Da ću biti spreman na sve kako bi se moje potrebe zadovoljile, pa makar i na štetu drugih?

Moram te razočarat - neću.
Quote:
Jesi li ikad čuo za socijalu? Pa ma koliko neka (ova)zemlja bila siromašna, ako želi imati zdravo stanovništvo, znači zdravu radni snagu, koja svojim radom pridonosi boljitku svih članova zajednice, mora iznaći načina da osigura svima osnovnu zdravstvenu zaštitu. U to spadaju i prevencija, na pr. cijepljenja i skupe operacije i skupe terapije kod maligniteta i obični antibiotici i t.sl.
Tu treba govoriti o stupnjevima. Ne možeš ti reći da svi imaju pravo na neograničenu i besplatnu zdravstvenu zaštitu jer je to u našim uvjetima nemoguće. Radnici bi trebali biti u stanju sebi priuštiti osnovnu zdravstvenu zaštitu, dakle, pokriti 90% svojih zdravstvenih potreba. Ali da će sada cijelo pruđtvo na prosjački štap kako bi si jedan mogao financirati terapije do kraja života, to baš neće ići.

Quote:
Kao što svatko ima pravo na život, tako svatko, ama baš svatko (i onaj beskućnik) ima pravo na zdravstvenu zaštitu koja mu omogućava da živi.
Tu više nema govora o pravu - tu se govori o mogućnostima - ako nema novaca, ti se ne možeš liječiti ma koliko to bilo tvoje pravo.
voajer is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2008., 11:06   #66
Mi smo siromašna zemlja s nešto bogatih i malobrojnim slojem srednje imućnih građana.
Pa ipak ne možemo samo tako otpisati sve one koji nemaju, ne izdvajaju i sl.
Meni je jasno da se tu govori o onima koji ne rade (primjer koji navodi uuffoo), ali ako krenemo od prava na zdravlje po tome: tko daje više ima pravo na više... dolazimo do kategorija:
-djece (hoćemo li i tu raditi kao što se predlaže za udžbenike, samo obrnuto - djeca bogataša mogu a djeca sirotinje ne mogu?),
-radnika, koji su iz raznih razloga završili na ulici (toga "hvala Bogu" ima kod nas dosta),
-umirovljenika, koji su cijeli život plaćali za zdravstveno a sad kad im je najpotrebnije - šipak - ubožnica.

Mi jesmo naslijedili loš zdravstveni sustav iz "socijalizma", svima besplatno i jednako.
A zdravstvo košta jako puno, užasno puno....

E tu sad dolazimo do one druge teme - zdravstveni sustav. Pravedno bi bilo: svima jednako minimum, a onda dopunskim osiguranjima kod više "kuća" a ne monopolističkog HZZO-a, svatko si plaća bolju ili najbolju uslugu prema uvjetima police tog dopunskog osiguranja.
Je, al' ostaje pitanje onog obveznog izdvajanja kojeg skidaju svakog mjeseca s plaće a koje je određeno postotkom i tu oni s visokim primanjima zapravo plaćaju solidarno onim skupinama koje nemaju.

Ne znam jesmo li mi na razini da se taj postotak uobliči drugačije. Da svi plaćaju iz osobnog dohotka na pr. 500 kn i za to imaju pravo na onaj minimum zdravstvene skrbi, a dopunskim više.

Koliko jedna zemlja, za koju je, konačno, i premijer rekao da je u banani (ja bih mu rekla: dobro jutro, već smo podavno, gdje ste živjeli dosad) može uopće ići na takav nekakav sustav. Jer s tim mini uplatama bi se jednostavno raspalo cijelo naše zdravstvo.

Da ne spominjem Hipokratovu zakletvu,koju polažu liječnici. Pa tako odbiti bolesnog jer nema osiguranje ili sl. se moralno kosi s tim.
__________________
Bare kaže:A sto je politika? Nacin da najinteligentniji, najobrazovaniji i najsposobniji ljudi drustva stvore blagostanje za siroke mase. Zato po meni trebamo imati povjerenja u sve nase politicare, postivati ih i vjerovati da rade za nase dobro. Bez obzira na stranku. ....
baka is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2008., 15:24   #67
Quote:
baka kaže: Pogledaj post
Pa ipak ne možemo samo tako otpisati sve one koji nemaju, ne izdvajaju i sl.
Ovo ovisi o tome je li to ekonomski moguće. Dakle, ne možemo mi danas imati besplatno zdravstvo ako će sutra naša djeca ostati bez krova nad glavom jer će dospjeti dugovi za to isto zdravstvo.

Quote:
-djece (hoćemo li i tu raditi kao što se predlaže za udžbenike, samo obrnuto - djeca bogataša mogu a djeca sirotinje ne mogu?),
Zašto bi djeca bogatih trebala fond za udžbenike? Zar si ih ne mogu sami platiti? Koji je smisao uplatiti državi 500 kn kako bi ona tebi kupila udžbenike koji koštaju 500 kn?

Ja imam jednu solidnu alternativu za udžbenike, ali o tome na nekoj drugoj temi.
Quote:
-radnika, koji su iz raznih razloga završili na ulici (toga "hvala Bogu" ima kod nas dosta),
Opet ista stvar - socijalne sigurnosti ima ukoliko se je može priuštiti. Ako se može pomoći, neka se pomogne. Ali ako se treba oteti nekome drugome da bi se dalo ovome koji je ostao bez posla, to nije rješenje.

Quote:
-umirovljenika, koji su cijeli život plaćali za zdravstveno a sad kad im je najpotrebnije - šipak - ubožnica.
E sad, tu je najveći problem. I ova sad i ona prošla država su podmuklo opljačkali umirovljenike i vezali njihovu egzistenciju za sebe - drugim riječima, ako popuši država, popušit ćeš i ti svoju penziju. Automatski umirovljenici postanu ovisni o politici i državi i onda država može postavljati uvjete. To je takva gadarija i politička spletka za dobivanje glasova da nema gore. Nažalost, jedino riješenje je i ono najbolnije - odviknut ljude od državne sise. Koji god političar ili stranka to pokuša popraviti će imati vrlo gadan i nezahvalan posao, ali taj posao se mora obaviti ako želimo da država stane na noge. Dakako, nemoguće je i nepravedno jednostavno ukinut penzije jer em ti ljudi onda neće imati od čega živjeti, em su odvajali cijeli život za to.

Quote:
E tu sad dolazimo do one druge teme - zdravstveni sustav. Pravedno bi bilo: svima jednako minimum, a onda dopunskim osiguranjima kod više "kuća" a ne monopolističkog HZZO-a, svatko si plaća bolju ili najbolju uslugu prema uvjetima police tog dopunskog osiguranja.
Tu ideju pozdravljam. Ipak, ljudi će morati biti spremni da oštar pad količine besplatnih zdravstvenih usluga jer je Hrvatska siromašna zemlja. Mnogi na to nisu spremni te bi radije da država propadne nego da oni ostanu bez svojih beneficija.

Quote:
Ne znam jesmo li mi na razini da se taj postotak uobliči drugačije. Da svi plaćaju iz osobnog dohotka na pr. 500 kn i za to imaju pravo na onaj minimum zdravstvene skrbi, a dopunskim više.
Naravno - i to je jednini pravedni i ekonomski razumni model. Jer onda zdravstvo služi svima jednako, a ne samo onima koji najviše boluju.

Quote:
Jer s tim mini uplatama bi se jednostavno raspalo cijelo naše zdravstvo.
U trenutačnoj situaciji da, raspalo bi se - ipak, možda bi bolje bilo reći da bi jako nisko palo. Broj besplatnih zdravstvenih usluga bi se poprilično smanjio i vjerojatno završio negdje malo iznad spašavanja života i liječenja svakodnevnih boljki (glavobolje, etc). Ipak, taj potez bi omogućio rast gospodarstva i jednog dana bolje zdravstvo koje bi bilo održivo, a ne ovisno o kreditima i dugovima.
voajer is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2008., 15:34   #68
Quote:
početnik do srži kaže: Pogledaj post
Vidiš, ja imam puno prava i ne mislim da sam osoba bez obraza. Imam pravo na školovanje, a nemam svoje vlastite škole niti plaćam privatne učitelje..imam pravo na rad iako nemam privatnu firmu niti sam vlasnik. I imam pravo reći takvim fašisoidnim likovima kakav si ti da slobodno odjebu u troskoku. Za ovu zemlju su ljudi ginuli, za zemlju PRAVA i SLOBODE, a ti odi što dalje, sretno ti bilo!! Ali, nemoj u EU, nećeš se uklopiti. Nikada.

A meni se gadi razina takvih kratkovidnih likova kakv si ti - misliš samo na svoju kožu.
Vidim da je voajer nesto odgovorio, ali zahvaljujuci genijalnom serveru ne vidim sto. Ja se zestoko ne slazem s njim, sto se moglo i procitati ali njogv stav nije fasistoidan. U fasizmu je socijalna drzava jaka (barem za one ispravne rase/nacije/seksualnog opredjeljenja/ ...)

Problem sa njegovim stavom je sto se zbog tih i takvih stavova i javljaju devijacije poput nasizma, fasizma ili komunizma. Sad necu ulaziti u teorijska razmatranja razlika ovih sistema koje nedvojbeno postoje. Za ovu pricu je bitno da se u previse drustveno zategnutoj situaciji javlja mogucnost revolucija i krvavih rjesavanja percipiranih prava (jer svako pravo je prvenstveno percipirano pravo, cak i pravo na zivot).

Trentuna situacija u svijetu jest takva da se avet fasizma ustvari doista moze pojaviti i u nekim razvijenim zemljama. Iako to nije vjerojatno, vjerojatnije je nego sto je tobilo pred recimo tri mjeseca. Voajerova sigurnost (a i nasa) postoji dokle god se drustvo slaze da je drustvena pravednost dovoljno velika. Kad percepcija pravednosti pada tada se javljaju devijacije ..
__________________
Integrate and fire - The first commandment of every neuron
Stribor cumez is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2008., 17:10   #69
@Stribor cumez

To si točno primjetio - međutim, ne može jedna klasa ucjenivati ostatak društva za svoju korist, tim više kada to što traži nije realno moguće. Tim načinom se isto urušava društvo, ali na drugi način.

Problem moderne demokracije je u tome što svaki segment vuče na svoju stranu i svaki segment misli da su njegove potrebe najvažnije. Na kraju, umjesto da svi zajedno rade kako bi svima bilo bolje, događa se da svako zastupa vlastite interese - želje siromašnog nisu ništa plemenitije od želja bogatog jer oboje izviru iz sebičnosti, tj, želje za zadovoljenjem vlastitih potreba.

Iz te sebičnosti proizlazi i cijela lakrdija modernog demokratskog sustava, jer za koga će ljudi glasati - za onog koji obećava održivi razvoj ili za onog koji obećava razne beneficije?

Upravo zbog te sebičnosti i apatetičnosti mi imamo ovakvu vladu kakvu imamo - nama je važnije da danas imamo besplatno zdravstvo nego da naša djeca sutra imaju vlastitu zemlju.
voajer is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2008., 17:30   #70
Quote:
voajer kaže: Pogledaj post
@Stribor cumez

To si točno primjetio - međutim, ne može jedna klasa ucjenivati ostatak društva za svoju korist, tim više kada to što traži nije realno moguće. Tim načinom se isto urušava društvo, ali na drugi način.

Upravo zbog te sebičnosti i apatetičnosti mi imamo ovakvu vladu kakvu imamo - nama je važnije da danas imamo besplatno zdravstvo nego da naša djeca sutra imaju vlastitu zemlju.
Vidiš, to si dobro rekao. Doista ne može jedna klasa ucjenjivati druge, točnije ne može manjina ucjenjivati većinu. A bogati su ipak manjina.
Nisu siromašni problem u ovoj zemlji, problem su oni koji su ih doveli do takvog stanja. Nije ova država u krizi zbog socijalnim mjera nego zbog pljačke i halapljivosti onih koji do nedavno nisu imali ništa, a sad ne znaju stati. I to pogotovo jer nisu stekli bogatstvo poštenim radom nego kriminalom -mitom ,korupcijom, pljačkom...
Bez kvaltitetnog zdravstva, naša djeca neće imati nikakvu zemlju. Kako to ne razumiješ? Sustav zdravstvene zaštite je civilizacijsko dosegnuće.
Ovo je Europa. Upravo takva pohlepa, gramzljivost bogate manjine je upropastila Ameriku. I sad kad se njihove greške saniraju novcem poreznih obveznika, znači one stoke sitnog zuba za ovakve poput tebe, kad se daje 700 milijardi dolara da bi se njima održale pozicije, nitko ne pita što su bogati dali njima.

Zar ti nisu u školi učio povijest? Nisi vidio što se dogodilo s takvim sustavima koje ti sad natrag prizivaš? Nije ti postalo jasno da kad tim "ovcama" kakvima ih smatraju ovakvi, oduzmeš sve što se oduzeti da, ugroziš im pravo na zdravlje, na život, na osnovno ljudsko dostojanstvo i tretiraš ih kao roblje, pukne film i ovce iznenada postanu vukovi, a onda padaju carstva i padaju glave jer se bijesna rulja zaustaviti ne može.
Uvjeravam te, nastala bi nova revolucija i to krvavija od svih dosad.

I još nešto, zdravstvo nije besplatno jer se plaća s 15% doprinosa iz plaće, što je najviše u Europi. A ti stalno govoriš kao da se netko liječi na tvoj račun. Gle, i ja izdvajam za zdravstvo, a rijetko idem doktoru. I kad idem često dodatno platim da odem privatno jer mi se ne da čekati. Koliko sam love samo već dala dosad. Ali to mi ne smeta. Ne smeta mi da moj novac služi za spsašavanje nečijeg života. Naprotiv.
I nije istina da ljudi nisu solidarni. Pogledaj što se događa kad su dobrotvorne akcije. Svi skupljaju, svi daju makar nemaju, Koliko se samo bilo skupilo za umjetne pužnice gluhoj djeci, pa za Petrovu bolnicu, za operacije djece s tumorima.....
Ljudi, hvala Bogu jesu solidarni. Manjina je ovakvih poput tebe koji plaču za svakom kunom koja je nekome pomogla. Na sreću.
__________________
Ne vrijeđaj krokodila prije nego što prijeđeš rijeku.
Burmanska mačka is online now  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2008., 18:02   #71
Quote:
Burmanska mačka kaže: Pogledaj post
Vidiš, to si dobro rekao. Doista ne može jedna klasa ucjenjivati druge, točnije ne može manjina ucjenjivati većinu. A bogati su ipak manjina.
Pod time sam mislio na siromašne i njihovoj "prijetnji" - revoluciji. I vjeruj mi, skroz dok bogati plaćaju siromašnima zdravstvo i obrazovanje itekako će im krojiti gaće, kao što i ova država kroji gaće narodu - jer narod ovisi o državi za svoje zdravstvo, penzije i obrazovanje i zato država i postavlja uvjete.

Quote:
Nisu siromašni problem u ovoj zemlji, problem su oni koji su ih doveli do takvog stanja. Nije ova država u krizi zbog socijalnim mjera nego zbog pljačke i halapljivosti onih koji do nedavno nisu imali ništa, a sad ne znaju stati. I to pogotovo jer nisu stekli bogatstvo poštenim radom nego kriminalom -mitom ,korupcijom, pljačkom...
Potpuno netočno. Krivi su svi segmenti društva, a poglavito apatetične mase tipa "to se mene ne tiče, neka vlada to rješava" ili "zašto opet moram ići na izbore". Narod nije bilo briga kako njegovi namjesnici vode državu, pa eto što se dogodilo. Tek kada ljudi napokon shvate da boljitak njihove zemlje ovisi isključivo o njima a ne o političarima ćemo vidjeti napredak.

A što se tiče socijalnih mjera - ako si ih ljudi mogu sami platiti, koji je smisao da im ga drugi plaćaju? A ako ne mogu, onda te mjere itekako nagrizaju proračun. Ali koga briga za to? Važno da je "meni" dobro i da ja imam besplatno zdravstvo pa makar država propala.

Quote:
Bez kvaltitetnog zdravstva, naša djeca neće imati nikakvu zemlju. Kako to ne razumiješ? Sustav zdravstvene zaštite je civilizacijsko dosegnuće.
Možeš ti reći da je i automobil civilizacijsko dostignuće, ali ako si ga ne možeš platiti, nećeš ga ni dobiti. Ista stvar je sa zdravstvom - ono treba novac da bi funkcioniralo.

Isto tako, ako besplatno zdravstvo danas znači da će naša djeca naslijediti rasprodanu i ekonomski devastiranu zemlju sutra onda je izbor jasan.

Quote:
Ovo je Europa. Upravo takva pohlepa, gramzljivost bogate manjine je upropastila Ameriku.
Da, ista ona Amerika koja je svjetska velesila i koja diktira politiku Europi. I kad Ameriku zasvrbi nos, Europa kihne. O da, stvarno je za žaliti Ameriku, kako je silno propala u usporedbi sa "moćnom" Europom.

Quote:
I sad kad se njihove greške saniraju novcem poreznih obveznika, znači one stoke sitnog zuba za ovakve poput tebe, kad se daje 700 milijardi dolara da bi se njima održale pozicije, nitko ne pita što su bogati dali njima.
To je ono o čemu sam pričao - svaka segment društva vuče na svoju stranu. Samo, ovaj put novac nije išao siromašnima pa se treba buniti više nego obično.

Quote:
Zar ti nisu u školi učio povijest? Nisi vidio što se dogodilo s takvim sustavima koje ti sad natrag prizivaš? Nije ti postalo jasno da kad tim "ovcama" kakvima ih smatraju ovakvi, oduzmeš sve što se oduzeti da, ugroziš im pravo na zdravlje, na život, na osnovno ljudsko dostojanstvo i tretiraš ih kao roblje, pukne film i ovce iznenada postanu vukovi, a onda padaju carstva i padaju glave jer se bijesna rulja zaustaviti ne može.
Kakvo oduzimanje? Tebi je oduzimanje kada netko ne želi tebi dati od onog što je zaradio? Tebi je oduzimanje kada netko ne želi platiti da bi ti dobila nešto?

Quote:
Uvjeravam te, nastala bi nova revolucija i to krvavija od svih dosad.
Svaka klasa ima svoje načine za borbu protiv nepravde. Siromašni to rade kroz revolucije. Bogati to rade potiho, maknu svoj kapital iz zemlje i presele u drugu. Pa ti vidi kako poduzeća rade bez ulaganja. Srednja klasa jednostavno migrira u drugu državu. Pa ti zamisli svoje solidarno društvo bez doktora, informatičara i sličnih.

Quote:
I još nešto, zdravstvo nije besplatno jer se plaća s 15% doprinosa iz plaće, što je najviše u Europi. A ti stalno govoriš kao da se netko liječi na tvoj račun. Gle, i ja izdvajam za zdravstvo, a rijetko idem doktoru. I kad idem često dodatno platim da odem privatno jer mi se ne da čekati. Koliko sam love samo već dala dosad. Ali to mi ne smeta. Ne smeta mi da moj novac služi za spsašavanje nečijeg života. Naprotiv.
Dakle, tebi je sasvim u redo to što plaćaš zdravstvo dva puta? Super. Meni nije. Ja želim da ono što platim i dobijem. Ako taj novac uplaćujem za tuđe dobro, onda neka mi se tako i kaže - ja ne želim biti ovca koju će strić za tuđu korist, niti ne namjeravam raditi isključivo kako bi se drugi okoristili mojim radom.

Quote:
I nije istina da ljudi nisu solidarni. Pogledaj što se događa kad su dobrotvorne akcije. Svi skupljaju, svi daju makar nemaju, Koliko se samo bilo skupilo za umjetne pužnice gluhoj djeci, pa za Petrovu bolnicu, za operacije djece s tumorima.....
Ključna riječ - dobrotvorne. Jedna stvar je kada ti SVOJEVOLJNO daješ za nekoga. Druga stvar je kada te država prisili da platiš, i u tome nema ni trunka solidarnosti.

Quote:
Ljudi, hvala Bogu jesu solidarni. Manjina je ovakvih poput tebe koji plaču za svakom kunom koja je nekome pomogla. Na sreću.
Ja ne plaćem za svakom kunom koja je nekome pomogla. Ja bjesnim za svakom kunom koja je od mene silom ukradena, pritom gazeći po mojem pravu da uživam u blagodatima vlastitog rada i dana nekome tko to nije zaslužio. To ti je ukratko sustav po kojem države raspodjeljuju novac.
voajer is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2008., 00:41   #72
Quote:
voajer kaže: Pogledaj post
Ja ne plaćem za svakom kunom koja je nekome pomogla. Ja bjesnim za svakom kunom koja je od mene silom ukradena, pritom gazeći po mojem pravu da uživam u blagodatima vlastitog rada i dana nekome tko to nije zaslužio. To ti je ukratko sustav po kojem države raspodjeljuju novac.
U cijelom civiliziranom svijetu nećeš naći državu po svojoj mjeri i koja bi odgovarala tvojim zamislima. To ti je valjda jasno. Ono što je tebi problem, većini ljudi ipak nije. Većina ljudi je ovakav sustav izabrala. Izabrali su demokraciju. Dakle, tvoj interes je irelevantan jer si manjina i to vrlo usamljena manjina. Ne preostaje ti ništa nego da se pomiriš s tim.
__________________
Ne vrijeđaj krokodila prije nego što prijeđeš rijeku.
Burmanska mačka is online now  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2008., 01:45   #73
I jedan i drugi čovjek iz ovog primjera izdvajaju isti postotak plaće za zdravstveno osiguranje, tako da je to pravedno. Nije pravedno u potpunosti izbjegavati doprinos i tražiti uslugu.
Kanzas is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2008., 03:09   #74
Quote:
početnik do srži kaže: Pogledaj post
Može li mi začetnik teme reći u kakvoj državi želi živjeti?
Mozda moze odgovoriti i sto ako nastrada u autu pa vise ne bude imao tih 10.000 Kuna place? A bude mu trebalo platiti operaciju od 10 sati da mu ledja srede.


A Joza kaze "nek se jebe, necu ja da mu od mojih odvajanja placaju skupe operacije".

Nije nista tako jednostavno kako se na prvi pogled cini.
Blixa is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2008., 03:37   #75
Quote:
Blixa kaže: Pogledaj post
Mozda moze odgovoriti i sto ako nastrada u autu pa vise ne bude imao tih 10.000 Kuna place? A bude mu trebalo platiti operaciju od 10 sati da mu ledja srede.


A Joza kaze "nek se jebe, necu ja da mu od mojih odvajanja placaju skupe operacije".

Nije nista tako jednostavno kako se na prvi pogled cini.
Oteo mi riječ iz usta:

A ti koji misle kako je američki sustav pravi, neka se zapitaju zašto 35 milijuna stanovnika najbogatije i najmoćnije zemlje svijeta nemaju nikakvo zdravstveno osiguranje. Zato što se zdravstvo pretvorilo u veliki biznis u kojemu (s izuzetkom najbogatijih) svi pacijenti najebu prije ili kasnije. Primjera radi, otac moje prije amerikanke je bio vrlo dobro plaćen i imao je nadprosječno zdravstveno osiguranje koje je štimalo dok su se događale uobičajene pizdarije no, onda je jednog dana dijagnosticiran rak grla i cijela priča je završila tako da im je kuća otišla na bubanj da bi se mogli platili troškovi liječenja, usprkos osiguranju.

Dr House, ER i slične TV bljezgarije nemaju nikakve veze sa stvarnim životom
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2008., 03:40   #76
Quote:
Kanzas kaže: Pogledaj post
I jedan i drugi čovjek iz ovog primjera izdvajaju isti postotak plaće za zdravstveno osiguranje, tako da je to pravedno. Nije pravedno u potpunosti izbjegavati doprinos i tražiti uslugu.
A koliko je tek njih koji u punoj snazi izigravaju umirovljenike i sišu poput krpelja sve što stignu?
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2008., 08:59   #77
Quote:
Burmanska mačka kaže: Pogledaj post
U cijelom civiliziranom svijetu nećeš naći državu po svojoj mjeri i koja bi odgovarala tvojim zamislima. To ti je valjda jasno. Ono što je tebi problem, većini ljudi ipak nije. Većina ljudi je ovakav sustav izabrala. Izabrali su demokraciju. Dakle, tvoj interes je irelevantan jer si manjina i to vrlo usamljena manjina. Ne preostaje ti ništa nego da se pomiriš s tim.
Hvala Bogu, ovo nije točno. Postoje države koje ne pljačkaju vlastiti narod kako bi održale socijalni mir.

A to da su izabrali je samo djelomično točno - izabrala je većina, a manjina skupo plaća taj izbor jer su manjina. Ali eto, barem, toliko pravde - onaj tko ti plaća zdravstveno ti može krojiti gaće jer bez njega ode tvoje zdravstveno. I sve je opet u kakvom takvom balansu. Ružno riješenje, ali barem radi. Za sad.

Quote:
Mozda moze odgovoriti i sto ako nastrada u autu pa vise ne bude imao tih 10.000 Kuna place? A bude mu trebalo platiti operaciju od 10 sati da mu ledja srede.
Lako opravdavat ovaj sistem kada je osnovna pretpostavka da će svi, prije ili kasnije, koristiti njegove usluge u punom kapacitetu - ili, drugim riječima - nezamislivo je da netko ne koristi javno zdravstvo već da si sam plati za svoje zdravlje. Međutim, ako ta pretpostavka ne stoji (a ne stoji u svim slučajevima) onda i kredibilitet sistema pada u vodu.

Zadnje uređivanje voajer : 23.11.2008. at 09:18.
voajer is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2008., 10:58   #78
Ajmo opet malo o Joži:

Po vašoj logici (extemna-socijala) bi ja kruh trebao plaćati duplo više od Jože jer on zarađuje duplo manje od mene.
Gdje prestaje ta "socijalna komponenta"? Trebam li ja sponzorirati Jožu jer on nije sposoban više zaraditi? Reći ćete - " ne mogu svi zarađivati 10.000". Slažem se, ali da bi došao do toga moraš se u životu pomučiti više neko što se Joža pomučio. A za nagradu još smiješ subvencionirati one koji nisu željeli ići u srednju školu...

PS. Sad malo karikiram i preuveličavam. Svjestan sam da mnogi nemaju mogućnost školovati se, ali ova vaša logika ima smisla samo Marxu i Engelsu...
daz is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2008., 11:28   #79
Quote:
daz kaže: Pogledaj post
Ajmo opet malo o Joži:

Po vašoj logici (extemna-socijala) bi ja kruh trebao plaćati duplo više od Jože jer on zarađuje duplo manje od mene.
Gdje prestaje ta "socijalna komponenta"? Trebam li ja sponzorirati Jožu jer on nije sposoban više zaraditi? Reći ćete - " ne mogu svi zarađivati 10.000". Slažem se, ali da bi došao do toga moraš se u životu pomučiti više neko što se Joža pomučio. A za nagradu još smiješ subvencionirati one koji nisu željeli ići u srednju školu...

PS. Sad malo karikiram i preuveličavam. Svjestan sam da mnogi nemaju mogućnost školovati se, ali ova vaša logika ima smisla samo Marxu i Engelsu...
Kakve veze ima školovanje i plaća od 10 000 kn u ovoj državi? Ljudi s doktoratom znanosti rade za 6500 kn. Osim toga, ne mogu svi studirati niti ne trebaju svi studirati. Osobno ne očekujem da me ova država nosi ko kap vode na dlanu jer sam pred doktoratom. Sama sam tako birala. Nitko me nije tjerao osim moje ambicije. I ne smatram da je Joža sa srednjom školom manje vrijedna osoba od mene. Netko mora raditi i fizičke poslove i slabije plaćene poslove. Nećemo ih valjda zato dodatno kažnjavati. Kamo bi došli da svi studiramo? Onda bi uvozili radnu snagu za sve od limara, prodavačice, medicinske sestre, smetlara, konobara itd. Tak nešto si može priuštiti superbogati Dubai, ali ne i Hrvatska. Svako radno mjesto je potrebno i vrijedno. Ja ne mogu bez Jože, ni Marice, ni Pere koji mi grade ceste, zgrade ili čiste ulicu. Ti možeš?
__________________
Ne vrijeđaj krokodila prije nego što prijeđeš rijeku.
Burmanska mačka is online now  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2008., 11:37   #80
@Burmanska mačka

Isuse Kriste, koliko logičkih pogrešaka!

Kao prvo, Zapadnjaci čine 3% populacije u Dubai-u. Većina ljudi u Dubai-u su stranci iz Indije i Pakistana koji tamo dolaze zbog boljih plaća - dakle, Dubai im plaća manje nego što bi plaćao vlastitim ljudima (kojih ionako nema dovoljno) a one tamo rade jer im je plaća bolja od one u njihovoj domovini. Dakle, i jedni i drugi profitiraju.

A to da si mi ne možemo priuštiti inozmenu radnu snagu, pitanje - tko je jeftiniji, Hrvat ili Kinez?

Kao drugo - sumnjam da itko od nas može bez cesta i gradske čistoće. Ali mi ne plaćamo samo to, zar ne? Mi plaćamo i zdravstvo, i penzije i obrazovanje i zato i jesmo u vooj kaljuži u kojoj jesmo - jer je "humano i solidarno" da se 3 milijuna Hrvata šlepa na leđima onih 1.4 milijuna koji rade.
voajer is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:56.