Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kozmetika > Prirodna kozmetika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.10.2011., 00:29   #201
Svašta nešto piše na internetu...

Za izradu tekućeg sapuna (kolko sam ja skužila ) trbaju:
1. lužina-kalijev hidroksid (KOH)
2.destilirana voda
3. bazno ulje nerafinirano (maslinovo, suncokretovo, jojobino, ricinusovo...bilo koje, može ić i kakao maslac ili kokosov...)

ne znam može li se staviti med (zagrijen da bude tekuć) i mlijeko u prahu kao u tvrde sapune
predpostavljam da se eterična ulja isto mogu stavljati i ...to je valjda to

Hoćeš li raditi?
Postoji i tablica gdje to možeš sve ispisati (iako nije potrebno) pa ti kao preračuna, a zapravo rezimira.

Ja bih pokušala iako znam da će moji poludjet...
al ove tvrde sapune ljudi (barem moji doma) nisu baš naučili koristit nekak je brža pumpica, tak da bi im htjela podvalit moj,prirodni, fini, mirišljavi i zdravi sapun

u zadnje vrijeme mi niš ne uspijeva
ćelavapjevačica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2011., 19:51   #202
destilirane vode ide 33 do 38% količine baznog ulja ...npr. na litru maslinovog oko 370 ml destilirane vode
ćelavapjevačica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2011., 10:20   #203
Exclamation

Ako ima kakav proizvođač kvalitetnih baza za sapune neka se javi .....
Merlina is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2012., 00:28   #204
Quote:
Papaver kaže: Pogledaj post
Možda je to ovaj recept (?):

OSNOVNI RECEPT ZA SAPUN
OSNOVNI SASTOJCI GRAMA POSTOTAK
Kokosovo ulje 270 gr. 30%
Maslinovo ulje 360 gr. 40%
Palmino ulje 270 gr. 30%
Destilirana voda 326.07 gr.
Lužina 125.63 gr.
I uvijek je dobro staviti u recept 5% ricinusovog ulja jer se sapun fino pjeni
__________________
http://prirodnisapuni.blog.hr/
Prirodni sapuni is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2012., 20:59   #205
BILJNA MAST

Pozdrav!
Jedno kratko pitanje....
S obzirom da se za izradu domaćih sapuna može koristiti biljna mast,zanima me kakva je to biljna mast, tj. da li je to ona koju možemo kupiti u Konzumu (recimo Zvijezdina) ili opet postoji neka "posebna biljna mast" koja se može koristiti u te svrhe...
Hvala!
I da... u slučaju te posebne biljne masti, koja je razlika između nje i Zvjezdine recimo.
Aha, još nešto...kada bih koristila recimo tu Zvjezdinu biljnu mast, u slučaju da se može koristiti u izradi sapuna, upotrijebila bih i neka već ranije spomenuta ulja kao jojobino, kokosovo,shea maslac i sl. Dakle, ne bih radila sapun samo i isključivo koristeći Zvjezdinu biljnu mast.
Hvala na odgovorima!
__________________
You were born an original.. don't die a copy.
INsajder702 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2012., 20:49   #206
Poz svima .
Pitanje za nekoga tko je koristio Peru balzam u proizvodnji sapuna-
kako ga otopiti u ulju i kako ga pomiješati sa et. uljem?
Meni to ne uspijeva- ne otapa se .
I još jedno - kako očistiti posudu u koju sam ga stavila ?
Žabakreketuša is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2012., 16:56   #207
Evo i mog prvog sapuna



70% svinjske masti
4% ricinusovog ulja
26% maslinovog ulja

Gornji sloj obojan sa mljevenom kavom (a takav je otprilike i miris).
Za pocetak sam isao na nesto jednostavno a ak se pokaze dobrim onda cu ulozit malo vise novca i vremena. Sad je najtezi dio cekat 6 tjedana da sazrije...
beznicka is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2012., 19:04   #208
Za svoj drugi batch sapuna sam odabrao cisti Castile tj 100% maslinovo ulje



Postotak vode sam smanjio na 30% i prvi utisci o tvrdoci su vrlo dobri. Koristio sam i novi kalup te sam za probu napravio i dva mini sapuna sa dodanim ruzmarinom te mentom.
Sapuni su poprimili nesto boje od drveta ali to je samo povrsinsko, lako se opere/zguli. Za rezanje sapuna sam koristio gradjevinsku spahtlu (vidi se na desnom rubu fotke).

I sad ide na susenje

beznicka is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2012., 10:55   #209
ne kužim kak je to tebi odmah tak tvrdo?

zar nije tekuće kada sve to pomiješaš?

nakon kolko vremena ti se stvrdne?
malaprinceza is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2012., 11:06   #210
Quote:
malaprinceza kaže: Pogledaj post
ne kužim kak je to tebi odmah tak tvrdo?

zar nije tekuće kada sve to pomiješaš?

nakon kolko vremena ti se stvrdne?
Tekuce je kad pomijesas, ali vec nakon cca 10 minuta laganog mijesanja imas gustocu kao recimo obicni tekuci sapun. Tada izlijem u kalup a gornji sapun sam vadio iz kalupa nakon cca 24 sata i da je neka hitnja vec sad bi mogao ici u uporabu.
beznicka is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2012., 22:48   #211
jel moj osnovni recept dobar?

kakav je u odnosu prema tvojem?

na 1000gr ulja
naoh 136 g
i destilirane vode 375 g

kaj kažeš?

što znači manje vode?

gdje je u cijeloj priči mast?

i još: koristiš li rafinirano ulje?
čula sam da nema smisla stavljat skupocjena ulja jer se ionako saponificiraju, nego da naknadno (ne znam kad naknadno?!) još staviš malo nekog čistog ulja pa da se on sačuva? kako?

hvala ti!
ćelavapjevačica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2012., 23:37   #212
Quote:
ćelavapjevačica kaže: Pogledaj post
jel moj osnovni recept dobar?

kakav je u odnosu prema tvojem?

na 1000gr ulja
naoh 136 g
i destilirane vode 375 g

kaj kažeš?
Pricamo o maslinovom ulju?

Za sve kalkulacije sam koristio

http://www.soapcalc.net/calc/SoapCalcWP.asp

i u ova dva recepta mi se pokazao kao dobar tj. to sto sam planirao sam i dobio pa probaj vrtiti recepture kroz njega da vidis sta ces dobiti. Sa ovom recepturom mislim da ces dobiti mekani sapun (mozda cak i premekan), ako ga takvog zelis onda ok. I dobra je ideja smanjiti batch na 500g, tako da ako nesto zeznes manja je steta

Quote:
ćelavapjevačica kaže: Pogledaj post
što znači manje vode?
U onom soapcalc pod tockom 3 mozes vidjeti da upisujes

Water as % of Oils

I tu se mozes igrati sa vrijednosti da dobijes mekani ili tvrdi sapun. Prvi sapun sa svinjskom masti sam imao taj postotak 35% a za castile sapun sam ga spustio na 30% tj maslinovo ulje stvara mekani sapun pa sam htio to kompezirati sa manje vode. Neka etericna ulja ubrzavaju saponifikaciju pa se za pocetnike preporuca visi postotak (38%) da imaju vise vremena za reakciju.

Quote:
ćelavapjevačica kaže: Pogledaj post
gdje je u cijeloj priči mast?
U kojem smislu?

Quote:
ćelavapjevačica kaže: Pogledaj post
i još: koristiš li rafinirano ulje?
čula sam da nema smisla stavljat skupocjena ulja jer se ionako saponificiraju, nego da naknadno (ne znam kad naknadno?!) još staviš malo nekog čistog ulja pa da se on sačuva? kako?
Jos nisam poceo kemijati sa etericnim i mirisnim uljima ali bas sad gledam da si narucim koje pa da probam. Iz onoga sto sam procitao, etericna i mirisna ulja se dodaju nakon sto je proces saponifikacije vec odmakao tj nesto prije lijevanja u kalup.

Sto se tice cuvanja esencijalnih ulja u sapunu:

Quote:
Cold process soap making can be a harsh environment for essential oils and the curing period can sometimes leave the scent wanting. The use of a fixative can help to remedy this problem.

Fixatives are ingredients that are used in soap making to hold or "fix" a scent to the soap. They are quite useful when you want to make oils like sweet orange or other fleeting top notes last longer.

Benzoin powder or e/o (e/o = essential oil), orris root powder, frankincense e/o, patchouli e/o, oakmoss e/o, cedarwood e/o, myrrh e/o, ylang ylang e/o, vetiver e/o, copaiba balsam e/o and kaolin clay are all examples of fixatives that can be used in soapmaking.
beznicka is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2012., 08:01   #213
Evo i kako izgleda sapuncek

beznicka is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2012., 22:08   #214
Inace, za one koji preferiraju tekuce sapune u odnosu na krute, moguce je rastopiti kruti i dobiti tekuci. Evo bas sad sam se istusirao koristeci mix prvog i drugog batcha. Jednostavno naribate sapun i kuhate u destiliranoj vodi dok se ne otopi. Prvi put sam radio s kupovnim sapunom i ispalo mi je pregusto, sad sam malo na rijedju stranu pa ga je bilo svugdje . Probao sam i kuhinjski sudoper ocisitit s njim i fino se ocistio.
Na slijedecim batchevima cu poraditi vise na mirisima, ovaj mi blago mirisi na mast. Nista neugodno, gotovo neutralan miris, a i nakon ispiranja nestane ali bilo bi fino mirisati kao sto to izvode kupovni sapuni.
beznicka is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2012., 11:03   #215
beznicka, divno ti izgledaju sapuni i svaka čast na volji

jel itko probao Sapunotekine sapune na bazi masl.ulja? ja sam probala već 4 komada i oduševljena sam moram ih skupiti sve!

ako itko zna još kakve Made in Croatia dobre marke prirodnih sapuna nek javi (može i linkovi).
Acid_2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2012., 12:47   #216
Imaš Mad in China..Pogledaj malo na fejsu..

Da nije Elektre ne bi znala ni za jedne ni za druge!
torrey is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2012., 19:31   #217
jao, čula sam za mad in china prije al sam totalno zaboravila, thnx!

na sapunoteku sam naletila dok sam šetala gradom, u Gundulićevoj 11 imaju dućkas koji miriše na kilometar
Acid_2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2012., 11:16   #218
Moje novo remek nedjelo

90% svinjska mast
10% ricinusovo ulje
esencijalno ulje bibera
obojano aktivnim ugljenom



Malo sam se zafrkavao i sa kalupom za kolace pa sam rezuckao stare sapune


Zadnje uređivanje beznicka : 21.04.2012. at 11:23.
beznicka is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2012., 18:01   #219
Danas sam zmikasao jos jedan castile sa esencijalnim uljem Ruzinog drveta. Ubacio sam i jednu spuzvicu za pranje koja bi trebala sluzavu pjenu koju stvaraju takvi sapuni pretvoriti u nesto normalnije. Budemo vidjeli na sto ce to ispast.



Neki dan sam i razrezao prosli batch

beznicka is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2012., 08:51   #220
beznicka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:08.