Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.07.2008., 13:16   #181
A to bi bila definitivno prevelika rupetina
jeronimo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2008., 15:01   #182
Iz svake "nepogode" postoje bar dva izlaza,ne moraš ventilator ugraditi u zid, montiraš ga na zid sa nekim ljevkom prema cijevi

ako se ne varam tako su izvedeni i profi ventilatori za velike kuhinjske nape Izgledaju ko piton koji je progutao pajceka

pošto imam u jednoj prostoriji montiran jedan takav(za odprašivanje) moram vam priznati da kad ga uključim ne mogu vrata otvoriti koliki stvara podtlak
dobalcaka is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2008., 07:02   #183
Quote:
Alenko V6 kaže: Pogledaj post
Dakle, imam jedan podrum, koji je večinom zatvoren.Skroz gore u čošku je mali prozorčič, 20x30 cm koji je stalno otvoren. E sada, prije je bio takav jedan i na drugoj strani pa je zrak strujio, lagani propuh. Podrum je cijeli u zemlji, i očito vanjska izolacija ili nije dobro napravljena, ili je prošlo već preko 20 godina, a i podrum nije imao neku bitnu namjenu. Taj drugi prozor je sada zatvoren, zazidan (iz opravdanih razloga).
....
Pitanje;
Kada bih stavio mali ventilator za zrak, dali bi bilo bolje da je gore na prozoru i da upuhuje zrak izvana prema unutra u podrum, ili bi bilo bolje da taj vlažan zrak izbacuje van. Ili čak eventualno dva ventilatora, jedan koji bi sa dna preko cjevi do prozora izbacivao vlažan zrak van, a drugi gore na prozoru unutra zrak iz vana. To bi bili oni mali ventilatori od pc napajanja, radili bi non-stop ili po potrebi. Vaše ideje, razmišljanja.
Činjenica je da je bilo manje vlage kada su bila dva prozora, no drugi nisam u mogučnosti probiti.
Dok su postojala dva otvora, postavljana na nasuprotnim zidovima podruma, bilo je osigurano prirodno prostrujavanje zraka kroz podrum, tj. prirodno ispiranje prostora od ustajalih mirisa i vlage. U ovim okolnostima nije dovoljno postaviti ni prestrujnu rešetku pri dnu ulaznih vrata u podrum ako su ta vrata unutar zgrade, tj. ukoliko ta vrata nisu vanjska vrata, jer zrak iz unutrašnjosti kuće/zgrade/stana ne može sam prestrujavati u prostor podruma ukoliko ga ništa ne tjera na strujanje, odn. ukoliko u prostoru ispred ulaznih vrata u podrum ne postoji neprekinuta prostorna veza sa nezatvorenim otvorom prema vanjskom prostoru na drugom dijelu zgrade.
Dakle, da bi se izbjeglo stvaranje vlage i neugodnih mirisa od ustajalog zraka, potrebno je ponovo postići prostrujavanje zraka kroz podrumaski prostor. S jednim odsisnim ventilatorom postavljenim na postojeći otvor u zidu podruma i prestrujnom rešetkom na ulaznim vratima u podrum bi se moglo postići djelomično prostrujavanje, koje je bolje nego nikakvo. Kod izbora ventilatora nije svejedno kakav se bira, jer on mora svladavati otpore strujanja zraka kroz barijere unutar zgrade (tijesni raspori na stolariji ili bravariji, prestrujna rešetka, itd.). Ukoliko ventilator ne proizvodi dovoljno snage tlaka da svlada otpore strujanju zraka kroz barijere unutar zgrade, neće on niti moći osigurati prostrujavanje zraka u podrumu, ma koliko god on radio i bučio tijekom rada.
Shwake is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2008., 07:55   #184
Kad san doma rješava jedan sličan problem ventilacije, naletija san na ovaj CATA 10 cm ventilator praktički turbinske konstrukcije sa dosta većim protokom zraka od klasičnih kupaoničkih ventilatora...

http://shop.elma.hr/ProductDetails.a...&ppsn=1&gid=35

Ima i podtlačnu žaluzinu koja onemogućava povrat zraka kad je izgašen. U svakom slučaju, zna radit satima i satima u komadu, a izbacuje zrak ka mala kupaonička desetka na anaboličkim steroidima...

DoomsdayST is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2008., 08:51   #185
dakle, rješenje je...propuh!!!

hvala na razmišljanjima.
Što napraviti po zimi kada je vani ispod nule ?
Alenko V6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2008., 21:24   #186
Quote:
Alenko V6 kaže: Pogledaj post
dakle, rješenje je...propuh!!!
hvala na razmišljanjima.
Što napraviti po zimi kada je vani ispod nule ?
Zimi vrijedi kao što sam naveo u topicu prije za ljeto:
"S jednim odsisnim ventilatorom postavljenim na postojeći otvor u zidu podruma i prestrujnom rešetkom na ulaznim vratima u podrum bi se moglo postići djelomično prostrujavanje, koje je bolje nego nikakvo. ..."
Bit je u ugradnji odsisnog ventilatora, koji će izvlačiti zrak iz prostorije i izbacivati ga van.
Naravno da neće moći ništa izbacivati ukoliko ništa zraka ne dostruji u podrum.
To dostrujavanje treba osigurati da bude iz stana/kuće/zgrade/objekta (a ne okolišnjeg hladnog zraka izvan objekta), i to prestrujavanjem zagrijanog zraka iz drugih prostora objekta u prostore podruma, i to preko prestrujnih rešetki ugrađenih na unutarnjim vratima ulaza u podrumske prostore.

S druge strane, zimi će ti trebati samo povremeno i djelomično prozračivanje podruma, samo radi higijenskog minimuma za izmjenom zraka zbog potrebe ljudi koji će povremeno ući u te prostore.
Shwake is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2008., 22:56   #187
Koliko imam informacija (sa zapada), konačno i trajno rješenje protiv plijesni i gljivica imaju Šveđani, a proizvod se zove Biorid. Znam da ga svugdje na zapadu koriste za "presvlačenje" zidova u rodilištu, bolnicama i operacionim salama, vrtićima, školama, pa i u svim ind. objektima gdje se stvaraju gljivice. Kažu i da je to jedino trajno rješenje, a da nije otrovno.
tisa001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2008., 23:35   #188
Quote:
Ivy-KC kaže: Pogledaj post
E tu sam vas čekala! Sve navedeno je malo nezgodno ako se radi o spavaćoj sobi u kojoj treba spavati trudnica i malo dijete (i suprug,skoro zaboravih). I još k tome je ovakvo vrijeme vani....Ali, ne mogu više čekati ljeto, stanje s plijesnima je izmaklo kontroli!

ZATO.........Rasol! Zakaj me to asocira na nešto u što se stavlja marinirat špekec prije sušenja....? Ajd molim te, prosvijetli me-kak da taj rasol napravim, i kaj onda s tim, samo premažem i to je to? Radi se o zidu na koji se očito vlaga kondenzira u sobi, i stropu uz kosinu prekrivenu "brodskim podom"...I to baš iznad kreveta na kojem spavamo.UŽAS.Samo zamišljam spore koje nam noću padaju po glavi, postat ću plijesnofob
Ne da mi se traziti moj upis gdje sam objasnio malo detaljnije o ovom slucaju
Pitanje je: na kojem katu stanujete
Obicno je to problem kod prizemlja ili zadnjeg kata
To-brodski pod ili palisada-lamperija ili kako hocete nije rjesenje
Jako je vazno provjetravanje stana pa i zimi i ne treba zaliti grijanja kada 10-15 minuta otvorite prozor u protivnom dajete gljivicama jos vecu sansu zbog kondenzacije i stvaranj klimatskih uslova da se stvaraju i razmnozavaju
Ako je kosina predpostavljam da je kuca ili stan u podkrovlju
Tu je problem tzv. hladnog mosta, tj. strujanja i prebijanja hladnog i toplog zraka gdje se zatvara krug i daje sansa gljivicama....
__________________
covjek je samo radio i nije postao nista a majmun se samo penjao po drvecu i postao covjek
pediculis pubis is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2008., 22:24   #189
nikako podrum je najbolje ne imat

m je skuplji u proizvodnji m u odrzavanju i nemas od njega nista
supher mali is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2008., 22:26   #190
Quote:
Alenko V6 kaže: Pogledaj post
dakle, rješenje je...propuh!!!

hvala na razmišljanjima.
Što napraviti po zimi kada je vani ispod nule ?
ako ga mozes izvest?! svaki podrum to ne omogucava
supher mali is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2008., 09:44   #191
na toj kući smisao podruma je bio bačve, alat, kosilice i ostalo.
Bile su dvije prostorije jedna 5x3 i jedna otraga manja 5x2,5 m Ispred je bio neki prostor od 5x2 m. Taj prostor smo proširili na 6x5 i ostaklili sa dvije strane. U prvu prostoriju se sada ulazi direktno kroz vrata 2x2 što su nekada bila vanjska i tu je kuhinja 5x3 a otraga je nešto kao špajza 5x2,5 skroz obijena brodskim podom i policama do stropa. Tako je od tog podruma ispalo skoro 60 kvadrata u tri prostorije. Još sada planiram probiti prozor u kuhinji koja je samo djelomično u zemlji, na južnu stranu sa prozorom koji se da otvoriti na kant. To bi trebalo biti ko bog.
Alenko V6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2008., 14:29   #192
Quote:
supher mali kaže: Pogledaj post
nikako podrum je najbolje ne imat

m je skuplji u proizvodnji m u odrzavanju i nemas od njega nista
jako jako krivo,ja zivim u podrumskom prostoru imam sobu i wc koji je dobro izoliran po zimi kad je gore hladnije kod mene u kupaoni i sobi je super toplo a sad kad se moji kuhaju ja odem dole i odmaram super mi je.sad sam imao topli pod sad cu si stavii parket i urediti sobu sva moja ekipa kad dode kaze da mi je imati takvu buksu.
a da ne pričam kako si jednog dana kad budem zivio u kući koja bude mojha budem uredio konobicu u podrumu pa fino na kapljicu i neki dobar pršut eh to je zivot.

što se tiće naknadnog pitanja vlage trebaotkopati temelje dok je vruce po ljeti pustiti da se to sasusi dva tjedna onda uzeti onaj premaz tri puta premazat,stavitri onu crnu plastiku za odljev i nakraju nasipati šljunka da se voda moze cijediti,vrlo je vazno sto ekipa ne uzima u obzir da treba cijevi od krova sproveszi u kanalizaciju da se velike kolicine vode ne skupljakju uz zidove.i nema problema.
morino is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2008., 14:31   #193
propuh miče posljedicu a ne uzrok.
morino is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2008., 21:12   #194
morino kao sto sam kazao po JUS standardu sam trebao ima skloniste... dans ne trebam. to me sklonisto kostalo i kostalo za uredit... jos uvjek pusta... da gradim na novo ne treba mi.. u garaza mi sve stoji.. nisam kolekcionar otpadaka
supher mali is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2008., 17:09   #195
Ja sam zid mazao sa domestosom(bilo koji) ,ali s penzlom(kistom) samo moraš pazit da ne špricne u oči,jedno vrijeme je ok .ali se opet vrati.
darge is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2009., 16:03   #196
bok ljudi!
vidim da nitko već dugo nije pisao pa evo ja imam problema s gljivicama i plijesni...već po drugi put...
muž i ja kupili smo prošle godine stan - visoko prizemlje (ispod stana su garaže) i odmah na početku se pojavila plijesan u spavačoj sobi i kuhinji iza elemenata.
u sobi se plijesan pojavila na donjem dijelu zida u čošku i to ne samo na vanjskim zidovima zgrade nego i unutarnjim. neke čoškove smo premazivali svakakvim otrovima a neke oblačili u stiropor i evo nakon godine dana isto se pojavilo ali na zidu koji je bio samo premazan a na onom di je stiropor još nema ničega ali i tome se nadamo. u kuhinji iza elemenata je bila katastrofa osim gljivica pod ispod elemenata je bio pun vode...to smo sve sastrugali premazali i zaljepili stiropor i vratili elemente kako su bili...bilo je neko vrijeme dobro i sada sam primjetila jako veliku razliku temperature u elementu i u kuhiji, suđe mi se zarosilo i malo pozelenio element, znači opet imam plantažu odozada...
stvarno ne znamo kaj da napravimo jel zna tko kakvo riješenje? jel je možda stvar u podnoj izolaciji da nije dobro napravljena pošto se plijesan pojavljuje u svim čoškovima zidova i unutarnjim i vanjskim? kaj s kuhinjom? trgat pločice, mijenjat podnu izolaciju? pomozite nam, hvala unaprijed!!
patricija ds is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2009., 19:36   #197
Imam stan u visokom prizemlju i pojavile su mi se gljivice samo na lođi. Tamo nemam grijana, lođa je zatvorena sa pvc prozorima a uglavnom su prozori ili na kip ili se provjetrava često. U stanu se ništa ne pojavljuje.
Da li ima pomoći za tu moju malu lođu? Vidim da su neki pisali upotrebu fungicida i onda boje Jupol citro. Bacit ću se na krećenje na proljeće jer pretpostavljam da nije dobro farbati negrijanu lođu po hladnom vremenu?
afra is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2009., 19:42   #198
Samo farbanje ti neće pomoći, već se puno pisalo o tome:
1. dezinfekcija (meni se pokazala najbolje "varikina" - špricanjem)
2. uklanjanje "odumrle" plijesni - struganje grubim šmirgl papirom - obavezna maskica na nosu i ustima
3. farbanje bojom sa umiješanim fungicidom/biocidom

Sve ovo ti pak nije trajno dokle god ne odradiš neku vrstu izolacije i time prekineš toplinski most. A o izolaciji je bilo već brdo postova...
zalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2009., 23:52   #199
Nakon dobre zabrtvljenosti stambenog prostora (zamjena stolarije s PVC prozorima i ulaznim vratijma), ostaje problem ustajalog zraka, povećanja rel. vlažnosti zraka u prostoriji i pojave kondenzacije na najhladnijim mjestima (toplinskim mostovima), te mogućnost nastajanja i širenja gljivica (osim ako je riješen problem toplinskih mostova kvalitetnijom izolacijom grijanog prostora).
Na web-u sam naišao na uređaje koji bi svojim principom rada mogli lijepo na starijim objektima (sanacije) riješiti problem vlage i gljivica: prisilnim lokalnim prozračivanjem prostorija. Prozračivanje otvaranjem prozora na cca. 5 min. stvaranjem propuha i kasnijim grijanjem izmjenjenog zraka ne pruža neki komfor - ugodu (osobito za vrijeme velikih hladnoća).
Razlog dobre učinkovitosti prozračivanja: vanjski hladni zrak kad se ugrije ima jako nisku rel. vlažnost (grije se, kod ovakvih uređaja, akumuliranom toplinskom energijom izlaznog ustajalog zraka). Prozračivanjem se također uklanjaju neugodni mirisi i razne čestice koje se nalaze u zraku (filtracija).
Što je niža rel. vlažnost u prostoriji (30-40%) i niža temp. (npr. 21°C i niža), broj nezadovoljnih osoba klimom u takvoj prostoriji se smanjuje (istraživanja Fang, Clausen, Fanger 1997.g.).
Zbog rekuperacije topline - vjerojatno su ekonomični za korištenje, tj. toplinski gubici prozračivanja su mali. Cjena im je istina visoka :-(

Poznaje li netko slične sisteme iz prakse? Kolika je njihova efikasnost i primjenjivost (smanjenje rel. vlažnosti i sprečavanje nastajanja gljivica)? Neka preporuka i komentar!

Primjer takvog uređaja:
http://www.ltm.biz/index.php?section=produkte&subsec=1
viz is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2009., 10:29   #200
zalica hvala na odgovoru. Definitivno ću ići onda na izolaciju jer mi se ne isplati samo krpati i farbati svako malo.
afra is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:17.