Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.03.2007., 19:28   #61
Ja o traumama iz djetinjstva, a ti ovako...
SamoMaloSebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2007., 19:30   #62
Neš' ti traume ... imaginarne.
igod is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2007., 20:06   #63
Quote:
nitko i ništa kaže: Pogledaj post
Pa nisu samo oni.
Prosvjetnim radnicima, neovisno o knjižici, izričito se i javno zabranjivalo (uz prijetnju otkazom) da idu u crkvu tamo gdje bi ih učenici mogli vidjeti.

Naravno, za poslove poput sudaca, novinara, direktora firmi, da ne govorim o nekim političkim funkcijama, crvena se knjižica podrazumijevala, tako da si što se njih tiče u pravu.
Čuj... moj pokojni djed, dugogodišnji direktor OKI-ja, Plive, dobitnik brojnih državnih priznanja, kada su ga pozvali u partiju izjavio je "čujte, nemam vam ja vremena za politiku". Nešto kasnije javno se vjenčao u crkvi iako je bio uvjereni ateist čisto inata radi...

Ono... daleko od toga da ću tvrditi da su ruže cvale, ali nije bilo baš kako neki prikazuju...
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2007., 20:19   #64
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Čuj... moj pokojni djed, dugogodišnji direktor OKI-ja, Plive, dobitnik brojnih državnih priznanja, kada su ga pozvali u partiju izjavio je "čujte, nemam vam ja vremena za politiku". Nešto kasnije javno se vjenčao u crkvi iako je bio uvjereni ateist čisto inata radi...

Ono... daleko od toga da ću tvrditi da su ruže cvale, ali nije bilo baš kako neki prikazuju...
Eto i moj jos zivuci djed (1917) je sličan slučaj ali se nije vjenčao u crkvi. A živio je i direktorovao u najmračnije doba jugoslavenskog komunizma. Čak je dobio i nekoliko ordena kao zakleti ne-član SKJ.

Dakle, društvo kenjate kvake o traumama iz djetinjstva. Ili ste možda djetinjstvo proveli u nekoj sredini bogu iza nogu gdje su "biskupi" bili veći katolici od "pape".
Može biti...
wapi is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2007., 09:27   #65
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Čuj... moj pokojni djed, dugogodišnji direktor OKI-ja, Plive, dobitnik brojnih državnih priznanja, kada su ga pozvali u partiju izjavio je "čujte, nemam vam ja vremena za politiku". Nešto kasnije javno se vjenčao u crkvi iako je bio uvjereni ateist čisto inata radi...

Ono... daleko od toga da ću tvrditi da su ruže cvale, ali nije bilo baš kako neki prikazuju...
Sama činjenica da je nešto radio iz ''inata'' pokazuje da je imao povoda za inatiti se. Nema sumnje da su ljudi na rukovodećim položajima a koji nisu bili u Partiji bili iznimke. Isto tako, očito je da je on imao neke natprosječne kvalitete kad je sebi takav inat mogao priuštiti. No, neka učiteljica kojoj direktor javno na sjednici zaprijeti da će dobiti otkaz ne prestane li ići u crkvu u mjestu u kojem živi i radi, možda je imala manje razloga za samopouzdanje da taj otkaz ne će i dobiti (ponavljam, znam za veći broj takvih slučajeva, tako da mogu reći da se radilo o pravilu).
Dakle, moja tvrdnja, da još jednom ponovim je bila jedino ovo: nije točno, kako je implicirao N3M1R na čiji sam post reagirao, da su probleme zbog odlaska u crkvu mogli imati jedino članovi Partije. Pa sam to potkrijepio primjerima za koje pouzdano znam da su istiniti.
Istina je i to da je veliki broj ljudi normalno išao u crkvu, i da zbog toga nije imao problema. Istina je i to da je stanoviti broj ljudi koji iz oportunizma nisu išli u crkvu prije devedesete nakon devedesete započeo ići uz tezu da ''se'' ranije nije moglo ići. No to ne mijenja ništa na onome što sam ranije napisao: u pojedinim strukama je to da ne idu u crkvu praktički bilo u opisu posla.
Uostalom, u SFRJ je takozvana ''moralno-politička podobnost'' bila ustavna kategorija.
__________________
nitko i ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2007., 09:32   #66
Quote:
igod kaže: Pogledaj post
Gluposti.
Nitko ti nije zabranjivao ići u crkvu.
To je samo izvlakuša za one koji zapravo nisu htjeli ići.
Pitanje za moderatora: ima li ovaj ******* pravo meni (i ne samo meni) uz smajli napisati da lažem, i to za nešto za što on ni na koji način ne može znati da lažem?
__________________
nitko i ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2007., 09:55   #67
Mislim da je tacno i ovo sto pise nitko i nista (kao globalni smek) i ovo sto pisu ostali.
Pri raspravljanju o ovoj temi trebalo bi nuzno uzeti u obzir o kom se tacno vremenu radi
(jer svakako ima razlike izmedju `50-tih, `60, `70 i `80) kao i o kom se gradu/selu radi.

Moj najbolji skolski drug i susetka, medicinska sestra, su `70-tih u jednom gradicu u Sremu redovno isli u katolicku crkvu i niko im to nije branio. Sa druge strane siguran sam da je postojao, u nekim zanimanjima (politika, policija, sudstvo, skolstvo) odredjeni pritisak da se ne ide u crkvu (ali nisam cuo za direktnu zabranu), kao sto danas verovatno postoji odredjeni pritisak u Hrvatskoj/Srbiji da deca treba da idu na vjeronauk, a covek nije pravi Hrvat/Srbin ako ne ide u crkvu.
U Beogradu `80 to i nije bila vise tema (osim mozda kao mogucnost politickog obracuna vs. pokusaja etabliranja nacionalizma).
Verovatno je i razlika, o tom pitanju, medju bivsim republikama bila znacajna.

PS
Na pitanje ucitelja ko ide redovno u crkvu (`60-tih, Zagreb), Makaja je jedini u razredu (nizi osnovne) digao ruku (iako ih je vise od pola islo), jer je postojao ipak odredjeni strah ili bar nelagoda javno to izreci.
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2007., 10:31   #68
Samoboci dan danas tvrde kako je razmještaj tko će na koju funkciju i u koje mjesto u JNA uvjetovao popis odlazaka na vjeronauk i na misu. S puno konkretnih primjera...
SamoMaloSebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2007., 14:06   #69
Quote:
Samoboci dan danas tvrde kako je razmještaj tko će na koju funkciju i u koje mjesto u JNA uvjetovao popis odlazaka na vjeronauk i na misu.
Moj stric je Slovenac katolik i bio je testni vojni pilot (zapovjednik) u JNA prije rata. Vjenčao se u crkvi, krstio djecu i išao u crkvu.

Čudno.
igod is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:50.