Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.05.2015., 20:53   #1
Disfunkcionalno ponašanje

Pozdrav, na početku se ispričavam ako je postojala ovakva ili njoj slična tema.

Imam jednog člana obitelji čije me zdravstveno/psihološko stanje zabrinjava.
S obzirom da je cijelog svog života bio pod stresovima, šokovima te mnogim situacijama koje nisu uobičajene za prosječnog čovjeka kao što su prevare, gubitak novca i standarda na koji je navikao. Kao dijete je bio više gladan nego sit, s vremenom je zarađivao mnogo novca te je nažalost uslijed recesije ostao bez financijske moći. Mislim da su promjene u ponašanju u posljednje vrijeme izmakle kontroli.
Često svjesno ili nesvjesno ponižava ljude oko sebe, neprimjereno reagira na svakakav čin koji njemu ne odgovara. Očekuje da svatko svoje obveze prilagodi njegovim potrebama. Problem je taj što njegovo ponašanje utječe i na ostale članove obitelji koji se zbog toga bore sa manjkom samopouzdanja.
Isto tako, zaboravlja neke stvari, ako je nekoga napao, izvrijeđao ili klevetao, za 10 minuta će zaboraviti na to i ponašati se kao da se ništa loše nije dogodilo. Dok vozi automobil, prstima udara po volanu te izgovara nekakve riječi koje ne priliče sadašnjoj situaciji, npr: ("Šta ću ja...") jer se prisjeća događaja koji su mu ostali u jako lošem sjećanju.
Nije zainteresiran za neke nove aktivnosti, osim nekakvih aktivnosti koje je prije volio a sada provodi vrijeme više iz navike, nego iz želje i potrebe... Kada se okupira nekakvim planom, razmišlja samo na način da to ostvari, ne mareći za druge osobe koje u takvim (najčešće bespotrebnim) aktivnostima ne uživaju ili za to jednostavno nemaju vremena ili želje.
Događa se i da mu netko ispriča nekakvu svoju situaciju u povjerenju, a on nakon malo vremena počne pričati drugima o tome. Mnogo ljudi ga je zbog takvih osobina napustilo, odnosno distanciralo se od njega.
Zanima me vaše mišljenje u vezi njega, jer se bojim da će stvari s vremenom dodatno eskalirati te da za popravni neće biti vremena. Nadam se da ćete mi savjetima pomoći kako da olakšam njemu, sebi i svojoj obitelji.
Lijep pozdrav!
Ma94 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2015., 23:38   #2
Tesko je reci iz ovako sturog opisa. Moze biti vise razlicitih problema u pitanju. I svakako je nezahvalno uopce navoditi u pravcu nekakve dijagnoze.

No da imas razloga za brigu - imas.

Sto meni ovako na prvu bode oci:
'Rasut' opci dojam
Oscilacije u emocijama, krajnosti, nestabilnost
Bijes nekontroliran, koji brzo nestaje => inhibitions disfunctin
Nije svjestan koji utisak ostavlja na ljude => no introspection, no selfspot, no sense of decorum/appropriate(?)
Ponizavanja, minoriziranja drugih, ostra reakcija kad nije po njegovu => antisocial
Childhood/life trauma => ima i neke reakcije tipicne za ptsp
Pricanje sebi u bradu o nepovezanim dogadjajima => neuroticno ponasanje
Skoncetriranost na sebe i vlastite potrebe => spektar ega
Nemogucnost uvidjanja ili uvazavanja tudjih zelja i potreba => to moze ukazivati na puno toga, od autisticnog spektra preko contact/sensory disorder, do narcizma.

Ma ima tu citavo cudo toga.

Naslov topica ti je zapravo vrlo prikladno odabran. Prvi odgovor koji sebi moras dati je: da li je tvoj clan obitelji funkcionalan i da li ga njegovo ponasanje ogranicava u svakodnevnom funkcioniranju.

Razlika izmedju bolesti i osobenjastva (jer svi mi imamo poneke cudne osobine ili navike) se nalazi upravo u funkcionalnosti. Ako neciji privatni, socijalni, profesionalni, intimni itd zivot pati zbog vlastitih ponasanja ili karakteristika psihe, i stanje se dulje vrijeme ne popravlja ili se pogorsava - vrijeme je za potraziti pomoc.

Prema ovome sto si napisala, a u stvarnosti sigurno ima jos puno toga, meni izgleda da postoji sasvim solidan razlog za traziti neuropsihijatrijsko vjestacenje.

Ono sto ne ide u prilog je da cesto ovakve osobe ne zele sudjelovati u dijagnostici iz jednostavnog razloga sto odbijaju ideju da nesto sa njima nije u redu (obicno je cijeli svijet kriv, samo oni ne).

Prvi korak je u svakom slucaju sjesti, sa vise clanova obitelji, i osobu mirno suociti sa negativnim ponasanjima te traziti promjenu/akciju/pomoc. Formirati cvrstu zajednicku frontu i izvrsiti pritisak. To moze svakako ispasti, ukljucujuci i rage outburst. U svakom slucaju nakon razgovora ce biti razvidno koliko je osoba spremna na suradnju. A koliko trebate potraziti pomoc izvana.

Edit
Ako se pitas koliko imate pravo vrsiti pritisak na clana obitelji: budi svjesna i da psiholoska ili psihijatrijska pomoc isto imaju svoj timing, te da ovakvi poremecaji cesto poznaju ili (1) point of no return (ako su progresivni iza neke tocke razvoja bolesti terapija vise nema smisla, sto ce reci da raniji tretman daje bolje rezultate) ili (2)no point of treatment at all (kod nekih poremecaja osobnosti).

U prvom slucaju se ide u cilju pruzanja pomoci clanu obitelji. U drugom u cilju zastite vlastitog integriteta.

Zadnje uređivanje Marica Carica : 27.05.2015. at 23:53.
Marica Carica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2015., 10:28   #3
Quote:
Ma94 kaže: Pogledaj post
Zanima me vaše mišljenje u vezi njega, jer se bojim da će stvari s vremenom dodatno eskalirati te da za popravni neće biti vremena. Nadam se da ćete mi savjetima pomoći kako da olakšam njemu, sebi i svojoj obitelji.
Lijep pozdrav!
Nisam stručan davati dijagnoze, a naročito na temelju ovakvih šturio opisa bez da osoba izrazi svoje osjećaje i emocionalna stanja oko konkretne situacije/problema.
U svakom slučaju radi se o agresiji koja izlazi van, često na osobe koji to najmanje zaslužuju i omogućavaju da se dotična osoba istrese i bude joj lakše. Slabe osobe se povlače pred takvom agresijom, shvaćaju je osobno pa im utječe na samopouzdanje.
Agresija odnosno naše nezadovoljstvo se zna ispoljiti na razne načine, često na osobe i situacije koje nemaju veze s konkretnim problemom. Osoba koja je prošla velike prevrate u svom životu a nije ih kadra prihvatiti i razrješiti svoje emocije često je zarobljena u osudi sebe i/ili svijeta oko sebe, ona traži krivca za svoju lošu situaciju i nezadovoljstvo u kojem se nalazi. Ono što Vi možete napraviti je postaviti jasne granice prema sebi koliko je to moguće da ne budete žrtva nečijih agresivnih ispada. Ukoliko se radi o većim problemima bilo bi dobro uz vašu podršku osobu odvesti na razgovor psihoterapeutu ili psihijatru..
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2015., 14:27   #4
Zapeo mi je za oko ovaj dio o zaboravljanju. Možeš malo više primjera navesti? i koliko osoba ima godina?
kikakm is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2015., 20:10   #5
Quote:
Ma94 kaže: Pogledaj post
S obzirom da je cijelog svog života bio pod stresovima, šokovima te mnogim situacijama koje nisu uobičajene za prosječnog čovjeka kao što su prevare, gubitak novca i standarda na koji je navikao. Kao dijete je bio više gladan nego sit, s vremenom je zarađivao mnogo novca te je nažalost uslijed recesije ostao bez financijske moći.
jel ti palo na um da to normalan, psihološki zdrav muškarac, koji mora u ovom društvu izboriti se za svoj kruh prolazi?
nismo svi frajeri iza kojih stoji netko, pa da mu netko daje za kruh dok njemu jedina funkcija u društvu kako ispasti "cool" za tebe.
validusername is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2015., 03:00   #6
meni zvuci kao projekcija masovne shizofreniju kroz jednog slucajnog (nesretnog) prolaznika

hocu reci da ovaj cirkus i tragediju u kojoj zivimo (objektivno) "prihvacati" kao funkcionalnu a zrtve tog cirkusa etiketirati kao problemima

dobro je da "imas" jednog clana obitelji, po meni prepotenta pozicija i poradio bi prije na tom stavu "prema problemu" odnosno jednom clanu obitelji nego prema spomenutoj osobi

.. inace spomenuta "financijska moc" je iluzija i cista droga na koju su navuceni ljudi tijekom par stoljeca ... ... covjek izgubi ruku i nogu i nema drama tolikih koliko kad izgubi novac .. rade mozgici? ima li smisla ikome to sto govorim?

pitam samo .. steta medijskog prostora, pa da ne uskracujem nekome kome je potrebniji da ne velim financijski interesantnim
F.A.Q is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:07.