Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.03.2007., 10:19   #61
Ajme, u kojem si ti samostanu?
igod is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2007., 10:22   #62
Nisu me primili u samostan. Imala sam preslobodne poglede na svijet. Ali što jest - jest.
SamoMaloSebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2007., 11:56   #63
Quote:
SamoMaloSebe kaže: Pogledaj post
Čovjek koji nije vjernik taj križ ne bi trebao niti primijetiti. A onih 1200 učenika + stotinjak članova osoblja u mojoj školi koji su vjernici taj križ može spasiti, osokoliti kada je teško, spriječiti da načine neku glupost i tako to...
Da svakako je osokolio i onog dedu "U" Sesvetama koji je ubio oca i teško ranio majku usred zbornice škole (pravi vjernik, nema što).
dragona1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2007., 12:08   #64
Quote:
SamoMaloSebe kaže: Pogledaj post
Nisu me primili u samostan. Imala sam preslobodne poglede na svijet. Ali što jest - jest.
Neću sad biti bezobrazna.
__________________
De lingua stulta, veniunt incomodia multa.
Piggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2007., 12:23   #65
Eto, sve je moguće...
SamoMaloSebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2007., 15:33   #66
Quote:
N3M1R kaže: Pogledaj post
Mislim da Hrvati imaju malo dulju povijest od 9. stoljeća, ne misliš li? Zar ne bi trebalo u ime kulture oživjeti i staru slavensku mitologiju?
ali su tad prešli na kršćanstvo. a slavensku mitologiju ne oživljavamo jer su se naši pređi opametili pa počeli slijediti Krista. kad bi oživljavali slavenska vjerovanja (što je svakako velik pothvat jer su sudeći prema izvorima bila u najmanju ruku neodređena) mogli bi i izvjesit grb NDH na sabor? to bi bilo krasno. a križ je simbol vjere koja nas je spasila kad je bilo najteže.
i uostalom, najvažniji stari hrvatski pisani spomenik (prvi na našem pismu); bašćanska ploča počinje: "u ime oca, sina i svetago duha; amen"
nije ni to za vraga
eventualan is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2007., 15:48   #67
Quote:
eventualan kaže: Pogledaj post
naši pređi opametili pa počeli slijediti Krista
Kažu da im je trebalo 300 godina da se "opamete", ali ima negdje ovdje neki topik u kojem smo to raspravili.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2007., 16:21   #68
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Kažu da im je trebalo 300 godina da se "opamete", ali ima negdje ovdje neki topik u kojem smo to raspravili.
200 godina. upravo predivan pokazatelj kako pokrštavanje u hrvatskoj nije bilo stihijsko i prisilno nego postupan proces svojevoljnog prihvaćanja.
eventualan is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2007., 19:25   #69
Quote:
eventualan kaže: Pogledaj post
i uostalom, najvažniji stari hrvatski pisani spomenik (prvi na našem pismu); bašćanska ploča počinje: "u ime oca, sina i svetago duha; amen"
nije ni to za vraga
Samo ne kažeš da je razlog taj što je u to doba jedino svećenstvo bilo pismeno. A što se pokrštavanja i "dobrovoljnog" prihvaćanja neke vjere tiče, vidimo Ameriku i krasne osvajače koji su baš to kršćanstvo ostavili u Amerikama (kontinentima).
A kad smo kod Baščanske ploče (ne piše se po tebi "bašćanska" ploča, već B veliko i č, a ne ć).
dragona1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2007., 20:51   #70
Quote:
eventualan kaže: Pogledaj post
ali su tad prešli na kršćanstvo. a slavensku mitologiju ne oživljavamo jer su se naši pređi opametili pa počeli slijediti Krista. kad bi oživljavali slavenska vjerovanja (što je svakako velik pothvat jer su sudeći prema izvorima bila u najmanju ruku neodređena) mogli bi i izvjesit grb NDH na sabor? to bi bilo krasno. a križ je simbol vjere koja nas je spasila kad je bilo najteže.
i uostalom, najvažniji stari hrvatski pisani spomenik (prvi na našem pismu); bašćanska ploča počinje: "u ime oca, sina i svetago duha; amen"
nije ni to za vraga
Bravo! Usporedivati jednu staru religiju (koja nije ni priblizno donijela krvi koliko neke potonje koje su navodno daleko naprednije i prosvjetljenije) sa zlocinackom drzavnom tvorevinom. Sve me vise iznenadujes.

Nije ljude spasavao nikakav kriz. Spasili su se sami. Mozes onda za spas ljudi na ovom prostoru biti zahvalan i poslovicnom ruzicastom jednorogu. Imam za tu tezu isto toliko dokaza koliko i ti za kriz. Ergo, nijedan.
N3M1R is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2007., 21:15   #71
Nemojte se rugati u kršćanstvu je spas vaše duše,i još želite maknuti križeve!i kakve gluposti ovdje iznosite,Bog vam pomogao!
Passenger_57 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2007., 21:24   #72
Quote:
Piggy kaže: Pogledaj post
Jeste li primjetili da su nevjernici uključujući i vjernike koji ne idu na misu jako stigmatizirani u ovom zaostalom društvu?
Što mislite, kuda ovo vodi?

NIdje
 
Odgovori s citatom
Old 29.03.2007., 00:06   #73
stigmatizacija je teška riječ i ne postoji, ali našla sam se u nekoliko slučajeva kada sam bila osuđivana od strane katolika jer ne razmišljam kao oni. ako kažeš: bog možda i postoji, ali ga osobno nisam doživjela. odmah krene prijezir, osude i kritike.

duboko poštujem sve vjernike, ali me sve veći broj farizeja među katoličkim pukom odbija od bilo kakve duhovne potrage i takvi ljudi mi se gade, nažalost upravo se ti crvi busaju u prsa i kleče u prvim redovima na misi.
frogsy Arta is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2007., 13:55   #74
Hm,samo malo..čovjek izopćen iz društva ako ne vjeruje? Evo,uzela bih primjer iz moje sredine.. Svi su tzv vjernici,a crkve vidjeli nisu od krizme. Znači oprostit ćete,ali nema velike razlike izmedju takvih ljudi i npr većine članova moje obitelji koji su ateisti. Da prijedjem na stvar..,u društvu takvih tzv vjernika ponašaš li se stvarno poput vjernika u punom smislu riječi prozvan si čudakom,ti ćeš ići u časne lala.. Smiješno,svi smo "vjernici".ali kad je netko takav zaista onda je čudan,konzervativan i ostalo..Mah..
antoinete is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2007., 16:11   #75
Kad bi ateistu pokazao da Bog postoji on bi idalje drzao svoja uvjerenja jer vecina ateista ide u pakao jer ne zeli vjerovati jer ih sotona i vrag navode da ne vjeruju pa sada su kao izopcenici iz drustva normalno da jesu kad ih Bog ne voli te nemaju srece u zivotu niti malo ,takve osobe su i od rodjenja takve nema tu spasa,,
ee i jos nesto pa cak i oni koji idu u crkvu ,fratri ,svecenici ,biskupi ,nema to veze ides li ti u crkvu ili ne ako se ne molis kako treba onda to nicemu ne vrijedi a danas cak 90% ljudi ne zna moliti no Krist im je dao bar put da slijede prema cilju na nebesima ,.ma uzaludno ja govorim kad nisam ni ja u raju , jer sam u nekim stvarima los a u dobrim stvarima nisam dosegao svjetlo osoba koje idu u raj eto
__________________
son of perdition
second coming is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2007., 17:40   #76
Quote:
second coming kaže: Pogledaj post
Kad bi ateistu pokazao da Bog postoji on bi idalje drzao svoja uvjerenja...
Pa probaj pokazati, pa onda da vidimo...
Anicet is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2007., 17:44   #77
Quote:
Anicet kaže: Pogledaj post
Pa probaj pokazati, pa onda da vidimo...
Pokazano im je: činio je čuda pred njima, ozdravljao bolesne, stišao oluju, hodao po moru, oživio mrtve... a oni su se prepali i ubili ga da se ne bi morali mijenjati... al takvi smo mi ljudi.
SamoMaloSebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2007., 17:53   #78
Quote:
SamoMaloSebe kaže: Pogledaj post
Pokazano im je: činio je čuda pred njima, ozdravljao bolesne, stišao oluju, hodao po moru, oživio mrtve... a oni su se prepali i ubili ga da se ne bi morali mijenjati... al takvi smo mi ljudi.
Zbilja moras biti veliki konstruktor svemira da bi izvodio takve stoseve. Pazi molim te zadace za jednog boga, ozivjeti covjeka. Wow!
N3M1R is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2007., 17:54   #79
Ne kužim...
SamoMaloSebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2007., 18:01   #80
Quote:
SamoMaloSebe kaže: Pogledaj post
Ne kužim...
Gle, ako netko izvodi cuda uopce ne mora znaciti da je bog. Moze biti bilo tko ili bilo sto. Cak i demoni iz vasih prica (ukoliko postoje). Ili netko s dovoljno razvijenom tehnologijom. Da netko sada raznese samo Sunce pred nasim ocima i tvrdi da je to demonstracija njegove bozanske moci da li bi vjerovala?! Mozda su nam cula bila zavarana? Mozda je Sunce stvarno bilo razneseno pa opet skrpano (dobro, sada karikiram rasprave radi da me netko ne bi zbilja doslovno shvatio)? Kako mozes znati? Kako mozes znati da je dogadaj stvaran i mnogo vaznije pitanje, kako mozes znati da je taj koji je to ucinio bas onaj za kojega se izdaje? Kako bi ti to u ono vrijme, a isto tako i danas, provjerila? Ili bi samo zapljeskala rukama i rekla WOW! Ti si bog!
N3M1R is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:17.