Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.01.2008., 11:00   #1
Kako prijateljima skrenuti pažnju na poteškoće njihova djeteta?

Ovo zasluzuje posebnu temu. Izdvojeno iz Distoni, hipertonus i hipotonus. putnica



Pozdrav svima! Trebala bih vaš savjet. Imam susjedu s kojom se družim zajedno šetamo pijemo kave i sl. Njezin mali je tri tjedna stariji od mog što znači da ima 10 mj.Problem je taj što on samo sjedi znači ne okreće ne zna se podignuti iz sjedeće položaja ne voli biti na trbuhu Nikad ga nisu stavljali na pod jer se mama boji ozljeda glave(tako ona kaže) .Za Božić je dobio hodalicu jer po njihovom vrijeme je da se pokrene pa im je to valjda najbolji način Jasno sam joj rekla da hodalica nije za njega a oni to ne žele ili ne mogu priznati . Nije mi jasno kako to naša pedijatrica nije vidjela . Ja sam stvarno zabrinuta ali ne znam kako im to obajsbi ti da samo čine štetu svome djetetu p.s vole ga nosati tak da i kolica mu nisu baš najdraža nemaji sjedalicu u autu što me užasava i da dalje ne nabrajam . MM mi nije baš vjerovao to ali kad su došli kod nas na novogodišnji kavicu gdje smo ih stavili napod moj ko jureća kokoš a on samo sjedi i kad je pao nije se mogao ustati već samo vrištao ana to mm njima na lijep način da bi se već morao sam podignuti a oni ima vremena za to.

Zadnje uređivanje putnica : 21.01.2008. at 22:48.
noic is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2008., 09:26   #2
u priblizno slicnoj situaciji smo, jer je njihov mali samo 3 tjedna stariji od Noe...
deckic zna i govoriti nesto,mase pa-pa,pa cak gotovo i da jede ko veliki,ali jel se prevrne na leda ili na trbuh-frka!!! vriska,plač i dernjava! nema sanse da se sam pomakne! a ne moze jer ga roditelji nikada nisu tjerali i vjezbali s njim...i sad im se to desava..
a tipovi su roditelja kojima se ne da bas svasta reci tipa "mali vam se ne moze sam pomaknuti,odite do doktora" jer ce odmah dignuti nosinu u zrak...
zao mi malog,a i s njima smo dosta dobri,a opet ne mozemo im nista reci..
kako bi vi postupili ili ste vec imali slicnu situaciju s nekim svojim prijateljima?

Zadnje uređivanje putnica : 21.01.2008. at 22:44. Reason: q
noic is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2008., 10:32   #3
noic, mišljenja sam da je iole sosoban pedijatar "s vrata" trebao zaključit kako nešto nije sasvim u redu s motorikom tog djeteta.

no, što je tu je.
vi se sad pitate kako pomoć ljudima koji ne smatraju da im je pomoć/informacija potrebna. možda da im isprintate text s neta u kojem se govori o razvoju motorike, gdje je prikazano po mjesecima što je za očekivati u kojoj dobi? pa im ostavite - ako im bude stajao negdje po stanu valjda se sjete i prolistat ga. pa ako vide, možda im "zazvoni" da bi tome trebali obratiti veču pozornost.
__________________
"Describe your relationship with God." I just put "He never writes, he never calls. Frankly, I think the guy is dead."
SaveAss is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2008., 10:44   #4
noic, ja sam puno razmišljala o ovo postu, ali teško je reći nešto pametno.
mislim da jednostavno ima djece koja su sporija u motorici i da to nije rijedak slučaj.
s druge strane - roditelj je onaj koji je odgovoran za dijete i on radi što hoće i kako hoće (dokle god to nije zanemarijvanje a mislim da ovdje to nije slučaj).
moja susjeda je na 10 mjesečnoj bebi koja još nije mogla sjediti provodila reiki tretmane - ali to je njena beba, ona je odgovorna za nju u svakom pogledu i što god mi rekli ona je ta koja donosi odluke
Štrumpfeta is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2008., 11:49   #5
Quote:
SaveAss kaže: Pogledaj post
noic, mišljenja sam da je iole sosoban pedijatar "s vrata" trebao zaključit kako nešto nije sasvim u redu s motorikom tog djeteta.

no, što je tu je.
vi se sad pitate kako pomoć ljudima koji ne smatraju da im je pomoć/informacija potrebna. možda da im isprintate text s neta u kojem se govori o razvoju motorike, gdje je prikazano po mjesecima što je za očekivati u kojoj dobi? pa im ostavite - ako im bude stajao negdje po stanu valjda se sjete i prolistat ga. pa ako vide, možda im "zazvoni" da bi tome trebali obratiti veču pozornost.
joj save,kad bi to bilo tak jednostavno...
nije da mi ne bi to napravili vec dosta smo dobri s njima,ali smo primjetili i da na manju glupost,ako im nesto kritiziras odmah se ljute...a zapravo njihova je stvar kako ce dijete odgajati...ali koliko smo skuzili,uopce nisu nimalo informirani,a da im mi sad donosimo isprintane clanke bi oni protumacili kao nase zabadanje nosa,a ne kao dobronamjeran savjet...
a i to s pedijatrom..istina je,imamo istog pedijatra pa ju znamo i zbilja nam je cudno zasto im to nije rekla iako je vec s vrata vidljivo da se mali ne moze ni pomaknuti a ima vec 10,5 mjeseci! tko zna,mozda odjednom prohoda,ali da bar moze puzati,ali ni to...
nama je najvise zao jer se moja zenica s njom vida svaki dan i klinci se igraju zajedno,ali kako ce se igrati kad je moj pravi zvrk,a ovaj samo sjedi...to nam je najvise zao...ne bi htjeli da to proizadu u neki veci problem...
noic is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2008., 11:52   #6
Quote:
cvijetić kaže: Pogledaj post
noic, a da im ispričaš priču jedne od nas tvoje"virtualne frendice" koje smo primjetile da s razvojem nešto ne štima? naravno, ubaci simptome koje oni imaju... možda shvate poruku!
ispricao bi im ja davno da oni svaku rijec ne shvate krivo..sto ces,takvi ljudi..
ionako o tome mogu samo s vama tu tipkati..tesko da cemo moci mi ozbiljnije s njima razgovarati...

Zadnje uređivanje putnica : 21.01.2008. at 21:29. Reason: q
noic is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2008., 11:56   #7
noic, kad smo već krenuli sa ovim: pa šta ta mama kaže kad vidi vašeg zvrka? kako ona reagira na to što je vaš puno pokretniji a njeno dijete ne? jel ima neki komentar, usporedbu?
btw, od mojih prijatelja malecka je isto stara 10,5 mj i još ne puzi. oni idu redovito na vježbe već 6 mj, mala nema nikavo krvarenje - al neće da propuže
Štrumpfeta is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2008., 12:01   #8
Quote:
Štrumpfeta kaže: Pogledaj post
noic, kad smo već krenuli sa ovim: pa šta ta mama kaže kad vidi vašeg zvrka? kako ona reagira na to što je vaš puno pokretniji a njeno dijete ne? jel ima neki komentar, usporedbu?
btw, od mojih prijatelja malecka je isto stara 10,5 mj i još ne puzi. oni idu redovito na vježbe već 6 mj, mala nema nikavo krvarenje - al neće da propuže
e to je to! ista stvar je i s njima! malom nije nista,malo se tu i tamo prehladi,ali kazem -ni da se pomakne! samo sjedi i igra se...posljedica toga je da se zbilja malo zbuckao..to je najvjerojatnije od nekretanja jer su on i nas mali uvijek bili isti po kilazi a sad je on daleko tezi od naseg jer nas puza bar nekoliko sati dnevno pa time i pomalo gubi a ovaj redovito jede bez problema,ali nigdje ne gubi...uz napomenu da je to moja teorija ako ti znas neku drugu reci...
a mama...ne znamo..valjda joj je zao sto i njezin tako ne bjezi...a i mi bi voljeli..ljepse i zdravije bi njima bilo,a i zbog naseg malog jer bi onda zajedno bjezali...
strumpfetice,sve je to do njih...ili si nece to priznati ili zbilja ne znaju..
noic is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2008., 12:08   #9
noic, znaš kako kažu: pametnom je i malo dosta. vi ste svoje napravili - napomenuli, "pokazali" svog malog, nemate šta dalje - možete jedino upropastiti odnos
Štrumpfeta is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2008., 12:11   #10
Quote:
noic kaže: Pogledaj post
strumpfetice,sve je to do njih...ili si nece to priznati ili zbilja ne znaju..
moguće da se radi i o strahu, pa bi ovdje pasala još jedna poslovica: nije hrabar onaj koji se ne boji, nego onaj koji se suoči sa strahom!
Štrumpfeta is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2008., 12:13   #11
Quote:
Štrumpfeta kaže: Pogledaj post
noic, znaš kako kažu: pametnom je i malo dosta. vi ste svoje napravili - napomenuli, "pokazali" svog malog, nemate šta dalje - možete jedino upropastiti odnos
e sad tu smo se i lomili..
s jedne strane su ok ljudi s kojima se je ugodno druziti a s druge je to ne znanje ili nepriznavanje problema...
dilema postoji...
noic is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2008., 12:14   #12
Quote:
Štrumpfeta kaže: Pogledaj post
moguće da se radi i o strahu, pa bi ovdje pasala još jedna poslovica: nije hrabar onaj koji se ne boji, nego onaj koji se suoči sa strahom!
istina,ali dosad me nisu uvjerili da si iole ista mogu priznati i suociti s time...
noic is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2008., 12:20   #13
Ja stvarno ne bih isla prodavat pamet nit bi htjela da meni netko to radi - ak s njihovim djetetom nije sve ok, to je stvar pedijatra, a ne vas da im to velite.
Eventualno bi spomenula to pedijatru - kazes da imate istog.
Zmijica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2008., 12:29   #14
Quote:
Zmijica kaže: Pogledaj post
Moze mi netko objasnit sto su straznje obrane?
Ja sam shvatila da je to kad padaju na ledja pa ispruze ruke iza sebe.
Al mora bit da sam krivo shvatila jer sam ja to 2 put kao klinka napravila i oba puta slomila ruku.

Noic, ja bih rekla da tom djetetu nis ne fali, osim vjezbe - pri tom mislim na obicno, zdravo kretanje. Nije mi jasno ono da nikad ne stave bebu na pod, pa veca sansa da ce se ozlijedit je ak padne s kreveta.
I kako ce uopce nauciti puzati ako nije na podu?
Mozda da probas ovak - nikakvih nagovjestaja da s njihovim djetetom nije ok, ni slucajno. Nego hvalit sina svoga - kako je spretan, kako doktorica govori da je to super i da je za razvoj djecje inteligencije kretanje jako vazno, blabla...
Pa velis nest u smislu "aj stavimo ih na pod da se skupa igraju", pa animiras malog s igrackicama da se mrdne.
Uzmes malo prvo svog malog pa ga cupkas, skakljas.... pa njihovog...
Tak bih ja isla
A ak se mama nafuri, e jebga. Onda stvarno nije vise moj problem.
ko da nismo sve pokusali..
stavili ih na pod..pa pustimo Nou da krene pa govorimo dodi i ti ( shvacate da ne zelim imenovati)..ali on cim dode na trbuh ili na leda krene - vriska.plac i dreka! i tad mama ili tata nastupa i dizu ga u sjedeci polozaj...
ja im velim da ga puste nek se sam digne pa i pod cijenu non stop placa,a oni nesto smrljaju i ipak ga dignu..
i tad se nama kosa na glavi digne!
zmijice sve smo pokusali indirektno,a direktno se ipak ne usudujemo jer smo skuzili da roditeljima je najbolnija tocka njihovo dijete,sto je normalno i da svako sufliranje sa strane smatraju kritiziranjem,a mi cijenu prijateljstva ipak ne zelimo time placati...
noic is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2008., 12:30   #15
Quote:
Zmijica kaže: Pogledaj post
Ja stvarno ne bih isla prodavat pamet nit bi htjela da meni netko to radi - ak s njihovim djetetom nije sve ok, to je stvar pedijatra, a ne vas da im to velite.
Eventualno bi spomenula to pedijatru - kazes da imate istog.
da,imamo..
sad se nakon svega mi zapitamo za tu pedijatricu...jer kako bce onda ona prepoznati neki pravi problem,na dao bog?
noic is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2008., 13:41   #16
a onda fakat nis vise ne mozete. potpisujem strumpficu, i nemojte se grist vise
jadno dijete, navikli ga mama i tata da vice i da ga "spasavaju", umjesto da ga poticu na samostalnost
oce mozda u jaslice ici? to bi mu moglo pomoci - bas ce ga tete tamo dizat 10x dnevno.

i da - svako dijete ima svoj ritam. imali smo slucaj malih forumasa koji su prohodali s 10 mj samostalno. a ja znam par curica koje su tek sa 16 mj prohodale.
eto, znam jednu koja zna puzat, al puze samo kad mora - prvo proba vikat da joj dohvate
isli su fizijatru jer su se roditelji brinuli, al sve pet s njom - samo je mala ljenguza
Zmijica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2008., 14:03   #17
Quote:
Zmijica kaže: Pogledaj post
a onda fakat nis vise ne mozete. potpisujem strumpficu, i nemojte se grist vise
jadno dijete, navikli ga mama i tata da vice i da ga "spasavaju", umjesto da ga poticu na samostalnost
oce mozda u jaslice ici? to bi mu moglo pomoci - bas ce ga tete tamo dizat 10x dnevno.

i da - svako dijete ima svoj ritam. imali smo slucaj malih forumasa koji su prohodali s 10 mj samostalno. a ja znam par curica koje su tek sa 16 mj prohodale.
eto, znam jednu koja zna puzat, al puze samo kad mora - prvo proba vikat da joj dohvate
isli su fizijatru jer su se roditelji brinuli, al sve pet s njom - samo je mala ljenguza
zmijice i mi smo toga svjesni..ali treba li sve prepustiti slucaju? kao toboze netko prohoda s 10 a netko sa 16? jakao otac a vjerujem i moja zena ne bi to samo tako gledali...
u danasnje vrijeme treba biti jako oprezan,ne i paranoican,ali ipak ne treba sve prepustati "ima vremena.." jer moze se dogoditi da se neke stvari okrenu s loseg na jos losije pa da onda postane prekasno...
nadam se da mi u potpunosti grijesimo i mi bi sigurno,naravno poslije njegovih roditelja,bili najsretniji kad bi se on samo digao na noge i poceo hodati!
no,nisam bas sklon tim razmisljanjima jer dijete treba otpocetka uciti da bez muke nema nauke.nemojte me krivo shavtiti jer ja ne mislim dijete na nikakvu muku staviti,ali samim time sto ga oni dizu odmah cim on padne ili cim zaplace mu samo odmazu...
noic is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2008., 15:14   #18
Quote:
noic kaže: Pogledaj post
jakao otac a vjerujem i moja zena ne bi to samo tako gledali...
vjerujem...mnogi ovdje isto tako ne bi samo gledali...

noic, nešto me malo kopka dok čitam sve ovo što pišeš...to kako nema načina da im se dobronamjerno skrene pozornost na neke stvari....
ne generaliziram, već samo krećem od sebe - ja eto prihvačam savjete svojih prijatelja, ne sve, al ne vrijeđam se jer im VJERUJEM, vjerujem da mi žele dobro. po ovome mi to vaše prijateljstvo baš i ne počiva na nekom povjerenju kad se tako olako vrijeđaju na vaše dobronamjerne upute (a možda nisu dobronamjerne onoliko koliko bi trebale biti iz njihove perspektive?)

znam da ovo nije topic za propitkivanje vašeg prijateljstva, no čini mi se (vrlo lako moguće da sam u krivu) da tu leži glavni problem zašto vaši savjeti ne dopiru do njih, pa čak ni kad je u pitanje motorički razvoj njihova djeteta.

možda ipak trebate pustiti cijelu stvar koju oni kao roditelji trebaju sami uvidjeti i eventualno reagirati.
__________________
"Describe your relationship with God." I just put "He never writes, he never calls. Frankly, I think the guy is dead."
SaveAss is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2008., 15:47   #19
Noic, ono što ja ne razumijem je to da vi ne možete gledati to djete, reagirali bi, ali ipak ne bi rekli ni suptilno ni direktno, a ne možete sve prepustiti slučaju...
mislim da nema rješenja. Ili reagirati ili preuzeti odluku da ste odlučili šutiti...
cvijetić is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2008., 22:55   #20
Quote:
SaveAss kaže: Pogledaj post
vjerujem...mnogi ovdje isto tako ne bi samo gledali...

noic, nešto me malo kopka dok čitam sve ovo što pišeš...to kako nema načina da im se dobronamjerno skrene pozornost na neke stvari....
ne generaliziram, već samo krećem od sebe - ja eto prihvačam savjete svojih prijatelja, ne sve, al ne vrijeđam se jer im VJERUJEM, vjerujem da mi žele dobro. po ovome mi to vaše prijateljstvo baš i ne počiva na nekom povjerenju kad se tako olako vrijeđaju na vaše dobronamjerne upute (a možda nisu dobronamjerne onoliko koliko bi trebale biti iz njihove perspektive?)

znam da ovo nije topic za propitkivanje vašeg prijateljstva, no čini mi se (vrlo lako moguće da sam u krivu) da tu leži glavni problem zašto vaši savjeti ne dopiru do njih, pa čak ni kad je u pitanje motorički razvoj njihova djeteta.
Save,i na to smo mi pomislili...
mozda smo zbilja precjenili nas odnos pa smo ipak preduboko gurnuli nos u tuda posla ILI Save jesi li mozda pomislila da oni spadaju u onu vrstu roditelja koji ne zele prihvatiti ama bas niciji savjet?
mi npr smo svaki savjet saslusali i naknadno procjenili jel dobar za nas ili nije jer nam se nemalo broj puta cinio da neki savjeti koji iz prve ne zvuce dobro se kasnije uspostavi da i nisu tako losi...
smatram da bi svi roditelji tako trebali...
svi smo mi vise-manje novopeceni roditelji i svako novo saznanje,necije iskustvo nam dobro dode da se znamo prepoznati u situaciji kad nam se nesto dogodi..to ja zovem ucenjem iz tudeg iskustva...
tako je i ovdje slucaj.njihova je stvar kako ce oni odgajati svoje dijete,ali cinjenica je da se dijete ne zna okrenuti ni na bok niti na leda ili prsa..
problem nastaje u komunikaciji i mi ne namjeravamo kvariti dobrosusjedske odnose ma koliko god smetale nam njihove metode...
I Save,ako se vratis prije 2-3 stranice pa procitas jos problema kod njih skuzit ces da je zapravo to njihovo "ima vremena..." najmanji problem...

Zadnje uređivanje putnica : 21.01.2008. at 21:42. Reason: q
noic is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:32.