Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.04.2012., 22:42   #401
Možeš ukoliko je zakonski tvoje vlasništvo (sva papirologija).Mehanizmi kontrole postoje koji znaju svoj posao i mogu ti dokazat da nemaš tamo prebivalište.Još bi i putne troškove uzeo? Tehnički bi se zvao "fiktivac".
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2012., 22:50   #402
Quote:
JayGee kaže: Pogledaj post
možeš to sve u jednom koraku obaviti. koštat će te malo živaca, nekoliko vrata i šaltera. za prijavu boravišta odn. prebivališta treba s tobom na šalter za osobne ići vlasnik stana/kuće gdje potpisuje izjavu da te prima na novu adresu. pazi samo, neke babe traže da vlasnik donese i vlasnički list i izvod iz katastra, pa smo otišli kod druge bbe kojoj je bila dovoljna samo osobna ( to ti je ono kad u cijeloj državi i svim županijama vrijede istizakoni. malo morgen)
za promjenu prezimena naoružaj se rodnim listom, domovnicom, osobnom, ma najbolje ponesi SVE, ionako će ti nešto falit. oni imaju obrasce koje popuniš, ne znam koliko platiš i postaješ novi čovjek.
ja sam mijenjala boravište, vadila novu osobnu(2 velike slike i 48,50 kn), a prezime ću i ja i moja kćer uskoro.
ne bi trebalo biti problema.
javi kako je bilo s promjenom prezimena, makar na pp. znam dosta ljudi koji su mijenjali ili samo ime ili i ime i prezime. pitat ću još jednu osobu pa ti javim. pozdrav.
ajme super, hvala.

još samo jedno pitanje, pri tim promjena, kad svi na toj adresi saznaju, i kako saznaju da ja više nisam dio kućanstva?

da li u tom slučaju kad dižu porezne prijave i slično vide da više nisam dio kućanstva? nadam se da
hmore85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2012., 20:36   #403
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Možeš ukoliko je zakonski tvoje vlasništvo (sva papirologija).Mehanizmi kontrole postoje koji znaju svoj posao i mogu ti dokazat da nemaš tamo prebivalište.Još bi i putne troškove uzeo? Tehnički bi se zvao "fiktivac".
da, moje vlasništvo.

Koji su to mehanizmi, ako znaš? Što znači da bi se zvao fiktivac?
_Mystical_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2012., 08:35   #404
Policija,porezna....znači da si fiktivno (papirno) prijavljen zbog raznoraznih olakšica a u biti ne živiš na toj adresi.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2012., 00:29   #405
Može li se boravište prijaviti sa vlasničkim listom s interneta, onim koji se može isprintati doma ili baš treba biti original iz gruntovnice?
I koliko otprilike traje prijava boravišta?
Hvala!
palčica32 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2012., 21:16   #406
15-tak minuta rada, najduže na 1 godinu.U pravilu originali iz gruntovnice.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2012., 16:25   #407
Suprug i ja imamo prijavljeno prebivalište u Splitu, ali smo podstanari na drugoj adresi. I sad mi ne možemo na toj adresi prijaviti samo boravište? Koliko sam shvatila boravište i prebivalište ne mogu biti u istom gradu?

Našla sam odgovor na ranijim stranicama. Ipak moramo prebivalište mijenjat.

Zadnje uređivanje Garf : 24.05.2012. at 16:34.
Garf is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2012., 01:18   #408
Tako je, može samo u drugom.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2012., 15:31   #409
pitanje.. živim u Osijeku, tu i radim, imam prebivalište i boravište u Osijeku.
Na otoku na moru imam kuću koja je moje vlasništvo. Što ja mogu prebaciti na otok ako radim u Osijeku?
Pitam iz razloga što dižem kredit za kuću na moru,i želim doći lakše do njega i dozvole.
os24a is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2012., 20:08   #410
Nista.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2012., 08:02   #411
Molim vas hitno malu pomoć.

Imam prebivalište u Bjelovaru u roditeljskoj kući, i sad se na neko vrijeme selim u Zagreb kao podstanar. Dal ja sad moram odjavit prebivalište u Bjelovaru da bi mogo prijavit uobičajeno boravište u Zagrebu. ILI mi prebivalište može ostat u Bjelovaru a boravište mogu prijavit u Zagrebu bez ikakve odjave nečega.

Zbilja mi je ovo malo zbunjujuće. Hvala na pomoći unaprijed.

Zadnje uređivanje Radament : 09.06.2012. at 08:09.
Radament is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2012., 08:53   #412
Prabivaliste i boraviste su dvije razlicite stvari. U Zg ces prijaviti boraviste, prebivaliste ti ostaje u Bjelovaru i nista ne odjavljujes.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2012., 15:26   #413
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
Prabivaliste i boraviste su dvije razlicite stvari. U Zg ces prijaviti boraviste, prebivaliste ti ostaje u Bjelovaru i nista ne odjavljujes.
Hvala puno
Radament is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2012., 22:32   #414
mene zanima.. moja prijateljica je konkurirala za posao, a dobila ga je osoba koja ima fiktivno boraviste tj. prijavljena je kod neke rodbine u RH, a zapravo uopće ne živi ovdje... tj . putuje svaki dan preko granice.... prijateljica sad misli raskrinkat tu osobu jer je revoltirana takvim ponasanjem........ ja mislim da to nema smisla... sto vi mislite?
lidaaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2012., 12:26   #415
Može napisat dopis MUP-u i prijavit fiktivno prebivalište.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2012., 10:39   #416
Neznam baš da li postoji mogućnost akcije od strane mupa? Ako je osoba prijavila boravište onda to ne znači da ona stalno mora biti tamo, a ako još plaća i porez i prirez u mjestu boravišta, ne vidim neku osnovu za prijavu mupu.
oougon is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2012., 10:53   #417
MUP se dakako bavi takvim "fiktivnim" prebivalištem kao i za vrijeme bivše države.Ukoliko nisi stalno na mjestu prebivališta dužan si prijavit boravište što tip iz prijašnjih postova sigurno nema pogotovo u drugoj državi.

"Nadležno tijelo će po službenoj dužnosti donijeti rješenje o brisanju iz evidencije o prebivalištu ako utvrdi da je podnositelj prijave dao netočne i neistinite podatke."

MUP je još uvijek nadležan za prijave i odjave prebivališta i boravišta.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2012., 11:21   #418
MUP prema sadašnjem zakonu nema ovlasti odjaviti nečije prebivalište bez pristanka te osobe, to je jedan od glavnih razloga zašto je u proceduri novi zakon o boravištu kojim će se pokušati riješiti taj problem prvenstveno zbog popis birača koji se ne mogu srediti zbog ovakvog zakona o prebivalištu. Novi Zakon o boravištu će ukinuti prebivalište i postojati će samo trajno i privremeno boravište.

Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
"Nadležno tijelo će po službenoj dužnosti donijeti rješenje o brisanju iz evidencije o prebivalištu ako utvrdi da je podnositelj prijave dao netočne i neistinite podatke."
Ovo se odnosi samo ako su prilikom prijave bili netočni podaci, ali osim što je to gotovo nemoguće dokazati ne vrijedi ako su prilikom prijave bili točni podaci a kasnije se situacija izmijenila. Postoji kazna ako osoba ne prijavi novo prebivalište/boravište ali odjava s starog nije moguća bez pristanka osobe.
riche is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2012., 17:00   #419
Bazirao sam se na to da je dao neistinite podatke tj.da osoba ne živi na mjestu prebivališta nego u drugoj državi.Takve provjere MUP radi ali u ekstremnim situacijama jer je potrebno dovoljno pravih dokaza da osoba ne živi tamo gdje je prijavljena.Stanodavc kao glavni svjedok šuti ili se drži laži iz razloga jer mu je stanar ili rođak ili plaća neku lovu zato jer je prijavljen tamo.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2012., 15:07   #420
Trebam Prebivaliste

Pozdrav,

Sljedeca situacija:

Odjavila sam se iz Zagreba u nadi da se uredno mogu prijaviti prebivaliste u Splitu.
Medutim gazdarica je otezavala prijavu te sad zeli da izadem iz stana.
Kada zovem stanove i pitam dali mogu prijaviti prebivaliste kazu da nemoze, a ja ovdje nikoga neznam gdje bi mogla prijaviti prebivaliste.

Kolko sam cula za te situacije postoji opcija prijave uz policijsku provjeru, al to traje do mjesec dana dok policija dode i utvrdi prebivaliste te da se moze izdati osobna iskaznica a ako gazda sazna, mozda opet prekine ugovor o najmu.

Kakvih ja mogucnosti imam? Dali gazda mora biti suglasan za prijavu prebivalista?

Meni hitno treba osobna iskaznica izdana u Splitu da bih se mogla prijaviti na burzu i eventualnog upisa na fakultet te ostale papirologije.
lipilo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:25.