Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Politička scena

Politička scena Stranke i osobe na političkoj sceni RH

Pogledaj rezultate ankete: Anketama ... najviše vjerujem
Ipsos Pulsa 55 55.56%
Promocije Puls 10 10.10%
Mediane 1 1.01%
2x1 komunikacije 33 33.33%
Glasovatelji: 99. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.12.2017., 15:29   #9721
Mene to snažno asocira na ovo:

'Neka bude i gore, ali samo nek je desnica'
__________________
T. 20.11.2004.-1.12.2013. S. 2014?-7.1.2023. Sometimes maybe good, sometimes maybe shit
JKD01 is offline  
Old 31.12.2017., 15:31   #9722
Samo jedan konkretan dogovor - inače mi se ne da komentirati ovu provalu predrasuda i ideološke strasti.

Quote:
IscoAlarcon kaže: Pogledaj post
Jedan izvor za ovakvo nešto...
Knjiga "Krug zemaljski: Razotkrivanje jedne od najvećih prijevara u povijesti čovječanstva", koja se prodaje na kioscima te u knjižari Svetog Antuna na Kaptolu, a kojoj je predgovor napisao Stjepan Razum, voditelj matičnog Ureda Zagrebačke nadbiskupije.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Old 31.12.2017., 15:36   #9723
Malo off-topic, ali nadam se da će mi kolege moderatori ovog pdf-a oprostiti!

Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Ne.
Mediji trebaju biti profesionalni.
Što podrazumjeva objektivnost.
Mediji nisu mjesto za izražavanje osobnog mišljenja, poput pljuvanja po tom referendumu.
Doktor filozofije Karl Marx bio je jedan od najuglednijih novinara svoga vremena. Tijekom desetak godina bio je stalni dopisnik najtiražnijih novina toga doba. Za svoje članke marljivo je istraživao sve podatke koji su mu bili dostupni da bi objektivno prikazao temu, ali je uvijek davao i svoje osobno mišljenje.

Tako su postupali i postupaju i brojni drugi vrhunski i prosječni novinari, i prije 170 godina i danas.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Old 31.12.2017., 16:14   #9724
Quote:
geom kaže: Pogledaj post
Evo kako ugledni komunikacijski stručnjak gleda na svrhu anketa:
"Na portale treba plasirati frizirane online ankete, a sve u svrhu stvaranja dojma da je politička i izborna snaga Ladonje mala i da nema smisla tratiti glas na nju...”
Ovdje se, A. govori o on-line anketama a ne klasičnim, te B. o medijskoj prezentaciji rezultata (a tu sam puno puta pisao da treba biti oprezan, te koliko je moguće gledati izvorne rezultate.

Quote:
Dragan Bagić, inače i vanjski suradnik - glavni analitičar agencije Ipsos puls.
Već dugo nije, mislim 2-3 godine. Osim toga, ta agencija ne provodi on-line ankete. Bagić se naravno bavi i drugim stvarima, ne samo anketama.

Quote:
U anketi te agencije koju jednom mjesečno objavljuje Nova TV pojavljuju se zanimljivi postotci koji poprilično odudaraju od ankete Promocije plus (primjer već spominjan na ovoj temi: postotci za NHR u Ispos prema anketi Promocije plus su 0.3 : 1.7%, razlika je više od 500%!, i tako konstantno mjesecima).
Istina, postoji razlika, a kao što sam gore spomenuo, postojala je dulje vrijeme i sa Strankom Bandić Milan. 365. To može biti, bar djelomice, posljedica razlike u metodologiji. Nema puno takvih ralizka, u svakom slučaju ne za najvažnije stranke.

Trebate međutim imati na umu da su za male postotke vrlo velike granice (ne)pouzdanosti. Za oko 1%, interval je već gotovo 1%. Ako u Population Confidence Interval Calculator unesete pouzdanost=99%. N=1000, frekuency=10 (to je 1%), dobijete interval pouzdanosti između 0,19% i 1,8%.

Rezultat u anketi od 1,7% znači, da se broj onih, u generalnoj populaciji, koji misle glasati za tu stranku, između 0,6% i 2,7%.

Rezultat od 0,3% već daje i načelno nemoguću negativnu vrijednost (jer za tako mali broj uzoraka aproksimacija normalnom krivuljom postaje manje pouzdana), a gornja granica je 0,75%.

Tako da vidimo kako postoji preklapanje između ta dva rezltata. Ali svakako, kako rekoh, razlika može biti i posljedica razlika u metodologijama. Ili, pak, također, i stvarnih oscilacija u popularnosti iz tjedna u tjedan.



Veliko je pitanje trebaju li stranke (poput sada Živog zida i SDP-a) voditi svoju politiku temeljeno na nepouzdanim "anketama" koje mogu biti plasirane s vrlo sumnjivim namjerama...[
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Old 31.12.2017., 16:26   #9725
Quote:
DJTcro kaže: Pogledaj post
Prvi put u povijesti: Jedna je stranka prestigla SDP u Rijeci i Istri
https://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/...---501600.html
--------------

8. izborna jedinica

20% Živi zid
19% SDP
11% HDZ
6% Most

33% ostale stranke (IDS, HNS, HSU itd.)

Zanimljiva anketa, gdje je vidljiv dobar politički rad Berinog mentora Komadine.
Ne radi se o anketi napravljenoj za 8. IJ, nego o izdvojenim podacima iz redovne ankete, koja je na nešto manje od 1000 ispitanika u cijeloj zemlji, dakle na području 8. IJ ispitano ih je oko stotinu. To je vrlo mali uzorak, na kojem je nepouzdanost golema.

Population Confidence Interval Calculation za N=100 i frekvenciju 20% daje da je, s 99% pouzdanosti, stvarni postotak onih koji bi za tu stranku glasali u ukjupnoj populaciji, između 10% i 30%.

Dakle, nedovoljno podataka za izvođenje nekih zaključaka, iako globalni podaci za Hrvatsku pokazuju rast ŽZ-a i pad SDP-a (a tu je nepouzdanost, uz 99% pouzdanosti, oko +/- 4%).
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Old 31.12.2017., 16:26   #9726
Quote:
Roy kaže: Pogledaj post
Sanader skoro dao SAO Krajinu Srbima a Vesna to spriječila, aplauz za kriterije. Odnosno za nedostatak istih i kompletnu ideološku zasljepljenost.
Ma jasno, ni manje ni vise nego SAO Krajinu. Tu manipulaciju smo vec nekoliko puta uspjesno demontirali.

A razlog sto je Vesna to "sprijecila" nije zato sto ju uzasava nekakva srpska autonomija u Hrvatskoj, vec je razlog bio taj sto bi time podunavski Srbi bili u povlastenom polozaju u odnosu na "ostale" Srbe u Hrvatskoj, te ona nije nikako htjela pristati na to da postoje Srbi "prvog i drugog reda".
John_Wayne is offline  
Old 31.12.2017., 16:29   #9727
Quote:
McAucliffe kaže: Pogledaj post
I ovime si sve rekao...

Barem budi karakter pa ne prodaj priču i reci jasno da glasaš za HDZ...i da ćeš glasati za njega makar i Šešelj dođe na čelo stranke...

O ovome ja desetljećima govorim,prljate usta desnicom,Hrvatskom i domoljubljem,a Sanader vam je mjerilo...

Tip koji je Hrvatskoj,poslije Mesića,nanio najviše štete...

Izdajnik,od generala,suradnje sa salonskim čedama,pa do ekonomskog kolapsa...

Ali da,to ni nečudi kada takva provala dolazi od nekoga kome Sanader nije kriv za krizu u RH nego je to globalna kriza...

I sada će netko poput tebe pričati nešto o desnici i "mjeriti" jel netko desničar ili ne...
Ti ocito ne citas do kraja vec dodjes do rijeci "Sanader" i onda prestanes citati. Nisam rekao da mi je Sanader mjerilo prihvatljivosti ili da mi je on prihvaljiv bez obzira na sve, vec sam rekao u odnosu na koga mi je prihvatljiv, a u odnosu na Racana, Mesica i Josipovica naravno da mi je prihvatljiviji. Pa i sam vrag bi mi bio prihvatljiviji od ove trojice, prema tome, ne znam cemu cudjenje.
John_Wayne is offline  
Old 31.12.2017., 16:30   #9728
Demontirali?

Na stranu VP u cijeloj priči,pokušali ste zaspinati taj novi pokušaj izdaje HDZ pročentičke bagre (nakon Srba,predlaganja ćirile u Vukovaru,šutnje na Stanimirovića),ali skroz neuspješno...

Što i ne čudi kada se radi od ekipe koja HDZ ekonomski kolaps i bulažnjenje o krizi pravda svjetskom krizom...
McAucliffe is offline  
Old 31.12.2017., 16:33   #9729
Quote:
John_Wayne kaže: Pogledaj post
Ti ocito ne citas do kraja vec dodjes do rijeci "Sanader" i onda prestanes citati. Nisam rekao da mi je Sanader mjerilo prihvatljivosti ili da mi je on prihvaljiv bez obzira na sve, vec sam rekao u odnosu na koga mi je prihvatljiv, a u odnosu na Racana, Mesica i Josipovica naravno da mi je prihvatljiviji. Pa i sam vrag bi mi bio prihvatljiviji od ove trojice, prema tome, ne znam cemu cudjenje.
Čuđenje jer si mrtav hladan iznegirao sve činjenice koje te osporavaju...

Ponavljam,meni je cakano gledati kako ljudi nisu u stanju pojmiti dalje od crno-bijelo...

A to je "logika" kojom se ti služiš...

Tip koji je državu pretvorio u svoj i stranački poligon da se stavlja u odnose...
McAucliffe is offline  
Old 31.12.2017., 17:26   #9730
Quote:
McAucliffe kaže: Pogledaj post
Čuđenje jer si mrtav hladan iznegirao sve činjenice koje te osporavaju...

Ponavljam,meni je cakano gledati kako ljudi nisu u stanju pojmiti dalje od crno-bijelo...

A to je "logika" kojom se ti služiš...

Tip koji je državu pretvorio u svoj i stranački poligon da se stavlja u odnose...
Ne, ne, ja itekako gledam u nijansama svih boja, zato sam i rekao da Plenkovic nije moj odabir.

Medjutim, KADA BI situaciju gledali crno-bijelo, onda u tom slucaju da imamo Sanadera s jedne strane i Racana/Mesica/Josipovica s druge strane, ja bih se priklonio ovom prvom. Dakle u slucaju crno-bijele situacije (ili-ili), rekao sam jasno tko mi je prihvatljiviji.

Medjutim, svoje neslaganje s ovim lijevim HDZ-om, a i opcenito svim njegovim inačicama od 2000. naovamo sam vec nebrojeno puta iskazao, kako na ovoj tako i na svim drugim temama. A s obzirom na to da izbori nisu crno-bijeli odnosno ima vise od dvije ponudjene opcije, ovakav lijevi HDZ mi je apsolutno neprihvatljiv, i 2020. kada budu slijedeci izbori sigurno nece imati moj glas.
John_Wayne is offline  
Old 31.12.2017., 17:50   #9731
Meni osobno Josipović i Račan ne stanu u istu rečenicu sa Sanaderom,po pitanju izdaje domovine...

Mesić bez problema...

Josipović nije imao ni probližne šanse napraviti toliko štete kao Sanader (ne da ga to opravdava),a Račan je dvojbena ličnost '90.-tih (što ne čudi na dugogodišnje komunjarsko naslijeđe),ali sve u svemu nije radio kontra Hrvatske ili za svoj džep,kao Sanader...da skratim,nije bio hipokrit...
McAucliffe is offline  
Old 07.01.2018., 09:33   #9732
CRO Demoskop: Raste broj neodlučnih birača, SDP i HDZ u padu

http://hr.n1info.com/a271933/Vijesti...DZ-u-padu.html


HDZ 29%
SDP 20,6%
Živi zid 11,4%
Most 7%
HSS 3,2%

Neodlučni 14,6%
DJTcro is offline  
Old 19.01.2018., 19:32   #9733
Nova TV:

KGK 41% (55% kod birača sa osnovnom školom)
Zoran Milanović 21% (61% SDPovih birača bi glasali za njega)
Ivan Vilibor Sinčić 15% (34% kod mladih do 29)
Božo Petrov 12% (23% kod mladih do 29)
------

A TKO BI BIO NAJBOLJI KANDIDAT SDP-A ZA PREDSJEDNIKA?

Svi birači:

Picula 44%
Milanović 36%

SDPovi birači:

Milanović 61%
Picula 32%


------

Picula mi se kao političar ne sviđa, ali ima bolje šanse poraziti KGK nego Milanović.

Zadnje uređivanje DJTcro : 19.01.2018. at 19:58.
DJTcro is offline  
Old 19.01.2018., 23:45   #9734
Ankete za predsjedničke izbore prije početka kampanje i prije objave svih kandidatura nemaju previše smisla.

Uvijek trenutni predsjednik u takvim istraživanjima ima izraženu prednost, koja često nije realna. Vidjeli smo to s Josipovićem, vidjeli smo to u Poljskoj, Češkoj nedavno...
šišćevap is offline  
Old 20.01.2018., 07:52   #9735
Quote:
Zoran Milanović veću potporu mogao bi očekivati kod birača starijih od 60 godina (28%), zatim više i visoko obrazovanih (25%), potpora mu je iznadzastupljena u Zagrebu i okolici (29%) i kod birača koji su na zadnjim parlamentarnim izborima glasali za SDP (61%).
...
Svaki treći, točnije 34 posto birača mlađih od 29 godina, glasao bi za Ivana Vilibora Sinčića kada bi bio predsjednički kandidat.
...
Božo Petrov je također izadzastupljen potporom među biračima mlađima od 29 godina (23%), tu su i birači višeg i visokog obrazovanja (19%) te birači iz Dalmacije koji bi u većem broju nego na nacionalnoj razini dali potporu Boži Petrovu (24%). I, očekivano, birači njegove stranke Mosta (60%).
Dakle kao što sam i govorio na par drugih tema, hrvatsko društvo je jako generacijski podijeljeno

Dakle imamo trenutno tri najveće generacije:

BABY BOOMERI - rođeni između 1950. i 1965. (+ ili - 2 godine)
GENERACIJA X - rođeni između 1965. i 1985. (+ ili - 2 godine)
MILENIJALCI - rođeni između 1985. i 2000. (+ ili - 2 godine)


Ovo je čisto moj neki pogled:

Baby boomeri su skloniji klasičnoj ljevici, i nešto manje klasičnoj desnici.
Znaimljivo, istodobno su i konzervativniji u nekim pitanjima, ali i liberalniji u drugim pitanjima (česta pojava u istočnoj Europi) od današnjih mladih. Dakle najčešće SDP, ali tek nešto manje HDZ i ostale klasične stranke.

Generacija X ima svega, mislim da oni nemaju neke naprosječne potpore ljevici ili desnici, glasuju po regionalnom ili osobnom principu.
2003. takvi su glasovali za HDZ, 2011. za SDP, 2015. često su dali glas nekoj "trećoj opciji".

Milenijalci pak jako rijetko glasuju za HDZ ili SDP. Njima "treće opcije" nisu nešto novo, nego su jedino za takve i glasovali. Iznimka su stranačke mladeži velikih stranaka.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Old 20.01.2018., 18:25   #9736
Moja je pretpostavka da će ovaj put ŽZ kandidirati Pernara umjesto Sinčića. Ili možda Lovrinovića, da ispadnu "ozbiljniji".
Pred tri godine sam mislio da bi Prgomet mogao biti Mostov kandidat. Sad pretpostavljam ili Petrov ili Podolnjak.
Nekako očekujem i da ćemo neke od ZG gradonačelničkih kandidata vidjeti i na predsjedničkim izborima - tu mislim na Esih, Tomaševića, Bandića i Mrak Taritaš.
Potonja bi mogla biti kandidat Amsterdamske koalicije, ali možda čak i cijelog lijevocentraškog bloka.
Kao kandidate potonjih još se spominju Zoki i Ostojić, ali i Josipović. Moguće da bar troje, ili čak svo četvero budu kandidati (Anka za Amsterdamsku, Ostojić za SDP, Josipović za svoju stranku i eventualno još neke manje strančice i Zoki kao nezavisni, ili s nekom svojom novom strankom).
A nešto se i Karamarka spominje kao kandidata...
The Great Duck is offline  
Old 20.01.2018., 18:41   #9737
Lovrinović nije mogao u Zagrebu ući u skupštinu.
DJTcro is offline  
Old 22.01.2018., 21:35   #9738
Ma znam. Al kako kaže stara izreka:"Lokalni, parlamentarni i predsjednički izbori nisu isto!"
Mada mislim da bi Pernar bolje prošao.
The Great Duck is offline  
Old 25.01.2018., 17:14   #9739
Danas će NOVA TV objaviti novu anketu.
DJTcro is offline  
Old 25.01.2018., 19:33   #9740
siječanj 2018.

HDZ 30,1%
SDP 20,9%
Živi zid 13%
MOST 6,8%

61% ne podržava Vladu
30% podržava Vladu

Istraživanje je provela agencija IPSOS između 1. i 20. u mjesecu na uzorku od 969 punoljetnih građana iz cijele Hrvatske. Maksimalna pogreška uzorka iznosi +/- 3,3%, a za rejtinge stranaka +/-3,6%
DJTcro is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:49.