Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.03.2017., 15:02   #1
Kupnja stana po prvi put

Pozdrav svima,

situacija je sljedeća.
Imam ušteđenih 25 000 kuna na random štednjama. Imam posao.
Namjeravam uzeti stan od 40-50 kvadrata.
Ne znam apsolutno ništa o tome.
Imam 31 godinu, možda imam nekakve beneficije kao mlada osoba?
Kome da se obratim po pitanju svega - da me savjetuje oko nekretnine, gdje u Zagrebu je dobro kupiti stan, kako da se postavim prema bankama i troškovima, kako provjeriti instalacije u stanu, generalno - sve. Od čega početi? Kome se javiti? Koliko mi novaca uzimaju za savjetovanje i kome se treba javiti, neke preporuke?

Hvala
eichhoernchen is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2017., 20:14   #2
Ako radiš u državnom sektoru onda se možeš upustiti u avanturu zvanu kredit.Inace se upuštaš u veliku avanturu sa neizvjesnim ishodom.
A kaj se tiče stanova - ponuda novih je slaba,a i preskupi su u odnosu na stare.Ali stan nije auto - tako da sam ja za starije koji mogu biti i kvalitetniji.
dreamer2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2017., 19:39   #3
Pozdrav! Mene zanima sljedeće, tko će ostvarivati pravo na plaćanje pola rate prilikom prve nekretnine? Jel broj ljudi kojima se država sufinancirati pola rate ograničen?
ema123456789 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2017., 20:00   #4
Quote:
ema123456789 kaže: Pogledaj post
Pozdrav! Mene zanima sljedeće, tko će ostvarivati pravo na plaćanje pola rate prilikom prve nekretnine? Jel broj ljudi kojima se država sufinancirati pola rate ograničen?
je.
__________________
zlo goveđe dovijeka june
mimma7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2017., 09:25   #5
Dobro jel ima neko nešto pametno za preporučit?
eichhoernchen is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2017., 09:53   #6
Quote:
eichhoernchen kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima,

situacija je sljedeća.
Imam ušteđenih 25 000 kuna na random štednjama. Imam posao.
Namjeravam uzeti stan od 40-50 kvadrata.
Ne znam apsolutno ništa o tome.
Imam 31 godinu, možda imam nekakve beneficije kao mlada osoba?
Kome da se obratim po pitanju svega - da me savjetuje oko nekretnine, gdje u Zagrebu je dobro kupiti stan, kako da se postavim prema bankama i troškovima, kako provjeriti instalacije u stanu, generalno - sve. Od čega početi? Kome se javiti? Koliko mi novaca uzimaju za savjetovanje i kome se treba javiti, neke preporuke?

Hvala

dobro je kupiti tamo gdje tebi paše radi života
kako se postaviti prema bankama ? pitanje je kolika ti je plaća, jer štedja ti je za cca 2 kvadrta dosta
za provjeru instalcija, platiš majstore da ti to provjere

za ostale savjete, mi pitanje baš i nije najjasnije, ti bi savjetnika da ti savjetuje gdje i kako kupiti stan ?
možeš onda nazvati neku od agencija i reći im da ti to obave, platiš njihoih 3-5% od cijene stana i to je to ( iako čitam da baš u hr i nisu agencije nešto )
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2017., 10:32   #7
Quote:
eichhoernchen kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima,

situacija je sljedeća.
Imam ušteđenih 25 000 kuna na random štednjama. Imam posao.
Namjeravam uzeti stan od 40-50 kvadrata.
Ne znam apsolutno ništa o tome.
Imam 31 godinu, možda imam nekakve beneficije kao mlada osoba?
Kome da se obratim po pitanju svega - da me savjetuje oko nekretnine, gdje u Zagrebu je dobro kupiti stan, kako da se postavim prema bankama i troškovima, kako provjeriti instalacije u stanu, generalno - sve. Od čega početi? Kome se javiti? Koliko mi novaca uzimaju za savjetovanje i kome se treba javiti, neke preporuke?

Hvala
1) Oko nekretnine ce te tesko iskreno savjetovati bilo tko. Ljude boli briga za tebe, a agencije zele prodati, a ne pomoci ti.

2) Stan je dobro kupiti u starim dobro urbaniziranim kvartovima. Pogledaj koliko vrtica i osn. skola ima na broj stanovnika. Dobar primjer kvartova s dobrom urbanizacijom su npr. Maksimir minus Bukovacka i NZ minus Kajzerica i Laniste. Izbjegavaj beton bez komunalija kao npr Vrbani III gdje ce ti dijete ici u skolu koja ima 3 medjusmjene. Uzmi u obzir da je perspektiva slobodnog covjeka kojeg boli taki totalno drugacija od mlade obitelji s djecom (pretpostavljam da ces prije nego kasnije i ti preci sa stadija jedan u stadij dva).

3) Instalacije - ako kupujes novogradnju - raspitaj se o kvaliteti gradnje uokolo / forumi i sl. Ako kupujes staru zgradu - znas otprilike koliko je stara i kakve su instalacije. Sto se vode tice - sve starije od 20 godina na tvom mjestu bi promijenio. Struja neg te ne brine previse ak krepa nema stete uokolo. Ako ti fali izvoda - pozoves strujica i on ti ih izvuce po 80 kn / komad. I trazis da ti potpise garanciju na 10 godina.

4) Savjetovanje? Haha. Generalno ako nanjuse krv rastrgat ce te. "Majstori" su generalno pljackasi kad ugledaju tele, sve ce ti biti relativno, neocekivani troskovi i tak to. Cast iznimkama, ali one su rijetke. Ako pak uzmes firmu kljuc u ruke za adaptciju racunaj na barem 30% premije na cijenu adaptacije + 25% PDV. Ja sam adaptirao 3 stana, znam tocno koliko stoji materijal u ducanu, pa su me nekoliko puta skoro zednog prek vode preveli.

Moj najbolji savjet ti je da sve ponude koje dobijes sad u private zanemaris i najprije se pointeresiras o svemu i naucis u par mjeseci. Moze ti ustediti desetke tisuca kuna...

I.
igorl is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2017., 13:55   #8
Hvala
eichhoernchen is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2017., 17:07   #9
Isto ili slično pitanje, ako se smijem ubaciti...

Pozdrav, dakle ja imam cca 100tinjak tkn na štednjama (na nekoliko ugovora, svaki po godinu dana, mogu ih raskinuti kad god želim), gledam uzeti stan u Zg (garsonijeru ili što već nađem) do 20-ak milja eura da je isplatim u kešu, pa ono... Sređivati s vremenom kad i koliko dođem do novca. (nemam osnovu za kredit-nisam bila stalno zaposlena/prijavljena unatrag godinu dana, novogradnja mi ne igra zbog cijene-bitno mi je da mogu platiti kešom pa sređivati kasnije-eventualno da imam unutra tuš i krevet (makar improvizirani) za ponekad prespavati ako baš bude sila itd.) Inače sam mlađa od 30, sama (nemam momka, nemam djecu, pa mi nisu bitni vrtići i to-ni ne planiram u još nekoliko godina, zato odgovara i garsonijera...) Što je s tim financiranjem od strane države? Kako to ide? Dobila sam milijun oprečnih informacija iz različitih izvora, pa ako je netko bolje upućen, molim vas pojasnite mi... Oni plaćaju pola rate kredita, ili pola cijene stana za prvu nekretninu? I kako i gdje se prijaviti/naći više inormacija?
Zbunjena sam... I još jedno pitanje, je li itko imao iskustva s time da recimo kupuje stan pa plati 70-80% cijene odmah, ostatak npr.kroz godinu dana ili neki dogovoreni period?
nina-o-s-t is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2017., 17:37   #10
S obzirom da stan planiraš kupiti u gotovini subvencioniranje od strane države se ne odnosi na tebe, nego na osobe koje stan financiraju isključivo putem kredita, jer se subvencioniraju rate kredita prve 4 godine, u iznosu pola rate. No taj zakon još nije donesen, a pitanje je i hoće li...
mokry is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2017., 11:48   #11
Damn... A ništa, onda se nadam da neće ni biti donesen dok ja ne ostvarim osnovu za kredit
nina-o-s-t is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:05.