Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.08.2007., 11:31   #1
Tradicionalna drvena kuća

Bilo je govora o ovoj temi, ali htio bih još proširiti neke stvari. Posjedujem jednu drvenu kuću 9,5 x 4,3 metra, ali je u jako lošem stanju. Mislim nabaviti jednu bolju pa nju presložiti. Ponešto sam pročitao, ponešto čuo, ali htio bih znati sve "iz prve ruke"...
Zanima me sve o tim kućama (zovu ih i turopoljske). Kako je živjeti u njima, kakve su procedure s dozvolama za gradnju, koliko to u konačnici košta, koji su dobri majstori i slično...
Unaprijed zahvaljujem a s nekima ću se možda htjeti i upoznati, da podijelimo dojmove. U okolici mog grunta, iza V. Gorice, postoji jako puno takvih kuća. Interesantno, svi vlasnici su vrlo otvoreni za objašnjenja i jako rado pričaju o svojim drvenim kućama...
I još nešto, ja sam jako zagrizao u to, pa se nadam da će ishod ovog biti jedna drvena ljepotica složena na mom gruntu. Javite se !
amater_total is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2007., 12:16   #2
Quote:
amater_total kaže: Pogledaj post
Bilo je govora o ovoj temi, ali htio bih još proširiti neke stvari.
Znam da možeš čak izvuči i subvenciju od države za obnavljanje. Daju poticaje kod obnove starih drvenih kuća. Sad, samo, pod koje bi to ministarstvo potpadalo

Zadnje uređivanje Majstor : 19.04.2015. at 07:30. Reason: Skraćivanje quotanja
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2007., 12:21   #3
Pa pod ministarstvo turizma, prometa i veza valjda. Viš, to sa subvencijama mi nije palo na pamet. Samo, to je sigurno dvosjekli mač, jer onda moraš turbo paziti na svaki detalj da bi bilo autohtono. Jel netko zna više ?
amater_total is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2007., 09:23   #4
Pa dajte ljudi, nije vrag da nitko ne zna ništa o drvenim kućama...
amater_total is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2007., 12:14   #5
http://www.min-kulture.hr/default.aspx?ID=2082
http://www.min-kulture.hr/default.aspx?id=2441
__________________
zagorac
maksica6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2007., 22:03   #6
Hvala maksica, to sam već i sam našao, svejedno tnx. Mislim da ja nikakvu potporu neću dobiti jer nisam baš striktno u tim zaštićenim područjima. Ali nije ni jako bitno. Ovako ću imati malo slobodnije ruke za neke sitnice odraditi po svom. Ovako ti hrpa restauratora puše za vrat i imaju svakojake zamjerke.
Bio na jednoj takvoj kući koju ljudi preslaguju. Vrlo ljubazni, primili me na gradilište i sve mi pokazuju. Uto dođe restaurator i počne.... "Zašto ste brusili planjke?" Ljudi kažu "pa bile su užasno trule površinski"... Kaže restaurator: "to ne smeta, trebalo ih je samo oprati vodom..."
Kužiš ?
Ja ću isto nastojati očuvati izvornost, ali da ne bih planjku malo pobrusio i prešao nekom lazurom jer to nije autentično-zaboravi !!!
amater_total is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2007., 00:04   #7
Ne razumijem se mnogo u turopoljske kuće, ali sam čuo iz prve ruke da si treba dati truda prilikom seljenja. Konkretno, rastavljanja i sastavljanja.
Ljudi su kuću rastavili, označili su svaki element kredom, i u medjuvremanu je pao pljusak i izbrisao im oznake.
Imali su horor prilikom sastavljanja.
3-D puzzle.
Jedva su je sastavili.
__________________
Z
zoranp is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2007., 10:15   #8
Quote:
zoranp kaže: Pogledaj post
Ne razumijem se mnogo u turopoljske kuće,
Svjestan sam da to treba propisno obilježiti. Zato su stari majstori urezivali oznake u drvo kod preslagivanja.

Zadnje uređivanje Majstor : 19.04.2015. at 07:31. Reason: Skraćivanje quotanja
amater_total is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2007., 00:21   #9
http://www.pticica.com/slika.aspx?ko...&slikaid=48995

bio je link tamo al evo da ponovim jer bas pricas o turopolju.
bio jucer u turopolju igrom slučajnost(nebitno).nego ova kuća ti je iz busevca prekrojena i složena na žumberku.novo je kroviste naravno.
morino is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2007., 00:25   #10
to ti je poprilična zajebancija nama su to slagali jedan deda i jedan lik i isto je bila kvaka s označivanjem.a razmisli si koliko su teske te planjke?podosta.
unutra ti idu klinovi od kestena.mi smo rezali neku spuzvu i stavljali izmedu kad sjedne da bolje brtvi i da jos jedna stvar,kod mazanja zaboravi boje iz dućana jer možeš dignut kredu,iskoristiš staro ulje i sirovu naftu.
morino is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2007., 14:26   #11
Quote:
morino kaže: Pogledaj post
a razmisli si koliko su teske te planjke?podosta.
vec sam jedanput davno napisal da sam sam rastavil gornji dio cardaka
planjke uopce nisu teske

bar meni nisu bile
a ja bas i nisam neka snaga
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2007., 12:28   #12
Quote:
JoZ@ kaže: Pogledaj post
vec sam jedanput davno napisal da sam sam rastavil gornji dio cardaka
planjke uopce nisu teske
A jesu ti planjke od hrastovine ?

Zadnje uređivanje Majstor : 19.04.2015. at 07:31. Reason: Skraćivanje quotanja
amater_total is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2007., 12:31   #13
Quote:
amater_total kaže: Pogledaj post
A jesu ti planjke od hrastovine ?
naravno
neznam da su se kuce 1884 radile od neceg drugog
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2007., 10:21   #14
Ono što mene mući u vezi cijene su upravo ti neki dodatni troškovi na koje se ne računa u prvi mah. Drvocidi i lazure su velika stavka. Pa onda unutarnje obloge. Samo drvolit ploča npr. košta ugrubo 10-ak € po m2, a cigla za zid ispod 20 €. Ispadne otprilike da samo drvolit ploča i npr. poluoblice za unutarnje oblaganje (kao lamperija) koštaju kao zid od poroterm opeke.Jel dobro računam ili ... ?
amater_total is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2007., 10:25   #15
morino, lijepa kućica...
amater_total is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2007., 17:40   #16
Quote:
amater_total kaže: Pogledaj post
morino, lijepa kućica...
hvala
morino is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2007., 12:59   #17
Ma znam, ovo je trebala biti šala...
amater_total is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2007., 13:06   #18
Quote:
amater_total kaže: Pogledaj post
Ma znam, ovo je trebala biti šala...


jedini problem je bila centralna greda kroz sredinu kuce
ona je (sad neznam napamet dimenzije) al oko duplo deblja i sira od ovih greda i proteze se duzinom kuce

e tu mi je trebala pomoc da ju skinem dolje a da ju ne potrgam
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2007., 13:38   #19
A daj mi reci neke pojedinosti oko tvoje kuće. Da li ti se sviđa boraviti u njoj, kako je s održavanjem i bili opet slagao drvenjaru...
amater_total is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2007., 14:41   #20
ovo sam napisala u topicu "renoviranje stare kuce", ali eto mozda ovdje nadjem odgovor...
hmmm, i ja imam problem... kupila sam malu zagorsku hizu i poskidala sloj unutarnje i vanjske zbuke i sad bi trebala s necim popuniti prostor izmedju planjki. naime, drvena kuca i nije u najboljem stanju i treba je na vise mjesta pokrpati. da li netko zna kako? piljevinskim kitom i cime jos...?
da, unutra planiram knauf, ali vanjsku bi stranu ostavila bez obloge, odnosno vidjele bi se drvene hrastove daske.... no, izmedju tih dasaka na nekim mjestima treba necim zapuniti rupe... neki stavljaju i pur-pjenu, sto je meni apsolutno neprihvatljivo. cula sam za taj piljevinski kit, ali nisam najsigurnija u kojem se omjeru stavlja piljevina/kit.

inace, koliko sam uspjela vidjeti, Turopoljske kuce su u puno boljem stanju od zagorskih.
RMaria is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:19.