Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.05.2009., 08:28   #381
[QUOTE=dUbO;20489736]Prvo, nismo ništa strašno zabrljali, a drugo ova lavica ne da ne grize, nego lijepo prede i umiljata je.

Nisam ni mislila drugačije,pa rekla nam je lijepo da se nije udubila u temu.
Što se tiče ormara i dvojnog knjigovodstva,veli mi jedna mlada,mlada kolegica koja kreće u naše vode pa sad na tečaj:ko li duguje,ko li potražuje?
Pa onda ajmo na papir,T konto i redom.
A pro po ormara,lakše ti je kad imaš nekoga tko će ti razjasniti u startu,jer i ja sam sve morala sama,pa zato odlučih pomoći omladini.Eto možeš i ti upasti u tu skupinu ak ti što znači.
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2009., 09:55   #382
Evo da se pohvalim... Odradila i ja svoj prvi uvoz... Sama... I nisam imala ormar da lupam u njega, samo ovaj forum da se raspitam al eto nisam baš dobila odgovore. A jako me to čudi jer sad kad čitam svi ste ovako počimali kao i ja.
Karla.hr is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2009., 10:04   #383
Quote:
lasangel kaže: Pogledaj post
Ma zbog gužve nisam stigao odgovoriti, a rješenje je istovremeno jednostavno i složeno.
Ne znam treba li uvod, ali idemo direktno u glavu:

Prema članku 51. stavak 5. Pravilnika o PDV-u, zajmodavatelj je obvezan obračunati PDV na godišnju kamatu od 4%, izdati račun R-1 s elementima iz čl. 15. st. 3. Zakona o PDV-u. Taj račun se unosi u Knjigu izlaznih računa.

Ajmo primjer: dao si beskamatnu pozajmicu od 5000,00 kn na mjesec dana.
Dužan si izdati račun (R-1) s sljedećim pozicijama:
Mjesec pozajmica kamatna stopa mjesečna kamata pdv
Lipanj 50.000 4% 166,00 kn 36,67
(nemoj me držati da je obračun kamata u lipu točan)

Budući da je PDV neutralan, u kojem jedan plaća, a drugi koristi pretporez, onda je potrebno da zajmoprimatelj zajmoprimcu plati pdv. Naime, po izdanom računu ti ćeš platiti pdv, ali će on koristiti pretporez.

Bilo bi fer da ti doznači na žiro račun iznos pdv koji je on odbio...Slažeš se??

Knjiženje kod tebe:
1. izdani račun za obračun pdv na beskamatnu pozajmicu
duguje potraživanja od zajmoprimaoca za pdv / potražuje obveza za pdv 36,67 kn
2. zajmoprimatelj ti plaća pdv
duguje žiro račun / potražuje pot. Od zajmoprimca

knjiženje kod njega:
1. primljen račun za obračun pdv na besk. Pozajmicu
duguje pretporez / potražuje obveze prema zajmodavcima za pdv 36,67 kn
2. zajmodavac uplaćuje na žiro račun iznos pdv koji je koristio
duguje-obveze prema zajmod / potražuje žiro račun.

Ukoliko ne želiš da ti zajmoprimatelj plati pdv onda je knjiženje:
duguje troškovi pdv / potražuje obveze za pdv 36,67

Ako nešto nije dovoljno jasno napisano, slobodno pitaj....pozdrav
više nego zadovoljan, hvala!
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2009., 10:27   #384
Quote:
vlado3 kaže: Pogledaj post
više nego zadovoljan, hvala!
oooops, ja sam tek sada vidio lavicu i njen post, popravit cu se
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2009., 10:31   #385
Quote:
vlado3 kaže: Pogledaj post
više nego zadovoljan, hvala!
nema na čemu..
lasangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2009., 10:46   #386
[QUOTE=Karla.hr;20490548]Evo da se pohvalim... Odradila i ja svoj prvi uvoz... Sama...
Čestitam Karla pa ako zapne tu smo,očito od silnih rasprava oko VP i MP nismo nitko registrirali tvoj post da ti pomognemo.
Javi ako što trebaš
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2009., 11:01   #387
[QUOTE=dante-1;20484778]

Pogledaj ono o čemu smo pričali
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2009., 12:55   #388
ajde hvala Bogu da se ova diskusija završila (valjda je)! već mi je bilo sve pomalo smiješno! ajde sad mišljenja molim na ovo:
radi se obrtniku-obveziku poreza na dobit, žena obrtnika (promjene radi da nebude stalno on a i radi se o malo većoj svoti) dala bi pozajmicu u obrt uz kamatnu stopu 20% godišnje da se izvuku neki novci. kako će na to gledati poreznjaci (ako ih bude u kontrolu, naravno). ona sa obrtom nema veze, zaposlena je u prosvjeti .....
Nata07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2009., 14:06   #389
Pa Nata gdje si ti?Dijelićemo kazne članovima ako se ne javljaju.moraćete mjesec dana plaćati nama
Ma jesi ti vidjela rasprave,baš sam smiren tip i ja skoro živce pogubila.
No TEMA:A zašto ne on kao vlasnik?To se od njega kao vlasnika i očekuje.
I njima(vlasnicima treba stalno govoriti:Posuđujte novac bez kamata svom obrtu.)
Supruzi su kamate dohodak i na njih se plaća porez i prirez i ako je u sustavu PDV-a i kamate na PDV.
Na mostu dobiješ,na ćupriji izgubiš,veli ona narodna.
I nemoj da te opet sto godina čekamo.
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2009., 14:46   #390
Quote:
Dubravka20 kaže: Pogledaj post

Pazi, opet ti nešto kvocanje ne valja! Mislim da nisi ostavila ono drugo quote i to u novome retku!
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2009., 14:52   #391
Quote:
Karla.hr kaže: Pogledaj post
Evo da se pohvalim... Odradila i ja svoj prvi uvoz... Sama...
Sama?!? Ili je špediter sve odradio?? Vlastiti prijevoz? E sada sve potrošeno počni zbrajati dok dobiješ stvarnu nabavnu cijenu robe. Ne zaboravi ništa, uključi i bankarske troškove za nalog za plaćanje robe, pa čak i ako plaćaš račun kasnije, može aproksimativno, a možeš i dobiti točan iznos, pitaj banku detalje. Pitaj ako zapne, jer je tema VP/MP iscrpljena, nekima nema VP, a nekima ima VP, ali to je u nas "normalno"!!
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2009., 15:01   #392
Ma daj Dubo reci konkretno da ne bi Lavica opet s nama imala problema,što je opet krivo?
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2009., 11:14   #393
plaćanje nemože ali i jagode sa šlagom uvijek može!
kaj se tiče teme - htjeli bi izvuć neke novce a onda je njemu kao obrtniku to isto dohodak + poduzetnička plaća + PDV jer je u sustavu ili kak da se to izvede, naravno najjeftinije??
Nata07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2009., 12:01   #394
Je li obrtnik - dobitaš?
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2009., 12:14   #395
Ma dobro, nisam baš sama, naravno da je špediter odradio papire, mislila sam na knjiženje. A troškovi banke mogu ići na trošak razdoblja, zar ne? Njih nisam uvela sada.
Karla.hr is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2009., 12:26   #396
Ja ih stavljam na obračun nabave u kalkulaciju,ali dobro,ostavi sada,nije to neki veliki iznos.
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2009., 13:10   #397
je obrtnik je dobitaš!!
Nata07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2009., 13:19   #398
Nek si isplati ako ima na ctu 903 kad je prelazio sa dohodaša na dobitaša,ako je do love,mislim ak mu trebaju novci pa da ne ide na pozajmicu.

A ako je vezano za troškove koji bi mu smanjili dobit,to ti je isto kao i kod d.o.o. nema puno mudrovanja.
Jel isplaćuješ poduzetničku plaću ili samo plaćaš propisane doprinose?
Poduzetnička plaća ti je za 2009 8206,00 bruto.
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2009., 14:17   #399
Quote:
Dubravka20 kaže: Pogledaj post

Mislim da je ovo: kad hočeš quote, onda brišeš tekst (cijeli, kao ja sada ili djelomično) unutar prvog i zadnjeg quote u kvadratnoj zagradi i taj zadnji staviš u novi red. i gotovo...
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2009., 14:18   #400
Quote:
Karla.hr kaže: Pogledaj post
A troškovi banke mogu ići na trošak razdoblja, zar ne? Njih nisam uvela sada.
A zašto ih nebi odmah stavila na robu?? SVE troškove odmah natrpaj, pa ti je ipak onda manja RC i PDV itd...

Ako ne zaboravim nešto, a imam: račun, trošak špeditera vani i doma, carina, trošak trajekta, trošak vlastitog prijevoza, (kombi) dnevnice vozača-nabavljača, cestarinu, lučke takse, bankarske troškove... valjda sam sve pobrojio. Ako imaš osiguranje robe, ako platiš ukrcaj-iskrcaj, neke preglede sanitarne itd...

Pretpostavljam da imaš račun špeditera, a u njemu i plaćanje carine (ako je ima) i PDV... Pa usluga +PDV i obrasci bez PDV... To sve treba raspodijeliti na odgovarajuća konta, a PDV na JCD ide u PDV obrascu na PDV NA UVOZ.

Moj način obračuna zavisnih troškova je u Excelu, troškovi/NC pa puta svaki artikal, tako da točno dobijem zavisne troškove po svakome artiklu. Moram tako, jer neki koštaju po 5 lipa, (uk. recimo 50 kn) a neki su po 1.500 kn. Ako se radi o istim artiklima, sa malom razlikom cijene, onda može i drugačije.
__________________
Sve gore...

Zadnje uređivanje dUbO : 12.05.2009. at 14:29.
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:21.