Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.01.2004., 09:02   #1
Autentičnost evanđelja i hadisa

Evo, u posljednje vrijeme u raznim lancima cesto skrecemo s raznih tema i pricamo o hadisima (islamske predaje o rijecima i djelima islamskog Poslanika Muhameda).

Cesto na forumu, muslimani su govorili krscanima da evandjelja nisu pouzdan izvor za baziranje vjerovanja, jer su zapisana znatno poslije Isusove smrti/uskrsnuca/vaskrsenja, kako hocete.

Istina, Qur'an je bio zapisivan i za Muhamedova zivota, a relativno brzo nakon Muhamedove smrti bio i kodificiran (nekih 20-ak godina kasnije) i samo je jedna kopija (ona Osmanova) uzeta bila za zvanicnu. Ali, hadisi su problematicni, po meni, svi odreda, jer su jako kasno zapisani.

Glavni sakupljaci hadisa su bili:

1. Malik - umro 795, dakle 163 godine poslije Muhameda;
2. Ibn Hanbal umro 855, tj. 223 godine poslije Muhameda;
3. Bukhari - umro 870, dakle 238 godina poslije Muhammeda;
4. Muslim Ibn al-Haggag - umro 875, tj. 243 godine poslije Muhameda.

Ako muslimani mogu reci krscanima da im je besmisleno sluziti se evandjeljima, jer su zapisana znatno poslije Isusove smrti, onda bi bilo posteno da se i muslimani ne sluze hadisima. Sta vi mislite?

Istini za volju, kod muslimana postoji cijela znanost koja se bavi hadisima, a osobito isputuje pouzdanost prenosilaca predaje. Za prve prenosioce se provjerava da li su uopce mogli biti u kontaktu s Muhamedom i nesto cuti od njega. Onda se provjerava sljedeca osoba koja je cula nesto o Poslaniku od te prve osobe. Ti lanci (isnadi) mogu biti poprilicno dugi i podrazumijevati prenosioce u rasponu i od preko 200 godina. Sve su te osobe morale biti smatrane mentalno zdravim, a i uglednim i ucenim ljudima. Ako je sve stimalo, hadis (predaja) je bila smatrana "sahih" (zdravom, pouzdanom, autenticnom).

Opet, pitam se, nakon 200 godina prepricavanja, bez zapisivanja, koliko se te prva informacija zaista mogla sucuvati u svom izvornom obliku.

Igra gluhih telefona pokazuju da ono sto izadje na kraju lanca moze se drasticno razlikovati od prve sapnute recenice. I ta ogromna promjena informacije moze se desiti u pomaku od svega nekoliko minuta. A sta se tek moze desiti u nekih 200 godina.

Koliko u hadisima i evandjeljima ima osobnih shvatanja prenosilaca Muhamedove/Isusove poruke, a koliko originalne poruke?

Sta vi mislite?

Selam, shalom, pozdrav i mir

Damir
Damir is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2004., 11:30   #2
Re: Autenticnost evandjelja i hadisa

Quote:
Damir kaže:
Koliko u hadisima i evandjeljima ima osobnih shvatanja prenosilaca Muhamedove/Isusove poruke, a koliko originalne poruke?

Sta vi mislite?

Selam, shalom, pozdrav i mir

Damir
Evanđelja u svojoj osnovnoj poruci se slažu sa svim prethodnim nadahnutim biblijskim knjigama, ona govore o planu spasenja koji je Bog pripremio za cijeli svijet.Ona govore o dolasku Mesije, o pošivanju Božjeg zakona, praktičnoj vjeri, nadi u uskrsnuće, potrebi obraćenja, pokajanja itd.Ništa u tim Evanđeljima nije u proturiječnosti sa ostalim biblijskim knjigama, što se ne bi moglo reći za te hadiše, pa i Kuran.

Živ ti meni bio.
J-C is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2004., 13:41   #3
Što se samih evanđelja tiče u smislu pitanja poruke- poruka je potpuno istovjetna.Evanđelja se baziraju na prenošenju događaja i postavljanja globalnih zakona kao okvir novog zavjeta.
Svaki prenosioc(evanđelist) prenosi "izbor" događaja koji je smatrao da će najbolje oslikati ono što se desilo( evanđelja su u biti pisma) no nijedan nije prenio sve (što i Ivan eksplicitno kaže)-usporedit ću to s 4 čovjeka koji su prissutvovali nekom događaju- svi će opisati isti događaj no svaki i djelomično(a moguće i drastično) različito (po detaljima) ovisno o svom backgroundu,elokvenciji etc.(npr. ak je muzičar više će pažnje obratiti načinu i kvaliteti izvođenja,ak je frizer- više će gledati frizure,ak je policajac -više će obratiit pažnju na osiguranje etc. - i isto tako sve će to ispričati svojim riječima)- no složit će se u svim osnovnim značajkama koncerta- počeo tad i tad bile pjesme te i te- odziv publike bio taj i taj- završio tad i tad bilo toliko i toliko biseva.
Pavlove poslanice su u tom smislu druga priča- nose u sebi praktične naputke i objašnjenja.To možemo shvatiti kao osobna shvačanja(iako po pavlovim riječima- dobio je svetog duha) i objašnjenja evanđelja u smislu tadašnjeg vremena.
No naputak nije zakon- najbliže objašnjenje koje mogu sad smisliti je zamisli široku cestu(a cesta je zakon- dok hodaš po cesti unutar si zakona).Pavle reče hodaj po lijevoj strani- no ako hodaš po sredini ili po desnoj strani još uvijek si na cesti,zar ne?

Dat ću primjer- ako Isus kaže može se jesti kaj god se hoće- to znači da čovjek koji se vlastitom voljom uzdržava od nečega isto slijedi zakon kao i onaj koji jede sve(pogledaj recimo što Pavao kaže o tome).
No ako malo bolje promotriš zakone u evanđeljima- vidi se da je cesta vrlo uska i da se cijela ova priča odnosi na neka minorna pravila vezana za zajednice ,ponašanje u onom vremenu etc.
Ili drugim riječima vjerujem da u njegovim objašnjenjima ima utkanih i osobnih stavova i backgrounda uvjetovanih vremenom u kojem je živio- no bitno je da se ne kose s zakonima.
danaye is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2004., 15:07   #4
ZA damira

Glavni sakupljaci hadisa su bili:

1. Malik - umro 795, dakle 163 godine poslije Muhameda;
2. Ibn Hanbal umro 855, tj. 223 godine poslije Muhameda;
3. Bukhari - umro 870, dakle 238 godina poslije Muhammeda;
4. Muslim Ibn al-Haggag - umro 875, tj. 243 godine poslije Muhameda.

/ halo covjece pa nisu hadisi poceli od njih ,

i prije njih su se biljezili hadisi ali ovi sto si naveo su izabrali sve one hadise sto su najvjerodostojniji, sta ti mislis da su se hadisi poceli biljeziti od ove cetvorice

hadisi su poceli biljeziti jos za zivota poslanika a ovi sto si ih ti naveo su samo sabrali te hadise sa lancima prenosioca ko je sve prenesio itd
Harun is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2004., 15:26   #5
Evanđelja i hadisi baš mi i nisu usporedivi. Kruške i jabuke.

Evanđelja (Radosnu vijest) prenose apostoli, Isusovi ovlaštenici o posvećenici i riječ je o duhovnim porukama.

Hadisi se odnose na uređivanje praktičnih stvari u životu, a na navodnim primjerima života samog Muhameda. Po čemu ispada da je Muhamed bio bezgrešan.

Ali ako se baš hoće, sve se može donekle uspoređivati. Obje je nastalo u određenom povjesnom vremenu i potrebama ljudi onog vremena i prostora, koje se nastoji ugraditi u suvremeni svijet i/ili vratiti na "originalne" početke. A to je moguće samo u SF filmovima.

I tu se svi sapliću, jer to nikad nije moguće. Nemoguće se vratiti u djetinjstvo. Čak ni ono u vlastitom sjećanju i zapisano čak. Uvijek se pokaže da svjedoci tog djetinjstva imaju drugačije viđenje potupuno istog događaja.

Uzaludna rabota svima, a ne samo njima.
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2004., 17:23   #6
Hadisi se odnose na uređivanje praktičnih stvari u životu, a na navodnim primjerima života samog Muhameda. Po čemu ispada da je Muhamed bio bezgrešan.


/ pa sta bih trebao da Allah posalje poslanika sa grijesnika a ljudi trebaju da ga slijede, i da slijede njegove grijehe i dobra dijela, dje tu logika

jedina stvar sto je meni poznato evbo koliko godina citam o islamu , gdje je muhammed pogreijesio

I dobio je kritiku od Allaha za to

jednom su dosli bogati ljudi i muhammed je pokusao da njih privuce islamu a dosao je jedan slijepac i trazio od poslanika cini mi se da predje na islam, a poslanik se nije obazirao na njega jer je htio u tim trenutcima da price ove druge ljude islamu.


odma dolaze aketi od Allaha kao ukor na muhameda

Allah kaze:

U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog!

1. On(muhamed) se namrštio i okrenuo

2. zato što je slijepac njemu prišao,

3. A šta ti znaš - možda on želi da se očisti,

4. ili pouči pa da mu pouka bude od koristi.

5. Onoga koji je bogat,

6. ti njega savjetuješ,

7. a ti(muhammede) nisi kriv ako on neće da vjeruje;

8. a onoga koji ti žureći prilazi

9. i strah osjeća,

10. ti se na njega ne osvrćeš,

11. Ne čini tako!....



evo jos jednog mudrog dokaza da muhamed nije napisao kuran nego je samo objava od BOga

zamisli te da je muhamed sam sebe ukorio i pokazivao na svoju gresku

ili naprijemer ovo

Allah kaze:

033:053. O vjernici, ne ulazite u sobe Vjerovjesnikove, osim ako vam se dopusti radi jela, ali ne da čekate da se ono zgotovi; tek kad budete pozvani, onda uđite, i pošto jedete, raziđite se ne upuštajući se jedni sa drugima u razgovor. To smeta Vjerovjesniku, a on se stidi da vam to rekne, a Allah se ne stidi istine.


Allah govori ono sto poslanik nije smio da kaze pa je allah morao intervenisati ovdje
Harun is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2004., 19:04   #7
Pozdrav svima.
Veoma je mudro što je Damir usporedio Evandjelja i Hadise, a što nije stavio, na primjer, u ravan Evandjelja i sam časni Qur'an. Jer, Qur'an po svojoj autentičnosti nema na svijetu premca medju Knjigama koje pretenduju da slove kao Objavljene od Boga.

Dakle, mi ovdje usporedjujemo Hadis i Evandjelja. Ako ne po sadržajima, Evandjelja i Hadis su, makar po načinu svog nastanka, možda, veoma slični. Većina sadržaja i jednog i drugog ne zna se ko je pisao. Većina jednog i drugog sadržaja, su vjerovatno i apokrifni. Uz ovu razliku: Ja smatram da su (makar generalno uzeto) jedan manji broj hadisa ipak autentičniji no što je bilo koji novozavjetni text, jer se mnogim hadisima zna točan lanac prenosioca (ti hadisi slove kao sahih / tj. provjereni), što kod ni jednog novozavjetnog texta, pa ni kod Evandjelja, nije slučaj.

Evandjelja nisu pisali očevidci, dok takvih hadisa nesumnjivo ima. Autor trećeg Evandjelja (tzv. Luka) priznaje na samom početku svog spisa, da nije očevidac, i da je sadržaj u fragmentima do njega došao "od onih koji su iz početaka bili svjedocima...". Medjutim, on ne navodi IDENTITET onih koji su sudjelovali u lancu predaje, koju je on na koncu uokvirio. Isto to se veli i u većini hadisa, sa tim što se sakupljač poziva na točna imena ljudi koji su sudjelovali u lancu predaje. Na osnovu tog lanca, i poznavanja datih osoba, se ocjenjuje da li je hadis pouzdan, sumnjiv ili apokrifan. E sad, ima tu mnogo više problema (ako želimo steći pravu sliku o autentičnosti hadisa) nego što nam to ovdje porostor dopušta. O tome su pisane mnoge knjige, ali problem je taj što neko uvijek stoji "IZA" tih knjiga, i hadise tumači i ocjenjuje onako kako to njemu paše.

Uzmimo primjer Buharijinu zbirku hadisa koja (uz Muslimovu) slovi za NAJPOUZDANIJU islamsku zbirku, a po meni uopće nisu pouzdane, osim ako im se NEKRITIČKI pristupa, kao što je, na žalost, to danas slučaj. Na primjer, pogledajmo izvjesnog ebu Hurejru (koji je bio Muawijih postavljenik na mjesto Medinskog imama, nakon što se ovaj zločinima i spletkama dočepao dizgina vlasti). Preko tog Ebu Hurejre (prv. otac mačaka) nosi se više hadisa nego preko svih članova poslanikove (s.a.) obitelji. Više nego preko onih koji su sa njim bili od samih početaka. Ili drugi primjer, preko Ajše (najmladja poslanikova (s.a) supruga, se prenosi više hadisa nego preko Alija (poslanikov nećak i zet) ili Fatime (poslanikova kći, udata za Alija).

Razoge zašto je to tako imamo u povjesti nakon poslanika, jer, nakon njega došlo je do podjele, koja je uzrokovala koban politički rascjep, od kojeg muslimansko društvo i danas boluje. Buharija je živio u vrijeme kada nije smio pisati osim onako kako se od njega očekuje, ili koliko mu se dopuštalo, i zato on toliko mnogo i prenosi od jedne grupe ljudi a manje od druge. Tzv. Sunitski hadisi su, kao i šiitski, većinom pisani u namjeri da se "SA NEBA" opravda njihova strana (kao što je na primjer izmišljeni sunitski hadis: "Ako biste na tasove stavili iman (vjeru )Ebu bekra i iman ostatka muslimana, vidjeli biste da je iman Ebu Bekra veći od ostatka imana svih muslimana do sudnjeg dana" Na drugoj strani, šiitska strana (budući uvijek progonjena) nije imala uslove da očuva predaju od poslanika, ali je živo sačuvala predaje Imama (vodja muslimana, nakon poslanika s.a.). Kod njih, po mojim saznanjima, slika autentičnosti pisanih dokumenata nije pouzdanija i autentiočnija, nego u sunita. Tako gube i jedni i drugi! Po meni, ni jedni ini drugi nemaju "povlasticu na ispravnost" i u budućnosti nužno mora doći do jednog susreta na najvećem nivou, kako bi se rasvijetlili prvotni dogadjaji i time pravilno ocijenilla pisana bogata zaostavština koja se danas i te kako zloupotrebljava! Ni DO DAN DANAS se, na žalost, još nije ZNANSTVENO i KRITIČKI pristupilo rasvjetljavanju tih dogadjaja i okolnosti, niti vidim da će se to desiti u skorije vrijeme... kao što se do desilo na zapadu, gdje je jedan ogroman broj umova angažiran na historijatu evandjelja, i gdje je kritičkim analizama podvrgnut svaki poseban stavak evandjelja... Muslimani, u tom pogledu, kaskaju za zapadom najmanje 5. stoljeća. Ali, nadam se da će i na to kod nas doći red.
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2004., 19:29   #8
S imenom Allaha Svemoguceg, Dobrocinitelja, Milostivog

HADITHKA TERMINOLOGIJA



Pocetak biljezenja haditha datira josh za vrijeme Poslanika, s.a.w.s,

1)
Prenosi se od 'Abdullaha ibn 'Amra ibn el-'Asa da je rekao: "Pisao sam sve shto bih cuo od Allahovog Poslanika neka je na njega mir, pomilovao ga Allah, zeleci da to zapamtim, pa su mi Kurejshije zabranile. Rekli su: "Zar pishes sve shto cujes, a Allahov (Bozji, Elohimov, Jehovin) Poslanik je covjek, prica i u srdzbi i kada je smiren?" Ja sam to spomenuo Poslaniku, neka je na njega mir i spas, pomilovao ga Bog, a on je pokazao prstom na svoja usta i rekao: "Pishi, jer tako mi Onoga u cijoj ruci je moja dusa, iz njih ne izlazi nista osim istina." (Hadith biljeze u svojim zbirkama Ebu Dawud, Daremi, Ahmed)

2)
Prenosi se od Wehba ibn Munebbiha a on od svog brata da je rekao: "Cuo sam Ebu Hurejru, bio Bog s njim zadovoljan, da kaze: "Niko od prijatelja Allahovog Poslanika neka je na njega mir, pomilovao ga Bog, ne prenosi vishe haditha od mene osim 'Abdullaha ibn 'Amra, jer je on zapisivao (hadithe), a ja nisam." /Hadith se nalazi u zbirkama El-Bukhari, Et-Tirmithi, Ahmed/



Postavlja se pitanje kako su prijatelji Allahovog (Bozjeg, Elohimog, Jahvinog) poslanika Muhammeda, mir neka je na njega pomilovao ga Bog, mogli zapisivati hadthe od Allahovog Poslanika, s.a.w.s, kada je od njega licno doshla zabrana za to.

I)
Kaze Poslanik s.a.w.s.: "Osim Kur'ana nemojte od mene nishta zapisivati, i ko je zapisao neshto mimo Kur'ana neka to izbrishe." (Hadith biljeze Muslim, Daremi, Ahmed)

II)
Ebu Seid el-Hudri, bio Bog s njim zadovljan, kaze: "Trazio sam od Poslanika dozvolu da zapisujem hadith, pa mi nije dozvolio." (Hadith biljeze Et-Tirmithi i Daremi)

3)
Ebu Hurejre, bio Bog s njim zadovoljan, kaze: "Dok smo zapisivali hadithe dodje nam Allahov Poslanik, mir neka je na Njega pomilovao ga Bog, i upita: "Sta to pishete?" "Hadithe koje smo culi od tebe" - odgovorishmo. "Knjige mimo Allahove Knjige?!" - rece Poslanik, pa nastavi - "Znate li da su oni prije vas otishli u zabludu, samo zbog toga shto su uz Allahovu Knjigu pisali i druge knjige!" Upitali smo: "Allahov Poslanice, hocemo li prenositi od tebe?" On odgovori: "Nema smetnje da prenosite ono shto kazem, a ko na mene namjerno slaze neka pripremi sebi mjesto u paklu." (Hadith biljezi Ahmed)

III)
Od El-Mutalliba ibn Abdullaha ibn Huntuba se prenosi da je rekao: "Zejd ibn Sabit je doshao kod Muawije i upitao ga za neki hadith, a ovaj naredi jednom covjeku da mu ga zapishe. Zejd mu rece: "Allahov Poslanik, mir neka je na bhega, pomilovao ga Allah, nam je naredio da ne pishemo nishta od njegovih hadisa", na to ovaj i izbrisa hadith." (Ebu Dawud, El-Hatib, Ibn Abdil-Berr)


Allahov Poslanik, mir neka je na njega pomilovao ga Allah, je - kao sto vidimo - i zabranjivao a i naredjivao njegovim prijateljima (sahabima) da zapisuju hadithe.


4)
Prenosi se od Ebu Hurejre, bio Bog s njima zadovoljan, da je jedan covjek iz Jemena doshao Poslaniku, mir neka je na njega pomilovao ga Allah, i rekao: "Napishi mi Allahov Poslanice!" Poslanik s.a.w.s. rece: "Napishite Ebu Satu!" (Hadith se nalazi kod El-Bukharija)



Kontradiktorinost, da li postoji?

Ono shto se moze zakljuciti jeste da postoji kontradiktornost izmedju haditha koji naredjuju zapisivanje Sunneta i haditha koji to zabranjuju. Medjutim, u sushtini ne postoji nikakva kontradiktornost, shto vidimo iz izjava islamskih ucenjaka. Neki od njih smatraju da je zabrana zapisivanja haditha prethodila dozvoli, pa prema tome zabrana je derogirana dozvolom. Drugi smatraju da se zabrana odnosi na onoga za koga postoji bojazan da ce se osloniti na zapisivanje a zapostaviti ucenje haditha napamet (kao shto se uci Kur'an, hafizi), a da se dozvola odnosi na onoga za koga ne postoji bojazan. Trece mishljenje je da se zabrana veze samo za vrijeme objavljivanja Kur'ana iz bojazni da se ne pomjesha s onim shto nije od njega, a dozvola je mimo ove situacije. Ili, da je zabrana samo za pisanje onoga shto nije od Kur'ana zajedno s Kur'anom, a dozvola je ako se zasebno zapisuju. Najispravnije misljenje, na koje dokazi upucuju, je da je zabrana bila u pocetku, a zatim je doshla dozvola, jer je hadith u kojem Poslanik, mir neka je na njega, pomilovao ga Bog, kaze: "Napishite Ebu Satu", izrecen za vrijeme oslobodjenja Mekke, osme godine po hidzri. Iz svih prethodno navedenih haditha zakljucuje se da je zabrana zapisivanja haditha bila iz sljedecih razloga:

a) iz bojazni da se ne izmjesha Kur'an sa Sunnetom, a to je zbog cinjenice da su sahabi (Poslanikovi, s.a.w.s, prijatelji) zapisivali i Kur'an i hadith na jedan list ili predmet,

b) iz bojazni da se ljudi ne pozabave Sunnetom a zapostave Kur'an jer mnogi sahabi nisu josh bili naucili Kur'an napamet,

c) da se sacuva moc pamcenja kod muslimana, jer oslanjanje na pisanu rijec slabi pamcenje. Nakon shto su nestali ovi razlozi Allahov (Bozji) poslanik Muhammed, mir neka je na njega pomilovao ga Bog, dozvoljava zapisivanje Sunneta, i to je sam svojim postupkom potvrdio. Prenosi se od Ibn Abbasa, bio Bog s njim zadivljan, da je Poslanik s.a.v.s. na samrti rekao: "Donesite mi knjigu da vam napisem neshto nakon cega necete zalutati." /Ovaj hadith se nalazi u El-Bukharijevoj kolekciji/
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/

Zadnje uređivanje El-Kalem : 09.01.2004. at 20:16.
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2004., 19:30   #9
Iz brige za Kur'anom, prezir za zapisivanje hadtha

Nakon smrti Allahovog Poslanika, mir neka je na njega pomilovao ga Bog, mnogi njegovi prijatelji (sahabi) su nastavili sa zapisivanjem haditha i sakupljanjem Sunneta s tim da su neki od njih to prezirali, kao shto su Ebu Bekr, bio Bog s njim zadovoljan i Ummar, bio Bog s njim zadovljan, iz razloga da se sacuva prvi izvor Sheri'ata, Kur'an. Prenosi se od Ureeta ibn Zubejra, bio Bog s njim zadivljan, da je Ummar, bio Bog s njim zadivljan, htio zapisivati Sunnet, pa se posavjetovao sa ostalim sahabima (Poslanikovim prijateljima) i oni su mu preporucili da zapisuje. Ummar, bio Bog s njim zadivljan je po tom pitanju cinio istiharu*** mjesec dana i jednog dana, nakon sto mu Allah podari odlucnost, rece: "Zelio sam da zapisem Sunnet i sjetio sam se naroda koji je bio prije vas. Napisali su knjigu oko koje su se pozabavili i zapostavili Bozju Knjigu. Ja, tako mi Allaha (Boga), nikada Allahovu (Bozju, Elohimovu, Jehovimu) Knjigu necu mjeshati s necim drugim." (Hadith biljeze El-Hatib i Ibn Abdil-Berr) U zapisivanju haditha najvishe su se isticali mladji sahabi, nakon sto je generacija starijih sahaba pocela svakodnevno da nestaje. Oni su ulozili veliki trud u zapisivanju haditha i skupljanju Sunneta. Sakupljanje Sunneta za vrijeme *Poslanikovih, s.a.w.s, prijatelja (sahaba) moze se predstaviti u nekoliko tacaka:

a) Podsticanje na pamcenje haditha. Mnogi sahabi su naredjivali svojim ucenicima da zapisuju hadithe da bi ucvrstili pamcenje, zatim, kada bi utvrdili hadithe, izbrisali bi ono sto su napisali, da se ne bi oslanjali na knjigu i tako zapostavili pamcenje.

b) Jedni drugima bi pisali hadithe. Usejd ibn Hudajr, bio Bog s njima zadivljan, je napisao neke Poslanikove hadithe i sheri'atske presude Ebu Bekra, Ummara i Uthmana i poslao ih Merwanu ibn el-Hakemu. Zejd ibn Erkam je zapisao neke hadithe i poslao ih Enesu ibn Maliku, r.a. (jedan od one cetvorice velikih ucenjaka odnosno prvih ucenjaka koji su zaceli raznorazne islamske discipline /Ebu Hanife, Enes bin Malik, Shafi', Ahmed bin Hanbel/ Dakako, i prije njih su postojali josh vrjedniji ucenjaci kako iz muskhih tako i iz zenskih redova. Ova cetvorica, a ima ih josh, su izucavali one ranije ucenjake koji su zatekli Poslanika, s.a.w.s, (ocevidce) kako bi nama (buducim generacijama) razradili i predocili islamska djela iz raznoraznih oblasti.

c) Podsticali su svoje ucenike na zapisivanje haditha i njihovo uknjizavanje. Enes ibn Malik, bio Bog s njim zadiviljan je podsticao svoje sinove na zapisivanje znanja. Govorio bi im: "Sinovi moji, zadrzite (sacuvajte) znanje pisanjem." Takodjer je govorio: "Nismo smatrali znanjem, znanje onoga koji ga nije zapisivao." /Tabekat - Ibn Said/


***Istihara je molitva kada se covjek dvoumi izmedju dvije vaznije odluke u zivotu pa ne zna koju da izabere a da je bolja odnosno da jednu od te dvije odluke kako nas kasnije nebi 'koshtalo.'



Od najpoznatijih sahifa (listova) na kojima su sakupljeni hadithi su:


- Sahifa od Ebu Bekra, bio Bog s njim zadovoljan, u kojoj je sakupio hadithe o zekatu,

- Sahifa od 'Ali ibn Ebi Taliba, bio Bog s njim zadovoljan,

- Sahifa 'Abdullaha ibn 'Amra ibn El-'Asa, poznata kao <<Es-Sahifetu Es-Sidiqa.>>


Prenosi se od Mudzahida da je rekao: "Doshao sam kod 'Abdullaha ibn 'Amra i uzeo sahifu koja je bila ispod njegovog lezaja, pa mi je on zabrani. Rekao sam mu: 'Prije mi nisi nishta zabranjivao.' Rece: "Ovo je Es-Sadiqa, ovo je ono shto sam licno cuo od Allahovog Poslanika." /"Takjidu-l-'Ilm" El-Hatib/ Sve ove sahife su zapisane jos za zivota Allahova Poslanika, mir neka je na njega, pomilovao ga Bog.


Kako su nastale velike zbirke

Nakon sahaba (tj. Poslanikovih, s.a.w.s, drugova koji su ga non stop okruzivali), sakupljanje Sunneta i obavezu prenoshenja vjere Islama, preuzeli su tab'ini, poslije sahaba najbolja generacija. Oni su ulozili veliki trud i ucinili veliku korist na polju sakupljanja Sunneta, ucenjem napamet, zapisivanjem i prenoshenjem drugima. Neki tab'ini, su poput sahaba prezirali zapisivanje haditha iz razloga zbog kojih su to i sahabi cinili, a kada bi nestalo tih razloga svi su bili slozni oko zapisivanja haditha, a cak su podsticali druge na to. Tab'ini su se pribojavali da se zajedno sa hadithima ne zapishu i mishljenja drugih i da se poslije ne mogu razlikovati. Nakon shto su ucenici tab'ina shvatili razliku izmedju zabrane zapisivanja haditha i zabrane zapisivanja misljenja drugih zajedno sa hadithima, njihovi ucitelji im dozvoljavaju da od njih zapisuju sunnet. Zapisivanje haditha za vrijeme generacije tab'ina je bilo mnogo rashirenije nego za vrijeme sahaba. Na halkama, na kojima se izucavao sistem zivota onosno vjera Islam, zapisivanje je postalo neminovna pojava i to iz sljedecih razloga:

a) zbog rasirenosti predaja haditha, duzine lanca i mnoshtva prenosilaca haditha,

b) zbog smrti velikog broja sahaba i starijih tab'ina koji su napamet znali hadithe. Postojala je bojazan da njihovom smrcu nestane i zaboravi se dosta Sunneta,

c) zbog slabljenja moci pamcenja i pojave mnoshtva drugih navika,

d) zbog pojave novotarija i izmisljanja haditha na Poslanika, mir neka je na njega, pomilovao ga Bog

e) zbog toga shto su nestali mnogi razlozi zbog kojih se preziralo zapisivanje Sunneta. Za vrijeme ove generacije nastale su mnoge sahife (listovi) na kojima su bili zapisani hadithi. Od tih sahifa su:

- Sahifa Seida ibn Dzubejra, ucenika Poslanikovog, s.a.w.s, stricevica ibn Abbasa, bio Bog s njim zadovoljan,

- Sahifa Besira ibn Nuhejka koju je napisao od Ebu Hurejre,

- Sahifa od Mudzahida, ibn Abbasovog ucenika,

- Sahifa Ebu Ejjuba es-Sihfijanija,

- Sahifa Hishama ibn Urweta ibn Zubejra i josh mnoge druge.


Na ovaj nacin, iz generacije u generaciju, teklo je sakupljanje i zapisivanje Sunneta Allahovog (Bozjeg, Elohimovog, Jehovinog) Poslanika, mir neka je na njega, pomilovao ga Allah, sve do treceg i cetvrtog hidzretskog stoljeca kada nastaju najpoznatije hadithke zbirke kao sto su "Sahih" od El-Bukharija, "Sahih" od Muslima i ostale poznate zbirke. Ovo su bile i ostale najbolje generacije Islama, koje su od Allaha (Boga, Elohima, Jahve) Uzvishenog pocashcene da cine korist nama - kako bi studirali islam kao koncept zivota - sacuvali su i nama dostavili Sunnet Allahovog Poslanika, shto je blago neizmjerne vrijednosti. Kaze Poslanik, mir neka je na njega, pomilovao ga Bog: "Najbolja generacija je moja generacija, zatim oni koji dolaze poslije njih, pa zatim oni poslije njih."
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/

Zadnje uređivanje El-Kalem : 09.01.2004. at 21:10.
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2004., 19:52   #10
Quote:
Uzmimo primjer Buharijinu zbirku hadisa koja (uz Muslimovu) slovi za NAJPOUZDANIJU islamsku zbirku, a po meni uopće nisu pouzdane, osim ako im se NEKRITIČKI pristupa, kao što je, na žalost, to danas slučaj. Na primjer, pogledajmo izvjesnog ebu Hurejru (koji je bio Muawijih postavljenik na mjesto Medinskog imama, nakon što se ovaj zločinima i spletkama dočepao dizgina vlasti). Preko tog Ebu Hurejre (prv. otac mačaka) nosi se više hadisa nego preko svih članova poslanikove (s.a.) obitelji. Više nego preko onih koji su sa njim bili od samih početaka. Ili drugi primjer, preko Ajše (najmladja poslanikova (s.a) supruga, se prenosi više hadisa nego preko Alija (poslanikov nećak i zet) ili Fatime (poslanikova kći, udata za Alija).

Shadi da nije smijesno bilo bi zalosno.
Al nek su na 'zubu' Aisha i Hurejrah -> klasicna siitska propaganda.

Nego sam kazesh i tvrdish da se hadisima pristupa naucno , ne pristrasno, odnosno akademski.Zasto ne bi to pravilo akademicnosti aplicirali i na ovom slucaju tvoje potvore na Aishu i Hurerju, jer da si zaista akademski pristupio ovoj temi ovakvo nesto ne bi mogao reci.Postoji nekolicina razloga za to, ali ono sto mene sada zanima(pa cu ti akademski pokusati opovrgnuti ovu propagandu) jeste: Sta je temelj ovih tvojih tvrdnji?Mozes li mi reci koliko to ima hadisa od Hurejre?Kako to da Siitski izvori smatraju Hurejru pouzdanim(sem doduse u jednom slucaju kritike hadisa gdje se kaze da je lazov) ?Koliko je hadisa naricala Aisa?

Rekoh , ok... kad smo vec kod akademskog pristupa ovoj temi bilo bi pozeljno da akademski (ne pristrasno) das argumente na osnovu kojih zakljucujesh gore navedene stvari?
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2004., 20:00   #11
Doduse ova tema je toliko komlikovana(npr. postoji 8-9 kanonskih haidskih knjiga , recimo kuci imam zbirku od 32 toma koja je posvecena samo proucavanju prenosioca (lanaca) hadisa, a da ne govorimo o grugim klasifikacijama hadisa itd) da ma kako se pricalo na ovu temu sumnjam da se moze zadrti ispod same povrsine ove discipline, em zbog opsirnosti teme em zbog 'strucnosti' forumasa.

javim se nesto kasnije.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2004., 20:17   #12
Eselamu Alejkum

Adura

Otkud ti to da shije smatraju Ebu Hurejra pouzdanim prenosiocem (osim kako kazes u jednom slucaju, gdje kazu da je lazov)

Za shije je Ebu Hurejra notorni lazov, a ne samo u jednom slucaju

We Alejkumu Selam
Fuad is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2004., 20:32   #13
Quote:
Fuad kaže:
Eselamu Alejkum

Adura

Otkud ti to da shije smatraju Ebu Hurejra pouzdanim prenosiocem (osim kako kazes u jednom slucaju, gdje kazu da je lazov)

Za shije je Ebu Hurejra notorni lazov, a ne samo u jednom slucaju

We Alejkumu Selam
Alejkumu selam

nauka o hadisima, odnosno knjige pisane na tu temu se nazivaju Ridzal.

ako pogledash Al-Ridzal od Ibn Davuda Helli-ja (jedna od najpopularnijih siitskih knjiga) Hurejra je ubrojan medju pouzdane prenosioce.(po listi prenosioca koji se po misljenju siitskih imama smatraju pouzadnim)

Ocito je da stara siitska ulema nije toliko optuzivala Abu Hurejru , a razlog optuzivanja nove uleme treba traziti u necemu drugom(o tome bi se dalo pricati na dugo).Naime danasnja sitska spika o Hurejsri se temelji samo na kritici jednoh hadisa od Hurejre , gdje je (samo za taj hadis) Hurejra proglasen lazovom(sto nije nista neobicno sa stanovista proucavanja pojedinacnih hadisa.Knjiga u kojoj se nalazi ta kritika je Kisal od Al Saduqa)

Sa druge strane postoje brojni hadisi koji su naricani od strane Hurejre a nalaze se u sitskim zbirkama, i isti hadisi su smatrani ekstremno pouzdanim(sahih po misljenju siitske uleme) cak i pouzdaniji od cetiri glavne(kanonske) glavne siitske zbirke hadisa.

Oko 30-40 haidisa koje je prenosio Hurejrah su priznati kao sahih od strane najeminenetnijih siitskih ucenjaka(posebice starijih generacija).Ovaj broj nije mal ako se uzme u obzir da izvor siitskih hadisa su uglavnom Imami , prije nego li obicni ljudi(pa bili oni i ashabi Poslanika).

Mnogi hadisi koji su posveceni slavi Ahl al Bajata(porodica Poslanika) su ustvari naricani(kako kod sija tako i kod sunita) od strane Abe Hurejre.
Na dalje postoje hadisi od Ali Ibn Al-Husejna (ra), Muhammeda Al-Bakira(ra), Dzafera al-Sadika(ra) , 4,5 i 6 sitskog imama , koji su smatrani sahihom (i nalaze se u vecini kanoniziranih siitskih knjiga) -> a koji su prenoseni preko Abu Hurejre.

Bice da klasicni sitski ucenjaci(posebice stara skola) nisu vidjeli problem u Abu Hurejri.Tek u novije vrijeme(a o tome bi se dalo pricati) pokrenuta je hampa na Hurejru.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2004., 20:52   #14
Svi kršćanski prethodnici i znatan broj današnjih slažu se da je jedino Matejevo evanđelje pisano na hebrejskom jeziku, ali da je original zagubljen. Sadašnje Matejevo evanđelje na prijevod sa grčkog prijevoda i za njega se ne zna lanac prenosioca, ni ime prevoditelja. Ovo potvrđuje i Jerome-Saint (348-420). Većina analitičara tvrde da ovo Evanđelje po Mateju nije njegovo djelo, jer Matej svoje Evanđelje nije nikad preveo na grčki.
Norton tvrdi da u evanđeljima ima mnogo iskrivljenosti. Pomenu je da je Matej svoje Evanđelje napisao na hebrejskom i u tome su svi saglasni, čak nema oprečnih mišljenja. Norton kaže da je sadašnji primjerak Matejevog evanđelja samo prijevod kojem se ne zna ni prevoditelj, ni njegovo stanje. Matej je bio Apostol Isusov suvremenik i u ovom Evanđelju makar jednom bi bio upotrijebljen GOVOR U PRVOM LICU. Dakle. sadšnje Matejevo evanđelje nije njegov original.

U Ivan 21:24 "Taj učenik za ovo svjedoči i ovo napisa. I znamo da je istinito svjedočanstvo njegovo."

navodi Ivanov govor u trećem licu, da bi nakon toga (u vlastitom govoru) upotrijebio "ZNAMO" i time jasno kazao da je autor neko drugi a ne Ivan.

Erinijus koji je živio u drugom stoljeću n.e. je učio pred Polycarpom, Ivanovim učenikom. U vrijeme Erinijusa grupa ljudi je osporila autentičnost Ivanovog Evanđelja. Erinijus je šutio i nije se suprotstavio. Da je ovo Evanđelje Ivanovo, to bi SIGURNO znao Polycarp, a on bi opet obavijestio svoga učenika Erinijusa. A poznato je da je Erinijus znao mnogo predanja napamet i da je od Polycarpa prenio mnogopodataka manje važnih od ovoga. Erinijus je oko 200. godine n.e. pominjao tri Evanđelja, ali ne i Ivanovo. Drugi koji pominje ova tri Evanđelja I IVANOVO kao četvrto je Clement I Aleksandar, 216. godine. Oni koji vjeruju da je ovo Evanđelje Ivanovo, nisu u stanju donijeti ni jedan dokaz protiv onih koji to poriču, a nije im posvjedočio ni Erinijus.

Opovrgavanje autentičnosti Ivanovog Evanđelja navode još:

Istandel, Bretschneider, Krutis.

I na kraju navodim zaključak Horna koji kaže da su do nas dospjeli podaci o vremenu pisanja Evanđelja, od strane crkvenih povjesničara, manjkavi i da ne vode do cilja, jer su prvi prethodnici prihvatili izmišljene predaje i lažne priče kao istinite, i zapisali ih u svojim knjigama.

U "Encyclopedia Britannica" se navodi "da veliki broj učenjaka kaže: Nije svaki govor i svaki navedeni opis u Svetoj knjizi stvar nadahnuća. Oni koji tvrde da je svaki govor u njoj nadahnuće, ne mogu to dokazati."
voyager is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2004., 23:03   #15
u

Quote:
Shady kaže:
Muslimani, u tom pogledu, kaskaju za zapadom najmanje 5. stoljeća. Ali, nadam se da će i na to kod nas doći red.[/FONT]
Meni se jako svidio ovaj Shadyjev post iz mnogih razloga. Glavni je sto je Shady dovoljno otvoren i mudar da ne smatra bogohuljem preispitivanje i osnovnih izvora Islama kao sto su hadisi.

Isto tako Shady je unio jednu novu dimenziju u diskusiju. Ni muslimani medju sobom se ne slazu koji su hadisi zaista autenticni, a koji nisu, te kojim se prenosiocima moze vjerovati i koliko.

Upravo sam to i pitao. Koliko je u tim izvorima krscanstva i islama zaista Isusove i Muhamedove rijeci, a koliko vlastitog poimanja tih rijeci od strane prenositelja.

Politika je umijesana u analize sunne kako danas tako i u prvim godinama kalifata. Meni se sve cini, da ako muslimani zaista zele da se ujedine, da ce morati postati qur'anisti.

Evo, novog termina za raspravu.

Za neupucene, quranisti su moderna malobrojna struja u Islamu koja odbacuje sve hadise i prihvata samo ucenja iz Qur'ana. Neki od prominentnih clanova te struje su Maurice Bucaille i Reshad Khalifa.

Prvi je veliki francuski znanstvenik (kirurg i lijecnik) koji je presao na islam zadivljen znanstvenim podacima skrivenim u Qur'anu. Drugi je egipatski vjerski ucenjak koji je otkrio tajnu koda 19 kao zastitnog koda Qur'ana. Potonjeg su ubili islamski fanatici. Sta je bilo s prvim, ne znam. Mozda je covjek ziv, a mozda je umro prirodnom smrcu.

Zadnje uređivanje Damir : 09.01.2004. at 23:40.
Damir is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2004., 23:11   #16
Quote:
Harun kaže:
hadisi su poceli biljeziti jos za zivota poslanika a ovi sto si ih ti naveo su samo sabrali te hadise sa lancima prenosioca ko je sve prenesio itd
Harune,

Tako brate, ne moras vristati na mene.

Meni je poznato da muslimani vjeruju da su se prvi hadisi poceli biljeziti u vrijeme Muhameda. Ja pokusavam da budem znanstvenik, ne vjernik. Zapadni historicari traze dokument koji bi to potvrdio. Nazalost, meni nije poznato da imamo ijedan od tih ranih zapisanih hadisa.

S druge strane, mi u Istanbulu imamo sacuvan Osmanov primjerak Qur'ana i kojekakvim znanstvenim metodama moze se ustanoviti starost pergamenta i starost pisma koristenog pri biljezenju Qur'ana. Tako, tu nema vjerovanja, postoji dokaz.

Da li ti znas za neki pergament na kojem je zapisan neki hadis u vrijeme zivota poslanika Muhameda?

Da li postoji neki hadis s vrlo kratkim lancem u kojem se kaze, kao sto je bilo uobicajeno u drvnoj korespondenciji: "Po rijecima tog i tog zapisao taj i taj" kao sto pise na manje vise svakoj islamskoj knjizi?

Duzina lanaca (isnada) ti upravo govori da su hadisi prenoseni oralno do vrmena velikih sakupljaca. Upravo iz straha da ce se te usmene predaje pogubiti i toptalno izvitoperiti, hadisi su bili zapisivani.
Damir is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2004., 23:24   #17
Re: S imenom Allaha Svemoguceg, Dobrocinitelja, Milostivog

Quote:
El-Kalem kaže:
Pocetak biljezenja haditha datira josh za vrijeme Poslanika, s.a.w.s,

Kontradiktorinost, da li postoji?

Ono shto se moze zakljuciti jeste da postoji kontradiktornost izmedju haditha koji naredjuju zapisivanje Sunneta i haditha koji to zabranjuju. Medjutim, u sushtini ne postoji nikakva kontradiktornost, shto vidimo iz izjava islamskih ucenjaka. Neki od njih smatraju da je zabrana zapisivanja haditha prethodila dozvoli, pa prema tome zabrana je derogirana dozvolom...
Kaleme,

Ovaj ti je post bio odlican. I hvala sto si naveo sve one kontradiktorne hadise (predaje) o zapisivanju hadisa (predaja). Ja bih se ubio pretipkavajuci ih iz knjiga. Ali, zato moj Kalem zna odakle se to moze na brzinu kopirati, a nece nikad da kaze odakle ih izvlaci. Bez zezancije, post ti je odlican.

Harunu sam vec rekao o vjerovanju muslimana da su se hadisi zapisivali jos za zivota poslanika. Problem je sto je to vjerovanje bazirano na hadisima koji su u ovoj diskusiji postavljeni pod znak pitanja.

Cudno je da ne postoji ni jedan od tih ranih pergamenata, a istovremeno se sacuvao prvi Qur'an.

Ja kao historicar se ne bojim postaviti pitanje koje vjernici zaobilaze:

Da li je zaista Muhamed promijenio misljenje, pa ponistio svoju prvu odredbu da se hadisi ne smiju zapisivati?

Ili je pak ta odredba bila posljednja, pa zato nema pergamenata s ranim hadisima?

Sta je sta abrogiralo?

Srednjovjekovni islamski teolozi su sve probleme rjesavali s principom abrogacije. To je osobito bilo lakse raditi s hadisima nego s Qur'anom, jer je za hadise gotovo nemoguce utvrditi koja je MUhamedova izjava dosla prije, a koja poslije izuzev ako ne referiraju na specificnu bitku ili sl.

Dakle, princip abrogacije je mogao koristiti kako je ko htio i kako je kome odgovaralo u politicke svrhe.

Selam, pozdrav i mir

Damir
Damir is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2004., 23:38   #18
Quote:
Simona kaže:
Evanđelja i hadisi baš mi i nisu usporedivi. Kruške i jabuke.
Ovdje se ne uporedjuje njihov sadrzaj, nego nacin biljezenja i samim tim mogucnost njihove autenticnosti. Uporedjujemo stablo kruske i stablo jabuke, pa moze.

Quote:
Simona kaže:
Evanđelja (Radosnu vijest) prenose apostoli, Isusovi ovlaštenici o posvećenici i riječ je o duhovnim porukama.

Hadisi se odnose na uređivanje praktičnih stvari u životu, a na navodnim primjerima života samog Muhameda.
Pa ja ne bih bas rekao da se hadisi moraju odnositi iskljucivo na prkticna vjersko-socijalno-pravna pitanja.

Postoje mnogi vrlo produhovljeni hadisi. Mnogi se bave i etikom.

Tako npr. postoji jedan hadis koji Muhamedu pripisuje rijeci "Umri prije smrti." Vrlo komplicirana misao na kojoj sufije izgradjuju cijeli metafizicki sustav objasnjavajuci kako se umire prije smrti, tj. kako se usmrcuje ego sporadi vise duhovnosti.

Quote:
Simona kaže:
Čak ni ono u vlastitom sjećanju i zapisano čak. Uvijek se pokaže da svjedoci tog djetinjstva imaju drugačije viđenje potupuno istog događaja.
S ovim se slazem
Damir is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2004., 00:06   #19
Shady napisao:


Uzmimo primjer Buharijinu zbirku hadisa koja (uz Muslimovu) slovi za NAJPOUZDANIJU islamsku zbirku, a po meni uopće nisu pouzdane, osim ako im se NEKRITIČKI pristupa, kao što je, na žalost, to danas slučaj. Na primjer, pogledajmo izvjesnog ebu Hurejru (koji je bio Muawijih postavljenik na mjesto Medinskog imama, nakon što se ovaj zločinima i spletkama dočepao dizgina vlasti). Preko tog Ebu Hurejre (prv. otac mačaka) nosi se više hadisa nego preko svih članova poslanikove (s.a.) obitelji. Više nego preko onih koji su sa njim bili od samih početaka. Ili drugi primjer, preko Ajše (najmladja poslanikova (s.a) supruga, se prenosi više hadisa nego preko Alija (poslanikov nećak i zet) ili Fatime (poslanikova kći, udata za Alija).


/ ma sta ba to , nemoj mi te shiitske propagande,

jesili ti svjestan covjece boziji sta ti pricas hallo eeee, dodji sebi

pricas protiv ashaba , protiv poslanikovih drugova a Allah je zadovoljan sa njima.

Nego de mi reci sta vi imate od toga ko je trebao biti halifa alija peti ili deseti , sta ti imas koristi od toga.

proslog ljeta pricam sa jednom shia curom iz iraka, ona meni pocela pricati ko je trebao da bude prvo halifa ovo ono


a ja njoj fino kazem , sta ti imas od toga koristi ko je trebao da bude halifa, sta ti licno imas koristi od toga, kakav je to islam

cura se usutila nije imala rijeci, islam je da covjek crpi koristod toga , a sta mi ima sad koristi od toga ko je trebao da bude prvi halifa, de zaboga miloga Shady dodji sebi.

http://www.islambih.org/fotogalerija/sitskezablude.htm

pogledaj te ovog jada i bruke, sije muslimani , sekta

jaaoooo evo skim ti imas posla , e moj shady jadna je tvoja akida ,
Harun is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2004., 00:43   #20
Quote:
jesili ti svjestan covjece boziji sta ti pricas hallo eeee, dodji sebi

pricas protiv ashaba , protiv poslanikovih drugova a Allah je zadovoljan sa njima.

Nego de mi reci sta vi imate od toga ko je trebao biti halifa alija peti ili deseti , sta ti imas koristi od toga.

proslog ljeta pricam sa jednom shia curom iz iraka, ona meni pocela pricati ko je trebao da bude prvo halifa ovo ono


a ja njoj fino kazem , sta ti imas od toga koristi ko je trebao da bude halifa, sta ti licno imas koristi od toga, kakav je to islam

cura se usutila nije imala rijeci, islam je da covjek crpi koristod toga , a sta mi ima sad koristi od toga ko je trebao da bude prvi halifa, de zaboga miloga Shady dodji sebi.

http://www.islambih.org/fotogalerija/sitskezablude.htm

pogledaj te ovog jada i bruke, sije muslimani , sekta

jaaoooo evo skim ti imas posla , e moj shady jadna je tvoja akida ,
Harune iako se slazem sa tobom da iza sebe trebamo da ostavimo historijske razmirice, ipak ovdje pricas bezveze.Kao prvo kao sto postoji 'siitska propaganda' , tako postoji i wehabijska (selefijska) propaganda.Link koji si ovdje postirao je jedan vid wehabijske propaganda protiv sija.Ovaj link nema toliko veze sa siizmom, mada neke struje u siizmu praktikuju ove (po meni) patoloske pojave.

Na dalje sukob izmedju Muawije i Alije ra treba objektivno gledati , pa iako sam sklon nekom neodredjenom misljenju po tom pitanju, ipak sam misljenja da je Ali ra bio u pravu,odnosno vise naginjem njemu u tom sukobu.

Na dalje ono sto je proizaslo iz tog sukoba(koji je bio politicke prirode, a ne vjerske-religijske) nikako ne moze biti opravdanje za kasnije radjanje religijskog rascjepa izmedju siija(koji su vjerovatno zbog same kulture Perzije bili skloni oligarhiji, odnosno 'povlastenim' klasama...ok ovo je neka druga tema mada bi se moglo sto god reci na tu temu) i sunnita (kod kojih vecinom nije bilo 'kulta licnosti' , vec kulta 'zajednice' - ummeta).

Quote:
pogledaj te ovog jada i bruke, sije muslimani , sekta

jaaoooo evo skim ti imas posla , e moj shady jadna je tvoja akida ,
U siizmu (posebice u klasicnom siizmu..ne mjesati u ovo moderne tokove , kao ni one vezane za 'batinije',odnosno 'fatimije') ima mnogo toga sto je zajednicko sunnitima,ustvari temelji Islama su isti).Najveca razlika je ,politicke prirode, odnosno u onome sto sam maloprije rekao : sije teze ka autokraciji(zbog historijskog drustvenog uredjenja same Perzije prije pojave samog Islama), a sunniti vise 'teo-demokraciji'.Medjutim vehabije(selefije danasnje) nisu ni jedno ni drugo vec teze diktaturi ,odnosno teokraciji jedne sekte(svoje naravno)...po njima svi su drugi haman 'neispravnog akaida'(u ovo ulaze i hanefije, odnosno klasicni sunniti)....tako da me tvoje izjave o 'ne ispravnim akaidima' ne cude.

Stoga preporucujem ti da se i ti okanes wehabijske propagande.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:53.