Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.12.2011., 18:26   #2741
interesantno

http://prezimena.weboder.net/
Ofenziva is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2012., 22:49   #2742
Quote:
No5f3r4t kaže: Pogledaj post
Može li mi tko reći ako zna bilo što o prezimenu Tonković?

Hvala
Jedno od najčešćih prezimena u Bribiru (Vinodol), kraj Crikvenice. Prema narodnoj predaji došli su iz Češke (vojnici, neki će reć i plemići ) za vrijeme Habsburške monarhije i to navodno prvo u Sinac kraj Otočca, a onda i u Bribir.

Sad, koliko tu ima istine, a koliko je to samo pučka predaja u to ne ulazim, iako bi moglo bit blizu istine. Otočac (nikad pokoren) je uvijek bio na rubu granice s Turcima (s jedne strane), a i Bribir je blizu Ledenica (par kilometara zapadnije), najzapadnije krajiške utvrde.
tripice is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2012., 13:43   #2743
Dobar dan mene zanima podrijetlo prezimena Lacković iz Zagorja?I zanimame Žužul.
Playboy 007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2012., 18:41   #2744
Zna li netko nešto više o prezimenu Đogaš?
muaythaiboy is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2012., 20:37   #2745
Quote:
Playboy 007 kaže: Pogledaj post
Dobar dan mene zanima podrijetlo prezimena Lacković iz Zagorja?I zanimame Žužul.
Lackovići su najčešće Hrvati, dobrim dijelom iz okolice Đurđevca, prema nekim izvorima iz okolice Ivanca, a vrlo su rijetko i Srbi (iz okolice Gline).Razmjerno najviše Lackovića u proteklih sto godina rođeno je u Tugonici kraj Zlatara, gdje se svaki osmi stanovnik prezivao Lacković

Žužuli su Hrvati, najvećim dijelom iz okolice Imotskog. Razmjerno najviše Žužula u proteklih sto godina rođeno je u Grubinama kraj Imotskog, gdje se svaki peti stanovnik prezivao Žužul

Quote:
muaythaiboy kaže: Pogledaj post
Zna li netko nešto više o prezimenu Đogaš?
Đogaši su Hrvati, najvećim dijelom iz bosanske Posavine. Razmjerno najviše Đogaša u proteklih sto godina rođeno je u bosanskoposavskoj općini Odžak.
__________________
Everybody Makes Fun Of The Redneck-Until the Zombie Apocalipse!
Kyle Reese is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2012., 00:29   #2746
Quote:
tripice kaže: Pogledaj post
Jedno od najčešćih prezimena u Bribiru (Vinodol), kraj Crikvenice. Prema narodnoj predaji došli su iz Češke (vojnici, neki će reć i plemići ) za vrijeme Habsburške monarhije i to navodno prvo u Sinac kraj Otočca, a onda i u Bribir.

Sad, koliko tu ima istine, a koliko je to samo pučka predaja u to ne ulazim, iako bi moglo bit blizu istine. Otočac (nikad pokoren) je uvijek bio na rubu granice s Turcima (s jedne strane), a i Bribir je blizu Ledenica (par kilometara zapadnije), najzapadnije krajiške utvrde.
Tonković mi baš ne zvuči češko prezime.

Znam da masu prezimena iz tog kraja je Bunjevačkog porijekla (Hercegovina).

I još jedno pitanje, kada smo već kod tog kraja, kad sam čitao knjigu oo bunjevačkim prezimenima u tom kraju praktički su bila navedena sva prezimena iz tog kraja, pa me zanima koja su prezimena iz tog kraja postojala prije tih migracija?
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2012., 11:10   #2747
"sudac Todor Tonković od sela Brišćane"

Brišćane su se nalazile nešto sjevernije od sela Poljaci u Zadarskoj županiji, ovo ime sam izvukao iz "Statuta lige kotara ninskoga", a potječe iz perioda od 1540. pa do 1570. godine.
nevenb is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2012., 17:52   #2748
Pozdrav, zanima me prezime Grošinić, ima li tko kakve spoznaje o tom prezimenu ?
__________________
BOLJE DA SAM PARANORMALAN NEGO NENORMALAN !!
boom-bee is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2012., 19:24   #2749
Quote:
boom-bee kaže: Pogledaj post
Pozdrav, zanima me prezime Grošinić, ima li tko kakve spoznaje o tom prezimenu ?
Grošinići su Hrvati, najvećim dijelom iz Svetog Ivana Zeline. Razmjerno najviše Grošinića u proteklih sto godina rođeno je u Gornjem Orešju kraj Svetog Ivana Zeline, gdje se svaki četvrti stanovnik prezivao Grošinić.
__________________
Everybody Makes Fun Of The Redneck-Until the Zombie Apocalipse!
Kyle Reese is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2012., 23:22   #2750
Quote:
sunshinestar kaže: Pogledaj post
Tonković mi baš ne zvuči češko prezime.

Znam da masu prezimena iz tog kraja je Bunjevačkog porijekla (Hercegovina).

I još jedno pitanje, kada smo već kod tog kraja, kad sam čitao knjigu oo bunjevačkim prezimenima u tom kraju praktički su bila navedena sva prezimena iz tog kraja, pa me zanima koja su prezimena iz tog kraja postojala prije tih migracija?
Tonković je vjerojatno neka izvedenica sad čijeg je podrijetla to se ne zna... Velim da po predaji ljudi uzimaju da su preci došli za vrijeme A-U iz područja Češke, sad koliko je to točno to ne znam...

Bunjevci su malo istočnije između Ledenica i ajmo reć područja oko Vratnika (iznad Senja), u mjestima Krmpote, Alan i na području Krivog puta. Bribir je u Vinodolu i jedno je od starosjedilačkih mjesta uz Ledenice, Novi, Grižane, Drivenik, pa djelomično i Crikvenicu. Selce, Dramalj i Jadranovo su relativno nova mjesta i ona su prije bile luke i maslinici ljudi iz zaleđa. Dok je današnje područje Triblja u povjesti bilo pod Drivenikom i Grižanama.

Starosjedilačka prezimena su ti dosta zeznuta, naravno zbog migracija. Osim bunjevaca koje si već spomenuo (Prpići, Rukavine, Šojati, Tomljanovići, Pavelići...) baš u to područje u koje su došli i bunjevci su došli i vlasi koji su naselili područje iznad Novog prema sjeveru (Donji i Gornji Zagon), ali su oni s vremenom premjenili vjeru (Jovanovići, Mataije, Peričići, Tomići...). A u tom predjeli gdje su se naselili i bunjevci i vlasi je i starosjedilačko mjesto Ledenice (i dan danas se jako dobro zna tko je od kud i čiji je).

Za ove gore navedene se recimo zna da su došli iz Dalmacije (područje oko Oborvca) i/ili Hercegovine u 17. i 18. stoljeću.

S druge strane bilo je i dosta migracija iz Bosne, pa se recimo zna da su Ivančići u Crikvenicu došli iz okolice Travnika, Benići i Stojčići iz područja Kraljeve Sutjeske, a Matejčići isto negdje iz Bosne. Ova su prezimena među najčešćim (prije novovjekovnih migracija krajem 20. stoljeća). Najčešće prezime u Crikvenici je Car i to je vjerojatno uz Župan (zna se da su Župani živili u staroj Crikvenici na brdu Kotor iznad sadašnjeg grada) pravo autohtono crikveničko prezime iz vremena prije velikih migracija.

U Bribiru uz Tonkoviće imaš Antoniće, Tuse, Kršule, Spoje, Veljačiće, postoji teorija da su Tusi, Kršuli, Spoje starosjedioci, a ovi na -ić ili -čić doseljenici. Ali to je neprovjereno. U Selcu imaš jako puno bribirskih prezimena jer je to bila njihova luka.

U Grižanama imaš između ostalih prezimena Peliće, Barce, Balase, Karliće, Mavriće, Franoviće i po njima se i zovu zaselci u Grižanama... Za Barce vele da su mletačkog podrijetla (kao i Bunete-Bonetta u Ledenicama), dok je Balas, u bit Balaš ili Balasz i mađarskog su podrijetla (došli su iz današnje Rumunjske). Franovići su došli negdje s područja Konavle-Kotor. Sve su to migracije u 17. i 18. stoljeću.

U Driveniku u Jerčinovići, Klarići, Petrinovići neka od starijih prezimena, ali ni za njih se ne može točno reć dali su oni isto došli u ove krajeve za vrijeme migracija ili su tu od ranije.

Novi Vinodolski se diči svojim starim prezimenima kao Mažuranić, Piškulić, Sokolić, ali u zadnjih 100-tinjak godina je to grad u kojem većinom žive ljudi iz zaleđa (potomci vlasa i bunjevaca). Teško je reć dal su ova 3 novljanska prezimena baš autohtona iz srednjeg vijeka ili su i ona došla s istoka za vrijeme migracija.

U Dramlju kraj Crikvenice imaš Manestre kao glavno prezime i za njih se veli da su potomci poljskog vojnika koji je bio u Napoleonovoj službi. U Jadranovu imaš Ahele koji su isto po pričama potekli od prezimena Napoleonovog vojnika. Neka starija prezimena u ova dva mjesta ne postoje jer su ta dva mjesta bili maslinici ljudi iz zaleđa, iz Grižana i Drivenika.

Eto, to bi ti u kratko bilo za uže područje Vinodola (od Drivenika na zapadu do Ledenica na istoku) + dio od Ledenica prema Senju i Vratniku. Sa sigurnošću se samo može reć za bunjevce i (bivše) vlase koji su. Za ostala prezimena je većinom teško dokučit dali su ona "uvezena" za vrijeme velikih migracija ili su preostala iz još ranijeg vremana. Ipak u kraju se jako dobro zna tko je iz kojeg sela (ili zaselka), iako se u zadnjih 30-ak godina, a pogotovo nakon rata ima veliki broj novo doseljenih stanovnika iz drugih djelova Hrvatske.

Zanimljivo je da su djelomično iz ovog kraja ljudi nastanjivali Gradišće u Austriji, te je dio gradišćanskih hrvata podrijetkom s ovog područja.

http://hirc.botanic.hr/HBoD/IPA/Maps/ipa-vinodol.jpg

Evo i karte Vinodola za lakše snalaženje. Širi, povijesni pojam Vinodola je od Grobnika do Ledenica, ali u novije vrijeme se uzima područje od Drivenika do malo iza Bribira prema Ledenicama (ovo crveno područje, bez krajnje istočnog "komadića" iznad Novog). Bribir je ovo područje u između zaselaka Jargovo, Kričina i Štale. Dok je područje Krmpota i Krivog puta istočnije od Ledenica, također "iza brda" od mora i na karti se ne vide, tj vidi se Krm... od Krmpota..

Zadnje uređivanje tripice : 15.03.2012. at 00:27.
tripice is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2012., 23:24   #2751
Quote:
Kyle Reese kaže: Pogledaj post
Lackovići su najčešće Hrvati, dobrim dijelom iz okolice Đurđevca, prema nekim izvorima iz okolice Ivanca, a vrlo su rijetko i Srbi (iz okolice Gline).Razmjerno najviše Lackovića u proteklih sto godina rođeno je u Tugonici kraj Zlatara, gdje se svaki osmi stanovnik prezivao Lacković

Žužuli su Hrvati, najvećim dijelom iz okolice Imotskog. Razmjerno najviše Žužula u proteklih sto godina rođeno je u Grubinama kraj Imotskog, gdje se svaki peti stanovnik prezivao Žužul


Đogaši su Hrvati, najvećim dijelom iz bosanske Posavine. Razmjerno najviše Đogaša u proteklih sto godina rođeno je u bosanskoposavskoj općini Odžak.
Objašnjenja prezimena s imehrvatsko.net su ok, ali za neka prezimena ne drže vodu i ovaj izvor treba koristit jako pažljivo
tripice is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2012., 23:45   #2752
Quote:
tripice kaže: Pogledaj post
Objašnjenja prezimena s imehrvatsko.net su ok, ali za neka prezimena ne drže vodu i ovaj izvor treba koristit jako pažljivo
Dakako, ja samo dajem što imam
__________________
Everybody Makes Fun Of The Redneck-Until the Zombie Apocalipse!
Kyle Reese is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2012., 14:48   #2753
Quote:
Kyle Reese kaže: Pogledaj post
Grošinići su Hrvati, najvećim dijelom iz Svetog Ivana Zeline. Razmjerno najviše Grošinića u proteklih sto godina rođeno je u Gornjem Orešju kraj Svetog Ivana Zeline, gdje se svaki četvrti stanovnik prezivao Grošinić.
Hvala
__________________
BOLJE DA SAM PARANORMALAN NEGO NENORMALAN !!
boom-bee is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2012., 14:12   #2754
Quote:
Playboy 007 kaže: Pogledaj post
Dobar dan mene zanima podrijetlo prezimena Lacković iz Zagorja?I zanimame Žužul.
http://podbablje.hr/ljudi-i-obiaji/prezimena/258-uul
Zavelim is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2012., 12:54   #2755
Question Grosinic

Quote:
Kyle Reese kaže: Pogledaj post
Grošinići su Hrvati, najvećim dijelom iz Svetog Ivana Zeline. Razmjerno najviše Grošinića u proteklih sto godina rođeno je u Gornjem Orešju kraj Svetog Ivana Zeline, gdje se svaki četvrti stanovnik prezivao Grošinić.
Kyle Reese, gde si skolu isel??? - cetiri lieta sem isel skolu Svetem Ivanu, pak se niesem stal s nijenim Grosinicem. Grosinici iz Zeline - molim odgovorite
Ciglanec is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2012., 13:16   #2756
Quote:
dobbyn kaže: Pogledaj post
Hvala, nesto od toga sam vec primjetio. Na njemackom se kaze Storch. Zanima me bas porijeklo prezimena i da li je istih korijena Štrk i Štrok.
Dosad sam saznao da u RH ima prezimena Štrk u okolici Zadra, Plitvica i Sisak.
Kod Jevreja sam primjetio prezime Storch...Ima neki David Storch,pa producent Scott Storch..
HipHopLover is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2012., 14:47   #2757
Quote:
Tonković je vjerojatno neka izvedenica sad čijeg je podrijetla to se ne zna
Antun/Anton -> Tonko -> Tonković
Kloki is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2012., 20:24   #2758
Ja bih za prezime Polanc cuo sam da je Slovensko iz Goriške ali tek se javlja nekih 1850 godina pa vjerujem da je varijacija nekog prezimena ako iko ista moze reci ja cekam, uz to hvala unaprijed.
Fruštuk is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2012., 13:36   #2759
Oprostite na greški mislio sam 1850-ih godina
Fruštuk is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2012., 19:06   #2760
Stavljajte iz kojeg kraja vam je prezime. Glavni razlog zašto većina pitanja na ovoj temi nema odgovor je jer ljudi stave samo prezime i očekuju da netko pogleda u čarobnoj knjizi svih prezimena svijeta.
Pavo B. is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:59.