Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora > Emigracija

Emigracija Za sve emigrante i one koji to žele postati

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.05.2012., 11:41   #61
Quote:
simon3 kaže: Pogledaj post
Što je s UK?
Oni su imali liberalizirano tržište rada, koliko se sjećam...Prije recesije, sjećam se da sam čitala kako je to bila ispravna odluka koja je dala dodatni zamah razvoju njihovog gospodarstva.

Puno je Poljaka tamo iselilo. Kao i u Irsku.

A što je sad? Opet sam nedavno čitala da se dosta Britanaca iseljava u Australiju.
Je li to stoga što im je to donekle u mentalitetu, zamijetila sam da njima nije problem spakirati stvari i otić gdje im je bolje, ili je pak zbilja riječ o stvarnoj potrebi?
onome tko je proputovao svijeta nije problem spakirati stvari i otici bilo gdje...nije vazno jesi iz UK ili npr iz HR..
Ima engleza koji nisu bili van svojeg malog mjesta nikad u zivotu, posebno ovdje na sjeveru gdje ja zivim.. ima ljudi s kojima sam pricala koji nikada nisu bili u Manchesteru a zive 15 min vlakom van grada..
Znaci mentalitet spakiravanja kofera ima dvije strane:
ili ides trbuhom za kruhom
ili ides jer ti treba promjene a iskustva imas pa znas da gdje god da dodjes naci ces posao jer si krvavo radio da bi si stvorio dobar CV..
za takve ljude nema problema..
definicija za "uspjeh" je razlicitim ljudima razlicita stvar..
onom poljaku koji nezna engleski, je uspjeh sto je dosao u UK raditi, i skolovati svoju djecu..
nekom sa diplomom je uspjeh sto je nasao posao u struci
a meni , osobi koja je prosla rat , i srednjom skolom je uspjeh sto sam uspjela izgraditi dobar CV radom po svijetu i stekla dovoljno iskustvo , i certifikate da mogu traziti posao bilo gdje..
Vazno je imati osjecaj postignuca .. da li je to diploma, rad,promocija na poslu,, nije vazno...
a to je ponekad u HR tesko, jer se u glavnom misli: zavrsio sam fax idem van trazit posao..onda dodjes van Hr pa te strefi kulturalni shok..i shvatis da ti treba jos 5 godina kako bi si izgradio posteni CV da bi uopce bio iole zanimljiv poslodavcu. i da bi imao uopce sansu da te netko pozove na intervju... znaci za to treba vremena.. a ako radis krvavo i fokusiran si na to, onda nije problem..
__________________
Character cannot be developed in ease and quiet.
Only through experience of trial and suffering can the soul be strengthened , ambition inspired and success achieved.
trustno1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2012., 12:03   #62
5 godina? jao onda nama koji studiramo
__________________
My mama told me not to fool with oleander.
mentalny is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2012., 13:25   #63
Mene zanima šta će Francuska odlučiti..još se nisu izjasnili, Hollande razmišlja
Skylar7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2012., 13:37   #64
Mene cudi sto Njemacka nije na popisu zemalja. Malo me to razocaralo.
ivana-nj is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2012., 13:41   #65
Quote:
Skylar7 kaže: Pogledaj post
Mene zanima šta će Francuska odlučiti..još se nisu izjasnili, Hollande razmišlja
meni je laknulo kad je pobijedio, Sarkozy se bahatio prema (legalnim) imigrantima
bloomberg is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2012., 17:45   #66
Quote:
bloomberg kaže: Pogledaj post
meni je laknulo kad je pobijedio, Sarkozy se bahatio prema (legalnim) imigrantima
Da, a zaboravio je na činjenicu da mu je otac imigrirao iz Mađarske u Francusku, ..dakle da nije ovaj otišao, mali Sarkozy se ne bi možda ni rodio da bude predsjednik
Skylar7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2012., 17:46   #67
Quote:
ivana-nj kaže: Pogledaj post
Mene cudi sto Njemacka nije na popisu zemalja. Malo me to razocaralo.
pa do 1.7. 2013. ima još vremena...
parademann is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2012., 18:11   #68
Quote:
robinera kaže: Pogledaj post
Slovačka,Rumunjska,Mađarska i češka ništa nisu kvalitetnije za život nego Hrvatska.Ovo govorim čisto iz vlastitog iskustva.
I Česi i Slovaci imaju puno bolji standard od nas,a razlika je sve veća iz godine u godinu. On sa svojom plaćom može puno više kupiti i cijene su im puno niže nego kod nas. Mađari i Rumunji su trenutno negdje na našem nivou.
babas is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2012., 19:43   #69
Quote:
babas kaže: Pogledaj post
I Česi i Slovaci imaju puno bolji standard od nas,a razlika je sve veća iz godine u godinu. On sa svojom plaćom može puno više kupiti i cijene su im puno niže nego kod nas. Mađari i Rumunji su trenutno negdje na našem nivou.
Česi i Slovaci imaju viši standard. Iako su njihove cijene niže, prosječna im je plaća niža od hrvatske plaće.
No, nije baš tolika razlika da će se ljudi iseljavati u Češku i Slovačku. Hrvati se ne iseljavaju nešto pretjerano ni u Sloveniji iako je ondje standard daleko viši od češkog, a sa slovačkim ga je glupo uspoređivati.

Što se tiče Europe, Hrvatima su i dalje glavne opcije Njemačka, Austrija, Švicarska i Italija. Ostale države nisu toliko zanimljive.
trivial is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2012., 22:58   #70
Quote:
babas kaže: Pogledaj post
I Česi i Slovaci imaju puno bolji standard od nas,a razlika je sve veća iz godine u godinu. On sa svojom plaćom može puno više kupiti i cijene su im puno niže nego kod nas. Mađari i Rumunji su trenutno negdje na našem nivou.
kad sam rekao da Slovaci,Česi,Mađari i Rumunji nemaju ništa bolji standard od nas mislio sam na to da u Slovačkoj jedan konobar ili žena koja radi u trgovini ima plaću od 500.eur. a,u Mađarskoj NKV.radnik koji 10.h. na kamenolomu slaže kamen na paletu ima prosječnu plaću od 400.eur. Pa sad sam ti procijeni koliko on toga može više kupit nego mi.
robinera is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2012., 04:30   #71
turci su pre rumuna i bugara pod viznom restrikcijom sto se tice zaposljavanja i zivljenja pa opet ljudi rade ko ludi u UK.rumuni, bugari(medju njima srbi i makedonci koji su uzeli njihove pasose) zive i rade u UK.ko hoce da radi naci ce posao, ko hoce da stvori nesto svojim rukama naci ce nacin

ovo sto trustno rece je tako.jos bi dodao da je 2008 finansijska kriza krenula od USA i pogodili UK.ljudi po kancelarijama su dobivali otkaze i snalazili se kako su umjeli.jedni dobiju otkaz pa potraze poslove van UK tj Astralija i odu tamo il im dosadi kisa pa se sele u Spaniju il Dubai.
__________________
"I don't suffer from insanity; I enjoy every minute of it"
vagrant is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2012., 12:27   #72
Quote:
robinera kaže: Pogledaj post
Slovačka,Rumunjska,Mađarska i češka ništa nisu kvalitetnije za život nego Hrvatska.Ovo govorim čisto iz vlastitog iskustva.
i ja ti vjerujem. Usput mislim da su i loshije za zivot nego hrvatska.
blasfemme is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2012., 20:59   #73
Hrvatska je uskoro propala, ići će se van makar i bez papira.
http://danas.net.hr/novac/hrvatskoj-...ari-i-konobari
wilkie is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2012., 21:48   #74
Quote:
trustno1 kaže: Pogledaj post
onome tko je proputovao svijeta nije problem spakirati stvari i otici bilo gdje...nije vazno jesi iz UK ili npr iz HR..
Ima engleza koji nisu bili van svojeg malog mjesta nikad u zivotu, posebno ovdje na sjeveru gdje ja zivim.. ima ljudi s kojima sam pricala koji nikada nisu bili u Manchesteru a zive 15 min vlakom van grada..
Znaci mentalitet spakiravanja kofera ima dvije strane:
ili ides trbuhom za kruhom
ili ides jer ti treba promjene a iskustva imas pa znas da gdje god da dodjes naci ces posao jer si krvavo radio da bi si stvorio dobar CV..
za takve ljude nema problema..
definicija za "uspjeh" je razlicitim ljudima razlicita stvar..
onom poljaku koji nezna engleski, je uspjeh sto je dosao u UK raditi, i skolovati svoju djecu..
nekom sa diplomom je uspjeh sto je nasao posao u struci
a meni , osobi koja je prosla rat , i srednjom skolom je uspjeh sto sam uspjela izgraditi dobar CV radom po svijetu i stekla dovoljno iskustvo , i certifikate da mogu traziti posao bilo gdje..
Vazno je imati osjecaj postignuca .. da li je to diploma, rad,promocija na poslu,, nije vazno...
a to je ponekad u HR tesko, jer se u glavnom misli: zavrsio sam fax idem van trazit posao..onda dodjes van Hr pa te strefi kulturalni shok..i shvatis da ti treba jos 5 godina kako bi si izgradio posteni CV da bi uopce bio iole zanimljiv poslodavcu. i da bi imao uopce sansu da te netko pozove na intervju... znaci za to treba vremena.. a ako radis krvavo i fokusiran si na to, onda nije problem..
Mudra forumasica

ovo se isplati 2put procitat.
__________________
mog mora nema i neznam sta da radim....
tipST is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2012., 02:23   #75
Quote:
trivial kaže: Pogledaj post
Česi i Slovaci imaju viši standard. Iako su njihove cijene niže, prosječna im je plaća niža od hrvatske plaće.
No, nije baš tolika razlika da će se ljudi iseljavati u Češku i Slovačku. Hrvati se ne iseljavaju nešto pretjerano ni u Sloveniji iako je ondje standard daleko viši od češkog, a sa slovačkim ga je glupo uspoređivati.

Što se tiče Europe, Hrvatima su i dalje glavne opcije Njemačka, Austrija, Švicarska i Italija. Ostale države nisu toliko zanimljive.
Pišes gluposti sto se tiče Česke,ako nezivis u Ceskoj i neznas place,nepisi gluposti i dezinformacije.Sto se tice posla u Ceskoj mozes ga dobiti,ovdje ima posla koliko hoces ako zelis raditi.Najtrazenija struka je u građevini,zidari,armiraci,automobilskoj industriji,prehrambenoj industriji,u Českoj s epuno gradi i taj posao sada rade Ukrajinci.Od ove godine Ukrajinci vise nemogu raditi jer nemaju radne dozvole,mogu samo građani EU i oni koji imaju trvaly bobyt...Sto se tice placa,sve zavisi u kojoj firmi radis,na kojoj poziciji,kakvo iskustvo imas itd.Ima tu dosta pojedinosti i razlika u placama sve zavisi od firme do firme...U ceksoj radi se normalno 182 sata za mejsec,imas placen obrok,puno firmi imaju 13 placu na kraju godine,ako si udaljen 50 km od mejsto boravka,firma ti 75% placa troskove smjestaja itd..Osim toga u Ceskoj nisu potreben vezice preko strica,rodbine da dobijes posao,posao dobijes ako imas iskustvo,da bi mogao raditi dobar posao u Českoj moras dobro baratati jezikom,govorno i pismeno,bez toga nema sanse da radis na poslovima koji su dobro palceni,bez znanja jezika mozes raditi slabije palcene poslove...Posto je ceksi i hrvatski jezik dosta slican,preko 50% slicnih rijeci,imalo tko ima m volju za godinu dana moze nauciti jezik,pisanje treba puno vjezbati i za dvije godine ide kao po loju,sve zavisi od volje i zelje...Npr.menazer u automobilsoj industrji ima prosjecnu pocetnu palcu najmanje 3000 eura,nakon probnog roka od 3 mjeseca ima pravo na premije koje su ponekad dosta velike.Kad se uzme u obzir da je hrana u ceksoj i smjestaj najmanje 35% jeftiniji nego u Hrvatskoj onda sa tom placom moze se zivjeti super,mozes platiti sve rezije,hipoteku za stan,lessing za auto,ici dva puta godisnje na skijanje do Italije,dva puta na more tokom godine ,kupiti si novi auto itd...Ovje jedan dobar rucak u restoranu sa pivom stoji 25 kuna ili 3-4 eura,maximala...Ja zivim u ceskoj,radim posao koji sam dobio bez ikakvih veza i vezica,isao na doskolovanje na Vysoku obhodní skolu u Pragu,radio kao obicni radnik,nakon tri godine poceo kao zamjenik sefa a sada radim kao glavni menazer,osobni dohodak mi je 80 tisuca kruna ili ti3500 eura...To nisam dobio na lijepe oci ili sto me netko voli,radim u Njemackoj firmi,to dobivam jer placaju rad i znanje,ja svojim radom doprinosim firmi koja ima 4500 zaposlenih,mene kao radnika cijene,ja cjenim firmu,postujem sva pravila igre i nemam nikavih problema sa vlasnicima firme i rukovodstvom firme...Ovdje nikoga nezanima tko si,sto si,koje si nacionalnosti,cjeni se samo rad,nista drugo...Ovdje nikoga nezanima niciji problemi,domoljublje,nema kukanja,placa,postoje zakoni koje firma postuje a kao radnik moras postovati pravila igre i raditi inace slijedi otkaz...Na kraju mogu reci da cesi 100 puta bolje zive od mnogih u EU,cesi su vrijedan,kulturan narod,miran,oni nepostuju nasilnike,barabe,ovdje sve polako uz dogovor se rijesava,bez nervoze,vrijeđanja itd...Tko zeli u buducnosti raditi i zivjeti u ceksoj,mora se prilagoditi mentalitetu,nacinu rada i zivljenja,to je osnova ako se zeli raditi van maticne drzave u kojoj si rođen...Onaj kome nije strano da se prilagodi tuđem mentalitetu van svoje maticne drzave,taj nece imati nikakvih problema sa promalazenjem dobrog posla i svega ostaloga...Onaj tko ima takvih problema,ja bi mu savjetovao da nikuda nekrece,jer ce imati probleme sam sa sobom...U ceksoj je prosjecna placa 20 000 krouna,najmanju placu imaju cistace a to cehinje nerade nego ukrajinke,15 000 kruna,trgovci 20 tisuca kruna i vise,a trgovci u IKE-ji imaju preko 1000 eura,radis svojih 8 sati,dosadno ti je,nemas sto raditi ,mozes produziti na poslu i to ti plate kao prekovremeni rad,sa kojim mozes pokriti rezije stanovanja,goriva za auto itd...Ovdje je dozvoljen prekovremeni rad i placa se ako te firma treba ili ima potrebu određenih dana,najvise je to cetvrtak,petak i subota u trgovackim lancima...nezelis,nemaju te pravo prisliti da radis vise od sovg radnog vremena,ovdje ej to zakonom zabranjeno ako nisu neki izvanredni slucajevi,a to su rijeti slucajevi,jako rijetki,malo gdje se to desi.Odradis svojih 8 sati i ides kuci,nakon 5 radnih dana moraju ti dati dan slobodno,mora se na osnovu zakona o poslu,nakon 4 sat imas pravo na pauzu od pola sata za rucak ili odmor.radis 12 sati,imas pauzu od 1 sata..Ako radis 12 sati sto je ovdje slucaj,radis tzv kratki-dugu tjedan.Ako je kratki radis samo srijeda i cetvrtak,ostale dane slobodan,dugi tjedan,samo slobodno imas srijedu i cetvrak,ostale dane radis..Kad imas kratki tjedna,mnogi ljudi rade prekovremeno dva do tri dana,pa si jos dotatno zarade najmanje pola place,jer u kratkom tjednu imas 5 dana slobodno a dva na poslu...Neznam koliko sam uspio ovim pribloziti neke stvari vezano za cesku i ako nekoga zanimajuu ostale pojedinosti vezano za zaposljavanje u ceksoj i svega ostaloga,pitajte ja cu vam rado odgovoriti i dati sve potrebne informacije...
Milancz is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2012., 14:29   #76
Quote:
Milancz kaže: Pogledaj post
Pišes gluposti sto se tiče Česke...
Koja ogromna i nepregledna kolicina texta

Savjet, pri sljedecem pisanju ovolikog posta, pozeljno bi bilo, s vremena na vrijeme, stisnuti enter
Kim Sanders is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2012., 12:05   #77
Quote:
Kim Sanders kaže: Pogledaj post
Koja ogromna i nepregledna kolicina texta

Savjet, pri sljedecem pisanju ovolikog posta, pozeljno bi bilo, s vremena na vrijeme, stisnuti enter
Pa dobro, ali informacije su zanimljive, i dane su kako bi nekomu pomogle.
Stoga, ne biti tako zlobna
__________________
treachery and treason - there's always an excuse for it
simon3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2012., 17:46   #78
prijatelj mi je nazvo neki dan češku ambasadu i jedan službenik mu je rekao da češka ne planira uvoditi ograničenja za Hrvate...znači, i Češka ide u tu kategoriju.....naravno, to nije službena obavijest, ali tako sam čuo.
parademann is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2012., 21:59   #79
Hrvatska je ispunila daleko strozije uvjete nego druge zemlje koje su pristupile 2004 i 2007 a i zbog cinjenica da nas ima samo 4,5 miliona je vrlo vjerojatno da necemo niti dobiti nikakavu zabranu nigdje.

Dao Bog da tako i bude, dobro je krenulo, samo da tako i nastavi.
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2012., 23:48   #80
Cipar nam je prvi dao zabranu na dvije godine!
http://www.vecernji.hr/vijesti/cipar...-clanak-409967
parademann is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:21.