Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.09.2009., 22:13   #1901
Quote:
F.Ravanelli kaže: Pogledaj post
Kako su pobogu neki Skenderi mogli nastati od nekih tamo Piplica?
a kako, pa ovako



Dobrinčani koji žive ovde u selu, većinon dožive duboku starost.
- Ja iman 70 godina i to se moja unuka krsti! To je moje dvadeseto unuče – ponosno reče Ante Skender. Moj sin je Škica, sigurno ga znadete.
- Znademo ga, kako ne bi znali! Dobro izgledate za svoje godine, još ako se tako i osićate, to je dobro. Kako to da ovde ljudi dugo žive? Možda zbog brda i zraka ili su van žene dobre?
- Žene ko žene! Isto ti je ovde i na drugome mistu u Krajini, ma je ovde isto maločak smirnije. Ko će ti ga znat zašto se ovde duže živi.
- Vi ste stariji pa nan možda morete reć otkad je misto Dobrinče i nešto zanimljivo iz prošlosti.
- Ovo su sve bile zagoške staje di su se sva sadašnja prezimena doselila od tamo, iza brda, iz Zagozda. Samo smo mi Skenderi došli iz Zaostroga.
Sa ovin zadnjin se nije složio učitelj koji je na tren prikinijo igru buća kako bi nan objasnio da su Skenderi u biti Piplice koje su po jednom jakome pretku kojega su za turski vrimena zazvali Skender beg dobili novo prezime. Najprije su bili Petrović Pipličić, pa Pipličići i unda Piplice, nakon Skender bega - Skenderi.
- U prošlosti nismo imali samo jakog Skender bega, već još dvojicu mišćana. Stipan Piplica, koliko je bio jak… šakom je na mrtvo ubio vola, a Marko zvani Dalera bi bigunac od barila pun vina rukama uzeo za ušice, diga ga i napio se, ko drugi kad piju iz bukare.


http://www.imotskenovine.hr/Imotski/...cni-ljudi.html
Zavelim is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2009., 00:33   #1902
Quote:
Zavelim kaže: Pogledaj post
a kako, pa ovako



Dobrinčani koji žive ovde u selu, većinon dožive duboku starost.
- Ja iman 70 godina i to se moja unuka krsti! To je moje dvadeseto unuče – ponosno reče Ante Skender. Moj sin je Škica, sigurno ga znadete.
- Znademo ga, kako ne bi znali! Dobro izgledate za svoje godine, još ako se tako i osićate, to je dobro. Kako to da ovde ljudi dugo žive? Možda zbog brda i zraka ili su van žene dobre?
- Žene ko žene! Isto ti je ovde i na drugome mistu u Krajini, ma je ovde isto maločak smirnije. Ko će ti ga znat zašto se ovde duže živi.
- Vi ste stariji pa nan možda morete reć otkad je misto Dobrinče i nešto zanimljivo iz prošlosti.
- Ovo su sve bile zagoške staje di su se sva sadašnja prezimena doselila od tamo, iza brda, iz Zagozda. Samo smo mi Skenderi došli iz Zaostroga.
Sa ovin zadnjin se nije složio učitelj koji je na tren prikinijo igru buća kako bi nan objasnio da su Skenderi u biti Piplice koje su po jednom jakome pretku kojega su za turski vrimena zazvali Skender beg dobili novo prezime. Najprije su bili Petrović Pipličić, pa Pipličići i unda Piplice, nakon Skender bega - Skenderi.
- U prošlosti nismo imali samo jakog Skender bega, već još dvojicu mišćana. Stipan Piplica, koliko je bio jak… šakom je na mrtvo ubio vola, a Marko zvani Dalera bi bigunac od barila pun vina rukama uzeo za ušice, diga ga i napio se, ko drugi kad piju iz bukare.


http://www.imotskenovine.hr/Imotski/...cni-ljudi.html
Savršena bajka za laku noć
__________________
Kladim se da mogu bacati picu kao majstor u piceriji
F.Ravanelli is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2009., 03:57   #1903
zna li iko ista o prezimenu Karajic?
Karajic10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2009., 14:41   #1904
Quote:
Prezime Nedić, odakle? Šta, tko? Mit? Bajka? Istina? Laž?
I mene ovo zanima, zna li 'ko šta?
shinobi_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2009., 15:46   #1905
jer zna netko o prezimenu Mikec? vidim da onaj danimir meglaj zna ali ga nema dugo na forumu.... volio bi da mi netko odgovori jer radim povjest obitelji mikec
Superbart is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2009., 20:53   #1906
Zna li netko o porijeklu prezimena Bogetić ?
__________________
Kladim se da mogu bacati picu kao majstor u piceriji
F.Ravanelli is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2009., 21:42   #1907
Quote:
Karajic10 kaže: Pogledaj post

Zna li itko išta o prezimenu Karajić? Jedino znam za Karajiće iz Cazinske krajine (BiH) i za jedne u Čačku (Srbija). Čuo sam dvije povijesne verzije ovog prezimena: a) da smo porijeklom iz Nikšića (CG) ili Hercegovine, oni što su uzeli islam su s Turcima naselili Cazinsku krajinu a pravoslavni su odselili u Šumadiju. b) da smo porijeklom iz Like (Udbine?) , što je možda i relevantno jer govorimo mješovito ikavicu/ijekavicu.
Ti si vrlo mnogo pronašao. Nešto sam našao i ja. - U proteklih se sto godina razmjerno najviše Karajića rodilo u Velikoj Kladuši. Po popisu stanovništva 2001. oni koji žive u Hrvatskoj pretežno su Hrvati, ali ima i Bošnjaka, a za sve njih smatra se da su najvećim dijelom porijeklom iz Cazinske krajine.

U Hrvatskoj ih danas živi oko 120, i to u Zagrebu oko 45, Karlovcu 15, Rijeci i Kutini po 10, Splitu 9.

Prezime je nastalo od nadimka Karaja, koji vjerojatno dolazi od turcizma kara (=crnomanjast). Zabilježena su slična prezimena Karajica, Karajičić, Karajkov, a postoji i ime Karajko .
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2009., 23:40   #1908
Shain, posto si ocigledno jako dobro upucen u porijekla prezimena, zanima me da li znas nesto o porijeklu prezimena Mulina. To nije moje prezime, ali moja porodica vodi porijeklo od njih. Moj najdalji predak kojeg sam uspio da pronadjem zivio je pocetkom XVII vijeka, ali ne znam nista o istoriji Mulina prije tog datuma. Cijenio bih svaku informaciju o njima prije navedenog vremenskog perioda.
Gilles de Rais. is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2009., 02:11   #1909
Quote:
Zavelim kaže: Pogledaj post
Po popisu biskupa Dragićevića iz 1743. Budimira u Bugojnu nema.
Zavelime, imas li ti mozda ovaj popis?
Pavo B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2009., 02:13   #1910
Quote:
Gilles de Rais. kaže: Pogledaj post
Shain, posto si ocigledno jako dobro upucen u porijekla prezimena, zanima me da li znas nesto o porijeklu prezimena Mulina. To nije moje prezime, ali moja porodica vodi porijeklo od njih. Moj najdalji predak kojeg sam uspio da pronadjem zivio je pocetkom XVII vijeka, ali ne znam nista o istoriji Mulina prije tog datuma. Cijenio bih svaku informaciju o njima prije navedenog vremenskog perioda.
Pravoslavni Muline su iz Dubocana kod Trebinja. Prije toga su zivjeli u Korjenicu, a smatraju da su im preci dosli iz Banjana.
Pavo B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2009., 10:13   #1911
Quote:
Gilles de Rais. kaže: Pogledaj post

Shain, posto si očigledno jako dobro upućen u porijekla prezimena, zanima me da li znaš nesto o prezimenu Mulina.
O Mulinama nemam podataka, pogotovo za 17. st. U Rječniku JAZU/HAZU piše da je Mulina zabilježeno u 19. i 20. st. u Hercegovini. U njemu stoji i da je to prezime nepoznatog postanka. Vjerojatno je u vezi s mletačkom riječju mulo (=izvanbračno dijete).

Ovo što pišem na forumu, pretežno je iz "Enciklopedije hrvatskih prezimena", a ona se temelji na popisu stanovništva Hrvatske 2001. g. To dopunjujem jezičnim podacima prema Skokovu "Etimogijskom rječniku..." i sličnoj literaturi.

Nisam ja baš jako upućen u porijeklo prezimena, niti mi je to struka, nego to pišem zato da tema "Prezimena" na nešto sliči, jer je pojedini forumaši pretvaraju u chat.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2009., 11:03   #1912
Quote:
Pavo B. kaže: Pogledaj post
Zavelime, imas li ti mozda ovaj popis?
Zavelim šuti, valjda je u Vlajlandu, pa eto slučajno znam gdje to piše ali ja nemam:
Tomislav Perković Stanovništvo livanjskog kraja u 18. i 19.st. - knjiga i tu su ti oba popisa i Bogdanovića i Dragičevića.
mustricolaris is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2009., 11:13   #1913
Quote:
cera kaže: Pogledaj post

Interesira me prezime Ptiček! Unaprijed zahvaljujem.
Osobe s prezimenom Ptiček najvećim su dijelom porijeklom iz okolice Varaždina, i Hrvati su. Danas ih kod nas živi oko 670: u Zagrebu oko 110, Svetom Iliji 90, Varaždinu 80, Oroslavju 40, Beletincu 30.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2009., 12:21   #1914
Quote:
Pavo B. kaže: Pogledaj post
Zavelime, imas li ti mozda ovaj popis?
Imam taj. Od DragiĆevića. (nije "č" nego "ć" ). Onaj drugi nemam, mislim da je on bio samo u rukopisu i da ga nisu uspili srediti i izdat ko ovaj.

I je, bijo sam u Vlajilandu, gleda kako ljudi trgaju grožđe i tražijo rakove biločarapare (bjelonogi rak - Austropotamobius pallipes) po brdima.
Zavelim is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2009., 12:23   #1915
Čisto u znanstvene svrhe.
Zavelim is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2009., 09:11   #1916
Quote:
Superbart kaže: Pogledaj post

Je l' zna netko o prezimenu Mikec? Vidim da onaj Danimir zna, ali ga nema dugo na forumu.
Mikeci su većim dijelom iz okolice Preloga, i Hrvati su. U Hrvatskoj ih živi oko 790, i to u Zagrebu oko 110, Orehovcu kraj Križevaca 60, Prelogu 50, Draškovcu 35, Donjem Kraljevcu 25. - Ima i mnogo osoba s prezimenom Mikac (oko 1100): u Zagorju, Međimurju, Podravini, Istri i dr.

Neka su od tih prezimena postala od imena Mikola (=Nikola), a neka od imena Mikael (=Mihovil). Od istih su imena nastala i prezimena: Mikač, Mikačević, Mikecin i dr.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2009., 12:57   #1917
zna li neko nesto o imenu milicevic?
ahileus is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2009., 21:38   #1918
Quote:
balkanski pastuh kaže: Pogledaj post
Prvojerio, hrvatsko je... Mance iz Partizana je Hrvat, tj. stari mu je bio neki oficir u jugu... ko ce ga znati...

Inače je prezime iz Like, pratit se može od 17.st.

Ima nogometaš, igra za naše klince Armando Mance.

Samo da te ispravim , prezime Mance nije iz like nego iz gorskog kotra !
Najstarije je zabiljezeno prezime u tom dijelu gorskog kotra i prvi put se spominje 1670 godine nekih 60 godina prije slijedeceg prezimena Grgurić. Selo kamo se prvi put spominje je Bukov Vrh blizu Skrada.

Zadnje uređivanje FFshocker : 01.10.2009. at 21:45.
FFshocker is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2009., 15:15   #1919
Quote:
Superbart kaže: Pogledaj post
jer zna netko o prezimenu Mikec? vidim da onaj danimir meglaj zna ali ga nema dugo na forumu.... volio bi da mi netko odgovori jer radim povjest obitelji mikec
Ukoliko tvoji MikEci imaju neke veze s MikAc-ima onda ti vrijedi ovo:
u Konjšćini je prezime Mikac zabilježeno bar 1858 u staležniku ako ne i ranije.
Nadalje, u popisima poreza 1598g (!) prema Adamčeku, ima neki Michael Mykecz .... colonus u blizini Klanjca.
Pa uživaj!
mustricolaris is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2009., 15:41   #1920
Quote:
jax kaže: Pogledaj post

Zna li tko odakle su prezimena Blažičko i Soldo?
Osobe s prezimenom Blažičko dobrim su dijelom iz Pregrade u Hrvatskom Zagorju, i Hrvati su. Danas ih kod nas živi oko 200, najviše u Zagrebu oko 60, Kumrovcu 40, Rijeci 15, Risvici 10, Daruvaru 6.

Prezime je nastalo prema imenu od milja Blažić (od Blaž). Od imena Blaž nastala su i prezimena Blažičević, Blažinčić, Blažinec, Blažinović i dr.

Solde su najvećim dijelom porijeklom iz Hercegovine, i Hrvati su. U Hrvatskoj ih živi oko 1800, najviše u Zagrebu oko 450, Požegi 150, Splitu 90, Slavonskom Brodu i Pleternici po 80.

Prezime je nastalo od nadimka Soldo, koji je riječ od milja za soldata (=vojnika). - Od iste su riječi nastala i prezimena Soldić, Soldatović, Soldatek, Soldičić i dr.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:19.