Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Pogledaj rezultate ankete: Davor Pavun luđak ili genije???
genije 44 47.31%
luđak 20 21.51%
nešto između 29 31.18%
Glasovatelji: 93. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.03.2009., 00:23   #121
Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
Lako za mistiku i fiziku, nego, ja se već dulje vrijeme pitam kako ti uspijevaš spojiti ovakvu agresivnu malograđanštinu kojom prštiš, s istovremenim busanjem u mitteleuropska urbanokulturna prsa. A da ti glava ne eksplodira od kontradikcija. Daj nam to malo pojasni, ako može
čuj, kaj se tiče razumjevanje mojih istupa, znaju zvučati kontradiktorno, priznam, nije ni meni lako, to si dobro si primetil, iako krivo formuliral. ali forum ti je jako površna stvar, there is more than this

a malograđanština je pojava v gradu, građana, znači uvjek je urbana. još ak je v srednjoj evropi..gde ti vidiš kontradikcije?
jimmy jazz is offline  
Old 16.03.2009., 00:29   #122
Quote:
Davor000 kaže: Pogledaj post
Ako barataš imenima dobro kao i znanjem, neće ti biti problem samostalno argumentirati umjesto se skrivaš iza imena.
nije bil argument , tek hint na dalje vodeću literaturu, tipa kao da su ljudi več razmišljali o tom i promišljali. inaće sem zadnji v name-droppingu.

malo mi je prekasno objašavati kak to Polanyi objašnjava da je svo znanstveno znanje ukorjenjeno v osobnom znanju..inače nema frke. hehe evo baš otpral Knowing and Being, i kad tamo, Polany pripoveda o koperkanizmu i Newotnu
jimmy jazz is offline  
Old 16.03.2009., 00:41   #123
Polany razlikuje dve vrste znanja - tacit/intuitivno, i explicitno/formalizirano.
intutivno znanje je ono koje je teško izreči, objasniti formalno, more se opisati. we know more than we can tell. ono kaj uspemo formalizirati, to je unda explicitno. no, u smislu da ti skužiš to explicitno-jednadžbe, formule, moraš to sve internalizirati. i to delaš tak da tome dodaješ svoje osobne stvari, osobni način razumjevanja..radiš unutarnje modele (dobro to je vec Johnson-Laird/Mental Models), ali recimo atom-za razumjevanje modela "atoma", ti uvjek delaš interni model, jer niko ne zna kak on zgleda..svako si radi svoju predodžbu..neko prolazi valnu jednadzbu v sebi, neko ima sliku atoma v sebi iz udžbenika osnovne škole. al tek dok si napravil svoju unutarnju predodžbu, dok si kognitivno obradil vanjske explicitne informacije, internaliziral ih v svoje osobno znanje, unda tek moreš početi delati s tim prek formla i drugih vanjskih istraživalačkim metodama. al navek moraš napraviti svoj osobni, model vanjskog. tek unda se more govoriti o razumjevanju. ak to ne napraviš unda govorimo o štrebanju. znaći to tacitno znanje, svi ljudi imaju implicitno(dakle i znanstvneiki), i zato je svo explicitno znanje ili intuitivno ili ukorjenjeno v intuitivnom, tacitnom znanju. evo ovak na brzinu, moja (stručna) interpretacija Polanyjeve primjeta, koju naš našel na netu, iako ima puno o tome.

i veza s Pavunom i striborovim komentarom je - da iza svakog znanstvenog rada stoji intuicija, intuitivni pristup, ponekad više racionalan, ponekad manje..več sama motivacija za znanstveni rad je tak dugo dok podrazumjeva jedinku, uvjek unutarnja, osobna, neracionalna.
jimmy jazz is offline  
Old 16.03.2009., 00:53   #124
Quote:
someguy kaže: Pogledaj post
Prvo... Pavuna nije Obamin savjetnik, već jedan od recezenata rada ministra energetike, što također nije mala stvar, ali let's get the record straight
Mediji uvijek guraju ono sto bolje "zvuci", a Obamin savjetnik zvuci mocno
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=egQJFnokk54
BAYRAKTAR - Official Song
Metuzalem is offline  
Old 16.03.2009., 01:03   #125
Tip je genij Drago mi je da ima Hrvata tako pametnih. Sve što je reko je istina.
Vi koji ste rekli da je lud ili da je u krivu, zar stvarno mislite da ste baš vi najpametniji na svijetu i znate da je on glup, lud? Morate dopustit mogućnost da ipak ne znate sve, i da ste možda u krivu, nakon toga puno čitat, učit, razmišljat...i doći ćete do istih činjenica kao i on....i na kraju, nakon jaaako puno vremena, da ne ulazimo u ogromne, teške rasprave, shvatit ćete da apsolutna istina ne postoji, što vodi do zaključka da svatko bira (stvara) svoju istinu.
Ali za uvjete pod kojim sad živimo, tip je u svemu u pravu!
future is offline  
Old 16.03.2009., 01:05   #126
Genijalnost je usko fokusirana. Van toga genij može biti običan idiot (o čemu najljepše govori Baudelaireov Albatros).
(Tu ne govorim o nikom konkretnom, samo općenito. Emisiju vidio nisam, a čovjeka ne znam.)

Kako živimo u svijetu s malo restrikcija, to u slučaju Pavune ostaje da fizičari koji nemaju navadu kontaktirati s Onostranim naprosto upozore javnost, kad se dotični zaleti, da ga ne treba odveć ozbiljno shvatiti. ;
__________________
Neoriginalni ljudi kopiraju neoriginalne ljude, originalni kopiraju originalne.
sal_mirabilis is offline  
Old 16.03.2009., 01:05   #127
Quote:
jimmy jazz kaže: Pogledaj post
Polany razlikuje dve vrste znanja - tacit/intuitivno, i explicitno/formalizirano.
intutivno znanje je ono koje je teško izreči, objasniti formalno, more se opisati. we know more than we can tell. ono kaj uspemo formalizirati, to je unda explicitno. no, u smislu da ti skužiš to explicitno-jednadžbe, formule, moraš to sve internalizirati. i to delaš tak da tome dodaješ svoje osobne stvari, osobni način razumjevanja..radiš unutarnje modele (dobro to je vec Johnson-Laird/Mental Models), ali recimo atom-za razumjevanje modela "atoma", ti uvjek delaš interni model, jer niko ne zna kak on zgleda..svako si radi svoju predodžbu..neko prolazi valnu jednadzbu v sebi, neko ima sliku atoma v sebi iz udžbenika osnovne škole. al tek dok si napravil svoju unutarnju predodžbu, dok si kognitivno obradil vanjske explicitne informacije, internaliziral ih v svoje osobno znanje, unda tek moreš početi delati s tim prek formla i drugih vanjskih istraživalačkim metodama. al navek moraš napraviti svoj osobni, model vanjskog. tek unda se more govoriti o razumjevanju. ak to ne napraviš unda govorimo o štrebanju. znaći to tacitno znanje, svi ljudi imaju implicitno(dakle i znanstvneiki), i zato je svo explicitno znanje ili intuitivno ili ukorjenjeno v intuitivnom, tacitnom znanju. evo ovak na brzinu, moja (stručna) interpretacija Polanyjeve primjeta, koju naš našel na netu, iako ima puno o tome.

i veza s Pavunom i striborovim komentarom je - da iza svakog znanstvenog rada stoji intuicija, intuitivni pristup, ponekad više racionalan, ponekad manje..več sama motivacija za znanstveni rad je tak dugo dok podrazumjeva jedinku, uvjek unutarnja, osobna, neracionalna.
Ali zašto misliš da to neformalizirano "znanje" (ako to je znanje) predstavlja nešto iracionalno? Usput, preporučena literatura nije loša, pa budem prelistao kada nađem vremena. Sjećam se da sam nešto nabrzaka jednom bio prelistao od P. Johnson Lairda vezano za modele logičkog rezoniranja. Moram stisnuti F5 za refresh u glavi.
__________________
Somewhere in the gray wood by the river is the huntsman and in the brooming corn and in the castellated press of cities. His work lies all wheres and his hounds tire not. I have seen them in a dream, slaverous and wild and their eyes crazed with ravening for souls in this world. Fly them.
Davor000 is offline  
Old 16.03.2009., 01:06   #128
Quote:
jimmy jazz kaže: Pogledaj post
poljulal je vašu sliku "znanstvenika" v kokošinjcu..jako gadno..od njega

a nažalost i stvarnost o njemu, jako ljulja onu kondicioniranu primitvnu sliku puka o "ozbiljnom znanstveniku"..slika je slika, to svako more imati..večina zemlje ono čime ih kljukaju..mala manjina vizionarska sama ispituje.
Mene ljuljaju rečenice ovoga posta. Nikako da pohvatam tu čudnu pismenost.
DagDugpa is offline  
Old 16.03.2009., 01:07   #129
Quote:
future kaže: Pogledaj post
shvatit ćete da apsolutna istina ne postoji, što vodi do zaključka da svatko bira (stvara) svoju istinu.
Ali za uvjete pod kojim sad živimo, tip je u svemu u pravu!
Pretpostavit ću da ova zadnja rečenica slijedi kao konkluzija iz prethodne da bih dobio reductio ad absurdum.
__________________
Somewhere in the gray wood by the river is the huntsman and in the brooming corn and in the castellated press of cities. His work lies all wheres and his hounds tire not. I have seen them in a dream, slaverous and wild and their eyes crazed with ravening for souls in this world. Fly them.
Davor000 is offline  
Old 16.03.2009., 01:11   #130
Quote:
Ztres kaže: Pogledaj post
Lik je totaln čudan.Govori o stavrima koje slabo razumijem.Međutim,on je vrhunski znanstvenik,Obamin savjetnik ,čovijek koji je odradio posao za Tetrapack.Stalno razmišlja o svom poslu,živi ga....a tko smo mi,njegovi kritičari?
Ljudima je u krvi ne da kritiziraju, nego i da pljuju, potcjenjuju i ostalo...
__________________
Life is life
Mislav Premisović is offline  
Old 16.03.2009., 01:11   #131
Quote:
DagDugpa kaže: Pogledaj post
Mene ljuljaju rečenice ovoga posta. Nikako da pohvatam tu čudnu pismenost.
a ne razmeš ti to, treba imat nešta f glavi

gledao sam malo pavunu na snimci na http://vinovo.magnify.net/video/Davo...eljom-u-dva-FI
totalni frik

imao sam takav filing kad mi je cimer rekao da je oduševljen emisijom. cimer je inače oduševljen davidom ickeom i ekipom.
Aphex is offline  
Old 16.03.2009., 01:13   #132
Quote:
pera_djetlic kaže: Pogledaj post
Pavuna kod Stankovica Nu2 (snimak)

Puno je on toga i prebrzo rekao, tesko je dati sud, ipak vecinu toga sto je rekao i sto je ostalo upamceno stoji (siva energija, lobiji...)
Covjek ima svoj osbujan stil izrazavanja, za vecinu je on cudak kao sto su i neki gosti rekli na pocetku emisije
__________________
Life is life
Mislav Premisović is offline  
Old 16.03.2009., 01:13   #133
Quote:
Davor000 kaže: Pogledaj post
Pretpostavit ću da ova zadnja rečenica slijedi kao konkluzija iz prethodne da bih dobio reductio ad absurdum.
Čekaj da odrasteš pa ćeš i ti shvatiti, prosvijetliti se.
Pavuna dosta podsjeća na ime Perun. Možda je to njegov avatar?

__________________
Neoriginalni ljudi kopiraju neoriginalne ljude, originalni kopiraju originalne.
sal_mirabilis is offline  
Old 16.03.2009., 01:14   #134
Quote:
Davor000 kaže: Pogledaj post
Pretpostavit ću da ova zadnja rečenica slijedi kao konkluzija iz prethodne da bih dobio reductio ad absurdum.
hehe, zato sam i napisao da bi trebala ogromna rasprava da to objasim...
aj ovako ćemo...ovo da apsolutna istina ne postoji, zaboravi za sad...ovo što od ovog znanstvenika možeš naučit je i više nego dovoljno za sad...
future is offline  
Old 16.03.2009., 01:15   #135
Quote:
Aphex kaže: Pogledaj post
a ne razmeš ti to, treba imat nešta f glavi
Je, prav ti veliš. U glavi i u bulji. A Harley bulja je najveca bulja. Ili škulja.



Quote:
imao sam takav filing kad mi je cimer rekao da je oduševljen emisijom. cimer je inače oduševljen davidom ickeom i ekipom.
Ne znam. Nisam gledao, ali nekako mi se čini da ga ovdje mnogi pretjerano pljuju.
Netko od ovih ovdje reče da nema znanstvenika koji vjeruju u Boga. A što je Newton? Ili naš Paar?
DagDugpa is offline  
Old 16.03.2009., 01:22   #136
Quote:
Davor000 kaže: Pogledaj post
Pretpostavit ću da ova zadnja rečenica slijedi kao konkluzija iz prethodne da bih dobio reductio ad absurdum.
Jel ti zaista misliš da će ti sugovornik shvatiti što govoriš ili ga možda samo želiš otjerati vokabularom?

Inače, baš mi je danas frend gorljivo pričao o tom famoznom intervjuu (kojeg nisam slušao), a iz onog što je naveo došao sam do zaključka da se vjerojatno slažem sa Striborom i da je lik poprilično napuhan i iritantan, ali moćne retorike i karizme koja očito na mnoge djeluje. Za nešto više, trebao bih poslušati intervju, ali večeras mi se ne da dići iz kreveta i tražiti slušalice, pa me to vjerojatno čeka sutra.

U međuvrememu, vjerujem da će ova rasprava dublje divergirati u:
1. raspravu o religiji među fizičarima (po meni, korelacija znanost-religija je slabašna, a nekakva znanstveno dogma o istoj ne postoji, štoviše bila bi potpuno neznanstvena),
2. raščlambu tendencije ljudi koji imaju status znalca određenog područja da taj status iskoriste kao izgovor da samouvjereno seru o ama baš svemu,
3. raspravu o odnosu Hrvatskog puka prema fizičarima, popularizaciji, Paaru () i sličnim pojavama,
4. prepucavanje onog nerazumljivog Jazza s neistomišljenicima oko tema koje su ovdje zalutale s ko zna kojeg podforuma,
5. picajzlaste banalije daljnjeg razgrađivanja konflikta oko društveno prihvaećenog broja dimenzija i značenja drugog Newtonovog zakona

.
justapixel is offline  
Old 16.03.2009., 01:27   #137
Quote:
DagDugpa kaže: Pogledaj post
Ne znam. Nisam gledao, ali nekako mi se čini da ga ovdje mnogi pretjerano pljuju.
Dobar ateist se često nađe u znanosti uvjeren da je tu među svojima pa bude gorko razočaran duhovnjaštvom kolega. Naročito to vrijedi za one mlađe i one starije. :
__________________
Neoriginalni ljudi kopiraju neoriginalne ljude, originalni kopiraju originalne.
sal_mirabilis is offline  
Old 16.03.2009., 01:30   #138
Quote:
sal_mirabilis kaže: Pogledaj post
Dobar ateist se često nađe u znanosti uvjeren da je tu među svojima pa bude gorko razočaran duhovnjaštvom kolega. Naročito to vrijedi za one mlađe i one starije. :

Ovo mi zvuči otprilike kao da kažeš Dobar heteroseksualac se često nađe u znanosti uvjeren da je tu među svojima pa bude gorko razočaran homoseksualnošću kolega. Da ne kažem nešto gore za usporedbu

Pa kako možeš biti razočaran nečime iz privatnog života svojih kolega?
JPK is offline  
Old 16.03.2009., 01:32   #139
Quote:
JPK kaže: Pogledaj post

Ovo mi zvuči otprilike kao da kažeš Dobar heteroseksualac se često nađe u znanosti uvjeren da je tu među svojima pa bude gorko razočaran homoseksualnošću kolega. Da ne kažem nešto gore za usporedbu

Pa kako možeš biti razočaran nečime iz privatnog života svojih kolega?

Ima i toga.
DagDugpa is offline  
Old 16.03.2009., 01:35   #140
Quote:
JPK kaže: Pogledaj post

Ovo mi zvuči otprilike kao da kažeš Dobar heteroseksualac se često nađe u znanosti uvjeren da je tu među svojima pa bude gorko razočaran homoseksualnošću kolega. Da ne kažem nešto gore za usporedbu

Pa kako možeš biti razočaran nečime iz privatnog života svojih kolega?
Ljudi komuniciraju. Uvjerenja nisu nešto što se skriva. Čak imaju težnju da se pokažu.

Preciznije s orijentacijom bi bilo da očekuješ kolege koje ne ističu previše seksualnost, a onda te isti pozovu na gejparadu. Ili u svingerski klub.
Ili da ti krenu tumačiti da se slično otapa u sličnom. :
__________________
Neoriginalni ljudi kopiraju neoriginalne ljude, originalni kopiraju originalne.
sal_mirabilis is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:23.