Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.05.2008., 13:55   #1
Question Edem (otok, nakupljanje tekućine)

zadnjih dana sam dosta natecena. mislim da mi se dosta vode zadrzava u organizmu.
pijem oko 2l vode dnevno, max 2 kave, zdravo se hranim, trcim redovito, nemam problem sa tezinom, visokim tlakom, nije PMS u pitanju...

da li moze biti nedostatak nekog vitamina u pitanju?
sofi@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2008., 14:06   #2
A da malo napraviš kakvu kontrolu bubrega?
__________________
Bare kaže:A sto je politika? Nacin da najinteligentniji, najobrazovaniji i najsposobniji ljudi drustva stvore blagostanje za siroke mase. Zato po meni trebamo imati povjerenja u sve nase politicare, postivati ih i vjerovati da rade za nase dobro. Bez obzira na stranku. ....
baka is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2008., 14:21   #3
Nemoj piti 2 litre vode dnevno.

To je glupi mit koji su raširile "novine za žene". Da, čovjeku treba 2 l vode dnevno, ali neki zaboravljaju na to da jedan dio te vode unosimo i hranom (slobodna voda i ona metabolička, koja se oslobodi u energetskim reakcijama u stanici).

I odi preventivno pregledati bubrege.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2008., 14:26   #4
Quote:
sofi@ kaže: Pogledaj post
zadnjih dana sam dosta natecena. mislim da mi se dosta vode zadrzava u organizmu.
pijem oko 2l vode dnevno, max 2 kave, zdravo se hranim, trcim redovito, nemam problem sa tezinom, visokim tlakom, nije PMS u pitanju...

da li moze biti nedostatak nekog vitamina u pitanju?
Vodu nastavi piti a izbaci slano ..sve slano jer sol zna zadržavati vodu...a svakako pogledaj i bubrege...mada islim da bi se i mjehur žalio da su bubrezi nešto krivi...gle, voda se zna zadržavati jer tijelo kazuje da je tijelu potrebna ...samo ti pij vodu...
chilimama is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2008., 14:28   #5
Quote:
sofi@ kaže: Pogledaj post
zadnjih dana sam dosta natecena. mislim da mi se dosta vode zadrzava u organizmu.
pijem oko 2l vode dnevno, max 2 kave, zdravo se hranim, trcim redovito, nemam problem sa tezinom, visokim tlakom, nije PMS u pitanju...

da li moze biti nedostatak nekog vitamina u pitanju?
Piješ li kontracepcijske? To bi mogao biti jedan od uzroka, kao i neki hormonalni poremećaj.
A druga, možda i vjerojatnija opcija su bubrezi.
__________________
I can resist everything except temptation
in spe is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2008., 16:51   #6
hvala na odgovorima
vodu pijem u toj kolicini oduvek, telo mi trazi.
ne uzimam kontracepcijske.
bice stvarno da su bubrezi, mada me nikad ne boli nista, mokraca mi je ok...
sofi@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2008., 01:08   #7
Quote:
sofi@ kaže: Pogledaj post
hvala na odgovorima
vodu pijem u toj kolicini oduvek, telo mi trazi.
ne uzimam kontracepcijske.
bice stvarno da su bubrezi, mada me nikad ne boli nista, mokraca mi je ok...
Probaj piti Aspirin protect. On razrijeđuje krv pa je i cirkulacija bolja, a sukladno tome je i drenaža limfe bolja. Možeš ga dobiti bez recepta. Košta nekih 20 kn, pije se poslije ručka i ne pada na želudac kao Andol 100. Moja pokojna stara je bila sva edemična i on joj je najbolje pomogao.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2008., 01:51   #8
Quote:
sofi@ kaže: Pogledaj post
zadnjih dana sam dosta natecena. mislim da mi se dosta vode zadrzava u organizmu.
pijem oko 2l vode dnevno, max 2 kave, zdravo se hranim, trcim redovito, nemam problem sa tezinom, visokim tlakom, nije PMS u pitanju...

da li moze biti nedostatak nekog vitamina u pitanju?

i ja sam isto zamijetila....najviše otečena sam bila u gležnjevima u nedjelju i utorak. imam povišenu SE, nešto bakterija u urinu, sad čekam nalaz urinokulture pa ćemo vidjeti....
može li to imati veze s promjenom vremena?
KAMA SUTRA is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2008., 17:17   #9
Trebalo bi na zdravstvenim forumima uvesti neke moderatore da spriječe širenje dezinformacija... Tipa onog o pijenju vode Zapamtite da vode nikad previše - laičkim rječnikom - bubreg će višak odmah izbaciti van. Ne postoji mogućnost predoziranja vodom (osim ako ne trčite maraton i tijekom trčanja popijete više od 3 l).

A što se "zadržavanja vode" tiče, treba uvijek prvo prekontrolirati stanje jetre i bubrega, a onda (ako je sve u redu) krenuti dalje.

Pretrage koje bih propisao:

Za jetru: ukupni proteini u krvi (albumini, globulini...), AST, ALT, ALP, GGT.
Tko ide privatno i nema novaca - dovoljno je vaditi albumine, AST i ALT.

Za bubrege: mikroalbuminurija (iz 24-satnog urina) i klirens kreatinina (najpreciznije i najpouzdanije pretrage).

Ako neki od faktora ne štima, onda treba ići u daljnje pretrage. Preporučio sam ove pretrage jer liječniku (koji zna svoj posao) puno govore, a ukupno gledano, jeftinije su za pacijenta. Recimo, obični laboratorijski testovi na proteine u urinu (opća praksa) ne mogu otkriti mikroalbumine, a to je jedan od prvih znakova razvitka dijabetesa ili bubrežnog zatajenja. A nesavjestan liječnik neće propisati test na mikroalbuminuriju dok već ne bude kasno.

Ako je s jetrom i bubrezima sve u redu, ako se redovno bavite tjelesnom aktivnošću (ili barem puno pješačite) i ako se pravilno hranite (puno voća, povrća i vode), onda je vjerojatno problem u žilama (porozna venska stijenka). To se liječi visokim dozama bioflavonoida (Venoruton - potrebno ga je naručiti iz inozemstva jer se ne prodaje kod nas. Na potpuno prirodnoj bazi, prvi lijek na listi preporuka za kod svih oblika kronične venske insuficijencije, poput hemeroida, otečenih nogu i sl.).

p.s. Studiram medicinu.
jamie84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2008., 19:48   #10
^^Zapravo, postoji mogućnost predoziranja vodom. Moraš puno piti. Jako puno. Poremetiš elektrolite i možeš umrijeti. Događalo se. Ali teško je to izvesti.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2008., 19:59   #11
jedna atletičarka je umrla od predoziranja vodom. naime, dopingirala se, a morala je na dopinšku kontrolu, i odlučila je pokušati spasiti što se spasiti da popivši nekoliko litara vode... osmoza, elektroliza, ovo, ono...umrla je.
teniska loptica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2008., 20:34   #12
Nemojte nas plašiti vodom jer su ti ekstremni slučajevi-ekstremni...Nama običnim "vodopijama" se to ne događa..Ja svaki dan popijem prosječno 2l vode a u slučajevima nadustosti i više pa sam živa i zdrava...samo mi se piša , to mi je dosadno a štoš...
chilimama is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2008., 00:59   #13
Notable cases

* On January 12, 2007, Jennifer Strange, a 28-year-old woman and a mother of 3, from Rancho Cordova, California, was found dead in her home by her mother hours after trying to win one of Nintendo's Wii game consoles in KDND 107.9 "The End" radio station's "Hold Your Wee for a Wii" contest, which involved drinking large quantities of water without urinating. No criminal charges were pressed.[6] The Federal Communications Commission has launched its own investigation to determine if the station violated the terms of its operating license.
* On October 12, 2002, 3-year-old Rosita Gonzalez died of water intoxication when her babysitter Nancy Gayoso punished her by forcing her to drink three quarts (2.8 liters) of water in a four hour period.[7][8] Gayoso was charged and arrested for murder in the first degree on March 10, 2003. After being declared incompetent to stand trial in 2004 and 2005,[9] Gayoso was found competent on March 26, 2007.
* Leah Betts[10] died on the 16th of November 1995 after taking an ecstasy tablet at her 18th birthday party and subsequently drinking too much water; the case received mass media coverage throughout the United Kingdom, which focused on the dangers of ecstasy and rather overlooked the actual cause of death.
* In a much-publicized case of fraternity hazing, four members of the Chi Tau (formerly Delta Sigma Phi) House at California State University, Chico pleaded guilty to forcing 21-year-old student Matthew Carrington to drink excessive amounts of water while performing calisthenics in a frigid basement as part of initiation rites on February 2, 2005.[11] He collapsed and died of heart failure due to water intoxication.
* On September 12, 1999, US Air Force basic trainee Michael J. Schindler died of heat stroke, severely complicated by water intoxication, two days after becoming seriously ill during a 5.8 mile march. The Air Force changed its recruit training procedures as a result.[12]
* Other notable fatalities due to water intoxication include Andy Warhol, Anna Wood, [13] 2002 Boston Marathon competitor Cynthia Lucero,[14] and Washington, D.C. police officer James McBride.[15]
teniska loptica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2008., 10:08   #14
Quote:
teniska loptica kaže: Pogledaj post
Notable cases
Ovo su EXTREMNI slučajevi...
Ljudi, pijte slobodno 2l vode DNEVNO i sve će bit u redu ..
..1..a ne po satu..
2.ili slobodno pišajte, nemojte trpit...
3.i najvažnije : ne uzimajte EX , pa nećete morati ni pretjerivati s unosom vode u sat vremena.
..tnx
chilimama is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2008., 09:11   #15
Quote:
sofi@ kaže: Pogledaj post
zadnjih dana sam dosta natecena. mislim da mi se dosta vode zadrzava u organizmu.
pijem oko 2l vode dnevno, max 2 kave, zdravo se hranim, trcim redovito, nemam problem sa tezinom, visokim tlakom, nije PMS u pitanju...

da li moze biti nedostatak nekog vitamina u pitanju?
draga sofi, nisi napsiala koliko godina imaš. Mislim da to ne mora imati nikakve veze s unosom tekućine. Ja, naime, od svoje 25. godine, dakle već više od 10 godina muku mučim s tim stanjima. Kod mene se ne radi o natečenosti zglobova,već stomaka, i uopće jednog osjećaja totalne natečenosti. Hodočastila sam svim doktorima i na kojekakve pretrage jer se često užasno zbog toga osjećam, pogotovo kad imam PMS ili kad je pun Mjesec, ali NIKAKVOG fiziološkog uzroka ni poremećaja nema...Na ultrazvuku mi se često pojavi "nešto slobodne tekućine u trbušnoj šupljini", ali to izgleda nije ništa zabrinjavajuće. Ja se osjećam strašno, doktori kažu da mi nije ništa. Nekako sam se navikla živjeti s tim. Ja to već doživljavam kao normalno stanje...godinama me strašno mučilo, odjednom bih bila sva natečena, kao da mi tijelo bubri i hoće van iz svoje opne koja mu je premala...moguće da je to neka psihosomatska stvar...a zadnjih par godina, otkad sam rodila, sve se znatno smanjilo, i učestalost, i intenzitet. Dogadja se i sada, ali ne toliko. Nisam našla lijeka, moram priznati...
viridiana is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2008., 00:40   #16
To ti moze imati veze i sa srcem, prekontroliraj tlak. Ako je jos i tlak malo povisen, to ti je garant srce.

Meni su, slučajno, pomgli ljekovi protiv hemeroida jer oni ujedno djeluju mrvicu dijuretički, a to mi je automatski smanjilo i tlak i nisam oticala. Kad sam ih prestala piti opet isto....osnova - srce, od toga ti sve ide...ili bubrezi.
 
Odgovori s citatom
Old 27.05.2008., 00:41   #17
Inače "tekućina u trbuhu" je prvi simptom vrlo ozbiljnih problema, ciroze jetre ili nekog karcinoma koji će se pokazati čak i kroz godinu, dvije, tri. Plati Sunce i odi na TEMELJIT pregled. Vjeruj mi nitko nema "slobonu tekućinu u trbuhu" od nikud....iz obiteljskog iskustva ti govorim, to smo i mi slušali. A onda je cura od 28 godina umrla. Ne zelim te plasiti, ali odjebi njihove spike i deri dok ne nadjes kaj je.
 
Odgovori s citatom
Old 27.05.2008., 12:04   #18
Quote:
chilimama kaže: Pogledaj post
Ovo su EXTREMNI slučajevi...
Ljudi, pijte slobodno 2l vode DNEVNO i sve će bit u redu ..
..1..a ne po satu..
2.ili slobodno pišajte, nemojte trpit...
3.i najvažnije : ne uzimajte EX , pa nećete morati ni pretjerivati s unosom vode u sat vremena.
..tnx
Točno, to su ekstremni slučajevi. (ekstremni)

No nije potrebno piti 2 litre tekućine dnevno. To je glupi mit. Potrebno je unijeti 2 litre, a unesemo je hranom (vlaga i metabolička voda) i tekućinom.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2008., 17:54   #19
Edema

Puno sam smršavio i u zadnje vrijeme čim nešto malo jače pojedem se napuhnem ko balon i dobim po čak 4 kile u jednom danu. Pretpostavljam da je to zbog dijete i manjka proteina. Za to se namjeravam pobrinuti. Zanima me da li postoji i neko liječenje za to u vidu tableta i sl.? Sutra idem doktoricu pitat za pomoć.
FFdreamer is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2008., 18:16   #20
? 4 kg u danu dobiješ? i kakve edeme imaš? kwashiorkor baš da imaš u našim okolnostima, highly unlikely...
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:14.