Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.05.2008., 16:03   #21
Quote:
draz kaže: Pogledaj post
Evo jedno na koje ziher pristaješ. Ne gradimo. Čekajmo da Slovenci kraj Krškoga sagrade novu pa kupujmo struju od njih. Pa je racionalno trošimo.
...što je u slučaju katastrofe od koje svi ovdje tako strepe posebno genijalno rješenje. Krško možda jest u susjednoj državi, ali isto tako je 40km (!) od Zagreba, a radijaciji ne treba putovnica.

.
justapixel is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2008., 16:09   #22
Moderne nuklearne elektrane zapadnog porijekla su poprilicno sigurne. Cak i da se katastrofa dogodi, nuklearka je dizajnirana tako da se urusi na sebe i sprijeci vecu kontaminaciju okoline.
Alternativa je vise-manje ista. Bez nuklearke, kroz 15-20 godina nece biti moguce ni odrzavati gospodarski rast, jer nece biti dovoljno energije. Dakle, opet ne bi bilo dobro za Zagreb
__________________
Monkeys are really the end of the line in the pet world. I think when you're at the monkey level of pet ownership, have a kid. I mean, come on. I mean, you're so close. If you need a pet that can roller skate and smoke cigars, it's time to think about a family
Velo C. Raptor is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2008., 16:09   #23
Quote:
justapixel kaže: Pogledaj post
...što je u slučaju katastrofe od koje svi ovdje tako strepe posebno genijalno rješenje. Krško možda jest u susjednoj državi, ali isto tako je 40km (!) od Zagreba, a radijaciji ne treba putovnica.

.
Ali ćemo imati zadovoljne zelene jer nećemo imati nuklearke, a ni energije!
Mene više zanima što će Heinrich odabrati
draz is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2008., 21:27   #24
nismo li nedavno imali thread o nuklearkama?

ugl, graditi u svakom slucaju, samo kod nas naci vladu koja ce za to imati muda, malo teze.
Ethan is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2008., 22:08   #25
ako vlada nađe interes, a većina naroda bude protiv, kao što mislim da je iz čistog neznanja, tada se pribjegava konstantnom tlapanju na svim medijima o 'dobročinstvu' nuklearne energije, njenoj visokoj sigurnosti itd...
samo se bojim da ne bi 'zeleni' bili glasniji, jel to tako obično biva.
__________________
PPAF Foto VK Flickr
pobosutljanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2008., 08:30   #26
Evo baš je bilo u "Glasu Slavonije" o poskupljenju struje. Kaže da nam trebju nove elektrane. TE se više neisplati graditi hidropotencijal mi izgleda više-manje iskorišten jedina nam opcia ostaje NE. Šta vi mislite dali cijena urana bitno utječe na cijenu struje kao npr. nafta?
srki is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2008., 10:20   #27
Quote:
Ethan kaže: Pogledaj post
ugl, graditi u svakom slucaju, samo kod nas naci vladu koja ce za to imati muda, malo teze.
To nije čudno, kad si vidio da šupak ima muda?
draz is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2008., 11:55   #28
Cijena urana je nebitna. Kao prvo ga ima hrpetina (većina dolazi iz australije zato što se jednostavno ne isplati otvarat nove rudnike sa današnjom potražnjom). Thorija ima još debelo više (i to više od svog urana a ne U235 koji se trenutno koristi u NE). Nakon toga stiže breeder tehnologija (brzi neutroni) koja poveća količinu energije koju dobiješ iz urana faktor 1000 (manji faktor ako se gleda samo gorivo pošto friško gorivo ima oko 3,5% U235 što je debelo više od prirodne količine). I za kraj se fino nabaci elektrana sa neutronskim topom da dogori gorivo. Em se u principu riješi problem visoko aktivnog otpada em dobiješ hrpu energije više iz cijelog procesa. A bome i na kraju takvog ciklusa nema plutonija i sl za bombe što je samo po sebi već odlična stvar
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2008., 18:47   #29
Osnivač Greenpeacea Patrick Moore navodi kako nema dokaza da su za globalno zagrijavanje krivi ljudi, te da nuklearne elektrane ne štete okolišu. "Energija vode i vjetra jednostavno nema dovoljno potencijala, a fosilna goriva su štetna za ljudsko zdravlje".
Očito je da nam jedna do dvije NE trebaju da bi, energetski gledano, 2020. mogli spojiti kraj s krajem. U svijetu ih je danas 200tinjak ako su mi izvori dobri u ovoj sam temi nov. I grade se još uvijek. Par, više manje, nikom ne znači puno.
Zato! Smatram da ne trebamo raditi na tome da 2020. spajamo kraj s krajem. Budimo pametniji! Izgradimo ih 4 ili 5 da 2020. budemo glavni izvoznici struje u regiji.
UMFOR is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2008., 20:00   #30
Quote:
UMFOR kaže: Pogledaj post
Osnivač Greenpeacea Patrick Moore navodi kako nema dokaza da su za globalno zagrijavanje krivi ljudi, te da nuklearne elektrane ne štete okolišu. "Energija vode i vjetra jednostavno nema dovoljno potencijala, a fosilna goriva su štetna za ljudsko zdravlje".
Očito je da nam jedna do dvije NE trebaju da bi, energetski gledano, 2020. mogli spojiti kraj s krajem. U svijetu ih je danas 200tinjak ako su mi izvori dobri u ovoj sam temi nov. I grade se još uvijek. Par, više manje, nikom ne znači puno.
Zato! Smatram da ne trebamo raditi na tome da 2020. spajamo kraj s krajem. Budimo pametniji! Izgradimo ih 4 ili 5 da 2020. budemo glavni izvoznici struje u regiji.
Dobro mišljenje.
ChemLab is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2008., 20:51   #31
Ma ja cisto sumnjam da cemo uspjeti izgraditi ijednu do 2020-2025. Nije zbog novca ili tehnike, vec zbog "misaonog" sklopa u 95% hrvatske populacije kojoj je sve sto ima veze sa nuklearno, atomsko ili radioaktivno nesto naprosto neshvatljivo i lose i zato ga oni ne ne zele blizu. Samo cekajte kolike probleme ce pro-nuklearci imati sa kvazi zelenim strankama i malogradjanima.
__________________
Monkeys are really the end of the line in the pet world. I think when you're at the monkey level of pet ownership, have a kid. I mean, come on. I mean, you're so close. If you need a pet that can roller skate and smoke cigars, it's time to think about a family
Velo C. Raptor is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2008., 08:50   #32
Quote:
Velociraptor kaže: Pogledaj post
Ma ja cisto sumnjam da cemo uspjeti izgraditi ijednu do 2020-2025. Nije zbog novca ili tehnike, vec zbog "misaonog" sklopa u 95% hrvatske populacije kojoj je sve sto ima veze sa nuklearno, atomsko ili radioaktivno nesto naprosto neshvatljivo i lose i zato ga oni ne ne zele blizu. Samo cekajte kolike probleme ce pro-nuklearci imati sa kvazi zelenim strankama i malogradjanima.
Prema planu do 2015 ništa. A što se tiče kvazi zelenih, tu naši vlastodršci nisu napravili ništa, a to se može pokazati korisnim (e, kad bi sve bilo tako). Prema medijima i SLO i Mađarska planiraju nove nuklearke (2017 i 2035) pa će se naši kvazi zeleni izmoriti na njima. A kada ih susjedi sagrade, postaviš ono pitanje što sam postavio Heinrichu i nisam dobio odgovor (oćemo graditi nuklearku u HR ili čekamo da je sagrade slovenci pa ćemo od njih kupovati skupu struju ali će nam HR biti zelena, jerbo je Krško u nekoj drugoj zemlji).
I bilo bi super u tom razdoblju do 2015 obrazovati škvadru.
draz is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2008., 10:24   #33
Quote:
UMFOR kaže: Pogledaj post
Očito je da nam jedna do dvije NE trebaju da bi, energetski gledano, 2020. mogli spojiti kraj s krajem. U svijetu ih je danas 200tinjak ako su mi izvori dobri u ovoj sam temi nov. I grade se još uvijek. Par, više manje, nikom ne znači puno.
Zato! Smatram da ne trebamo raditi na tome da 2020. spajamo kraj s krajem. Budimo pametniji! Izgradimo ih 4 ili 5 da 2020. budemo glavni izvoznici struje u regiji.
Točnije preko 400 i sad ako niti jedan od tih reaktora nije eksplodirao niti ispustio radioaktivni oblak u zrak ,onda stvarno neshvaćam zašto su zeleni protiv te energije.
srki is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2008., 10:55   #34
Quote:
srki kaže: Pogledaj post
Točnije preko 400 i sad ako niti jedan od tih reaktora nije eksplodirao niti ispustio radioaktivni oblak u zrak ,onda stvarno neshvaćam zašto su zeleni protiv te energije.
Nisu zeleni više protiv. Činjenice su tu i oni protiv njih ne mogu.
Zeleni, kao i prijatelji životinja, zapravo su pijuni u igri lobbyja. Kada je naftni lobby želio status quo, i zeleni su bili protiv nuklearki, ali ne i protiv termoelektrana.
Sada je očito da nafte ima sve manje, pa se i zeleni okreću kako vjetar puše.

Kada gledamo strukturu zelenih, tj. kakvi ljudi čine tu organizaciju, onda je sve jasno. Ja ne bih detaljno, jer bih čak mogao dobiti i ban da izreknem istinu o svim tim beskorisnim queer mudrijašima.
Batt_X is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2008., 11:49   #35
Quote:
Batt_X kaže: Pogledaj post
Kada gledamo strukturu zelenih, tj. kakvi ljudi čine tu organizaciju, onda je sve jasno. Ja ne bih detaljno, jer bih čak mogao dobiti i ban da izreknem istinu o svim tim beskorisnim queer mudrijašima.
Mislim da malo pretjeruješ i poopćavaš jer postoje i pozitivne konotacije njihova djelovanja. Činjenica je da su to većinom ljudi koji imaju pozitivnu ideju, ali nemaju znanje kako je realizirati i ne shvaćaju socijalne odnose u društvu. I argumentacija im je na pojavnoj razini. Npr u Černobilu je poginulo manje od 5000 osoba i to je katastrofa i ujedno i "argument" protiv nuklearki. Istodobno u prometnim nesrećama pogine bitno više ljudi ali se tu ne nalazi ekvivalentni "argument" zabrane korištenja vozila.
Dodatni je problem što su manipulativni i s manjom količinom novca.
No, greška je i u nama (društvu), jer bi ih mi trebali educirati. Ako je netko neobrazovan, nije nužno da je zato sam kriv.
draz is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2008., 12:09   #36
Zakej se naši ne ubace Slovencima, oni ionak rade još jedan blok. Mislim da je to bio već u nekim planovima da se podijele troškovi izgradnje i temeljem toga struja.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2008., 12:11   #37
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Zakej se naši ne ubace Slovencima, oni ionak rade još jedan blok. Mislim da je to bio već u nekim planovima da se podijele troškovi izgradnje i temeljem toga struja.
Vjerojatno zato jer se svim silama pokušavaju odvojiti, da nas susjedi ne bi zajebavali.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2008., 12:13   #38
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Vjerojatno zato jer se svim silama pokušavaju odvojiti, da nas susjedi ne bi zajebavali.
Ma da.... do zavrsetka NE smo ionak svi u EU.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2008., 12:44   #39
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Zakej se naši ne ubace Slovencima, oni ionak rade još jedan blok. Mislim da je to bio već u nekim planovima da se podijele troškovi izgradnje i temeljem toga struja.
A gdo bu se z nami Hrvatima zajebaval? Mi smo htjeli, ali su oni rekli no no malo će biti međunarodni natječaj, pa dajte suvislu ponudu.
Opet nam kapacitet nije dovoljan.
Bez obzira na EU ne dijelimo "trpezu i posteju" a škare su u njihovim rukama što je bitna strateška prednost.
draz is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2008., 12:56   #40
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Ma da.... do zavrsetka NE smo ionak svi u EU.
Neka, ali ja bih ipak koliku toliku energetsku neovisnost.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:17.