Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.01.2016., 22:59   #221
Malo uranjeno, ali nek se nadje, 17. veljace je predavanje u Zvjezdarnici o nesrecama pri svemirskim programima, pretpostavlja da ce se najvise govoriti o Challengeru i Columbiji.
Ak tko bude isao, nek se javi .
__________________
Who dares, wins .
The_End is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2016., 01:49   #222
ma sigurno buju spomenuli neizostavne ruse i njihove perpetum-mobile rakete...imam negdje doks o tim neuspješnim lansiranjima, iako su najpoznatiji ovi od SS Challengera i Columbije zbog pogibije posade.
__________________
američka serija "Ancient aliens" prikazuje ljudsku civilizaciju u povijesti na puno realniji način od sekte zvana Crkva - preporuka za pogledati!!!
lampion is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2016., 21:06   #223
A moguce, Variola je predavac, on voli prozvakati temu uzduz i poprijeko .
Samo nek vise promjene Cosmos prije predavanja...
__________________
Who dares, wins .
The_End is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2016., 15:50   #224
Još jedan uspjeh SpaceX projekta; po prvi puta prvi stupanj falcona 9 uspješno se spustio na autonomnu splav:

https://www.youtube.com/watch?v=RPGU...ature=youtu.be

I sve to uz valove i vjetar od 50 MPH.....
__________________
Песков: «Смена власти в Киеве не является целью спецоперации»
Правильно. Цель - смена власти в Москве.
Deere is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2016., 16:22   #225
Mene zanima jedno općenito pitanje glede letova u svemir. Rakete koje šalju satelite u svemir moraju svojim letom kroz atmosferu postići velike brzine kako bi se postigla oribtalna brzina, da tijelo ostane u stabilnoj orbiti. Pritom dolazi do zagrijavanja zbog trenja s atmosferskim plinovima. Može li raketa gibati se sporo kroz atmosferu i ubrzati tek kad uđe u egzosferu, gdje je gustoća atm. plinova i trenje skoro pa zanemarivo ? na taj način izbjeglo bi se zagrijavanje i sve oko toga.
greengold is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2016., 23:44   #226
Quote:
greengold kaže: Pogledaj post
Mene zanima jedno općenito pitanje glede letova u svemir. Rakete koje šalju satelite u svemir moraju svojim letom kroz atmosferu postići velike brzine kako bi se postigla oribtalna brzina, da tijelo ostane u stabilnoj orbiti. Pritom dolazi do zagrijavanja zbog trenja s atmosferskim plinovima. Može li raketa gibati se sporo kroz atmosferu i ubrzati tek kad uđe u egzosferu, gdje je gustoća atm. plinova i trenje skoro pa zanemarivo ? na taj način izbjeglo bi se zagrijavanje i sve oko toga.
moze...
tako upravo i radi...

escape velocity znaci da objektu koji je ima, nije potreban nikakav dodatni impuls da bi nastavio "bjezati" od mase...a raketa, sve dok ima goriva, moze ici sporije...pod uslovom, da u trenutku kad potrosi svo gorivo, ima dostignutu escape velocity...inace, eto ga nazad...
el-ing is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2016., 00:28   #227
Quote:
el-ing kaže: Pogledaj post
moze...
tako upravo i radi...

escape velocity znaci da objektu koji je ima, nije potreban nikakav dodatni impuls da bi nastavio "bjezati" od mase...a raketa, sve dok ima goriva, moze ici sporije...pod uslovom, da u trenutku kad potrosi svo gorivo, ima dostignutu escape velocity...inace, eto ga nazad...

zašto se onda u dokumentarcima i filmovima prikazuje to gorenje štita kod leta u svemir. Je li to neka kriva animacija ili je li doista tako ?

koja je prosjena brzina rakete još dok se nalazi u gustom djelu atomsfere, i kad ona počinje ubrzavati da postigne brzinu da uđe u orbitu.

meni je ejdino objašnjenje da je propulzija rakete takva da se ona mora gibati jako brzo, sporo gibanje nije efikasno jer bi ona puno goriva izgbuila, a zbog sporog kretanja ne bi se puno odmakla. Pa je jedno rješenje da se raketa zbog svog pogona ispali kao metak. Ne bi se mogla recimo konsturitati raketa koja bi se cijelim svojim letom gibala nekom stalnom brzinom, recimo 100 km/h.

A što je kod svemirskog dizala? Kod njega isto bi trebalo postići da kad tijelo dođe u svemir opet ima neki impuls da kruži ok zemlje u stabilnoj orbiti, a ne da padne ? kako se to riješilo.
greengold is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2016., 00:39   #228
Gorenje toplotnig stita je kod re-entry, ponovnog ulaska u atmosferu...
U pravu si da raketa ne ide sporo, samo sam ukazao da ne mora ici kosmickom brzinom sve dotle dok ima pogon, a poslije, kad potrosi gorivo, bolje joj je da ima tu brzinu..
el-ing is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2016., 14:26   #229
Atmosfera je dosta "tanka" pa za let raketa nije prevelik problem.

Granica između atmosfere i svemira je oko 100km jer već na toj visini je prerijetka da bi omogućila aerodinamički uzgon za letenje - potrebna brzina leta bi bila veća od orbitalne na toj visini.

Malo detaljnije:

https://en.wikipedia.org/wiki/K%C3%A1rm%C3%A1n_line

Za usporedbu: Špijunski zrakoplovi poput U-2 i SR-71 lete na oko 26km, dok je visinski rekord (MiG-25) od oko 37km postignut u paraboličnoj putanji kratkotrajno.
griffon14 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2016., 21:01   #230
Quote:
deya100 kaže: Pogledaj post
Ja bih još dodao da nam je najbliža zvijezda Proxima Centauri, koja je udaljena 4.24 svjetlosne godine od nas, a najbržoj letjelici koju ju je ljudska ruka napravila (Helios II koja je postigla cca 250.000 km/h) bi trebalo preko 18.000 godina da stigne do te zvijezde pod uvjetom da može konstantno održavati maksimalnu brzinu. Trenutno se Sunčevim sustavom kreće letjelica New Horizons brzinom od oko 60.000 km/h i koliko je meni poznato to je trenutno najbrža letjelica koju imamo - njoj bi trebalo oko 75.000 godine do Proxime Centauri. Dakle nema baš neke opasnosti da će se letjelicama na putu ispriječiti kakva zvijezda u skorije vrijeme...
izgleda da ce se i to "uskoro" promijeniti.

http://www.index.hr/vijesti/clanak/u...ma/886713.aspx

Gledah cijelu konferenciju,i ako ovo sto su oni prezentirali (makro spaceship pogonjen fokusiranim laserskim snopom sa Zemlje svakih dan-dva,ako sam dobro shvatio) zbilja zazivi kroz narednih 30-50 godina,to ce biti revolucija za covjecanstvo u rangu,pa usudio bih se reci, izuma kotaca
__________________
"nisi tu da mislis, cijepi se, pizda ti materina"
heziod is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2016., 21:06   #231
Quote:
greengold kaže: Pogledaj post
zašto se onda u dokumentarcima i filmovima prikazuje to gorenje štita kod leta u svemir. Je li to neka kriva animacija ili je li doista tako ?

koja je prosjena brzina rakete još dok se nalazi u gustom djelu atomsfere, i kad ona počinje ubrzavati da postigne brzinu da uđe u orbitu.

meni je ejdino objašnjenje da je propulzija rakete takva da se ona mora gibati jako brzo, sporo gibanje nije efikasno jer bi ona puno goriva izgbuila, a zbog sporog kretanja ne bi se puno odmakla. Pa je jedno rješenje da se raketa zbog svog pogona ispali kao metak. Ne bi se mogla recimo konsturitati raketa koja bi se cijelim svojim letom gibala nekom stalnom brzinom, recimo 100 km/h.

A što je kod svemirskog dizala? Kod njega isto bi trebalo postići da kad tijelo dođe u svemir opet ima neki impuls da kruži ok zemlje u stabilnoj orbiti, a ne da padne ? kako se to riješilo.
moja ti je preporuka da si nabavis kerbal space program,nije doslovna simulacija,ali pomaze da se sto bolje shvati sam koncept svemirskih letova i svih problema koji idu uz to
__________________
"nisi tu da mislis, cijepi se, pizda ti materina"
heziod is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2016., 22:39   #232
Quote:
heziod kaže: Pogledaj post
izgleda da ce se i to "uskoro" promijeniti.

http://www.index.hr/vijesti/clanak/u...ma/886713.aspx

Gledah cijelu konferenciju,i ako ovo sto su oni prezentirali (makro spaceship pogonjen fokusiranim laserskim snopom sa Zemlje svakih dan-dva,ako sam dobro shvatio) zbilja zazivi kroz narednih 30-50 godina,to ce biti revolucija za covjecanstvo u rangu,pa usudio bih se reci, izuma kotaca
Obistinilo se čim prije...!!!
deya100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2016., 16:52   #233
Quote:
deya100 kaže: Pogledaj post
Obistinilo se čim prije...!!!
Ta zamisao mi je malo čudna. Što i kako će letjelice velićine stranice A4 istraživati oko bliskih zvijezda ?? Neće li samo protutnjiti kroz njihov zvijezdani sistem ? A kako će slati povratne informacije natrag ?

U sklopu ovog projekta u svemir će, prema zvjezdanom sustavu Alpha Centauri (udaljenom 4,37 svjetlosnih godina), biti lansirano nekoliko tisuća malenih sondi, velikih poput prosječnog mobitela.

http://www.bug.hr/vijesti/yuri-milne...ir/152154.aspx

Jednom kada stignu do drugih svemirskih tijela, poput Saturnovog mjeseca Enkelada ili pak blizine drugih planeta u blizini zvijezde Alpha Centauri B, tamo će bilježiti podatke i slati ih u bazu.

Zanimljivo: što imamo tehnologiju da prima signale mobitela daleko 4 svjetlosne godine !???
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2016., 17:47   #234
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Ta zamisao mi je malo čudna. Što i kako će letjelice velićine stranice A4 istraživati oko bliskih zvijezda ?? Neće li samo protutnjiti kroz njihov zvijezdani sistem ? A kako će slati povratne informacije natrag ?

U sklopu ovog projekta u svemir će, prema zvjezdanom sustavu Alpha Centauri (udaljenom 4,37 svjetlosnih godina), biti lansirano nekoliko tisuća malenih sondi, velikih poput prosječnog mobitela.

http://www.bug.hr/vijesti/yuri-milne...ir/152154.aspx

Jednom kada stignu do drugih svemirskih tijela, poput Saturnovog mjeseca Enkelada ili pak blizine drugih planeta u blizini zvijezde Alpha Centauri B, tamo će bilježiti podatke i slati ih u bazu.

Zanimljivo: što imamo tehnologiju da prima signale mobitela daleko 4 svjetlosne godine !???
To je zasad samo ideja, iako je javnosti predstavljena kao gotova stvar koja praktički kreće sutra. Jedina vijest u cijeloj priči je da čovjek ulaže vlastitih 100 mil dolara za razvijanje te ideje.

Međutim, čak i površno upućenoj osobi poput mene je jasno da postoji nekoliko problema koji se neće baš preko noći riješiti kao npr:

- Problem deceleracije. Ljudi zaboravljaju da svemirski brodovi nisu automobili koji će malo usporiti i zakočiti na odredištu. Da bi se ovakva letjelica zaustavila na planiranom mjestu, potrebno je uložiti energiju ne samo u ubrzavanje, nego i u usporavanje, za što sada nema načina. Novinari nikad nisu čuli za Newtonove zakone i ne znaju da je ovo planirano kao flyby misija, čime se znatno smanjuje kvaliteta i zanimljivost podataka koje može donijeti takav pothvat.

- Problem napajanja i instalacije pogona koji bi 'pucao' laserske imuplse u solarno jedro. Nije baš lako napraviti, lansirati, instalirati i osigurati napajanje, pouzdanost i preciznost takvog uređaja.

- Problem tehnologije koja bi s destinacije pri brzini 0,2 c kvalitetno, pravovremeno i pouzdano poslala podatke natrag na Zemlju.

- Problem moguće štete koja bi nastala pri sudarima sa svemirskom prašinom pri velikim brzinama. Ne treba posebno napominjati da još ne postoje štitovi iz Star treka koji bi osigurali da oprema u komadu stigne na odredište..
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2016., 14:14   #235
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
To je zasad samo ideja, iako je javnosti predstavljena kao gotova stvar koja praktički kreće sutra. Jedina vijest u cijeloj priči je da čovjek ulaže vlastitih 100 mil dolara za razvijanje te ideje.

Međutim, čak i površno upućenoj osobi poput mene je jasno da postoji nekoliko problema koji se neće baš preko noći riješiti kao npr:

- Problem deceleracije. Ljudi zaboravljaju da svemirski brodovi nisu automobili koji će malo usporiti i zakočiti na odredištu. Da bi se ovakva letjelica zaustavila na planiranom mjestu, potrebno je uložiti energiju ne samo u ubrzavanje, nego i u usporavanje, za što sada nema načina. Novinari nikad nisu čuli za Newtonove zakone i ne znaju da je ovo planirano kao flyby misija, čime se znatno smanjuje kvaliteta i zanimljivost podataka koje može donijeti takav pothvat.

- Problem napajanja i instalacije pogona koji bi 'pucao' laserske imuplse u solarno jedro. Nije baš lako napraviti, lansirati, instalirati i osigurati napajanje, pouzdanost i preciznost takvog uređaja.

- Problem tehnologije koja bi s destinacije pri brzini 0,2 c kvalitetno, pravovremeno i pouzdano poslala podatke natrag na Zemlju.

- Problem moguće štete koja bi nastala pri sudarima sa svemirskom prašinom pri velikim brzinama. Ne treba posebno napominjati da još ne postoje štitovi iz Star treka koji bi osigurali da oprema u komadu stigne na odredište..
Da flyby misija, ciji je cilj otkriti dali postoje planeti tj koliko planeta ima Alpha Centauri i dali se i jedan planet nalazi u zlatnoj zoni, dakle za to im ne trebaju neki posebni instrumenti, nego nešto kao teleskop koji bi iz sustava Alpha mogao slikati i poslati slike na zemlju, a ako se otkrije planet e to bi onda stvari gurnulo u višu brzinu, digla bi se zainteresiranost raznih država ali i pojedinaca, što bi kao rezultat imalo veliko povecanje sredstava za razvoj ljudskih letjelica za među zvijedano putovanje.

Laseri bi bili na zemlji, vrlo vjerojatno Čile, na platou koji se nalazi iznad oblaka kako bi se smanjila ometanja atmosfere, dakle laseri i njihovo napajanje nije problem, problem je kako zaštiti solarno jedro od uništenje jer ipak su to jaki laseri, a jedro je ultra tanko, par nanometara debljine.

Za slanje podataka nazad na zemlju bi se koristilo to isto jedro kao pojacalo signala.

Da istina ne postoje Star Trek štitovi da se zaštiti oprema, zato se planira lansirati na tisuce takvih sondi, što ih više pošaljemo vece su šanse da ce jedna preživjeti i doci do odredišta te poslati slike nazad, zato ce i investirati 100 milijuna dolara, kako bi proizvodna cijena po sondi pala na razinu od oko 500$ po komadu, onda bi se za 500 milijuna dolara dalo napraviti milijun sondi.
__________________
Ja sam disleksičan!
darkwood is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2016., 16:29   #236
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
- Problem deceleracije. Ljudi zaboravljaju da svemirski brodovi nisu automobili koji će malo usporiti i zakočiti na odredištu. Da bi se ovakva letjelica zaustavila na planiranom mjestu, potrebno je uložiti energiju ne samo u ubrzavanje, nego i u usporavanje, za što sada nema načina. Novinari nikad nisu čuli za Newtonove zakone i ne znaju da je ovo planirano kao flyby misija, čime se znatno smanjuje kvaliteta i zanimljivost podataka koje može donijeti takav pothvat.
Možda sam u krivu ali ako se gravitacijom planete može povečati brzina letjelice pomoću takozvanog "slingshot efekta" ne može li se isto to napraviti da se smanji brzina letjelice ili možda čak i potpuno zaustavi?
Fitcher is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2016., 16:57   #237
Moze se koristiti solarni vjetar za usporavanje, kao i atmosfera planeta te eventualno i magnetosfera. Gravitacijsko usporavanje tesko, pogotovo kad ne znas tocne orbite i broj eventualnih planeta i drugih tijela u sustavu.
__________________
No way wine is better than Pepsi!!!
Where is, repeat, where is Task Force Thirty Four? The world wonders.
Velo C. Raptor is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2016., 17:19   #238
Znači te sonde bi imale jedro,a laser bi pucao na domet od više svijetlosnih godina?
Samo što je svijetlosna godina jako jako veliki pojam.
Kada bi tako nešto uspjelo pogonit sonde sunčevim sustavom to bi već bilo jako jako dobro!
Mislim,pogodit jedro veličine možda kojeg kvadratnog kilometra na udaljenosti od nekoliko svijetlosnih godina
To bi bio podvig nad podvigom.
To bi zahtjevalo nevjerovatnu preciznost,nek malo fula u brzini zemljine rotacije već fula cijeli sistem!
zacky is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2016., 18:31   #239
Quote:
zacky kaže: Pogledaj post
Znači te sonde bi imale jedro,a laser bi pucao na domet od više svijetlosnih godina?
Samo što je svijetlosna godina jako jako veliki pojam.
Kada bi tako nešto uspjelo pogonit sonde sunčevim sustavom to bi već bilo jako jako dobro!
Mislim,pogodit jedro veličine možda kojeg kvadratnog kilometra na udaljenosti od nekoliko svijetlosnih godina
To bi bio podvig nad podvigom.
To bi zahtjevalo nevjerovatnu preciznost,nek malo fula u brzini zemljine rotacije već fula cijeli sistem!
Da sone bi imale jedra velicine par metara kvadratnih, laseri bi pogodili jedro i kroz par sekundi dok laserski snopovi udaraju u jedro onda bi oni potisnuli sondu na 20% brzine svjetlosti.

Inace energija koja je potrebna za lansirati sondu ka Alpha Centauri je jednaka kolicini koju LHC koristi.

A cjela sonda skupa sa jedrom bi težile svega par grama, jer sonda je u biti čip sa kamerom, antenom, baterijom (plutonij ce se koristit za izvor energije) i laserom (koji bi se koristija za slanje podataka nazad na zemlju koristeci jedro kao antenu).

Sode koje ce se lansirati bi trebale biti puno manje od prototipa na slici
__________________
Ja sam disleksičan!
darkwood is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2016., 00:03   #240
Hm,jos zahtjevnije!
Ne izgleda da je problem velicina sonde nego jedra.
Daj pogodi jedro te velicine na udaljenosti od recimo 2 svjetlosne godine.
Jedna ima 9 1/2 trilijuna kilometara,brojka 9 pa jos 12 znamenki.

Bilo kako bilo,
znaci ako to cudo uspije,prvi rezultati bi bili vidljivi za barem ~ 30 godina od trenutka lansiranja.
~ 25 g. da sonda dodje, a zatim nekih ~ 5 g. da dobijemo rezultate!

Zadnje uređivanje zacky : 20.04.2016. at 00:16.
zacky is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:03.