Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.12.2006., 22:42   #1
Matej Ninoslav

Vidim da se vi ode nekako bar za razliku od mene razumite u povijest.....e pa baš zato bih vas molila ako itko zna išta, ili bar kakvu stranicu na internetu di mogu naći informacije o Matej Ninoslavu..........pliz...........imam seminar iz hrvatske povijesti......navodno hrvatske, ali eto on je bio bosanski ban......imam par informacija, ali mi je literatura tako minimalna da ne mogu izvući 10 stranica teksta, a eto moram, pa pliz netko bar neka se javi..............thx
__________________


.........iz dana u dan svaki san davno nestao je izbrisan, koga da pitam, ko će mi dat odgovore, reci bilo što osim da je moglo biti gore..........
sia_28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2006., 23:31   #2
Ban Matej Ninoslav, sin Radivoja.

Između 1232. i 1235. godine izdao je Dubrovčanima povelju o trgovinskim pitanjima, u kojoj se stanovnici Bosne jasno nazivaju Srbima.

Povelja je, naravno, ćirilična.

http://upload.wikimedia.org/wikipedi...j_ninoslav.JPG

pilot babo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2006., 00:42   #3
Je to ona povelja koja je prepisivana i čiji original je izgubljen? Je to ona povelja di je znanstveno utvrđeno kako je ustvari vrlo loše prepisani sažetak s grubim pogreškama? Je to ona povelja di se jedino u njoj spominje naziv Srblin za Bošnjane? Je to ona povelja di su Dubrovačni nazvani Vlasima, a oni nikada drugdje nisu tako nazvani, već su oni pod Vlasima znali sasvim drugu grupaciju?

Ajde idi bre...
Domy is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2006., 02:02   #4
Quote:
Domy kaže:
Je to ona povelja koja je prepisivana i čiji original je izgubljen? Je to ona povelja di je znanstveno utvrđeno kako je ustvari vrlo loše prepisani sažetak s grubim pogreškama? Je to ona povelja di se jedino u njoj spominje naziv Srblin za Bošnjane? Je to ona povelja di su Dubrovačni nazvani Vlasima, a oni nikada drugdje nisu tako nazvani, već su oni pod Vlasima znali sasvim drugu grupaciju?

Ajde idi bre...
--------------------------------------------------------------------------
Da upravo ta , inace Matej Ninoslav je izmanipulisani vlastelin od Srpske udbe koji je vrbovan od pretka Aleksandra Rankovica i delom Nemanjica radi definitivnog unistenja Bosne.
E moj ti , nemozes da podnesesh bilo koju povezanost sa Srbima cak i onu koja je jasna ko' dan.
Tada ljudi su znali ko su i nisu imali problem kao mi koji ili svojatamo ili preglupo odbacujemo ono sto je ocigledno radi nazovi svoje posebnosti.
cho enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2006., 11:58   #5
Zahvaljujem ali još informacija nije na odmet................
__________________


.........iz dana u dan svaki san davno nestao je izbrisan, koga da pitam, ko će mi dat odgovore, reci bilo što osim da je moglo biti gore..........
sia_28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2006., 12:10   #6
Quote:
Domy kaže:
Je to ona povelja koja je prepisivana i čiji original je izgubljen?


Ti mislis na "LJetopis popa Dukljanina"...

Znam da istina boli, ali sta cu ti ja.

Ponasaj se "sportski".
pilot babo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2006., 12:59   #7
Quote:
sia_28 kaže:
Zahvaljujem ali još informacija nije na odmet................
Samo procitaj povelju i nista vise , tumacenja ostavi kvazi-istorijskim ludacima.
Reci profesoru da neces da ucestvujes u tendecioznim naglabanjima u korist svog naroda i nipodastavanjem ostalih .
Da sad Matej vidi sta mu potomci(Srbi ,Hrvati i Bosnjaci) rade i na koji nacin ga svojataju verovatno bi pokusao spaliti tu povelju jer ne vredi ni spomen ako stvara toliki antagonizam.
cho enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2006., 16:55   #8
Nema nikakve povelje u kojoj se stanovnici Bosne nazivaju Srbima, ali ima dodatak povelji koji regulira prava i obaveze trećih koji se zateknu u Bosni, to su ti famozni Srbi i Vlasi iz dodatka povelje. Aneks ugovora.
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2006., 16:58   #9
Tko je uopće spominjao Popa Dukljanina? Tema je koliko vidim ban Matej Ninoslav.

Ja sam iznio činjenice. Jeb'ga.

Kad god netko spomene povijest Bosne, počinju se javljati srpski "istoričari" sa mantrom: Matej Ninoslav! Matej Ninoslav! Matej Ninoslav!

Toliko od mene na ovu temu.
Domy is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2006., 20:10   #10
Quote:
cho enter kaže:
Samo procitaj povelju i nista vise , tumacenja ostavi kvazi-istorijskim ludacima.
Reci profesoru da neces da ucestvujes u tendecioznim naglabanjima u korist svog naroda i nipodastavanjem ostalih .
Da sad Matej vidi sta mu potomci(Srbi ,Hrvati i Bosnjaci) rade i na koji nacin ga svojataju verovatno bi pokusao spaliti tu povelju jer ne vredi ni spomen ako stvara toliki antagonizam.

Lako tebi reći ali ja moram stvoriti 10 strana o njegovom životu, a nigdje normalne i dovoljno duge literature, i šta onda???
Za popizdit'!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
__________________


.........iz dana u dan svaki san davno nestao je izbrisan, koga da pitam, ko će mi dat odgovore, reci bilo što osim da je moglo biti gore..........
sia_28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2006., 02:44   #11
Mislim da ces naci ,ali normalnu tesko jer Matej je bi clan saveza komunista.
cho enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2006., 12:52   #12
Quote:
pilot babo kaže:
Ban Matej Ninoslav, sin Radivoja.

Između 1232. i 1235. godine izdao je Dubrovčanima povelju o trgovinskim pitanjima, u kojoj se stanovnici Bosne jasno nazivaju Srbima.
Jasno??? A gde to jasno piše???

Čuj, o toj povelji se spominju "Srblji" i "Vlahi"! I tu ban Matej Ninoslav utvrđuje pravila u rješavanju sporova med istima ak se oni dogode! Srblji i Vlahi su bili sam je'ni od onih kaj su "hodili" po stare Bosne i tržili! Tu nigde ne piše da je ban za se rekel da je Srbljin! Pače veli da je "ban bos'nski"!

A ti sad meni onda podcrtaj gde Ban veli da je ban "srbski" ili da on sebe naziva "Srbljinom"???!

"U ime Oca i Sina i Svetago Duha amin! Az rab Božji Matej, a odmělom Ninoslav, ban bos'nski veliki, kle se knezu Dubrov'čkomu Žan Dandolu i vsej op'ćine Dubrov'čkoj. Takom s'm se kletv'ju klel, kakom se je ban Kulin klel: Da hode Vlasi svobodno, ih dobit'k, tako kako su u bana Kulina hodili, bez vse habe i zlědi. A ja kud'je oblada, tud'je si hodite prostrano i zdravo, a ja prijati kako-re sam sebje, i nauk dati od vse zlědi. A se pisah, imenom Desoe, gramatig bana Ninoslava, veliega bos'nskoga, tako věrno kako re u prvih. A se jeste: ako věruje Srbljin Vlaha, da se pri predě knezem; ako věruje Vlah Srbljina, da se pri predě banom, a inomu Vlahu da ne bude izma. Bože re ti daj zdravie."

I kaj se tiče "ćirilice" od kud vam pravo da to sam za sebe držite t.j. da je to samo "srbsko pismo"???!!! Ćirilicom se pisalo i po staroj Bosni, po staroj Hrvatskoj, po Humu! V Bosni su je zvali "bosančica" a v Hrvatskoj "... 'arvacko pismo"! Još jedan vaš srbijanski mit! Gde god se spomene "Srbljin" to je srbsko!
Bedastoče SANU-a več dobro nam znane!

Još bu te rekli da je i Hrvoje Vukčić Hrvatinić Srbljin, a???

Zadnje uređivanje dracoachroetbos : 10.12.2006. at 13:54.
dracoachroetbos is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:57.