Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Ostali oblici investiranja

Ostali oblici investiranja Ja ne radim za novac. Novac radi za mene.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.04.2007., 20:08   #1
Wink Nekoliko meni bitnih pitanja o fondovima

Nisam se želio nametati u ostalim temama o fondovima (koje sam proučio) da nebi zamarao druge jer sam primjetio da baš nevolite novake ..hm...moram pohvaliti Edgara i pokoju damu na forumu koji se ipak trude ponešto objasniti nama početnicima. Tko se rodio obrazovan?

Odlučio sam ovdije postaviti pitanja koja mogu i drugima poslužiti (kad stignu odgovori) koji nisu toliko informirani.

ULAGANJE U FONDOVE

1.Dali je moguće prepoznati nadolazeću opasnost od negativnog PGP-a?
(kako znati kada povući novac)
(kako uoćiti poremečaj na tržištu kapitala)

2.Dali postoji najisplatljivije vrijeme za kupovanje udjela u fondovima ? (za koje se smatra da bi mogao poslovati sa zadovoljavajućim PGP)
(npr. kada je fond u padu, pa je udio jeftiniji)



RAZNA PITANJA

1.Gdje se mogu vidjeti statuti i prospekti fondova?
Preko googla ili na sajtovima odredjenih fondova?

2.Koliko predviđate da će kod nas trajati ovo -ja bi ga nazvao zlatno doba...kada očekujemo stabilizaciju tržišta odnosno manje PGP po fondovima?. nadam se ne tako skoro ...5-10g?

3.Razmišljam o ulaganju nekoliko fondova..večinom mješovite i dioničke...ali uglavnom pitanje je šta se dešava ako dodje do nekakvog rata ili slično..pošto su to sve hrv fondovi..jel ima kakvo jamstvo?

i bonus pitanje...dali je ikako moguće svijesno i sa razlogom uvidjeti da će neki find poslovati pozitivno..cca 10 % na više..?
pozdrav ekipi navućenoj na fondove
everspeculator is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2007., 21:44   #2
Quote:
everspeculator kaže: Pogledaj post
hm...moram pohvaliti Edgara i pokoju damu na forumu koji se ipak trude ponešto objasniti nama početnicima. Tko se rodio obrazovan?
fala

Quote:
everspeculator kaže: Pogledaj post
ULAGANJE U FONDOVE

1.Dali je moguće prepoznati nadolazeću opasnost od negativnog PGP-a?
(kako znati kada povući novac)
(kako uoćiti poremečaj na tržištu kapitala)
tko to zna? teško....korekcije je možd amoguće prepoznati...ali teško unaprijed.....eto kod ove zadnje kineske, nije treblao biti umjetnik pa skužiti da će nakon svjetskih, potonuti i nši indexi, samo koliko će takvo što potrajati nikad se nezna, u svkom slučaju treba imati dobre živce, svkaodnevno gledati kako ti fond padapo 1-2%

naravno lakše je to gledati kad iza sebe već imaš 30-40% prinosa, pa 1-2% sim tam....nije za konja ubiti, lai ako si na nekih 6-75 pa počne tkao tonuti e onda je ve lagano frka

Quote:
everspeculator kaže: Pogledaj post
2.Dali postoji najisplatljivije vrijeme za kupovanje udjela u fondovima ? (za koje se smatra da bi mogao poslovati sa zadovoljavajućim PGP)
pa kažu, d aje najbolje ulaziti u fond kad aje korekcija, tj. kad cijene udjela počnu padati, samo pitnaje koliko će dana padati, a kako ionako udjele kupuješ po nepoznatoj cijenei, vrlo teško je pogoditi pravi trenutak i zapravo sve ovisi o sreći

no, ako misliš početi ulagati u fondove, nemoj špekulirati i čekati ovo ili ono, čim prije to bolje, dok god ovako jure prema vrhu, hebeš 1-2% što ćeš skuplje platiti...kad ti radi toliki prinos tjedno, nekad i u danu.

ne okljevja, čim prije to bolje - ovo vrijedi samo za hrvatske prilike


Quote:
everspeculator kaže: Pogledaj post
RAZNA PITANJA

1.Gdje se mogu vidjeti statuti i prospekti fondova?
Preko googla ili na sajtovima odredjenih fondova?

www.hrportfolio.com
www.to-one.com
www.fondovi.hr
www.limun.hr

ili na stranicama fondova, ukoliko ih dotični fond koji te zanima ima.

Quote:
everspeculator kaže: Pogledaj post
2.Koliko predviđate da će kod nas trajati ovo -ja bi ga nazvao zlatno doba...kada očekujemo stabilizaciju tržišta odnosno manje PGP po fondovima?. nadam se ne tako skoro ...5-10g?
dok god će ovolikosvježeg kapitala stizati na tržište, a kolik dugo će to trajati, tko to zna

ili pka dok ne uvedu porezne na kapitlanu dobit.....

Quote:
everspeculator kaže: Pogledaj post
3.Razmišljam o ulaganju nekoliko fondova..večinom mješovite i dioničke...ali uglavnom pitanje je šta se dešava ako dodje do nekakvog rata ili slično..pošto su to sve hrv fondovi..jel ima kakvo jamstvo?
nema jamstva. kod nas se mješoviti ponašaju kao i dionički, neki čak u vrijeme korekcije padaju više od dioničkih, pravila nema, welcome to croatia

Quote:
everspeculator kaže: Pogledaj post
i bonus pitanje...dali je ikako moguće svijesno i sa razlogom uvidjeti da će neki find poslovati pozitivno..cca 10 % na više..?
ne
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2007., 21:45   #3
edgare, reci samo, sto si ti pio veceras?

ovolko tipfelera u jednom postu se vec dugo nije vidjelo
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2007., 22:40   #4
uđi što prije i uloži u nekoliko fondova. kako fondovi disperziraju svoje portfelje, tako ćeš ti disperzirati svoj ulog još šire. provjeri strukturu ulaganja pa izaberi što šarolikije, po mogućnosti one fondove koji ulažu u više zemalja. tako ćeš smanjiti rizik da ti padaju fondovi čak i kod korekcija na našoj burzi. imaj na umu da se ulaganje isplati tek na duge staze, znači min 6 mj., ali preporučljivo dvije i više g. koliko će ovo 'zlatno doba' trajati to nitko ne zna. ali s obzirom da stremimo ulasku u eu i da smo tome sve bliži te da nam se gospodarstvo polako ali sigurno pokreće, trajat će još neko vrijeme. s moje strane mogu ti samo reći da mi je žao što nisam prije uletio, a to će ti reći i dobar dio ovdje prisutnih. ako proučiš siteove koje ti je edgar preporučio bit ćeš mnogo pametniji. osim toga na hrportfolio imaš i besplatni tel. 0800 600 700 pa se interesirat možeš i tako. i za kraj sretno ulaganje.
lobotomix is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2007., 23:04   #5
I još jedna preporuka. Bolje je ulagati u fondove sa manjim kapitalom koji se lakše pokreću na tržištu i lakše reagiraju na promjene. Ovi ogromni, (npr. RBA balanced) su uglavnom podosta tromi, i ostvaruju manje prinose.
__________________
p-u-t-o-p-i-s-i
aaston is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2007., 23:58   #6
Quote:
kemik kaže: Pogledaj post
edgare, reci samo, sto si ti pio veceras?

ovolko tipfelera u jednom postu se vec dugo nije vidjelo
hebat ga, evo tebi ova moja bežična tipkovnica, pa da te vidim

nemam živaca ispravljati, pa kome se čita nek čita, kome ne, nemora
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2007., 14:56   #7
Quote:
aaston kaže: Pogledaj post
I još jedna preporuka. Bolje je ulagati u fondove sa manjim kapitalom koji se lakše pokreću na tržištu i lakše reagiraju na promjene. Ovi ogromni, (npr. RBA balanced) su uglavnom podosta tromi, i ostvaruju manje prinose.
frende, de predloži koji
__________________
salvador2: Pa jel kuhala? Jel se brinula o maloj? Jel se brinula o tom kretenu? Kaj bi još trebala? Ići u rudnik da bi vas par zlobnih bilo sretno?
Natch: da, i sta je dobila od toga? nogom u guzicu? koja je pouka? bolje je onda visit na netu
sad but true is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2007., 15:12   #8
Quote:
sad but true kaže: Pogledaj post
frende, de predloži koji
pi em
__________________
p-u-t-o-p-i-s-i
aaston is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2007., 15:38   #9
Samo da se uključim u raspravu.
Svaki fond je postotak dobiti raspodjelio po kvartalima. Pogledaj to.
Ispada da je prvi i zadnji kvartal najbolji rast. Klikni na pojedini fond i tamo ces to naci.
A Edgar bi mogao poceti naplacivati savjete ( ) ima nekoliko koji su mi puno znacili..
__________________
Kako oblikovati potpise?
Eagle30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2007., 15:48   #10
Quote:
Eagle30 kaže: Pogledaj post
A Edgar bi mogao poceti naplacivati savjete ( ) ima nekoliko koji su mi puno znacili..

Edgar The Tzar!
__________________
No Pasarán!

Drastične situacije, zahtijevaju drastične mjere!
freelancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2007., 16:06   #11
Quote:
freelancer kaže: Pogledaj post
Edgar The Tzar!


Ajmo sad svi...
__________________
Ovo je misljenje a ne savje(s)t
RiNvest® jaše - Proud Platinum Member
Zafashan is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2007., 16:10   #12
Vidi sada ljubomornih
__________________
Kako oblikovati potpise?
Eagle30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2007., 16:25   #13
Pa zar moramo SVAKI topic pretvoriti u zajebanciju?
__________________
No Pasarán!

Drastične situacije, zahtijevaju drastične mjere!
freelancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2007., 17:14   #14
Neka od tvojih pitanja su preteška i za puno veće znalce od mene, a vjerujem i ostalih na forumu. Ipak, na više mjesta sam od prilično upućenih ljudi čuo prognozu da bi sadašnji visoki prirasti trebali potrajati do ulaska Hrvatske u EU, da se tada očekuje kriza koja bi mogla potrajati do godinu dana, a dalje bi prinosi kod dioničkih fondova mogli biti 10-15% godišnje.
No, ta prognoza temelji se na dosadašnjim iskustvima zemalja koje su ušle u EU prije dvije godine. Tada je ušlo više zemalja i to se osjetilo na svim mogućim europskim indeksima, koji su doživjeli pad. Vjerojatno ulazak samo Hrvatske u EU ne bi imao neke veće posljedice na europske indekse... Isto tako, neki Slovenski fondovi danas imaju prirast od 40,50, pa i više % godišnje, tako da i ulazak u EU ne mora značiti kraj visokim prinosima...

Sve u svemu, moj prijedlog za tebe bio bi slijedeći:
- započni s dva-tri fonda s malim iznosima, tako da malo osjetiš kako je to
- polako si definiraj svoju strategiju ulaganja:
- koji su ti ciljevi ulaganja? Tek igrati se malo, auto, nekretnina, ... ?
- koliko namjeravaš ulagati i kako dugo?
- pod kojim okolnostima povlačiš svoje novce? Npr. ako fond padne za 10% u odnosu na svoju najvišu točku. Ili: ako vrijednost mojih udjela padne ispod ukupno uložene svote. Ovo je važno, jer je jako bitno da se ne uspaničiš prije vremena. Strmoglavi pad u nekoliko dana, kakav je bio prije mjesec dana, lako može isprovocirati odluku o povlačenju cijelog uloženog novca.
Trazim_auto is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2007., 07:34   #15
Quote:
freelancer kaže: Pogledaj post
Pa zar moramo SVAKI topic pretvoriti u zajebanciju?
pa mislim, ekipa, stvarno ste postali full neozbiljni. zato je valjda spy i pobjegao s mjesta moderatora, jer je sve izmaklo kontroli!
lonicera is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2007., 08:28   #16
Quote:
Eagle30 kaže: Pogledaj post
A Edgar bi mogao poceti naplacivati savjete ( ) ima nekoliko koji su mi puno znacili..
Što te priječi da prebaciš koji cenat na žirar?

ak nezaš konto, javi se na PM, rado ćeš dobiti od mene sve potrebne informacije
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2007., 08:29   #17
Quote:
freelancer kaže: Pogledaj post
Edgar The Tzar!
danke danke
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2007., 08:30   #18
Quote:
Eagle30 kaže: Pogledaj post
Vidi sada ljubomornih
kaj se čudiš....

čim zash skuži da se lova okreće a on nemože pokupiti koji cenat, odmah panika
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2007., 09:30   #19
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
kaj se čudiš....

čim zash skuži da se lova okreće a on nemože pokupiti koji cenat, odmah panika
Pa u tome sam najbolji... kako profitirati na ideji i tudjem radu... To mi lezi.
__________________
Ovo je misljenje a ne savje(s)t
RiNvest® jaše - Proud Platinum Member
Zafashan is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2007., 09:49   #20
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
Što te priječi da prebaciš koji cenat na žirar?

ak nezaš konto, javi se na PM, rado ćeš dobiti od mene sve potrebne informacije
joj, joj, Edgare....
pa zar tako krvavo zarađene cente na žiro da ti uplaćuju... zar ne znaš da uplate na žiro podliježu oporezivanju.... ili baš to želiš

tekući, edgare, tekući...
plimpi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:36.