Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.03.2008., 09:25   #161
Quote:
k@ty kaže: Pogledaj post
E stvarno ste se raspisali na temu,
a nitko ne spominje da postoje dodatni troškovi ukoliko doznaka ide preko dvije banke ,što zna biti čest slučaj .
Nisam želio dodatno komplicirati stvar, ali da, istina je da je to još jedna u nizu naknada koju pošiljatelj može platiti ako sredstva poslana deviznom doznakom idu preko banke posrednika. Ali i to je jedna od naknada koja se plaća samo i isključivo u slučaju takvog slanja. Sve što sam prije napisao stoji i dalje.

Johnny_B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2008., 08:42   #162
Quote:
Johnny B. DL kaže: Pogledaj post
Ja ne znam u kojoj ti banci radiš, ali po ovome se tamo maksimalno iskorištavaju ljudska glupost i neznanje. Jer ako imaš iole pameti, zaključit ćeš da naknadu plaćaš samo jednom po jednoj deviznoj doznaci, uzevši u obzir da je sve u redu s tom deviznom doznakom. Naknadu strane banke ćeš platiti samo i isključivo u slučaju da nešto nije bilo kako treba, pa je strana banka odlučila, kako i dolikuje, napisati reklamaciju (cca 8 EUR) prema banci pošiljatelja, ali tu već dolazimo do storno opcije devizne doznake u što ne bih previše ulazio. Još jedna od naknada koju možeš platiti je ako nemaš IBAN a potreban je za tu državu, pa ako devizna doznaka u proceduri zapne, isto ti naplate neku sitnu naknadu. Ali ako je sa deviznom doznakom sve u redu, NIKAD nećeš platiti naknadu strane banke u koju si slao novac. Platit ćeš je samo jednom jer ti strana banka, pošto prima sredstva, nema nikakve osnove naplatiti ni centa bilo kakve naknade. Tako da se slobodno još jednom raspitaj kod kolegica, a što se tiče oznaka naplate naknade jako ih dobro znam, isto kao što znam i ovo što sam gore napisao.
Ma odakle ti samo ono boldano???? Navedi izvor (nemoj samo reći da si jednom slao doznaku i da nisu ništa naplatili). Da li se naplaćuje doznaka ovisi samo o banci primatelja. Naše banke npr. uvijek naplaćuju naknadu za obradu loro devizne doznake (barem ove veće banke). JP Morgan Chase npr. ne naplaćuje ako je sve OK. As I said, sve ovisi o samoj banci pa nemoj generalizirati.
Da li ti radiš u banci kad toliko toga znaš ili si to sve samo čuo/čitao?

O tome preko koliko banaka ide doznaka ovisi o tome u kojoj je banci račun primatelja, ali rijetko kad ide preko više od jedne banke (najčešće to budu Deutsche Bank ili Chase, a one imaju dosta banaka kontokorenata).
Johny is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2008., 19:06   #163
Quote:
Johny kaže: Pogledaj post
Ma odakle ti samo ono boldano????
Cijeli post je iz stvarnog života.

Quote:
Johny kaže: Pogledaj post
Navedi izvor (nemoj samo reći da si jednom slao doznaku i da nisu ništa naplatili).
Naravno da su naplatili naknadu, ali samo pri slanju, i to je bila jedina naplaćena naknada- poslije ni centa troška.

Quote:
Johny kaže: Pogledaj post
Da li se naplaćuje doznaka ovisi samo o banci primatelja. Naše banke npr. uvijek naplaćuju naknadu za obradu loro devizne doznake (barem ove veće banke). JP Morgan Chase npr. ne naplaćuje ako je sve OK.
Dobro, a sad mi, molim te lijepo, objasni gdje sam ja rekao da naše banke prilikom obrade devizne doznake neće naplatiti naknadu...???
I gdje sam rekao da će strana banka naplatiti naknadu ako je sa doznakom sve u redu...???


Quote:
Johny kaže: Pogledaj post
Da li ti radiš u banci kad toliko toga znaš ili si to sve samo čuo/čitao?
Pa sve i da sam samo čuo, sve mi se čini da sam još uvijek malo informiraniji od tebe, jer su tebe ili krivo učili ili si nešto krivo shvatio...
Ili ti je banka jedna od onih koja pljačka ljude naočigled...
Johnny_B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2008., 20:33   #164
Gle, hrvatske banke naplaćuju naknadu za obradu priljeva. Ako je opcija BEN ili SHA, iznos doznake se umanjuje za naknadu, a ako je opcija OUR onda se isplaćuje kompletan iznos, a naknada se ili naplati odmah (ako je banka pošiljatelj odmah poslala novac i za naknadu) ili se fakturira stranoj banci pa ona onda to naplati od svog klijenta. Potpuno je ista stvar i u obrnutom smjeru (kad doznaka ide iz HR van samo je onda strana banka ovo što je tu HR banka) i zato sam rekao da HR banke naplaćuju naknade.

Quote:
Johnny B. DL kaže: Pogledaj post
Naravno da su naplatili naknadu, ali samo pri slanju, i to je bila jedina naplaćena naknada- poslije ni centa troška.
A koju si opciju stranih troškova izabrao? Ne misliš da je u toj naknadi koju si platio bila i naknada strane banke (u slučaju da je opcija OUR)? Ili si mislio da će ti teta sa šaltera doći doma po naknadu?

Fakat više neću diskutirati s nekim tko je poslao jednu ili dvije doznake i odmah misli da zna kako funkcionira devizni platni promet. Za razliku od tebe, ja znam iz prve ruke kako to funkcionira.
Ako imate konkretnih pitanja tu sam.
Johny is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2008., 21:45   #165
Quote:
Johny kaže: Pogledaj post
Gle, hrvatske banke naplaćuju naknadu za obradu priljeva. Ako je opcija BEN ili SHA, iznos doznake se umanjuje za naknadu, a ako je opcija OUR onda se isplaćuje kompletan iznos, a naknada se ili naplati odmah (ako je banka pošiljatelj odmah poslala novac i za naknadu) ili se fakturira stranoj banci pa ona onda to naplati od svog klijenta. Potpuno je ista stvar i u obrnutom smjeru (kad doznaka ide iz HR van samo je onda strana banka ovo što je tu HR banka) i zato sam rekao da HR banke naplaćuju naknade.
Naravno, potpuno si u pravu.


Quote:
Johny kaže: Pogledaj post
A koju si opciju stranih troškova izabrao? Ne misliš da je u toj naknadi koju si platio bila i naknada strane banke (u slučaju da je opcija OUR)? Ili si mislio da će ti teta sa šaltera doći doma po naknadu?
U redu, frende, potpuno si u pravu. Zanima me samo zašto ti misliš da si jedini u pravu i tjeraš mak na konak. Za puno ljudi ovdje kao prvo koristiš previše stručnih izraza, kao drugo kad objašnjavaš, onda bar objašnjavaj tako da i glupi mogu shvatiti o čemu pričaš.

Quote:
Johny kaže: Pogledaj post
Fakat više neću diskutirati s nekim tko je poslao jednu ili dvije doznake i odmah misli da zna kako funkcionira devizni platni promet. Za razliku od tebe, ja znam iz prve ruke kako to funkcionira.
Ako imate konkretnih pitanja tu sam.
To nije bila diskusija, nego prepucavanje. Deviznih doznaka sam poslao malo više nego što ti misliš, a da pretpostavim da ti radiš u Zagrebačkoj banci koja valjda jedina ljudima naplaćuje i naknadu za priljev devizne doznake.

P.S. I nemoj me, molim te, patronizirati, jer nisi ništa bolji...

Johnny_B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2008., 21:51   #166
Quote:
Johny kaže: Pogledaj post
A koju si opciju stranih troškova izabrao? Ne misliš da je u toj naknadi koju si platio bila i naknada strane banke (u slučaju da je opcija OUR)? Ili si mislio da će ti teta sa šaltera doći doma po naknadu? .
E, btw, daj mi još samo, molim te, objasni kakva je to podjela troškova ako ja platim naknadu HR banci za slanje devizne doznake...??? Malo si se previše zapetljao...
Ako ja platim naknadu u HR banci za slanje devizne doznake, onda je to naplata naknade za slanje, i apsolutno ništa drugo... Što god ti mislio...

Johnny_B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2008., 14:10   #167
ja sam bila uvjerena da sam jučer ostavila post slijedećeg sadržaja (po sjećanju):

Da li je ovdje tema Kako dobiti svoje pare iz inozemstva ili Kako svoje pare poslati u inozemstvo
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2008., 15:01   #168
@Lavica02
Primanje ili slanje devizne doznake ti je ista stvar, samo obrnuta
Isti međunarodni standardi i dogoviri vrijede u oba slučaja, samo je naša uloga različita.
A i u jednom postu s pitanjem je pisalo "...Ako nitko nezna koliko takva transakcija stoji u njemačkoj, zna li bar koliko bi koštalo odavde u njemačku? ..." pa smo se uhvatili za to.

@Johnny B. DL
Ako koristim pojmove koji se ne kuže, slobodno me pitajte i objasnit ću (kao što sam već nekoliko puta rekao).
Da si pažljivo čitao moje prijašnje postove (ne u ovoj temi) onda bi znao u kojoj banci radim (i ne, nije ZABA jedina koja naplaćuje naknadu za obradu loro doznaka).
Ovo o naplati naknade govoriš sa stajališta nekoga tko naplaćuje naknadu i zna čemu sve ona služi ili sa stajališta osobe koja ju je platila i misli da zna za što se ona koristi?
Johny is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2008., 19:32   #169
Quote:
Lavica02 kaže: Pogledaj post
ja sam bila uvjerena da sam jučer ostavila post slijedećeg sadržaja (po sjećanju):

Da li je ovdje tema Kako dobiti svoje pare iz inozemstva ili Kako svoje pare poslati u inozemstvo
Sorry, post nisam vidio, i sad sam tražio pa ga još uvijek ne vidim, a stvarno mi se ne da više objašnjavati, tj. prepucavati s nekim tko misli da je stvarno sveznajući u temi "devizni platni promet" samo zato što radi u banci. Jebote, da ne znam o čemu pričam, ne bi ni pričao, i pokušavam nešto pojasniti, ali svaki put završimo na tome kako svi pričaju "jer misle da znaju nakon što su poslali jednu ili dvije devizne doznake..."
Još jednom isprika mom sugovorniku, ali mi se fakat više ne da.
Johnny_B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2008., 20:30   #170
kad mi se mozak malo ohladi od temeperature pa počnem normalno razmišljati budem ovo malo posložila na odgovarajuće topic-e
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2008., 22:29   #171
Ma možeš komotno i pobrisati te postove jer nije puno pametnoga rečeno u njima.
Posebno jer ljudi (kad već pišemo u trećem licu ) koji se svaki dan voze u tramvaju pokušavaju ljudima koji ga dizajniraju i sastavljaju objasniti kako to sve radi. Još će početi i pričati o kontima na koja se knjiže doznake.

No, da ne budem skroz offtopic, za primanje doznake iz inozemstva, većina HR banaka oderu neku malu naknadu (ovdje govorim o fizičkim osobama) cca. 1 EUR, a za naknadu strane banke treba fakat ili provjeriti na webu ili otići i pitati. Još treba i paziti da li su banka pošiljatelj i banka primatelj kontokorenti (to treba pitati odmah na licu mjesta) jer ako nisu onda još može doći i transferna naknada treće banke koja posreduje.
Johny is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2008., 19:23   #172
Quote:
Johny kaže: Pogledaj post
Ma možeš komotno i pobrisati te postove jer nije puno pametnoga rečeno u njima.
Posebno jer ljudi (kad već pišemo u trećem licu ) koji se svaki dan voze u tramvaju pokušavaju ljudima koji ga dizajniraju i sastavljaju objasniti kako to sve radi. Još će početi i pričati o kontima na koja se knjiže doznake.
A frende, fakat si već lagano bezobrazan...
Evo, ako te već toliko zanima, radim u banci i znam kako se što radi kod nas i, ne bi vjerovao, znam i na koji se konto knjiži koja transakcija, (kad si već toliko bezobrazan!) unatoč tvojim uvjerenjima da si ti jedini ovdje onaj koji zna o čemu priča.
Rekao sam zadnji put, reći ću ti sad, ali po posljednji; nemoj misliti da si jedini "pametni" bankar ovdje, i da svi ostali trkeljaju samo tebi u inat. Prije nego koji put opet skočiš sam sebi u usta pokojim komentarom, malo razmisli o kakvoj se vrsti iskustva radi kod nekog sugovornika...
Johnny_B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2008., 20:09   #173
haloo ... pa kaj ćemo se sada svađati ...
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2008., 22:49   #174
Quote:
Lavica02 kaže: Pogledaj post
haloo ... pa kaj ćemo se sada svađati ...
Nećemo se svađati, samo mi nije jasno da čovjek može i dalje, nakon onoga što sam zadnje napisao, tupiti kako je on jedini u pravu. I sama znaš da ne pričam iz iskustva onoga koji nešto obavlja u banci, nego iz iskustva osobe za pultom. Sama si rekla već jednom da možemo navesti kako se nešto radi u banci s kojom imamo posla, i to je ono što sam ja i napravio. On je i dalje nastavio razgovarati kao da je ovo podforum "Politika", gdje se sugovornika karakterizira po njegovim godinama ili "neiskustvu"...

Johnny_B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2008., 23:58   #175
Quote:
Johnny B. DL kaže: Pogledaj post
I sama znaš da ne pričam iz iskustva onoga koji nešto obavlja u banci, nego iz iskustva osobe za pultom.
Ja nisam imao namjeru nikoga vrijeđati i žao mi je ako se netko osjetio takvim.

Oprosti, ali si u svojim postovima (nemoj me tjerati da ih citiram) naveo nekoliko netočnih podataka o deviznim doznakama. Ako radiš kao devizer u banci, to bi morao znati. Ako radiš na šalteru ili kao osobni bankar, onda u onu moju usporedbu s tramvajem ubaci da voziš tramvaj (što isto apsolutno ne znači da znaš sve o tome kako tramvaj radi) umjesto da se voziš u njemu. Ja radim na nekoliko stvari od kojih na projektima vezanim uz devizni platni promet već 5 godina (znači ne samo da radim u produkciji nego i u razvoju novih stvari). Ja se sigurno neću petljati u kredite, kamate, brokeražu, rizike... jer s tim nisam radio i nemam pojma o tome. Znači i ti razmisli o kompetencijama svog sugovornika i da sam rad u banci ne znači da znaš sva područja bankarstva bolje od drugoga.

Ono za brisanje jer nema pametnoga sam mislio na sve, uključujući i moje postove jer smo obojica svašta pisali.


Sorry na velikom offtopicu. Ubuduće ako trebate neke odgovore ili pomoć iz deviznog platnog i povezanih područja, pošaljite pm jer mi se fakat ne da tu više prepucavati.

Johny is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2008., 13:13   #176
OK ... iz svega navedenog dolazim do zaključka da svaka banka ima svoj program i način slanja doznake ... osobno nisam čula da u našim bakama postoji opcija da djelatnik negdje klikne i da trošak slanja doznake ide iz đepa primatelja ...

s obzirom da ste obojica iz različitih banaka, svaki ima svoje iskustvo i ono je zlata vrijedno ..... koliko sam shvatila @Johnny B. DL radi na prvoj crti u jednoj banci, a @Johny je produkcija ...
ja samo znam da kad god netko (nebitna banka) zatraži slanje doznake, djelatnik se zblesira pa me to navodi na zaključak da to baš i nije jednostavan posao ...

to je moje zapažanje, što nužno ne mora biti i ispravno
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2008., 16:21   #177
ev i moje skromno zapažanje.. Opcija da djelatnik negdje klikne i da trošak slanja doznake ide iz đepa primatelja zaista postoji. U praksi se baš i ne koristi, ali ipak postoji. Netko je pitao kaj ako nekaj plačaš doznakom i natovariš trošak doznake prodavatelju. Naravno da tada primatelj (prodavatelj) ne bi smatrao uslugu porpuno plaćenom i tražio bi razliku. Slično kao kad bi u domačem pl.prometu zbrojio iznos i naknadu na cifru iznosa. Iako se opcija plačanja provizije za doznaku jako rijetko koristi ima slučajeva kada je česta (npr. kod nekakvih pozajmica isl..).

Kaj se tiče "zblesiranja" kod dev.doznaka, samo slanje doznake (operativno) nije zapravo nimalo komplicirano. Stvar je u malom milijunu zakona, pravilnika i ograničenja od strane hnb-a da nikad nisi siguran da ne kršiš neki od njih. A onaj tko šalje doznaku se najčešće nacrta u banci samo sa lovovm i brojem računa duboko uvjeren da mu je to dovoljno i da je nepogrešivo u pravu..
__________________
do I look like I care?
gljeeva is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2008., 20:13   #178
@ Johny

Sorry, fakat mi je bio jaaako naporan tjedan (npr. danas sam ustao u 6, u 7 sam bio na poslu i došao doma u 19:30) tako da ću se sad ispričati i tebi i svima koji su morali čitati zadnjih par dana ovdje. Umjesto da se "prepucavamo" mogli bi razmijeniti pokoje iskustvo i ljudima dosta pomoći zajedno. Kod svakoga je nešto drugačije, ali bar ćemo ljudima olakšati neke stvari.

@ Lavica02

Isprika što je tema zalutala dosta postrance, ali sad kažem da mi je cijeli tjedan fakat u kurcu, i da mi je žao što sam napadao neke ljude. Ne kažem ja da Johny nije u pravu, daleko od toga, ali kad pročitaš jedno, pa svratiš drugo... jebiga... sorry...

@ gljeeva

U pravu si, nije uopće teško, a i uvijek imaš nekoga iz deviznog platnog prometa kome se možeš obratiti za pomoć. A skroz si u pravu za zadnju rečenicu u postu ... A onaj tko šalje doznaku se najčešće nacrta u banci samo sa lovovm i brojem računa duboko uvjeren da mu je to dovoljno i da je nepogrešivo u pravu... jer tako zaista i je u puno slučajeva.

Da rezimiramo; ako se slažete i prihvaćate ispriku, da nadalje pomažemo ljudima kad je potrebno.
Johnny_B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2008., 20:18   #179
i sad nek mi netko kaže ...Tko ga ne bi volio? Tko?
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2008., 01:59   #180
Naravno da prihvaćam ispriku. Pa nisam se ni naljutio.
Johny is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:19.