Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.11.2003., 03:22   #21
Mozda nije na odmet da pomenem odlike pravoslavne duhovne muzike.

Mora biti molitvenog sadrzaja, reci moraju biti jasne, iskrene i nedvosmislene.

Nastajala je vec nekih 2000 godina, i i dan danas se pevaju kompozicije nastale pre X veka.

Pevanje ili pojanje se vrsi bez instrumenata.

Melodije su dostojanstvene, svecane.

Najcesce kombinacije su cetiri ili osam glasova, ali su i sve ostale kombinacije moguce.

Pravoslavno pojanje ima nezamenljiv znacaj jer je duboko ugradjeno u liturgiju, i cini njen neodvojiv deo.Liturgija se inace obavlja kao dijalog izmedju naroda i svestenika, pri cemu narod peva, kao i sam svestenik.

Uzor za pojanje su andjeli na nebu, o kojima su nam pricali neki proroci, kojima je Bog dao da vide kako ce biti posle kraja sveta.
Oni nam kazu da tamo andjeli na nebu poju u horovima. Sta pevaju? Pevaju "Aliluja", "Svjat Gospod, pobednik svetova"...pa po ugledu na andjele i mi pevamo to isto.
Minam is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2003., 12:51   #22
Evoi Damirovih Behara.

h*tp://crossbowmusic.org/mp3/behari2.mpga (Kad Procvatu Behari- 5.45 MB)


Ubi me coek da ce Minam dobit krivu sliku ako ih ne stavim


P.S. ako tko sto zeli da frknem na sajt da bi se moglo ode linkat nek slobodno javi
__________________
BHAJA GOVINDAM BHAJA MUDHA MATE
ravana is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2003., 15:10   #23
Minam je vec dobila krivu sliku. Odslusala sam behar do kraja.
Minam is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2003., 15:13   #24
Quote:
Minam kaže:
Minam je vec dobila krivu sliku. Odslusala sam behar do kraja.
I?

Jel pukla koja casa?
__________________
BHAJA GOVINDAM BHAJA MUDHA MATE
ravana is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2003., 16:06   #25
Pa pesma je fina, ali, po cemu je to duhovna muzika?Po refrenu?Zar nije ljubavna?Devojka kuka sto se rastala od momka...
Minam is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2003., 16:23   #26
Quote:
Minam kaže:
Pa pesma je fina, ali, po cemu je to duhovna muzika?Po refrenu?Zar nije ljubavna?Devojka kuka sto se rastala od momka...
Ma tot' je ono... simbol'ka i to
Decko-cura = Bog-dusa i taj fazon.


Hmmm il mozda nije
__________________
BHAJA GOVINDAM BHAJA MUDHA MATE
ravana is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2003., 16:28   #27
A pazi ako cemo tako, kod muslimana u svakoj drugoj pesmi imas nesto tipa Ya Allah, ili "Nema boga osim boga", a pominju se i sl. motivi. Da li to znaci da su sve te pesme duhovne?
Minam is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2003., 16:40   #28
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora,
sedam kata (katova) nebesa
u sred naših je prsa.

Ko pogleda u sebe
rastat će se od sebe,
Ispod toga čadora (pokrivača)
duša dertom (bolom) izgara.


ovo ne zvuci bas ko ljubavna pjesma

Al istina je da se ta simbolika u islamu tolko koristi (kod raznih pjesnika) da se cesto i izmjesa. Kao Rumi (ako sam dobro povezo konce). Kojeg neki navode kao ljubavnog a neki misticnog pjesnika.

Valjda ovisi o kontekstu, namjeri, autoru...
Ma pitaj nekog muslimana, sta ja znam
__________________
BHAJA GOVINDAM BHAJA MUDHA MATE
ravana is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2003., 16:49   #29
Ma dobro...recimo da ima elemenata duhovne pesme. Mada ne zvuci tako.
Minam is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2003., 00:02   #30
Quote:
Damir kaže:
Ravana,
De, molim te, stavi cim prije stignes Lejlinu ilahiju "Kad procvatu behari". Mislim da bi bilo intersantno da ljudi mogu praviti uporedbe.
Evo slušam cijelu večer. Malo jednu malo drugu.

Lijepo pjeva Lejla, ali

meni se više sviđaju Arabeske. Ispune dušu.
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2003., 02:15   #31
Quote:
Minam kaže:
Ma dobro...recimo da ima elemenata duhovne pesme. Mada ne zvuci tako.
Ostao sam bez teksta. Tesko se osloboditi predrasuda. ALi, nema veze.

STo se tice duhovne poezije u sufizmu, ljubav i jeste glavni motiv. Asik (ljubavnik dervis) je zaljubljen u Boga. Ponekad se taj Bog metaforicki zamislja kao djevojka. Otuda cijeli ep: "Madznun i Lejla. (Madznun na arapskom znaci - poludjeli, onaj koji je izgubio pamet od ljubavi).

Da je ovdje u pitanju duhovna ne korporalna ljubav, Minam , dokaz ti je da Lejla ne pjeva kao Vesna Zmijanec:

"Ne kunite, crne oci,
Ne kunite, ruke bele,
Ponovo bi moja nedra,
U zagrljaj njegov htele."

Da se razumijemo, meni se i Vesnina pjesma svidja, ali ona govori o fatanju i grudima, dok Lejla pjeva o nebesima u srcu, o spoznaji sebe kroz gledanje u Sebe koje je opet u ljudskom srcu.

Ne zamjerim. Premalo znas o islamskoj duhovnoj poeziji da bi ju mogla skontati. Ali, zato pitaj, prije no sto kazes da nije bas razvijena ili da je u pitanju cura koja kuka za momkom.

Ljepota te duhovne poezije i jeste u tome sto je slojevita, da se moze cesto tumaciti na vise nacina. U slucaju Behara, dvostruko tumacenje i nije bas moguce, ali mnoge druge pjesme je moguce tumaciti i kao ljubav prema zeni/muskarcu/covjeku i kao ljubav prema Bogu. Pa i u slucaju ljubavi prema covjeku, moglo bi se reci da je u pitanju duhovna poezija. Dervisi ce ti uvijek reci da niko nije mrzio covjeka, a da nije mrzio i Boga, i obrnuto, da nije volio covjeka, a da nije volio i Boga. Kroz svoju bezuvjetnu ljubav prema Bozijim stvorenjima, mi volimo i Stvoritelja. (Zvuci kao Isusova ucenja.) Tako to oni interpretiraju. Prema tome bi se moglo reci, da je i Vesnina pjesma duhovna. Spajanje u jedno. Fizicko je samo simbol za duhovno.

Pozdrav

Damir
Damir is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2003., 02:25   #32
Quote:
Minam kaže:
A pazi ako cemo tako, kod muslimana u svakoj drugoj pesmi imas nesto tipa Ya Allah, ili "Nema boga osim boga", a pominju se i sl. motivi. Da li to znaci da su sve te pesme duhovne?
U sekularnoj muslimanskoj muzici ne spominje se fraza "nema boga do Boga". A ako se spomene "valaj" (wa-Allah) sto i ti zasigurno koristis, to vise nema vjerske konotacije. Pa u stotinama srpskih novokomponovanih i rock pjesama cut ces rijec "Bog" ili "bogami", pa se ne smatraju duhovnim. A shodno gornjem, sve bi ih mogla smatrati duhovnim.

Pusa

Damir
Damir is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2003., 09:15   #33
Talking Off, a možda i ne

Imamo jedan malo zaspali topic na Duhovnosti.

Barem pogledajte.
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2003., 11:51   #34
Ma daaaaaaaaaaaj, pa to je totalno flafasti topic
__________________
BHAJA GOVINDAM BHAJA MUDHA MATE
ravana is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2003., 12:55   #35
Mokranjac

Quote:
Minam kaže:
Evo nesto sto je meni najdraze od sve pravoslavne muzike:
Od Mokranjca (samo muzika), peva se u svim pravoslavnim crkvama u svetu, na istom mestu u liturgiji, svake nedelje u godini, ali ne uvek sa istom melodijom...zavisi od naroda.
Peva se u najbitnijem trenutku liturgije, kada se iza oltara hleb pretvara u Hristovo telo, a vino u krv.
Za to vreme narod peva:

Mokranjčeve Rukoveti su jedno od najljepših dijela pravoslavnog stvaralaštva. Pisani su na staroslavenskom jeziku i imaju fenomenalan Bas/Bariton i Sopran.
__________________
Omnia vincit amor et nos cedamus amori
preatorian is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2003., 13:07   #36
A evo i pravoslavne Mokranjceve liturgije (muzika) Sv.Jovana Zlatoustog (reci) koja se odrzava svake nedelje u svim pravoslavnim crkvama. Reci su iste, ali zavisno od naroda i kompozitora na iste reci je razlicita muzika.

Liturgija - Bozanstvena sluzba Sv. Jovana Zlatoustog - 1.deo

Poslusajte pocetak liturgije...

Svestenik: "Gospodu pomolim sja!"
Narod : "Gospodi pomiluj."
Svestenik: "Jako svjati jesi Boze nas i tebe slavu vosilajem (dajem, uzdizem). Ocu i Sinu i Svjatomu Duhu. Ninje i prisno i vo vjeki vjekov amin."
Narod: "Amin"

Narod: "Svjati Boze, svjati Krepki, svjati Besmertni. Pomiluj nas!"

Narod: "Slava Ocu i Sinu i Svjatomu Duhu! I ninje i prisno, i vo vjeki vjekov amin. Svjati Besmertni, pomiluj nas!"

Ninje i prisno znaci , oduvek i sada.
Liturgija - 2 deo

Za oba linka vam je potreban RealPlayer.

Meni je posebno zanimljivo sto se kod nas bozija sluzba zapravo peva, kao i vecina molitvi. Pa kao sto recimo muslimani klanjaju, mi tako pevamo.
Minam is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2003., 16:47   #37
Mokranjac Mason?


Postoji jedan interesantan detalj za Mokranjca kojeg sam gore naveo kao kompozitora njegovih čuvenih rukoveti.

Naime Slobodni zidari ga navode kao jednog svog člana

Citat:


One of the best Serbian composers is Stevan Mokranjac (1856-1914). He wrote compositions for choir, two kinds: 1. Rukoveti, a type of choir--svita, and 2. Church music. He made his compositions based on folk music.

S. Mokranjac was mason but we don't know a lot about his work on this field, especially, did he make compositions connected with the masonry? In near future we will seek facts about it, and if we find them, we shall make a paper about it.


sve to potpisuje neki Dimitrije Golemović, a ako nekoga više o tome zanima neka pogleda na slijedeći link:


Masonska Muzika
__________________
Omnia vincit amor et nos cedamus amori
preatorian is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2003., 00:18   #38
Orginalni Kuran recitatcija

opustite se

http://www.islaam.net/main/display.p...90&category=39
sura fatiha

http://www.alafasy.com/audio/qur2an/ram/059_7ashr.ram
sura Hashr-Progonstvo

http://www.alafasy.com/audio/qur2an/ram/078_alnaba2.ram
sura Naba- vijest

http://www.alafasy.com/audio/qur2an/...5_qeyama_2.ram
sura qiyama -smak svijeta

http://www.alafasy.com/audio/qur2an/..._takweer_3.ram
sura AL-Takwir-Prestanak sjaja
Harun is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2003., 00:19   #39
http://www.islaam.net/audio/490/490_1.mp3

sura fatiha
Harun is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2004., 14:19   #40
Don Bosco fest

Festival duhovne glazbe Don Bosco fest 2004. održan je u nedjelju, 25. siječnja o.g. u crkvi sv. Marije Pomoćnice na Knežiji. Na festivalu je nastupilo dvadesetak izvođača (iz cijele Hrvatske, a bilo je i gostiju). U Vecernjaku pise da su Splicani bili odlicni.
Publika je bila jako zadovoljna.
Taj festival inace nema natjecateljski karakter, a pokrenut je (kod nas) 2002. godine.
Je li bio netko?
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:24.