Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.03.2014., 23:43   #1
Opasne životinje

Zanima me žive li u hrvatskim rijekama ikakve opasne životinje. U morima ima morskih pasa, meduza, raža, otrovnih riba itd. Koliko mi je poznato u rijekama nema nikakvih živih opasnosti.

U Jadranu su opasni modrulji i veliki bijeli morski pas. Modrulji žive uglavnom na otvorenom moru i rijetko se približavaju obalama. Povremeno ih se može vidjeti samo u vodama vanjskih otoka poput Mljeta, Kornata i Visa. Ukoliko se pojave jedan ili dva primjerka, najčešće bježe od čovjeka, no veća jata modrulja mogu zbog znatiželje ili gladi biti prilično opasna. Slično je i s velikim bijelim morskim psom, iako zbog hrane - danas je to tuna - može doći i bliže obali. U posljednje vrijeme oni su relativno rijetka vrsta u Jadranu, no poneki se primjerak vidi gotovo svake godine. Zadnji smrtonosni napadi zabilježeni su početkom 70-ih godina, kada je Jadranom prometovalo mnogo više brodova. U riječkom zaljevu su morski psi 1971. usmrtili dvije osobe, a kod Omiša jednu 1974.
Dubrovčanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2014., 19:06   #2
Ja bi prije rekao da domaće životinje mogu biti opasne. Ove iz priča nećeš ni vidjeti. Mene je konj kao dijete kopitom u prsa pogodio. Odletio sam metar unazad. Znam za slučajeve gdje je svinja dijetetu odgrizla ruku kad ju je mala išla pomaziti ili dati hranu.

Usto spominješ morske pse. Nisu ubili nekoliko ljudi u cijeloj povijesti u Hrvatskoj, a svake godine pogine preko 1000 ljudi na našim cestama. No opet nitko se ne boji cesta, i auta. A prije ćeš tako umrijeti nego plivajući u moru.
vicomte is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2014., 19:44   #3
Quote:
Dubrovčanin kaže: Pogledaj post
Zanima me žive li u hrvatskim rijekama ikakve opasne životinje. U morima ima morskih pasa, meduza, raža, otrovnih riba itd. Koliko mi je poznato u rijekama nema nikakvih živih opasnosti.

U Jadranu su opasni modrulji i veliki bijeli morski pas. Modrulji žive uglavnom na otvorenom moru i rijetko se približavaju obalama. Povremeno ih se može vidjeti samo u vodama vanjskih otoka poput Mljeta, Kornata i Visa. Ukoliko se pojave jedan ili dva primjerka, najčešće bježe od čovjeka, no veća jata modrulja mogu zbog znatiželje ili gladi biti prilično opasna. Slično je i s velikim bijelim morskim psom, iako zbog hrane - danas je to tuna - može doći i bliže obali. U posljednje vrijeme oni su relativno rijetka vrsta u Jadranu, no poneki se primjerak vidi gotovo svake godine. Zadnji smrtonosni napadi zabilježeni su početkom 70-ih godina, kada je Jadranom prometovalo mnogo više brodova. U riječkom zaljevu su morski psi 1971. usmrtili dvije osobe, a kod Omiša jednu 1974.
U rijekama su opasni som, štuka, moguće sresti zmiju šarku. Riječni rak može uštipnut. Ipak, meni najviše straha ulijeva žaba dok mrežom lovimo ribu u barama
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2014., 23:02   #4
Kornjača može dobro ugristi. Ne znam da li riđovke ili poskoci plivaju. Pijavice. Možda ima i kakvih nezgodnih kukaca.
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2014., 19:55   #5
http://www.dulist.hr/nakon-potrage-z...adrana/160161/

NAKON POTRAGE ZA NAFTOM Morski psi nestali iz Jadrana

Dok se još uvijek nagađa o uzroku nagle smrtnosti među zaštićenim glavatim želvama, oceanografi iz Splita upozoravaju da su nakon seizmičkog snimanja jadranskog podmorja brodom za istraživanje nafte na morskom dnu “Northern explorer”, norveške tvrtke “Spectrum ASA”, iz Jadrana nestali i – morski psi.


Upravo u vrijeme kada je brod “Northern explorer” počeo istraživati jadransko podmorje, poznati ihtiolog Alen Soldo iz Instituta za oceanografiju u Splitu sa svojim je kolegama u rujnu prošle godine istraživao morske pse na području srednjeg Jadrana, piše Slobodna Dalmacija.

– Prvi put nismo vidjeli niti jednog morskog psa. Nijednog nije bilo u moru, a čak smo koristili i primamljivače. Naišli bismo sigurno barem na modrulja, morskog psa vrlo čestog u Jadranu. No nismo našli baš ni jednoga u to vrijeme, iako se u Jadranskom moru svakodnevno kreće nekoliko desetaka tisuća morskih pasa. To je čudna koincidencija s obzirom na to što se u to vrijeme dogodilo želvama – kaže Soldo.
Zvučne bombe
Iako za decidiranu tvrdnju kako je norveško istraživanje prouzročilo pomor morskih kornjača i nestanak morskih pasa nema znanstvenih dokaza, Soldo ipak dodaje kako postoje snažne indicije.

Naime, prigodom seizmičkih istraživanja nastaju prave “zvučne bombe”. Zvučne detonacije u razmacima od desetak minuta koje odjekuju pod vodom mogu oštetiti morske organizme.

– Seizmička istraživanja se obavljaju snažnim zvučnim topovima uz proizvodnju zvuka snage do 240 decibela, što dovoljno govori o jačini zvuka koji se ispuštao u podmorje. Morski psi i kornjače su veliki organizmi koji reagiraju na zvučne udare i takvi udari mogu djelovati na njih jer je riječ o jakim decibelima – navodi Soldo.

Ipak, za konkretnu tvrdnju i jasnu utemeljenost veze zračnih udara sa štetom prouzročenom morskim organizmima, moralo bi se provesti istraživanje, i to tako da se na određenim vrstama tretiraju zračni udari s istom frekvencijom i jačinom zvuka.

Njegovo mišljenje je dijelom potvrdila i Karin Gobić, voditeljica pulskog Centra za oporavak kornjača, opisavši promjene na tijelu želvi pronađenih uginulih na talijanskoj obali.

– Utvrđene su čudnovate inkluzije, hematomi, i to po cijelom njihovu tijelu. Unatoč tome, znanstvenici i stručnjaci nisu se složili s navodima da bi te ozljede mogle nastati zbog seizmičkih istraživanja – kazala je.

I neprofitna organizacija Ocean Care, sa sjedištem u Švicarskoj, upozorila je neposredno nakon seizmičkih istraživanja u Jadranu da zvučne detonacije mogu teško oštetiti morske organizme i prouzročiti dugoročne štete.
Dubrovčanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2014., 21:21   #6
Tako je tužno čitati ovo. Već se govorilo o tome na ovoj temi.
Izgleda da je nafta bitnija od ekosustava.
Physalia is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2014., 21:55   #7
a dok se vodio WWI i WWII, te rat u HR i to na moru onda isto nije bilo nikog briga za ekosustav! molim malo manje patetike
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2014., 09:31   #8
Quote:
haram kaže: Pogledaj post
Kornjača može dobro ugristi. Ne znam da li riđovke ili poskoci plivaju. Pijavice. Možda ima i kakvih nezgodnih kukaca.
Riđovka se dobro snalazi u vodi... sada kada su bile poplave je bio slučaj ugriza.
debeluzije is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2014., 17:27   #9
Quote:
debeluzije kaže: Pogledaj post
Riđovka se dobro snalazi u vodi... sada kada su bile poplave je bio slučaj ugriza.
Sjetio sam se da sam kao klinac u jednom potoku u Lici (ne baš topla voda premda je bila sredina ljeta) vidio zmiju koja je plivala površinom a iz usta joj je virio riblji rep. Ne sjećam se drugih detalja na zmiji.
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2014., 22:21   #10
Quote:
haram kaže: Pogledaj post
Sjetio sam se da sam kao klinac u jednom potoku u Lici (ne baš topla voda premda je bila sredina ljeta) vidio zmiju koja je plivala površinom a iz usta joj je virio riblji rep. Ne sjećam se drugih detalja na zmiji.
Pa zmije su evoluirale u vodi, od početka su 'vodena' bića. Sumnjam da uopće postoji zmija koja ne bi znala plivati.

Inače su statistički najopasnije životinje kukci koji bodu. Ako i ne računamo komarce koji ne ubijaju izravno nego prenose bolesti, tu su pčele i stršljeni od kojih svake godine smrtno strada pokoja osoba. Mnogo više nego od morskih pasa, medvjeda i zmija zajedno.
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2014., 15:30   #11
Tu su i krpelji.
cavesalamander is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2014., 21:15   #12
Quote:
cavesalamander kaže: Pogledaj post
Tu su i krpelji.
Naročito ono 'moštvo krpelja' - engl. 'poly ticks' - političari.
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:35.