Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.06.2014., 23:50   #1
Exclamation Nezakonito držanje zaštićenih životinja u zatočeništvu

Nisam pronašla sličnu temu u popisu, pa sam otvorila novu. Nadam se da je to ok...

Dakle, igrom slučaja sam naišla na određene osobe koje (gotovo sigurno) nelegalno drže divlje životinje koje su u Hrvatskoj zaštićene i kao takve se ne smiju uzimati iz prirode i trajno zatočiti.

Konkretno, jedna osoba drži medvjeda(lovci ubili majku), a druga vukove(ne znam priču). Ne moram spomenuti da su uvjeti držanja u najmanju ruku jadni i nedostojni životinja u pitanju... A isto bi se dalo raspravljati i o čančarama i barskim kornjačama koje se "ubiru" kao neko poljsko cvijeće iz prirode...

Mene zanima kome to prijaviti i koja je daljna procedura s "vlasnikom" i samom životinjom? Realno s obzirom na stanje u državi koje nije bajno i u kojoj su ovakve stvari debelo na dnu prioritetne liste općenito...

Takve životinje ne mogu natrag u divljinu, iz očitih razloga, no gdje one na kraju priče završe? U Zoo? Preparirane u nekom random domu?? Prihvatilišta, ako uopće u RH postoje?

Nisam neki hipi prijatelj životinja, ali s jedne strane zakon govori jedno, a box od 3x3 (optimistična procjena) u kojem medvjed jede, spava, vrši nuždu govori sam za sebe. Ili bi barem trebao...

I sama sam primorana držati psa na lancu i to je strašno samo po sebi. Ali on se pušta da se rastrči... Teško bi osoba mogla prošetati medu ili vuka...

Najžalosnije od svega je koliko je pozitivnih komentara ta osoba koja drži medu dobila, a osobe koje su se usudile reći istinu su izvrijeđane... Stvarno tužno, ne znam što bi više rekla :/.
Lili91 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2014., 00:09   #2
Obavezno prijaviti! Evo i link kome se obratiti - na dnu je datoteka s podatcima svih inspektora u RH, pa je najbolje obratiti se najbližoj službi http://www.zastita-prirode.hr/Instit...astite-prirode

Kod nas postoji AWAP http://www.awap.hr/ koji se brine za takve životinje. Inspektori će, na temelju prijave, procijeniti koja je solucija najbolja - vraćanje u prirodu ili AWAP-u.

Sretno!!!!
ChiliKimi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2014., 01:11   #3
Puno ti hvala na informaciji!

Prije nego što sam postavila pitanje, tražila sam po stranici ministarstva poljoprivrede, ali nisam bila niti zadovoljna niti uvjerena nađenim.

Svakako ću prijaviti! Moram priznati s guštom, jer nije normalno što si ljudi dopuštaju (u današnje "moderno" vrijeme)...
Lili91 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2014., 01:20   #4
Ma da, nisu oni ovlašteni za zaštićene životinje već Ministarstvo zaštite okoliša i prirode. A da apsurd bude veći prije je bilo ovlašteno Ministarstvo kulture... tako da ljudi često ne znaju kome se obratiti u ovakvim situacijama.

Istina, žalosno je što sve ljudi rade A kazne doista nisu male, samo ljudi uopće ne mare za to http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/265193.html
ChiliKimi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:34.