Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.02.2018., 18:36   #61
Quote:
digiman kaže: Pogledaj post
prvenstveno oblik razmišljanja i nametanja svoje mjere misli i zaključivanja. naravno da ga upotrebljavaju razni politički ustroji države jer je idealan za uvođenje i održavanje diktatura.
sviđa mi se ovaj odgovor.
i nakon ovog, drugi tvoj, isto...
distanca is offline  
Old 14.02.2018., 18:40   #62
Quote:
pećina kaže: Pogledaj post
Aha, misliš da u samom svemiru piše ime odabranog naroda, nisu svi jednako (bez)vrijedni?
Mislim da je skroz normalno da je ljudima njihov narod važniji. I mislim da bi tako i trebalo biti.
__________________
And how can man die better than facing fearful odds, For the ashes of his fathers, And the temples of his Gods.
Alyosha is offline  
Old 16.02.2018., 09:04   #63
Quote:
Alyosha kaže: Pogledaj post
Mislim da je skroz normalno da je ljudima njihov narod važniji. I mislim da bi tako i trebalo biti.
Mislim da je ta normalnost nešto što treba zatrti u korijenu. Važnost treba zaslužiti, a ne a priori imati.
__________________
Apathy on the rise, no one cares.
pećina is offline  
Old 16.02.2018., 10:49   #64
Quote:
distanca kaže: Pogledaj post
sviđa mi se ovaj odgovor.
i nakon ovog.......
prepoznavanje! i uvid u ideju fašizma bez suviška zazivanja ideje naroda /nacije,religije,ideologije... je: prvenstveno, izbjegavanje logičke greške -ali
i, još važnije: uspostavljanje mogućnusti za emancipaciju od postvarivanja fašizma.
ili preciznije: uspostavljanje mogućnusti za emancipaciju od samoopredmečenja u
kolektivnoj volji postvarivanja fašizma.
__________________
outer space employment agency: "Na craze world be dat, no be outside buhari dey, na craze man be dat, Animal in craze man skin - bist of no nation"
digiman is offline  
Old 16.02.2018., 16:23   #65
Quote:
pećina kaže: Pogledaj post
Mislim da je ta normalnost nešto što treba zatrti u korijenu. Važnost treba zaslužiti, a ne a priori imati.
Diskriminiraš. Nemaju svi kapaciteta da zasluže važnost. Neki imaju samo narod.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Old 17.02.2018., 11:50   #66
Kad se nemaš čime ponositi, onda se ponosiš slučajnošću i tuđim radom.
__________________
Apathy on the rise, no one cares.
pećina is offline  
Old 19.02.2018., 16:36   #67
Mislim da je fašizam reakcija na komunizam. Komunizma koji je pak iznjedrio kao posljedica imperijalističkog, izrabljivačkog kapitalizma.
Fašizam nema neku filozofsku podlogu na razini komunizma ili kapitalizma.
Pokušalo se sa Ničeovim nadčovjekom ali bezuspješno.

Lako je bilo motivirati ljude izmaltrerirane i očajne od imperijalističkog rata da stanu na stranu komunizma jer što imaju izgubiti?
Ipak, kako je za kler i za kapitalizam ideja komunizma bila opasna trebalo je motivirati ljude ( topovsko meso) koji bi stali u obranu "starih vrijednosti".
Za kler je bilo opasno što je komunizam imao sličnih ideja kao i kršćanstvo... mislim da je tu komunizam napravio propust što nije kršćanstvo kao praideju stavio u svoje temelje umjesto što se primakao a(nti)teizmu.
Danas, rekao bih, da je u nekim južnoameričkim zemljama ideja komunizma i kršćanstva u suživotu.

Fašizam je bio manipulacija, sredstvo kojom je trebalo motivirati obične ljude da stanu u borbu protiv komunizma.
Kako ih motivirati ? : Rasizmom , nacionalizmom , antiateizmom , antisemitizmom...laskanjem da si rođenjem bolji od nekoga , da postoji krivac ako to što si bolji ne dolazi do izražajai da ti je dužnost izboriti svoje pravo.
Čisti imperijalni kapitalizam nije mogao motivirati mase da stanu na stranu borbe protiv komunizma. Kako ? "Bori se za mene pa kad pobjedim opet ćeš po starom raditi za mene a ja ću se bogatiti."
Kler nije mogao pozvati na križarski rat protiv komunizma jer nakon prosvjetiteljstva teško bi skupio značajniju potporu masa.

Fašizam ne bi uspio bez potpore kapitalizma i klera on je bio samo sredstvo borbe protiv komunizma. Iskorišten je nacionalni naboj novonastalih ujedinjenih nacionalnih država , pretjerani nameti poraženima u prvom svjetskom ratu , Protokoli Sionskih mudraca za potpirivanje antisemitizma , jaka propaganda , sport ( OI 39), dizajn , umjetnost , znanstveno - istraživačka - inženjerska strast otuđena od humanosti koja ne preispituje moralne posljedice svog rada , mistiku , povjesne falsifikate ...

Španjolski građanski rat je bio uvertira a hladni finale.

Na kraju :kapitalizam je malo olabavio i time otupio oštricu komunizmu i obrnuto.
Orah is offline  
Old 21.02.2018., 11:17   #68
Quote:
Orah kaže: Pogledaj post
Mislim da je fašizam reakcija na komunizam.........
donekle si u pravu. i konceptno-teoretski i činjenično-posljedično, status je neš kompliciraniji, težište fenomena fašizma je neš niže u konstrukciji koncepta. pojašnjenje bi mpgao pokazati razvoj prijašnjih teza:

- fašizam je prvenstveno oblik razmišljanja i nametanja svoje mjere misli i zaključivanja.
- prepoznavanje i uvid u ideju fašizma bez suviška zazivanja ideje naroda / nacije, religije, ideologije ... je: prvenstveno, izbjegavanje logičke greške - ali i, još važnije: uspostavljanje mogućnusti za emancipaciju od samoopredmečenja u kolektivnoj volji postvarivanja fašizma.
- marx nije izbjegao ni logičku grešku ni samoopredmečenje čovjeka u kolektivnoj volji. djelatnost organiziranog opredmečenja u kolektivnoj volji zasnovana na kolektivnoj ideji (marxovo filozofsko opredmečenje) koja je prioizvod individualnog koncepta građenog (ne)namjernoj na logičkoj greški.
- povijesne reperkusije tog slijeda u vidu fašistički organizirane ljudske prakse počinju padom parlamentarne vlade kerenskog i pokoljem (trockijeve mornarice) anarhista, cijela daljnja priča komunizam-nacionalsocijalizam samo je ritam praxe političke interpretacije marxa (koju marx već sluti u "prilogu kritike hegelove filozofije prava", čak pokušava osvijesti opasnost, no tu je dost anemičan jer bi moro raditi kompletnu kitiku svog dijalektičkog materijalizma. u stvari već je prekasno: koncept logičke greške već se "otuđio" opredmetio kako u kolektivnoj svijesti tako i u kolektivnoj volji) internacionalna diktatura proleterijata - nacionalna/rasna diktatura proleterijata.
- taj marxov (ne)namjerni "zahvat"(koncept) kroz logičku grešku iz ideja u parxu nije niš novo u civilizaciji ljudi. indentično ponašanje koncepta ideje ima i rktc u srednjem vijeku kroz inkviziciju i u dovršetku baroka kroz pokolj hugenota i jakobinsku transformaciju pariške komune.
- danas pak isti princip vidimo u srednjevjekovnim extremnim varijantama sunitske muslimanske crkve i pravoslavne katoličke crkve, kao i u brojnim inačicama lokalnih vojnih hunti svud naokolo.
__________________
outer space employment agency: "Na craze world be dat, no be outside buhari dey, na craze man be dat, Animal in craze man skin - bist of no nation"
digiman is offline  
Old 21.02.2018., 11:37   #69
Baš sam jučer gledao video Jordana Petersona, i on odlično objašnava taj bipolarni ljevo-desni poremećaj. Kaže, ljevičari postavljaju stvari ovako: postoji klasa potlačenih i klasa tlačitelja. Tlačitelji bi se trebali sramiti i dati dio moći potlačenima. Dakle u igri su neki kolektivni identiteti, neko "mi protiv vas". Onda desničari kažu "Ok, navodni 'tlačitelji' smo 'mi', bijeli muškarci, a protiv nas ste 'vi', svi ostali. Pa, ako su stvari tako postavljene, ne mislimo izgubiti. Nećemo se osjećati krivima i time sebe oslabiti, nego ćemo pobjediti." On to bolje obašnjava, 5:00 pa dalje: https://www.youtube.com/watch?v=n6lZYpx8Uwc
nitko drugi is offline  
Old 21.02.2018., 13:00   #70
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Baš sam jučer gledao video Jordana Petersona, i on odlično objašnava taj bipolarni ljevo-desni poremećaj. Kaže, ljevičari postavljaju stvari ovako: postoji klasa potlačenih i klasa tlačitelja. Tlačitelji bi se trebali sramiti i dati dio moći potlačenima. Dakle u igri su neki kolektivni identiteti, neko "mi protiv vas". Onda desničari kažu "Ok, navodni 'tlačitelji' smo 'mi', bijeli muškarci, a protiv nas ste 'vi', svi ostali. Pa, ako su stvari tako postavljene, ne mislimo izgubiti. Nećemo se osjećati krivima i time sebe oslabiti, nego ćemo pobjediti." On to bolje obašnjava, 5:00 pa dalje: https://www.youtube.com/watch?v=n6lZYpx8Uwc
Tko pripada klasi potlačenih a tko pripada klasi tlačitelja ne ovisi o boji kože već o vlasništvu nad sredstvima za proizvodnju.

Dakle, crnac, Kinez, Indijac ili Arapin - vlasnik tvornice ili rafinerije spada u klasu tlačitelja bez obzira na boju kože.

Bijeli muškarac koji kao skladištar rinta za 3000 kuna u Plodinama spada u klasu potlačenih. Bez obzira što ima bijelu kožu i nacrtan kukasti križ na grudima odmah do srca.

Klasnu podjelu, očito, nikad ne bi mogli ukinuti ljudi. Kako da je i ukinu kada ne razumiju o čemu se tu radi? Klase će ukinuti sredstva za proizvodnju.
mravac8 is offline  
Old 21.02.2018., 13:02   #71
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Tko pripada klasi potlačenih a tko pripada klasi tlačitelja ne ovisi o boji kože već o vlasništvu nad sredstvima za proizvodnju.

Dakle, crnac, Kinez, Indijac ili Arapin - vlasnik tvornice ili rafinerije spada u klasu tlačitelja bez obzira na boju kože.

Bijeli muškarac koji kao skladištar rinta za 3000 kuna u Plodinama spada u klasu potlačenih. Bez obzira što ima bijelu kožu i nacrtan kukasti križ na grudima odmah do srca.

Klasnu podjelu, očito, nikad ne bi mogli ukinuti ljudi. Kako da je i ukinu kada ne razumiju o čemu se tu radi? Klase će ukinuti sredstva za proizvodnju.
A što kad taj bijeli muškarac radnik npr. razbija radnju crnog muškarca gazde?
Tko je onda potlačen, a tko tlačitelj?
zoroasterix is offline  
Old 21.02.2018., 13:22   #72
Opet vlasništvo nad sredstvima za proizvodnju, pa dokad? Jel se ovome klasni položaj promijenio kad je kupio laptop, ili kad je smislio nešto pametno što će s njim učiniti?
Quote:
addx kaže: Pogledaj post
nitko drugi is offline  
Old 21.02.2018., 14:22   #73
Pa te besmislene marksističke podjele su proizvod Hegelove dijalektike, zar ne?

Marksizam, pogotovo kulturni marksizam je građen na besmislenim dijalektičkim podjelama.
paklara is offline  
Old 21.02.2018., 14:26   #74
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Jel se ovome klasni položaj promijenio kad je kupio laptop, ili kad je smislio nešto pametno što će s njim učiniti?
On nije radnik nego inteligencija. A inteligencija je uvijek sumnjiva.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Old 21.02.2018., 15:04   #75
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Opet vlasništvo nad sredstvima za proizvodnju, pa dokad? Jel se ovome klasni položaj promijenio kad je kupio laptop, ili kad je smislio nešto pametno što će s njim učiniti?
ne, on je zahvaljujuci potlacenosti radne klase imao vremena razmisljat o tome. da ljudi ne rintaju po tvornicama i poljima da bi on mogao zderat hranu i razmisljat uprazno kurac bi on imao vremena blogat o sahu, ne bi mu ni palo na pamet!
addx is offline  
Old 21.02.2018., 15:05   #76
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Opet vlasništvo nad sredstvima za proizvodnju, pa dokad?
po petrusu - do završetka evolucije "građanskog društva"
Quote:
..... umjesto održavanja tradicionalnog privatnog vlasništva ili uspostavljanja društvenog, moramo stvoriti tog, umjetnog vlasnika, jer jedino on dovoljno sposoban i dovoljno moćan dalje voditi civilizaciju putem napretka i ostvarivanja ključnih ciljeva ljudske vrste.
To bi bio prvi značajniji korak u evoluciji građanskog društva i na našem putu u budućnost. Time nastaje i ono, gore već spomenuto, globalno logokratsko društvo, a i globalna država.
Umjetni vlasnik nastaje etabliranjem jednog sistema zakona putem kojeg se umjetno biće, kapital transformira u ekskluzivnog vlasnika sebe samoga......
__________________
outer space employment agency: "Na craze world be dat, no be outside buhari dey, na craze man be dat, Animal in craze man skin - bist of no nation"
digiman is offline  
Old 21.02.2018., 15:38   #77
Quote:
zoroasterix kaže: Pogledaj post
A što kad taj bijeli muškarac radnik npr. razbija radnju crnog muškarca gazde?
Tko je onda potlačen, a tko tlačitelj?
Da, imaš pravo. I bijela žena može tlačiti doma muškaraca, pa su klasa potlačenih i klasa tlačitelja nejasni pojmovi.

Bolje je upotrebljavati prave pojmove - radnička klasa, kapitalistička klasa, a onda vidjeti tko koga i kako tlači.
mravac8 is offline  
Old 21.02.2018., 15:40   #78
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Opet vlasništvo nad sredstvima za proizvodnju, pa dokad? Jel se ovome klasni položaj promijenio kad je kupio laptop, ili kad je smislio nešto pametno što će s njim učiniti?
Nije mi se položaj promijenio kada je kupio laptop. Položaj mu se promijenio kada je zaposlio radnika da radi na laptopu kojeg je kupio.

Besmisleno ti je ono što ne razumiješ. Kada uspiješ razumijeti, onda dobije smisao.
mravac8 is offline  
Old 21.02.2018., 15:46   #79
Quote:
digiman kaže: Pogledaj post
po petrusu - do završetka evolucije "građanskog društva"
Po Marxu do slijedećeg razvoja sredstava za proizvodnju. Što je slijedeće kada je razvoj sredstava za proizvodnju u pitanju? Robotika, zar ne? Roboti sve više zamjenjuju ljude, odnosno radnike. Kada roboti u potpunosti zamijene ljude u procesu proizvodnje - nestati će radnika, odnosno radničke klase. Samim time nestaje i kapitalistička klasa.

I ostvaruje se ono što je predvidio Marx.

Jedino što, možda, nije predvidio je mogućnost da roboti budu imali svijest pa ćemo se jednog dana boriti za prava robota na plaćeni godišnji odmor .......
mravac8 is offline  
Old 21.02.2018., 15:53   #80
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Nije mi se položaj promijenio kada je kupio laptop. Položaj mu se promijenio kada je zaposlio radnika da radi na laptopu kojeg je kupio.

Besmisleno ti je ono što ne razumiješ. Kada uspiješ razumijeti, onda dobije smisao.
Kako se nije promijenio? Prije je radio za poslodavca, sad radi zs sebe, ergo vise nije "potlacen".

I nije tocno da je besmisleno samo ono sto ne razumijem - mogu razumjeti da je nesto besmisleno. Npr. mogu razumjeti zasto netko radi neku pogresku; dapace, buduci da radim u skoli to mi je dio posla.
nitko drugi is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:23.