Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.01.2018., 12:40   #1
My evil little plan

sjedim, ja, pušim cigare, i mislim si kako pomoći napaćenom narodu hrvatskom, zaustaviti iseljavanje, inflaciju, slomiti uhljebništvo, pomoći demografsku obnovu i općenito kako postići pravdu i vrlinu u hrv. društvu. I odgovor je uvijek i samo- 6kn/euro..

Ovdje izlažem svoj plan, ako netko vidi neke zamjerke neka se javi kako bi plan usavršili.

Dakle ovako:

HNB u prosincu kupio još 750 miliona eura po nerelano visokom tečaju eura, tj. nerealno niskom tečaju kune.

Svaka kupnja po ovom nerealnom tečaju kopa jamu dublje.

Nisam išao gledati, ali HNB sada ima oko 14 milijardi eura koji nose prinos od manje od 1% godišnje. HNB može zaraditi više samo  na spreadu između prodajnog i  kupovnog tečaja kune, ali ne samo da ne zarađuju, nego možda čak tu i gube lovu. 

Kada za godinu dvije kamate na kunu budu blizu nuli (ovisi koliko ih još naprinta HNB), a Dragi počne dizati kamate, moći ćemo vidjeti deprecijacijacijske pritiske koji bi mogli ubrzano istopiti HNB-ovu eursku aktivu. Ako se na vrijeme ne povuku iz obveznica, mogli bi zabilježiti i lijep gubitak na obveznicama, tipa 1-2%. Ovo će biti moguće nadoknaditi deprecijacijom tečaja kune, u uvjetima kada inflacija poraste i bez toga. Dakle, dragi Hrvati, gdje ste bili, nigdje, šta ste radili, ništa. Suficit platne bilance koji se mjeri u milijardama eura, suficit proračuna, razduživanje, javno i privatno, a standard života ostao isti. I rast BDP-a će se zakočiti (u eurima, u kojima imamo dug), iako možda u kunama bude rastao.

A sad razmotrimo opciju 6kn/euro.. To se već trebalo početi događati. Prošle godine je kuna trebala biti na 6,8 kuna euro. No nije pa idemo od ove godine..

Dakle sljedeće ljeto kuna na 6kn/euro. Knjigovodstveni gubitak u kunama na eursku aktivu od 2,6 milijardi eura - 20%. (u eurima nikom ništa). Ne znam kolki bi to problem bio za HNB-ovu bilancu, ali to se lagano riješi jeftinim knjigovodstvenim trikom. Naime, Vlada izda 2,6 milijarde eura kunskih obveznica koje kupi HNB (kamate direkt na nulu), što po tom tečaju iznosi 15,6 milijardi kuna. Vlada dokapitalizira HNB tim istim kunama. HNB sad ima  5,2 milijardi kune više imovine. Dakle, išlo bi i sa pola tojest sa 7-8 milijardi kuna. HNB na nuli, suficit platne bilance oko nule, BDP isti, ako ne i veći. Standard života poboljšan za 20%. dugovi u eurima 20% manji. Frenzija potrošnje i razduživanja, što bi stvorilo deprecijacijske pritiske na kojima bi HNB digao min. 5% spreada.. A kad dođe recesija imamo mjesta za dodatnu deprecijaciju tečaja. BDP eksplozija.

Prosto ko pasulj.

Uzmimo još u obzir šišanje onih koji bi nahrupili u kunu bez znanja da je HNB postavio pod na 6 kuna. Znate onih 30 milijardi eura štednje koje drži nekoliko tisuća ljudi? I tak.. to se zove aktivacija štednje i socijalna pravda

A šta je s izvozom? Izvoznici valjda imaju kredite u eurima (br.1). Broj 2, ako ne mogu izvoziti sa promjenom tečaja od 20% trebaju promijeniti posao (VW npr. izvozi u SAD, a tečajne fluktuacije su preko 30%). Broj 3. jeftini kunski krediti pomogli bi im da prebrode burno razdoblje i investiraju u novu opremu npr..

Br. 4. pritisak na rast plaća denominiranim u kunama stao bi u mjestu. Vlada bi bez problema mogla smanjiti porez na dohodak, izdavanja za zdravstveno (sve strani lijekovi) isl.

Itd., moglo bi se to odigrati kako hoćeš, ako koja banka kihne dokapitaliziramo ju sa još kuna, a HNB-u još više imovine. Dug HNB-u Vlada može refinancirati koliko god hoće i po bilo kojoj kamati, koliko god dugo hoće i isti racku.. AHNB im isplaćuje tu lovu nazad u proračun, kao FED

Ima netko neku primjedbu ?
Demografskislom is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2018., 13:07   #2
Quote:
Demografskislom kaže: Pogledaj post
...
Ima netko neku primjedbu ?
Ja mislim da je sigurnije, jednostavnije a i profitabilnije zasaditi krumpir.
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2018., 14:55   #3
A ja mislim da je bolje, sigurnije i isplativije napraviti veeeeliku farmu kokoši Hrvatica
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2018., 15:28   #4
ispravak: 5, 2 milijardi eura više imovine, ne kuna.. (u kunskoj prrotuvrijednosti)
Demografskislom is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2018., 16:17   #5
malo sam utučen potpunom šutnjom visokih ekonomskih stručnjaka na forumu, a želio bih da mi bar netko ukaže što je glupo u ovom mojem planu . Mislim, ovo je beta verzija, pa.. moguće da je količina gluposti nevjerojatna, ali ako ju nitko ne može demonstrirati onda objektivno ne postoji?
Demografskislom is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2018., 18:08   #6
sve što guverner treba je dogovoriti dokap s ministrom i najaviti klizni tečaj kune , možda i malo shortati prije . a ako se netko usudi i pomisliti nepomislivo, obavezna rezerva
Demografskislom is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2018., 21:52   #7
Quote:
Demografskislom kaže: Pogledaj post

HNB u prosincu kupio još 750 miliona eura po nerelano visokom tečaju eura, tj. nerealno niskom tečaju kune.

Svaka kupnja po ovom nerealnom tečaju kopa jamu dublje.
Znaći po tebi je spiskano šta je na PC upisano 5 500 000 000,00 kn i za to dobivenih realnih 750 000 000,00 € za koje se može kupiti recimo 5 Aviona airbus,Boeing,Krumpira,nafte,riže,svinjskih polovica.
Za 5,5 miljardi kuna možeš kupiti veoma malo limitirane robe i usluga.
__________________
Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2018., 22:52   #8
Bill Gates ulaže u farme kokoški...
Iranska kriza ovih dana je djelomično i zbog cijene jaja...

Ja bih uložio najprije za početak u mali kokošinjac.
homosapiens is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2018., 02:21   #9
Ja imam bolji plan. Znači, odaberemo neku državu sa kojom nam nije bitan tečaj. Državno sponzoriran (uopće nebitna mehanika unutarnja, ali javno zanijekano) jednostavno sjebemo tečaj sa tom državom tako da preko proxy možemo kupiti 1 hrk =1 eur ili još bolje, tipa 10lp =1 eur. Onda sa tim eurima platimo sav vanjski i unutarnji dug, a ostatak love reinvestiramo u čitav niz masovnih poticaja na startupe tj. kao seed money (bespovratni), masivnu redukciju poreza jer lova više nije potrebna i rezanje državnog kadra (smanjenje općina, županija,... itd).
Jednom kada dug više ne postoji pa niti ćemo sjebati narod, niti firme niti državu, prouzročimo inflaciju kako bi naši proizvodi bili brutalno jeftini na vanjskom tržištu kako bi prije spomenuti startupi mogli izvoziti. Dakako, SOA odigra sitnu ulogicu uvjeravanja strateških poslodavaca da bi im bilo veoma mudro povećavati smanjene plaće uzrokovane inflacijom, a za čime će se kaskadno i ostali povesti.

Dakako, kako je to dosta ilegalno za napraviti jer smo potpisali ugovore da nećemo, pravimo se glupi ko kurac i izmislimo neku fiktivnu firmu/štoveć koja je kobajgi kriva za sve. Ključni dio je praviti se glup ko kurac da nemaš blage tko to drka po forexu. Ako treba i par taktičkih nestanaka struje, u na žalost, kritičnim situacijama ali eto što se može nema logova

Zadnje uređivanje red_shrike : 06.01.2018. at 02:41.
red_shrike is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:05.