Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.01.2018., 18:35   #1
Hrvatska u usporedbi sa Novom Europom

O ovome se pise na mnogo tema i obicno zavrsava u off-topicu, pa mislim da je dobro za ovo imati zasebnu temu.

Dakle da odma pojasnimo sto je Nova Europa. To su sve zemlje koje su usle u EU 2004. nadalje. Niti jedna od tih zemlji osim Cipra trenutno nema zapadnoeuropske place i svi kukaju manje vise oko istih problema.
Upravo zato bi volio izbaciti Cipar iz cijele racunice jer je Cipar ekonomski okej, ali politicki je potpuni cirkus. Velike place su im naravno jedino na grckom dijelu otoka, jer na turskom je 300 eura highlife. Normalno, ne kazem da se o Cipru ne smije pricati, nego samo da mi nekako ne pase u ovu temu jer su skroz drugaciji
Tko kuka s pravom, tko kuka da kuka, to je tema ovog topica.
Kao i to da usporedimo razvoj Hrvatske sa drugima prije svega.
Primjerice vec smo ustanovili da je planirani gospodarski rast Hrvatske u 2018. oko 3% ili manje. Taj rast nam ne predstavlja nista konkretno ako ga ne usporedimo sa usporedivim zemljama, a to prije svega smatram da su ove zemlje vrlo dobar orijentir.

Za pocetak mislim da je zanimljivo staviti prosjecne place zemlji od ovog mjeseca. U svega godinu dana neke zemlje su dozivjele velike promjene. Svi podaci su sa nacionalnih zavoda za statistiku uz pomoc wikipedije na kojoj vrijedna ekipa to prikuplja:
https://en.wikipedia.org/wiki/List_o...e#cite_note-50

(Svi iznosi su u neto amountu) :

1. Slovenija- 1157 eura
Ocekivano. Bez komentara
2. Malta- 1021 euro
Ocekivano. Premali rast u odnosu na 2017. Cudi me jer svi govore da je Malta predivna i cista da su im place ovako male.
Inace i Malta kao i Cipar su posebne price od zemlji i nisu previse usporedivi s ostalima (najvise jer im je proslost bitno drugacija), ali eto nek bude.
3. Estonija- 942 eura
Ne znam detalje zasto, ali Estoncima uvijek pada placa u sijecnju u prosjeku. I to obicno ovako. Na koncu godine im ide preko soma eura prvi puta u povijesti.
4. Ceska 868 eura
Kolege se na drugoj temi svade da li je egzodus dobar ili ne, a ja volim na temelju Ceske kazat da bi bilo bolje da ga tamo ima vise. Zemlja ima najnizu nezaposlenost EU i tek su nedavno nas prestigli po placama. Jako interesantan primjer.
5. Poljska- 845 eura
prvi puta u povijesti( od kad postojimo kao zemlja, necu se baviti daljnjom prosloscu), Poljaci formalno imaju vece place od nas. To je ogroman porast jer sve donedavno su imali vise od 100 eura ispod.
Pretpostavljam da je provedena neka mjera tipa porezna reforma ili povecanje minimalca jer je skok dosta velik na razini tako velike europske zemlje.
6. Hrvatska 830 eura
Dosta velik porast u odnosu na proslu i posebno u odnosu na prije 2 godine....ipak, po meni nije normalno da nas je Poljska prestigla, a i drugi idu prema tome zbog veceg gospodarskog rasta.
Inace u kunama placa je 6190 kuna. Ispada toliko u eurima jer je kuna nesto i ojacala bas u posljednje vrijeme.
7. Slovacka 745 eura
Slovacku sigurno dijelom koci sto nemaju vlastitu valutu, to je moje misljenje u ovakvoj analizi (necu ici u raspravu da li im je to bio pametan potez, samo kazem za ove podatke), ali ovo je nikakav rast. Na oko 700 eura se dosta vec vrte. Bratislava je prepuna multinacionalki i cudi me da u kombinaciji sa egzodusom to nema veci utjecaj.
8. Madjarska 712 eura
Ovo je za njihove prilike enorman porast, a glavni razlog je povecanje minimalca drugu godinu zaredom plus egzodus kojeg jos ima plus porez na dobit od prosle godine na 9% radi kojeg je doslo jos hrpa radnih mjesta u zemlju. Prosjecne place su cak i vece ako se ne ubroje fostered workers, odnosno ljudi zaposleni ispod minimalca na privremeno.
Zanimljivost koju sam nasao vezano za to:
Quote:
The state secretary said that the government is drafting a decree that would allow the advance payout of subsidies for fostered workers who find market-based employment before their public work program contracts expire. Fostered workers are employed by the government and paid less than minimum wage to work at jobs such as street sweepers or metro ticket takers.
Kontrolor u ZET-u ima 7000 kuna. Kontrolor u Budimpesti ima ispod minimalca, koji je sad oko 3000 kuna.
Ne znam koliko smetlari imaju u Zagrebu, ali to je nekoc se smatralo dobro placenim radnim mjestom

Litva, Latvija, Rumunjska su svi ostali na razinama od 2017. Prve 2 na oko 650 eura, Rumunji na 580 s tendencijom porasta.
Negdje sam cuo da Rumunjska provodi reforme javne uprave po kojoj bi lijecnici imali brutalne place i za zapadnoeuropske standarde(3k eura), a ucitelji zbilja jako dobre (vise od tisucu eura u prosjeku) s obzirom na istocnoeuropske standarde, ali ne znam da li je do toga doslo.

Bugarska je i dalje na tuznih 400, ali mislim da su oni imali 350 jos prije koji mjesec pa i njima cestitke.

Uglavnom cisto za pocetak jedan mali apdejt.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2018., 19:17   #2
zanimljiva tema... ja bih dodao da je upravo ovih dana obznanjeno urbi et orbi da se mi (Hrvatska) i dobar dio zemalja tzv. Nove Europe u nečem nalazimo u samom vrhu u svjetskim okvirima- a to je depopulacija
žalac_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2018., 19:40   #3
Ne postoji nova Europa. samo nove članice europske unije. Razumije se tko i zašto često miješa ove pojmove..
Demografskislom is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2018., 22:03   #4
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
O ovome se pise na mnogo tema i obicno zavrsava u off-topicu, pa mislim da je dobro za ovo imati zasebnu temu.
Dvije opaske. Ne vjerujem da je standard u Hrvatskoj bolji od onog u Slovačkog što bi se reklo po većoj plaći u Hrvatskoj. I drugo, ne vidi se velika razlika u plaćama državnog sektora između Slovenije i Hrvatske.

Naime plaće državnog sektora u Sloveniji su kudikamo veće nego u Hrvatskoj što još povećava razliku u standardu. Npr plaće srednjoškolskih profesora su tamo od 1600 EUR nadalje a plaće u ispostavama porezne uprave preko 2000 EUR što je zaista drastična razlika.
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2018., 23:38   #5
Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
Dvije opaske. Ne vjerujem da je standard u Hrvatskoj bolji od onog u Slovačkog što bi se reklo po većoj plaći u Hrvatskoj. I drugo, ne vidi se velika razlika u plaćama državnog sektora između Slovenije i Hrvatske.

Naime plaće državnog sektora u Sloveniji su kudikamo veće nego u Hrvatskoj što još povećava razliku u standardu. Npr plaće srednjoškolskih profesora su tamo od 1600 EUR nadalje a plaće u ispostavama porezne uprave preko 2000 EUR što je zaista drastična razlika.
Nije sve samo do plaće. Poljska već dugo vremena ima kudikamo bolji standard od nas u svojim većim gradovima (a ima ih dosta) jer su cijene zbilja smiješne, osim naravno za stanove (ali sve ove zemlje uglavnom radi posljedica iz prošlosti imaju stanovništva sa riješenim stambenim pitanjima). Sad im je još i službeno plaća veća.
Mislim da generalno među svim pobrojaniima Poljska zbilja ima najjeftiniju hranu. Vjerujem da kad bi gledao na eurostatu da bi slično ispalo.
Kad kažem da Mađarska ima jeftino, a Poljska još jeftinije, onda je dosta jasno.
Slovačka čak ni u Bratislavi nije skupa, a Bratislava ima puno viši standard od tog prosjeka. Dakle apsolutno se slažem.

Za uhljebe je posebna priča. Naš proračunski sektor ima 30tak% veće plaće od privatnog. U većini ovih zemlji situacija je upravo obrnuta. Uhljebi su plaćeni kako i spada, mada nekad se zbilja i pretjeruje.
To da kontrolor karata ima minimalac od 3k kuna mi je skroz u redu. To da ima u Zagrebu malo manju plaću od inače jako dobro plaćenog vozača, to je redikulozno. Slično su plaćeni ljudi u IT-u i koji gledaju karte
Ono što nije u redu je da su učitelji/profesori također nažalost plaćeni ko drek naspram naših .

Quote:
Demografskislom kaže: Pogledaj post
Ne postoji nova Europa. samo nove članice europske unije. Razumije se tko i zašto često miješa ove pojmove..
Točno. Samo taj pojam polako ulazi u svakodnevicu pa sam ga i ja iskoristio.

Quote:
žalac_1 kaže: Pogledaj post
zanimljiva tema... ja bih dodao da je upravo ovih dana obznanjeno urbi et orbi da se mi (Hrvatska) i dobar dio zemalja tzv. Nove Europe u nečem nalazimo u samom vrhu u svjetskim okvirima- a to je depopulacija
Vidio sam i ja, ali mi se čini kao dosta nerealna i bedasta prognoza. Naprosto ne vjerujem da će Japan doživjeti veću depopulaciju od recimo Albanije ili Kosova kojih ni nema na popisu.
I da znam da Albanija i Kosovo imaju solidan fertilitet, a da su u Japanu sve starci, ali ako govorimo o 2050. ja uopće ne sumnjam da će Japanci do tad to već riješiti imigracijom. Trenutno je Japan vrlo homogena sredina, a s obzirom na standard i razvoj, ako će im trebat lako će postat heterogena sredina ko Njemačka.
A Albanci koliko god da imaju djece će do tad već vjerojatno imati ukinute vize za EU( ako do sad već nemaju, ne da mi se provjeravat) i to će biti ludilo.

Na popisu su baš stavljene ove zemlje, osim Češke(koja ima velik rast populacije at the moment) i mislim Slovačke(?), a nema ni Estonije.....uglavnom ne znam kako su došli do tih izračuna. Mislim da nije baš sve to tako jednostavno.
Mnoge probleme depopulacije, tamo gdje zbilja postoje, već se u nekim od ovih zemlji dulje vrijeme rješavaju. Npr. klasičan primjer Poljaka koji puštaju Ukrajince da im beru borovnice, za to sam već zbilja dosta puta čuo , isto ne znam da li su baš velike brojke u pitanju, ali dovoljno je siromaštva van Istočne Europe da se to riješi tamo gdje treba , uostalom mi ćemo uvijek imat Bosnu.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2018., 12:43   #6
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
...

Za uhljebe je posebna priča. Naš proračunski sektor ima 30tak% veće plaće od privatnog. U većini ovih zemlji situacija je upravo obrnuta. Uhljebi su plaćeni kako i spada, mada nekad se zbilja i pretjeruje.
...
U Sloveniji nije, tamo je državni sektor jako dobro plaćen u odnosu na privatni. Slovenija je uz Francusku država gdje privatni sektor najviše izdvaja za plaće u državnom sektoru. Iako u Francuskoj državne firme jako doprinose ekonomiji, u Sloveniji to nije slučaj. Tamo su najbolji plaćeni uhljebi u EU. I sada kada im žele malo smanjiti pripremaju štrajkove. Nemali rekord između toliko EU zemalja.
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2018., 21:54   #7
Pa rekao sam za Sloveniju i ja. Niš to nije prečudno.

Inače čisto da dočaram kakve nas zemlje dostižu, evo jedan zanimljivi tekst :
Quote:
- Prije 30-ak godina bili smo zemlja u kojoj su se banane prodavale samo za Božić, a Coca-Colu su mogli kupiti samo posebni ljudi, u posebnim prilikama, u posenim dućanima - objašnjavao je Borisov skupini europskih novinara koje je primio 11. siječnja u sjedištu svoje vlade u Sofiji. Nekad zemlja bez banana i bez kole, a sad ponosni predsjedatelji Europskom unijom. Bugarska je 1. siječnja preuzela rotirajuće šestomjesečno predsjedanje Vijećem EU.


Navodno je Borisov jednom prilikom s karate klubom putovao preko granice u tadašnju Jugoslaviju i ostao apsolutno šokiran kad je u običnom kafiću u nekoj zabiti vidio da se služi Coca-Cola, zapadnjačko piće koje su u njegovoj zemlji obični ljudi mogli samo sanjati, a pripadnici elite eventualno i kupiti u posebnim dućanima, ali samo ako imaju posebnu dozvolu. Kad je sjeo u neki jugoslavenski kafić i vidio kako se poslužuju bočice Coca-Cole, mladi karatist Borisov nije odmah bio sasvim siguran da i on može naručiti istu takvu bočicu od konobara, pa je stidljivo pitao može li dobiti Coca-Colu. Kad mu je odgovoreno da može, lice mu se ozarilo, ali Bojko, pametan kakav već jest, nije se zadovoljio samo time nego je odmah otišao korak dalje u nepoznat svijet: “A, mogu li dobiti dvije Coca-Cole”, upitao je navodno. Konobar mu je odgovorio da može, naravno.


Bugare ne volim, ali političari su im apsolutne legende svemira
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2018., 12:25   #8
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
7. Slovacka 745 eura
Slovacku sigurno dijelom koci sto nemaju vlastitu valutu, to je moje misljenje u ovakvoj analizi (necu ici u raspravu da li im je to bio pametan potez, samo kazem za ove podatke), ali ovo je nikakav rast. Na oko 700 eura se dosta vec vrte. Bratislava je prepuna multinacionalki i cudi me da u kombinaciji sa egzodusom to nema veci utjecaj.
Kakav egzodus?

2006: 5,255,580
2012: 5,404,322
2017: 5,435,343

Možda su neki Romi otišli via UK, al inače neznam o ćemu je rijeć.
Gyorgy is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2018., 12:41   #9
Pošteno, moja greška. Mada se o egzodusu pričalo o istočnim krajevima te zemlje.

Svejedno premala prosječna plaća u ovom trenutku. Evidentno da imaju potencijal za puno više.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2018., 23:00   #10
ja ne znam zasto kod nas place nisu 1200 eur. nek odgovori tko zna. mislim da se tu nista ne bi promjenilo osim zadovoljstvo gradana i veca kupovna moc poslje. one firme koje imaju te profitabilne uvjete bi se trebale odma postavit tako. ja bi to postavio pod 'must' s opcijom snizenja placa u slucaju pada.. sto ce jednom vlasniku, direktoru ili firmi staticki kapital? novce si dao svojim gradanima

ja samo znam da poduzetnistvo u turizmu je sezonski i ne moze to pokrit. ali vec i cistacice traze po 6000, menageri i vise. tako da takvih placa ima samo se nikom ne placa davanja i sve se pise pod minimalac. ta strategija mora bit jasna onima izvan i trebala bi se uvest opcija sam placaj sebi doprinose. pa bi poslodavaoc bio odresenih ruku kome daje novce.. ali kasnije bi se stvorio cep sto cemo s ovoliko gradana bez penzije. ali mislim da je bolje da radnik sam sebi uplacuje osiguranja.. poduzetnici imaju previse na ledima. pricam o manjim podezetnicima na koje se navaljuje kao da su miljonski. mislim da bi pausalni trebali bit odrjesenih svih briga.

ja smatram da u nasoj drzavi nije problem placa koliko ne postojeci lokalni distribucijski lanac. oni koji su u lancu, ocito nisu dovoljni da bi bili bogata drzava. sredstva se ulazu u ne potrebne projekte. umjesto da se fitriraju projekti. ja bi prvo ulagao u distribucijeske lance pa u ideje. stao bi sa gradnjom svih novih infrastruktura dok se ne rjese stari problemi.

dao bi primjer da svi ulazu u apartmane, a nitko u paletu ponuda turista. to ukljucuje legalizaciju prostitucije, prodavanje trava za pusenje koje su sad zabranjenje.. jednostavnije otvaranje firme, radnih dozvola za strance. dao bi pojam digitalni nomads. koji zapravo samo borave tu s s svojim racunalom. dajte im jednostavnije uvjete kako do poreznog broja, karticnog posta... porezne olaksice za prvu godinu dok ne vide koliko mogu postici. katalog zbivanja u svrhu promovianja lokalnog arta i proizvoda. otvorite vrata i najmanjima. ne kazem da su svi kreativne prirode ali naslo bi se tu dosta tog di bi individualac mogao izvuc svoju kunu. ako ne nista da proda licencu.
__________________
ljudi sto citaju nemaju nikavu viziju. gubljenje vremena
dden is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2018., 12:09   #11
Poljska a dobrim dijelom Slovačka i ČEška imaju smiješne cijene hrane i pića u usporedbi prema našima, tamo 1000 EUR u svakodnevnom životu i troškovima vrijedi puno više. Poljska nas je dakle itekako prešišala, ostavila u prašini. Iako nam je to čudno, zapravo je logično, te zemlje su jednostavno uvijek bile ispred nas osim druge polovice 20.stoljeća isključivo jer je Crvena Armija otišla predaleko na zapad 1945.
gFlores is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2018., 12:30   #12
da je poljska neka sreca ne bi ih kolko milja islo za engleze delati, ceska je drugo
marcuscato is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2018., 18:12   #13
Poljska ima dugu tradiciju iseljavanja i uz to su imali ogromnu nezaposlenost prilikom ulaska u EU. Masovono iseljavanje u VB koja im nije stavila restrikcije je samo logična posljedica.
Mađari su imali slično prije 6-7 godina kad je došlo do nekih mjera štednje i nezaposlenost porasla za njih ogromnih 12%.
Česi nikad nisu imali probleme sa nezaposlenima i to je temeljni razlog što im raste broj stanovnika. Plaće su u svim nabrojenim zemljama (uključujući nas), manje više iste.
Po meni problem te zemlje je doduše preveliko guranje države u prvi plan (slično nama), plus ove borbe sa 45. (slično nama), a taman sam nedavno čuo da je u nekim gradovima skroz normalno da te u mjesec dana policija 1-2 puta pregleda nasred ceste (definitivno ne slično nama). Znam da je to legalno, ali to je definitivno too much.
Imaju sad veću plaću od nas i jeftiniji život i to ne za malo. To je po meni čak i veliki uspjeh za zemlju koja je doživjela najgore strahote kroz cijelo 20. stoljeće.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2018., 20:42   #14
Te poljske brojke treba uzeti u postocima a ne u broju, Poljska ima 10x više stanovništva od nas.
gFlores is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2018., 01:27   #15
Poljska je interesantna definitivno. Nemaju gotovo nikakav pad broja stanovnika od 90-ih do sad (300 000, to je ko kod nas da je 30 000 manje), ali rekao bi da itekako imaju veliko iseljavanje.

U VB ih je milijun i gotovo svi su od 2004. stigli. Isto toliko u Francuskoj, al to mislim da je i povijesno. Pun drek po Njemačkoj, Irskoj, Austriji, Norveškoj, doslovno svugdje. Ima ih za popizdit i u Budimpešti

Sve jasno da je to zbog velikog broja stanovnika, ali proporcionalno opet mislim da je to nakon Litvanaca i Latvije treća država po iseljavanju, a definitivno su danas među najrazvijenijim državama te nove Europe.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2018., 09:07   #16
samo je standard gore i dalje kako gdje, kod nas osim u slavoniji se generalno bolje zivi, ovim statistikama bdp ovo ono ne treba previse vjerovati, znam covjeka koji je gore proveo godinu dana
marcuscato is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2018., 13:07   #17
Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
Naime plaće državnog sektora u Sloveniji su kudikamo veće nego u Hrvatskoj što još povećava razliku u standardu. Npr plaće srednjoškolskih profesora su tamo od 1600 EUR nadalje a plaće u ispostavama porezne uprave preko 2000 EUR što je zaista drastična razlika.
Ne znam gdje si pronašao ove brojke, ali one (barem u većini slučajeva) nisu točne. Osim ako se možda ne radi o bruto iznosima.
Stric iz ozadja is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2018., 13:28   #18
Quote:
marcuscato kaže: Pogledaj post
samo je standard gore i dalje kako gdje, kod nas osim u slavoniji se generalno bolje zivi, ovim statistikama bdp ovo ono ne treba previse vjerovati, znam covjeka koji je gore proveo godinu dana
I u ovoj godini, po prognozama EK, opet u vrhu EU:

Po zemljama članicama, najveći rast trebala bi imati Malta 5,6 posto, zatim Rumunjska 4,5 posto, Irska 4,4 posto, Slovenija i Poljska po 4,2 posto.
Gyorgy is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2018., 15:30   #19
Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
Dvije opaske. Ne vjerujem da je standard u Hrvatskoj bolji od onog u Slovačkog što bi se reklo po većoj plaći u Hrvatskoj. I drugo, ne vidi se velika razlika u plaćama državnog sektora između Slovenije i Hrvatske.

Naime plaće državnog sektora u Sloveniji su kudikamo veće nego u Hrvatskoj što još povećava razliku u standardu. Npr plaće srednjoškolskih profesora su tamo od 1600 EUR nadalje a plaće u ispostavama porezne uprave preko 2000 EUR što je zaista drastična razlika.
To nije točno za veliku većinu javnog sektora i uvelike ovisi od platnog razreda, (neto) plaće u tom rangu imaju neki vođe javnih zavoda, a iz iskustva ti mogu reći da su režije (i cijene pića i jela u lokalima) u Sloveniji više (ovisi o lokaciji).
Corvus27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2018., 15:43   #20
Quote:
marcuscato kaže: Pogledaj post
samo je standard gore i dalje kako gdje, kod nas osim u slavoniji se generalno bolje zivi, ovim statistikama bdp ovo ono ne treba previse vjerovati, znam covjeka koji je gore proveo godinu dana
U ovo ne vjerujem ni najmanje. Slavonija je i dalje prepuna nezaposlenosti i rada na minimalcu. Oke ne mogu tvrdit za cijelu Poljsku, ali ovi veći gradovi su i za Zagreb eldorado po standardu. Hrana daleko jeftinija nego kod nas, plaće veće čak i mnogo (naglašavam u većim gradovima), radnih mjesta više da i ne pričam. Dakle ako govorimo čisto financijski nema uopće dvojbe.

Slavonija je samo dno EU, u to uopće nema više dvojbe.

Uostalom Poljska je nedavno i službeno postala razvijenom državom. Hrvatska će biti zemlja u razvoju još 20 godina u najboljem slučaju.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:00.