Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.02.2018., 10:25   #81
ima se nesto staza u RH sa dobrom placom pa ce bit neka sitna mirovine od toga, vani ocekujem izmedu 800-1200e
zena nek skupi jos 500-600 i cist ok

naslijedit ce se stogod od roditelja, zena je jedinica pa ce ona sve od svojih

uz to za sada stedimo samo lovu, nikako u nekretnine, razmisljam o fondovima ili dionicama al nisam se jos bacio skroz u to

najbitnji plan za mirovinu nam krece od toga da priustimo djeci najkvalitetnije skolovanje koje mozemo tako da krenu s bolje pozicije u stvarni zivot i samim time se puno prije osamostale, a onda cemo nas dvoje lako
Padrone is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 11:53   #82
Quote:
cajna_mjesavina kaže: Pogledaj post
Ako vi imate neki jednostavniji prijedlog, pucajte! Rado bih iskoristila vaše ideje, jer sve što ste iznijeli je kritika drugih ideja.
Rekoh da postoji u svijetu ali sam zaboravio izraz za to na engleskom. Ako se ne varam priča ide da kreditor postane vlasnik stana, ti u njemu možeš živjeti do smrti i još dobivaš neku rentu. Kad umreš stan se proda, kreditor sebe namiri a ev. razlika ide nasljednicima.
Ovo je jedini način da koliko-toliko možeš iskoristiti svoj kapital. Ludost bi bila imati 3 stana za iznajmljivanje a živjeti od relativno skromne najamnine.
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 11:55   #83
Quote:
more kaže: Pogledaj post
u stvari sam ja budala šta s tobom uđem u diskusiju.Prosurfaj malo birokracija,državno zapošljavanje itd. Mali pogledaj šta budučnost nosi,što više automatizacije što više će biti državnih zaposlenika,ili će se desiti revolucija i totalni rat. Kako automatizacija bude išla naprijed opterečenje na dohodak,doprinosi,naknade,kapital,PDV če se penjati i na akumulativno i na 90%. Idealno društvo je bilo di je akumulativno porezno opterečenje bio u rangu 20-25% GDP dotičnog društva. Mi smo na 36.7%
Šta bi ti kad bi živija u
Belgiji 47.9 &
France 47.9 %
Sweden 50.5 %
Denmark 50.8 %
Finland 54.2 %
Norway 54.8 %
Timor-Leste 61.5 %
je al treba bit posten i priznat da je to zbog kapitala, sto vise kapitala to se vise kumlativno moze oporezovat, kod nas bi trebalo to bit manje nego sad dok se ne obogatimo, socijalna drzava je super kad si to mozes priustit al sta je je, oni sa slabijom nas stizu i prestizu
marcuscato is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 12:28   #84
Quote:
Padrone kaže: Pogledaj post
ima se nesto staza u RH sa dobrom placom pa ce bit neka sitna mirovine od toga, vani ocekujem izmedu 800-1200e
zena nek skupi jos 500-600 i cist ok

naslijedit ce se stogod od roditelja, zena je jedinica pa ce ona sve od svojih

uz to za sada stedimo samo lovu, nikako u nekretnine, razmisljam o fondovima ili dionicama al nisam se jos bacio skroz u to

najbitnji plan za mirovinu nam krece od toga da priustimo djeci najkvalitetnije skolovanje koje mozemo tako da krenu s bolje pozicije u stvarni zivot i samim time se puno prije osamostale, a onda cemo nas dvoje lako
di vani,ako si u njemačkoj ili u jednoj od 34 najrazvijenije industriske zemlje naprimjer nemoj računati na tu računicu.
http://www.dw.com/en/german-retireme...rty/a-18889839

na primjer njemačka je imala 2012 godine prosječnu penziju 1263 € a 2016 je već pala na 1040 € i padat će.
Nema boga ko to može zaustavit, U biti jedino zakonodavac bi to mogao zaustavit da se donese zakon da se eutaniziraju osobe starije od 90 godina (naprimjer) a najvjerovatnije to će se u dalekoj budučnosti morati desiti.
u Japanu je katastrofa neminovna. 2050 će imati 40% stanovništva starijeg od 60 godina.
Ili druga stvar da EU zemlje obore životni vijek na primjer na 73 godina,to se može postići hranom,lijekovima, srozavanjem zdrastva itd
__________________
Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 12:33   #85
Quote:
marcuscato kaže: Pogledaj post
je al treba bit posten i priznat da je to zbog kapitala, sto vise kapitala to se vise kumlativno moze oporezovat, kod nas bi trebalo to bit manje nego sad dok se ne obogatimo, socijalna drzava je super kad si to mozes priustit al sta je je, oni sa slabijom nas stizu i prestizu
e kad je to do kapitala pa ti lipo otvori tvrtku za početak 10 zaposlenih u dotičnim zemljama i obogati se.Imaš pravo na to.
Na primjer u Francuskoj pa ti od tih 10 zaposlenih 5 ne da im se radit (recimo da su žene) moraš im davati plaču,plačati doprinose u + svega i kučnu pomoćnicu 2 sata dnevno. Nikad neču zaboravit intervju jednog amerikanca direktora tvornice auto-guma u francuskoj koji je rekao pa vi niste normalni i naravno zatvorija tvornicu i prebacili je u kinu ako se ne varam.
__________________
Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 12:46   #86
Logan’s run.


Отправлено с моего iPhone используя Tapatalk Pro
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 13:08   #87
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Rekoh da postoji u svijetu ali sam zaboravio izraz za to na engleskom. Ako se ne varam priča ide da kreditor postane vlasnik stana, ti u njemu možeš živjeti do smrti i još dobivaš neku rentu. Kad umreš stan se proda, kreditor sebe namiri a ev. razlika ide nasljednicima.
Ovo je jedini način da koliko-toliko možeš iskoristiti svoj kapital. Ludost bi bila imati 3 stana za iznajmljivanje a živjeti od relativno skromne najamnine.

Ima i opcija pri kojoj roditelji s odraslom djecom prodaju veliku kucu djeci, a sebi kupe stan ili uzmu mjesto u naselju za starije, malo putuju i tak. S tim da se to dogadja kad zavrse sa skolom (ergo sa cca 22-23 godine) a ne sa 40 godina.

To je sasvim normalno u vecini bivsih robovl...kolonijalnih sila.

Kod nas je normalno da zena od 50 godina zuri doma jer eto dijete joj nema rucak skuhan. Pitam je - a i vi imate malo dijete. Ma nije tako mali, ali eto. Pa koliko je star - 24 godine. Ja osobno dozivio taj razgovor. Casna pionirska.

I.
igorl is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 13:22   #88
Quote:
igorl kaže: Pogledaj post
Ima i opcija pri kojoj roditelji s odraslom djecom prodaju veliku kucu djeci, a sebi kupe stan ili uzmu mjesto u naselju za starije, malo putuju i tak. S tim da se to dogadja kad zavrse sa skolom (ergo sa cca 22-23 godine) a ne sa 40 godina.

To je sasvim normalno u vecini bivsih robovl...kolonijalnih sila.

Kod nas je normalno da zena od 50 godina zuri doma jer eto dijete joj nema rucak skuhan. Pitam je - a i vi imate malo dijete. Ma nije tako mali, ali eto. Pa koliko je star - 24 godine. Ja osobno dozivio taj razgovor. Casna pionirska.

I.
Kod nas ljudi ne žele živjeti u staračkom domu (naselje za starije ili kako god se zvalo ili izgledalo) a na drugoj strani žive loše u vrijednoj nekretnini. Tako da je ovo jedino rješenje, da karikiram, imaš stan vrijedan 100.000 i netko ti da za njega 50.000 i možeš živjeti u njemu do smrti.
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 14:35   #89
Quote:
cajna_mjesavina kaže: Pogledaj post
Evo njih opet sa svim problemia za svako rješenje.

Svi dobrostojeći ljudi oko mene, ali pazi SVI stariji od 45 godina, a da su većinu kapitala stvorili sami, imaju barem 3 nekretnine (obavezno bar 1 na moru) i dobru ušteđevinu u više dionica.
I ne vidim baš da im je jako teško. Svi su ili uspješni poduzetnici ili visoko kotiraju gdje rade (farmaceuti, doktori, programeri), tako da gledam njih, to su pametni i uspješni ljudi i nemaju svi bezveze više nekretnina i portfelje.


Tako da shema da nekretnine i dionice ne vrijede ništa meni ne drži vodu.
OK možda se stan neće otplatiti za 8, ali hoće za 10, s vremenom mu se povećava vrijednost kako imamo sve više turista, i to je po meni ziheraška investicija. Istra i Dubrovnik polako prelaze na to da budu cjelogodišnje destinacije i taj stan od 360 dana sigurno može biti 120 dana pun. Pa nek bude i 15 godina otplata, opet sam u plusu, većem nego da držim novce u čarapi i čekam da ga pojede inflacija.

Uostalom ne traže svi centar. ja prva ako idem u Europu, idem autom u 90% slučajeva. I tražim da imam parking omogućen i fora mi je biti u nekom kvartu da upoznam malo bolje mentalitet. Ono, live like a local i to.

OK vi se ne slažete, ja sam uvjerena da kratkoročno rentanje stana u frekventnom mjestu u zemlji koja ima maltene 20 milijuna turista godišnje se isplati.
ne kužim zašto ne želiš o tome ozbiljno razgovarat, ja te sasvim ozbiljno pitam. ja ne živim u hrvatskoj i općenito sam za sebe dosta mirna i oko nekretnina i mirovine i gledam zapravo da zbrinem donekle rodbinu koja je tamo i nije te sreće. zato što ja ovdje mogu hipotekom opteretit svoje nekretnine i dobit kredit za koji će mi efektivna kamatna stopa biti ispod 1% činilo mi se kao optimalno iskoristiti to, kupiti njima tamo nekretninu koja će se potom iznajmljivati da se meni otplati, a onda ostaje njima. dakle, metoda kojom ja ne moram njima davat svoju lovu već naprosto iskoristim pristup lakom dolaženju do tuđeg keša. i taj plan nije uopće loš, samo što mu je problem to što matematika ne kaže da će to baš samo tako dati željene rezultate na nekoj jeftinijoj nekretnini. a za neku skuplju ja pak nisam spremna vezat svoju kreditnu sposobnost i/ili riskirat krah hrvatskog tržišta nekretnina.
po mojim računicama nešto takvo se neće otplatit za 10 nego će se otplatit za 20-25 godina, a uključit će i hrpu ulaganja u obliku napora i vremena.
a te priče oko vječitog povećavanja vrijednosti bar u hrvatskoj više ne bi trebale imati toliku prođu.
mistylis is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 15:03   #90
Da skratim

Jedino šta je zapravo važno je penzija jer kako će bit državi tako će bit i vama.

A ostalo dobro dođe.
Offshore is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 15:26   #91
Quote:
mistylis kaže: Pogledaj post
ne kužim zašto ne želiš o tome ozbiljno razgovarat, ja te sasvim ozbiljno pitam. ja ne živim u hrvatskoj i općenito sam za sebe dosta mirna i oko nekretnina i mirovine i gledam zapravo da zbrinem donekle rodbinu koja je tamo i nije te sreće. zato što ja ovdje mogu hipotekom opteretit svoje nekretnine i dobit kredit za koji će mi efektivna kamatna stopa biti ispod 1% činilo mi se kao optimalno iskoristiti to, kupiti njima tamo nekretninu koja će se potom iznajmljivati da se meni otplati, a onda ostaje njima. dakle, metoda kojom ja ne moram njima davat svoju lovu već naprosto iskoristim pristup lakom dolaženju do tuđeg keša. i taj plan nije uopće loš, samo što mu je problem to što matematika ne kaže da će to baš samo tako dati željene rezultate na nekoj jeftinijoj nekretnini. a za neku skuplju ja pak nisam spremna vezat svoju kreditnu sposobnost i/ili riskirat krah hrvatskog tržišta nekretnina.
po mojim računicama nešto takvo se neće otplatit za 10 nego će se otplatit za 20-25 godina, a uključit će i hrpu ulaganja u obliku napora i vremena.
a te priče oko vječitog povećavanja vrijednosti bar u hrvatskoj više ne bi trebale imati toliku prođu.
Uvijek sam za ozbiljne razgovore.
Evo, mislim da se ovaj stan u 10 godina otplati kratkoročnim najmom.

https://www.njuskalo.hr/nekretnine/l...oglas-23823387



Referiram se na ovaj stan.

https://www.airbnb.com/rooms/1935202...out=2018-07-23

POgledaj mu malo popunjenost - već u veljači i ožujku ima rezervacije, ljeto je već sad dobrano popunjeno.
Cijena je peak sezone vrtoglavih 98 eura, sad je oko 40.
Nek imaš popunjenost 170 dana, nek ti je prosjek 60 eura noćenje prihod ti je 10200. Ovaj apartman na koji se referiram ima i veću popunjenost, nema mjeseca u godini kad nema noćenja, s tim da su 5. 6., 7., 8. i 9. mjesec svi dani puni. Tako da je ovo i pesimistična procjena.

Nek ti ostane od tog 7000. I to ti je to.
Aj sad da vidim tvoju računicu kak ti treba 25 godina.

BTW slažem se oko vremena i truda.
Jedini nain na koji bez tog dvoje moš doć do para su dionice - staviš na 10 godina pa da se kiseli.
__________________
"Ja ovdje djelim iskustvo a ne vrijedam,i to je poanta ovoga foruma da razmjenimo mišljenja i iskustva na jednoj kulturnoj razini a ne da se vrijedamo i omalavažavamo zato jer su nam iskustva različita .Pa ebote da su ista pa ne bi ni imali o čemu piskarat ovdje." Spalatina-nyc
cajna_mjesavina is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 16:46   #92
Pazi se ti rodbine da te ne izvagaju i nategnu, ja nebi vjerovao ni bratu blizancu ni sestri ni ćaći ni materi, naguziće te nedaj nikom svoje pare jer čim tvoje pare prenoće u tuđem džepu gotove su , ljudi se povilene ko da u njizi niki đava uniđe kad imaju tuđe pare u džepu , opsjedne ih niki đava i posvađaju se i gotovo prelo, pazi se , zapameti ovo nek nikad tvoje pare ne prenoće u tuđem džepu , nikad
Loui is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 17:07   #93
Quote:
Loui kaže: Pogledaj post
Pazi se ti rodbine da te ne izvagaju i nategnu, ja nebi vjerovao ni bratu blizancu ni sestri ni ćaći ni materi, naguziće te nedaj nikom svoje pare jer čim tvoje pare prenoće u tuđem džepu gotove su , ljudi se povilene ko da u njizi niki đava uniđe kad imaju tuđe pare u džepu , opsjedne ih niki đava i posvađaju se i gotovo prelo, pazi se , zapameti ovo nek nikad tvoje pare ne prenoće u tuđem džepu , nikad
Nažalost ovo moram potpisati. Točno ovako kako Loui veli.

Sent from my Mi-4c using Tapatalk
__________________
"Ja ovdje djelim iskustvo a ne vrijedam,i to je poanta ovoga foruma da razmjenimo mišljenja i iskustva na jednoj kulturnoj razini a ne da se vrijedamo i omalavažavamo zato jer su nam iskustva različita .Pa ebote da su ista pa ne bi ni imali o čemu piskarat ovdje." Spalatina-nyc
cajna_mjesavina is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 17:18   #94
Quote:
igorl kaže: Pogledaj post
Kod nas je normalno da zena od 50 godina zuri doma jer eto dijete joj nema rucak skuhan. Pitam je - a i vi imate malo dijete. Ma nije tako mali, ali eto. Pa koliko je star - 24 godine. Ja osobno dozivio taj razgovor. Casna pionirska.

I.
Moja teta od 67 trci kuhat sredovjecnom konju od 32. Ne da se urazumit nikakvim argumentima.
Ivson is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 18:19   #95
Quote:
cajna_mjesavina kaže: Pogledaj post
Ovaj apartman na koji se referiram ima i veću popunjenost, nema mjeseca u godini kad nema noćenja, s tim da su 5. 6., 7., 8. i 9. mjesec svi dani puni. Tako da je ovo i pesimistična procjena.
To što su mu zatvoreni datumi ne znači nužno da je popunjen, moguće je da kalkulira iz raznoraznih razloga. Na airbnb-u sam godinama i mogu ti reći da je nemoguće već sad imati toliku popunjenost za nekog tko je, sudeći po tajmingu i preskromnom broju recenzija, tek startao tokom prošle sezone. Ali ok, ne sumnjam ja da će se on popuniti onoliko koliko si rekao. Usput, lijep apartman, ali preskup. Pogotovo ako se uzme u obzir da nema ni milimetra terase/balkona.
Bonzzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 19:23   #96
Quote:
more kaže: Pogledaj post
na primjer njemačka je imala 2012 godine prosječnu penziju 1263 € a 2016 je već pala na 1040 € i padat će.
Nema boga ko to može zaustavit...
Ja sam isto u Njemackoj. Tamo dobijes svake godine pismo od penzionog fonda u kome ti pise koliko ces imati mirovine ako nastavis istim tempom, odnosno koliko si vec zaradio. SF prema hrvatskom sistemu macka u vreci, koji sada daje cca 35% place u mirovini, a vjerojatno ce bitno manje. U doba crnog komunistickog mraka mirovine su bile 60 ili 80% place.

Temeljni je problem da ljudi koji zarade slabo doprinesu jako malo u mirovinsko i time imaju na kraju mizernu mirovinu od koje se ne moze zivjeti. Onda dodas jos to da ti s malim placama vjerojatno zive u iznajmljenom stanu i fakat im je gusto. Na njihovu srecu mogu se prijaviti kao socijalni slucajevi pa ce od drzave dobiti stan, placene komunalije i neku pinku za zivot. U biti bolje im je da i nisu radili.

Svi masu nesto s demografijom (da, Njemacka je losa, Hrvaska je jos losija), ali na kraju sve se svodi na to koliko si uplatio i koliko su ti duzni dati. Politicki vjerojatno ce radi velikog broja starijih ljudi (s pravom glasa) prava starijih biti i te kako zastupljena, pa ce se uzimati zaposlenima vise, uvesti porez na robote, na firme, profite, nesto... u svakom slucaju vise vjerujem da ce Njemacka dati nesto nego Hrvatska, koja i danas u socijali da nista.

Inace ljudi preplaseni demografijom cesto kupuju privatna osiguranja, imam ih i ja, poslodavac cesto inzistira da uplacuje par stotki mjesecno u to, onda si se kao "extra pobrinuo". Meni se svejedno cini da je 1209 Eura koje se na moje ime mjesecno uplate u drzavno penziono vise nego 500 Eura koje idu u privatno. Nije da imam nekog izbora oko jednog ili drugog.

Meni se cini dobar deal raditi u Njemackoj, pa nakon karijere preseliti u Hrvatsku. Njemacka penzija od recimo 2-3000 Eura je u Hrvatskoj dovoljna za sasvim komforan zivot, klima je ugodnija, nekretnine jeftine (a i imam svoje), usluge bitno jeftinije, u biti Hrvatska je super za zivot ako imas izvor love od nekuda.
Ja ne racunam samo na njemacku drzavnu niti na privatne penzije, racunam da imam i nekretninu u Njemackoj, neke nekretnine u Hrvatskoj,a stice se jos dalje, pa kad se sve zbroji, bit ce za zivot u Hrvatskoj bez skupljanja PET ambalaze.
Adelholzener is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 19:32   #97
Quote:
igorl kaže: Pogledaj post
Ima i opcija pri kojoj roditelji s odraslom djecom prodaju veliku kucu djeci, a sebi kupe stan ili uzmu mjesto u naselju za starije, malo putuju i tak...
Kod nas je normalno da zena od 50 godina zuri doma jer eto dijete joj nema rucak skuhan. Pitam je - a i vi imate malo dijete. Ma nije tako mali, ali eto. Pa koliko je star - 24 godine. Ja osobno dozivio taj razgovor. Casna pionirska
Haha, odlicna. Da, cesto je tako, smatra se u Hrvatskoj da su roditelji duzni djeci osigurati svasta, od stana, obrazovanja, preko rucka, pa makar djete imalo i 24 godine. Hehehe. Ulaganje za buducnost i pol!

Problem je da u Hrvatskoj staracki dom u biti znaci jadnu neugodnu ustanovu u koju su smjesteni ljudi koji se fizicki ne mogu brinuti sami za sebe. Neka vrsta ruznog hospicija. Postoje u svijetu lijepi primjeri, sa raznim stupnjevima skrbi, od toga da su ljudi u svome i nitko im ne smeta i ne ulazi, ali imaju recimo organizirane aktivnosti, dostupnijeg ljecnika, ne moraju sami kuhati, pa sve vise i vise skrbi medicinskog tipa.

Isto opcija reverznog kredita za nekretninu je nekima OK. Zadrze nekretninu dok su zivi, ali je prodaju s nekim diskontom, ili placaju onda fiksni najam, pa racunaju da tako sebi osiguraju extra lovu. Ali onda jadni sinek ne bi nasljedio.
Adelholzener is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 20:39   #98
Quote:
Adelholzener kaže: Pogledaj post

Meni se cini dobar deal raditi u Njemackoj, pa nakon karijere preseliti u Hrvatsku. Njemacka penzija od recimo 2-3000 Eura je u Hrvatskoj dovoljna za sasvim komforan zivot, klima je ugodnija, nekretnine jeftine (a i imam svoje), usluge bitno jeftinije, u biti Hrvatska je super za zivot ako imas izvor love od nekuda.
Jesu li stvarno tolike penzije u Njemačkoj? 2-3000 eura?
Bonzzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 20:44   #99
Quote:
Bonzzo kaže: Pogledaj post
Jesu li stvarno tolike penzije u Njemačkoj? 2-3000 eura?
A nisu, prodjek neto plaće je oko 2200.

Možda misli na par, kao muž i žena u penziji pa skupa..
__________________
"Ja ovdje djelim iskustvo a ne vrijedam,i to je poanta ovoga foruma da razmjenimo mišljenja i iskustva na jednoj kulturnoj razini a ne da se vrijedamo i omalavažavamo zato jer su nam iskustva različita .Pa ebote da su ista pa ne bi ni imali o čemu piskarat ovdje." Spalatina-nyc
cajna_mjesavina is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 21:29   #100
Quote:
Bonzzo kaže: Pogledaj post
Jesu li stvarno tolike penzije u Njemačkoj? 2-3000 eura?
2016 godine prosječne 1040 € to jest žene 1018 € muški 1058€ nakon šta se plati zdrastveno mislim,u njemačkoj penzioneri plačaju dio zdrastvenog,prije je bilo 100€ ne znam koliko je danas.
__________________
Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš
more is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:19.